Tendonitida

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 12. října 2020.
způsobuje zvedání nízké hladiny testosteronu

Co je tendonitida?

Harvard Health Publishing

Šlachy jsou tuhé, pružné, vláknité pásy tkáně, které spojují svaly s kostmi. Když se šlachy zanítí, podráždí nebo utrpí mikroskopické trhliny, stav se nazývá tendonitida. Šlachy mohou být malé, jako jemné, drobné pásy na rukou, nebo velké, jako těžké provazce, které upevňují lýtkové nebo stehenní svaly. Ve většině případů je příčina tendonitidy neznámá; když lze identifikovat příčinu, stav se obvykle vyskytuje z jednoho ze dvou důvodů:

  Nadužívání– Určitý pohyb těla se opakuje příliš často. Přetížení– Úroveň určité činnosti, jako je vzpírání, se zvyšuje příliš rychle.

TendonitidaVzácně je zánět šlach způsoben infekcí, jako je kapavka. Zánět šlach se nejčastěji vyskytuje v oblasti ramene, lokte, kolena, zápěstí a paty, ačkoli se může stát kdekoli, kde se v těle nacházejí šlachy. Z nejistých důvodů je zánět šlach také častý u lidí s cukrovkou. V posledních letech byla rozpoznána vzácná příčina zánětu šlach (nebo jiného onemocnění šlach, včetně ruptury): užívání některých antibiotik, vč.ciprofloxacinnebo levofloxacin. Proč se to děje, není známo.

Tendonitida v rameni – Nejběžnější formou tendonitidy v rameni je tendonitida rotátorové manžety. Zahrnuje šlachu m. supraspinatus, která se připojuje k horní části pažní kosti (humerus) v ramenním kloubu. Méně často je postižena šlacha m. infraspinatus nebo jiné šlachy rotátorové manžety. Ve většině případů je šlacha supraspinatus zraněna nadměrným používáním, typicky při zaměstnání nebo sportu, který vyžaduje opakované zvednutí paže. Mezi ohrožené patří tesaři, malíři, svářeči, plavci, tenisté a hráči baseballu. Průměrný pacient je dělník starší 40 let a bolest ramene je na stejné straně jako jeho dominantní ruka (například bolest pravého ramene u praváka).

Tendonitida v lokti – Dvě formy tendonitidy běžně zahrnují loket: laterální epikondylitida a mediální epikondylitida. Oba jsou velmi častá zranění z nadměrného používání u sportovců zabývajících se golfem nebo házením a raketovými sporty.

Laterální epikondylitida (tenisový loket) způsobuje bolest na vnější straně loketního kloubu. Tento stav pravděpodobně postihuje 40 až 50 % všech dospělých sportovců, kteří hrají raketové sporty. Může to být také způsobeno jakoukoli činností, která opakovaně kroutí a ohýbá zápěstí, jako je trhání plevele, používání šroubováku nebo dokonce nošení aktovky.

Mediální epikondylitida (golfový loket) způsobuje bolest na vnitřní straně lokte. Jde o méně časté zranění než tenisový loket a navzdory svému názvu je pravděpodobnější, že souvisí s povoláním, které vyžaduje opakované pohyby loktem (např. stavební práce), než se sportem. Pokud k němu dojde jako sportovní zranění, mediální epikondylitida může být spuštěna opakovaným houpáním golfovou holí nebo házením baseballovým míčkem.

Tendonitida v koleni – Skokanské koleno, nejběžnější forma tendonitidy kolene, postihuje buď patelární šlachu na spodním okraji čéšky, nebo šlachu čtyřhlavého stehenního svalu na horním okraji čéšky. Je to běžné zranění z nadměrného používání, zejména u basketbalistů a běžců na dlouhé vzdálenosti.

měli byste si udělat opar puchýře

Tendonitida v zápěstí – V zápěstí se zánět šlach běžně objevuje ve formě de Quervainovy ​​choroby, což je stav, který způsobuje bolest v zadní části zápěstí u kořene palce. Ačkoli se de Quervainova choroba obvykle vyskytuje u lidí, kteří opakovaně uchopují nebo štípají palec, někdy se rozvine během těhotenství nebo bez známého důvodu.

Zánět Achillovy šlachy – Tato forma tendonitidy postihuje Achillovu šlachu, velkou provazcovou šlachu připojenou k patní kosti na zadní straně nohy. Zánět Achillovy šlachy je obvykle způsoben nadužíváním, zejména ve sportech, které vyžadují běh nebo opakované skákání, a tvoří 15 % všech běžeckých zranění. Zánět Achillovy šlachy také může souviset se špatnou technikou běhu nebo se špatně padnoucími botami, pokud se zadní část boty zarývá do Achillovy šlachy nad patou. Méně často je zánět Achillovy šlachy spojen se zánětlivým onemocněním, jako je ankylozující spondylitida, reaktivní artritida, dna nebo revmatoidní artritida.

Příznaky

Obecně platí, že zánět šlach způsobuje bolest v tkáních obklopujících kloub, zvláště poté, co je kloub příliš používán při hře nebo práci. V některých případech se může kloub cítit slabý a oblast může být zarudlá, oteklá a teplá na dotek.

Když je tendonitida způsobena infekcí, jako je kapavka, mohou se objevit další příznaky, včetně vyrážky, horečky nebo výtoku z pochvy nebo penisu.

kolik mg soli v jedné čajové lžičce

Další příznaky se liší podle toho, která šlacha je postižena:

  Tendonitida rotátorové manžety– Obvykle tupá, bolestivá bolest ramene, kterou nelze vázat na jedno místo. Často vyzařuje do nadloktí směrem k hrudi. Bolest je často horší v noci a může narušovat spánek. Tenisový loket– Bolest na vnější straně lokte. V některých případech se bolestivá oblast rozšiřuje až na předloktí a zápěstí Golfový loket– Bolest na vnitřní straně lokte Skokanovo koleno– Bolest pod čéškou a někdy i nad ní De Quervainova nemoc– Bolest v zadní části zápěstí, blízko základny palce Zánět Achillovy šlachy– Bolest v zadní části paty nebo 2 až 4 palce nad patou

Diagnóza

Po přezkoumání vaší anamnézy, včetně jakýchkoli předchozích poranění kloubů, vám lékař položí konkrétní otázky týkající se vaší bolesti:

 • Jaká je vaše bolest (ostrá, tupá, palčivá)?
 • Kde se nachází vaše bolest? Je omezena na jednu oblast nebo se šíří směrem od kloubu, aby zahrnovala širší oblast na vaší paži, noze nebo ruce?
 • Máte mravenčení, necitlivost nebo slabost?
 • Kdy začala vaše bolest? Začalo to po náhlém zvýšení vašich pracovních aktivit nebo cvičení? Může to souviset s nějakým novým sportem nebo cvičením, které jste v poslední době vyzkoušeli?
 • V čem se cítíte lépe a co hůř?
 • Zmizí bolest, když si místo odpočinete, nebo je přítomna i v klidu?
 • Měl jsi nechráněný sex?

Během fyzického vyšetření bude váš lékař hledat citlivost, otok, zarudnutí, svalovou slabost a omezený pohyb v oblasti bolavé šlachy. Váš lékař vás také může požádat, abyste se pohybovali určitými způsoby, jako je zvednutí paže nad hlavu nebo ohnutí zápěstí. Tyto pohyby mohou bolet, ale jsou velmi důležité, aby pomohly lékaři zjistit, která šlacha je postižena. Ve většině případů lze diagnózu stanovit na základě vaší anamnézy a příznaků, spolu s vaší pracovní a sportovní anamnézou a výsledky vašeho fyzického vyšetření.

Někteří lidé mohou potřebovat krevní testy, aby hledali další příčiny zánětu kolem kloubů, jako je dna nebo revmatoidní artritida. Rentgenové snímky mohou být také provedeny, aby se potvrdilo, že nedošlo k žádné zlomenině, dislokaci nebo onemocnění kostí. U lidí s Achillovou tendonitidou nebo tendonitidou rotátorové manžety lze k posouzení rozsahu poškození šlach použít ultrazvukové nebo magnetické rezonanční zobrazování (MRI).

nedostatek hořčíku je nejčastěji způsoben

Očekávaná doba trvání

V závislosti na umístění a závažnosti tendonitidy mohou příznaky trvat několik dní nebo několik týdnů. Pokud bude poraněné místo nadále přetěžovat nebo se zhoršovat, bolest se může zhoršit a přetrvávat několik měsíců.

Prevence

V mnoha případech se lze zánětu šlach vyhnout provedením několika jednoduchých opatření. Některé užitečné strategie zahrnují:

 • Před zahájením namáhavého cvičení se vždy zahřejte.
 • Pokud chcete zintenzivnit úroveň cvičení, dělejte to postupně.
 • Dávejte pozor na přístup „žádná bolest, žádný zisk“. Může být obtížné rozlišit mezi bolestí, která naznačuje, že budujete sílu, a bolestí, která znamená, že jste si poranili šlachu.
 • Vyhněte se činnostem, které vyžadují delší dobu sahání přes hlavu, jako je malování stropu. Pokud musíte dělat tento druh práce, dělejte si časté přestávky.
 • Noste boty, které správně padnou, zvláště pokud se účastníte sportu, který vyžaduje hodně běhání, jako je dráha, cross-country nebo basketbal.
 • Pokud se aktivně věnujete organizovanému sportu nebo pravidelně cvičíte, věnujte pozornost své technice. Požádejte svého trenéra nebo trenéra o radu. Pokud máte zánět šlach související s cvičením, lékař, který se specializuje na sportovní medicínu, může být také užitečný.
 • U lidí s mediální nebo laterální epikondylitidou související s raketovými sporty může výměna za raketu s větší hlavou pomoci předejít opětovnému zranění, pokud nová raketa není těžší než původní. Někteří specialisté se domnívají, že tento typ rakety snižuje přenos vibrací na paži.
 • Tendonitidě způsobené kapavkou lze předejít abstinencí nebo praktikováním bezpečného sexu.

Léčba

Čím rychleji je váš zánět šlach léčen, tím dříve získáte plnou sílu a flexibilitu. Váš lékař může nejprve doporučit, abyste na bolestivé místo přikládali ledové obklady po dobu 20 minut, třikrát nebo čtyřikrát denně. Také byste měli oblast ledovat ihned po jakékoli činnosti, která zhoršuje vaši bolest (jako je tenis nebo běh). K úlevě od bolesti a otoku vám může lékař doporučit, abyste je užíval(a).ibuprofen(Advil, Motrin a další),aspirinnebo jiné protizánětlivé léky bez předpisu po dobu až několika týdnů. Budete také potřebovat odpočívat oblast na několik dní až několik týdnů, aby se vaše tělo mohlo samo opravit. Například lidé s golfovým loktem obvykle potřebují mít postižený loket v klidu po dobu alespoň jednoho měsíce. Pokud zánět šlach způsobuje infekce, doporučuje se antibiotikum.

V závislosti na umístění a závažnosti zánětu šlach můžete potřebovat dočasné dlahy, výztuhy nebo závěs (pro zánět šlach na horní končetině). Je však důležité jemně a pravidelně kloubem pohybovat, abyste se vyhnuli ztuhlosti nebo „zmrznutí“ kloubu. To je zvláště důležité u zánětu šlach zahrnujícího rameno.

U závažnějších případů neinfekční tendonitidy může lékař aplikovat kortikosteroid nebo lokální anestetikum do postižené šlachy. Může vás také doporučit k fyzioterapeutovi pro specializovanější místní procedury, jako jsou hloubkové tepelné procedury pomocí ultrazvuku, třecí masáž nebo vodní terapie ke zlepšení pohyblivosti kloubů. Fyzioterapeut vás také provede rehabilitačním programem, který vám pomůže znovu získat sílu, pohyb a funkci. Délka rehabilitace se liší v závislosti na typu a závažnosti zánětu šlach. Například zánět Achillovy šlachy a epikondylitida může trvat několik měsíců, než se vyřeší.

volně prodejné pilulky na erektilní dysfunkci

Chirurgie je zřídka potřebná k léčbě tendonitidy. Je vyhrazena pro případy, které nereagují na jiné typy léčby, nebo když dojde k významnému poškození šlachy, které se pravděpodobně nezlepší jinou léčbou.

Kdy zavolat profesionála

Zavolejte svého lékaře, kdykoli máte významný problém s klouby, jako je silná bolest, zarudnutí nebo otok nebo ztráta funkce kloubů. Také zavolejte svého lékaře, pokud přetrvávají méně závažné bolesti kloubů.

Prognóza

Při správné léčbě se postižená šlacha obvykle úplně zotaví. Neúplná rehabilitace nebo unáhlený návrat k aktivitě však může zpomalit proces hojení nebo vést k opětovnému zranění.

Externí zdroje

Národní ústav pro artritidu a muskuloskeletální a kožní nemoci
http://www.niams.nih.gov/

Americká akademie ortopedických chirurgů (AAOS)
http://orthoinfo.aaos.org/

Americká asociace fyzikální terapie
http://www.apta.org/

Americká vysoká škola revmatologie
http://www.rheumatology.org/

Nadace pro artritidu
http://www.arthritis.org/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.