Zlomenina žeber u dětí

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.
CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Co je zlomenina žebra?

Zlomenina žebra je prasklina nebo zlomenina jednoho nebo více žeber vašeho dítěte. Ke zlomení kostí dětí mladších 7 let je potřeba velká síla. Síla je vyšší, než jaká je potřeba ke zlomení kostí starších dětí nebo dospělých. Větší síla zvyšuje riziko poškození orgánů.

Hrudní koš

Jaké jsou známky a příznaky zlomeniny žeber?

Vaše dítě může mít bolest na hrudi, zvláště když zhluboka dýchá, kašle nebo se hýbe. Můžete vidět, jak se vaše dítě při dýchání drží za bok. V oblasti zlomeniny žeber můžete vidět modřiny.Jak se diagnostikuje zlomenina žebra?

Poskytovatel zdravotní péče vašeho dítěte se zeptá na zranění vašeho dítěte a vyšetří ho. Poskytovatel bude hledat jakékoli známky krvácení nebo modřin. Zeptá se také na dýchání a bolest vašeho dítěte. Rentgenové nebo CT vyšetření může ukázat zlomeninu nebo jiná zranění. Vaše dítě může dostat kontrastní tekutinu, aby se zlomenina lépe zobrazila na obrázcích. Informujte poskytovatele zdravotní péče, pokud vaše dítě někdy mělo alergickou reakci na kontrastní kapalinu.

Jak se léčí zlomenina žebra?

 • NSAID , jako je ibuprofen, pomáhají snížit otoky, bolest a horečku. Tento lék je dostupný na lékařský předpis nebo bez něj. NSAID mohou u některých lidí způsobit krvácení do žaludku nebo problémy s ledvinami. Pokud vaše dítě užívá léky na ředění krve, vždy zeptejte se, zda jsou pro něj NSAID bezpečná. Vždy si přečtěte štítek léku a postupujte podle pokynů. Nepodávejte tyto léky dětem mladším 6 měsíců bez doporučení poskytovatele zdravotní péče vašeho dítěte.
 • Lék proti bolesti na předpis může být dáno. Zeptejte se poskytovatele zdravotní péče svého dítěte, jak bezpečně podat tento lék.
 • Zbytek pomůže vašemu dítěti uzdravit se. Omezte aktivitu svého dítěte, abyste předešli dalším zraněním, zatímco se žebra vašeho dítěte hojí. Vaše dítě by mělo co nejvíce odpočívat a hodně spát.
 • Naneste led na zlomenou oblast po dobu 15 až 20 minut každou hodinu nebo podle pokynů. Použijte sáček s ledem nebo vložte drcený led do plastového sáčku. Přikryjte ji ručníkem. Led snižuje otoky a bolest.
 • Hluboké dýchání a kašel sníží u vašeho dítěte riziko plicní infekce. Nechte své dítě při provádění tohoto cvičení obejmout polštář na zraněné straně, abyste snížili bolest. Požádejte své dítě, aby se zhluboka nadechlo a zadrželo dech co nejdéle. Vaše dítě by mělo vypustit vzduch a poté silně kašlat. Hluboké nádechy pomáhají otevřít dýchací cesty vašeho dítěte. Vaše dítě může dostat motivační spirometr, který mu pomůže zhluboka dýchat. Vložte plastový kousek do úst vašeho dítěte. Nechte své dítě pomalu a zhluboka dýchat. Vaše dítě by pak mělo vypustit vzduch a kašlat. Tyto kroky opakujte 10krát každou hodinu.
 • Chirurgická operace může být potřeba, pokud je mnoho žeber vašeho staršího dítěte vážně zlomené. Zlomená žebra mohou být držena pohromadě deskami a šrouby. Poranění orgánu, nervu nebo krevní cévy lze také léčit chirurgicky.

Zavolejte na místní tísňové číslo (v USA 911) pro následující:

 • Vaše dítě má potíže s dýcháním.
 • Vaše dítě má novou nebo zvýšenou bolest.

Kdy bych měl vyhledat okamžitou péči?

 • Bolest vašeho dítěte se nezlepšuje ani po léčbě.
 • Vaše dítě má horečku.
 • Vaše dítě má kašel.

Kdy mám zavolat dětskému lékaři?

 • Máte otázky nebo obavy týkající se stavu vašeho dítěte nebo péče o něj.

Smlouva o péči

Máte právo pomáhat plánovat péči o své dítě. Dozvíte se o zdravotním stavu svého dítěte a o tom, jak jej lze léčit. Prodiskutujte možnosti léčby s poskytovateli zdravotní péče vašeho dítěte, abyste se rozhodli, jakou péči o své dítě chcete. Výše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určeno jako lékařská rada pro jednotlivé stavy nebo léčby. Poraďte se se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než budete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

© Copyright IBM Corporation 2021 Informace jsou určeny pouze pro použití koncovým uživatelem a nesmějí být prodávány, redistribuovány ani jinak používány pro komerční účely. Všechny ilustrace a obrázky obsažené v CareNotes® jsou vlastnictvím společnosti A.D.A.M., Inc. nebo IBM Watson Health.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.