Váš průvodce testy PCR, antigenu a protilátek COVID-19

Váš průvodce testy PCR, antigenu a protilátek COVID-19

Důležité

Informace o novém koronaviru (virus, který způsobuje COVID-19) se neustále vyvíjí. Náš nový obsah koronavirů budeme pravidelně obnovovat na základě nově publikovaných recenzovaných nálezů, ke kterým máme přístup. Nejspolehlivější a nejaktuálnější informace naleznete na Web CDC nebo Rady WHO pro veřejnost.

můžete dostat herpes 2 z úst

Pokud jde o testování na koronavirovou chorobu 2019 (COVID-19), může se cítit ohromně procházet po horách informací. Nebojte se, jsme tu, abychom zodpověděli všechny vaše dotazy a další.

Testy COVID-19 lze rozdělit do dvou širokých kategorií: diagnostické testy , které vám řeknou, zda v současné době máte COVID-19, a testy na protilátky, které ukazují, zda jste to měli v minulosti. Na rozdíl od diagnostických testů vám testy protilátek neposkytují žádný údaj o tom, zda jste v době provedení testu infikováni. Pojďme se ponořit hlouběji a prolomit důležité rozdíly mezi těmito testy.

Životně důležité orgány

 • Dvě hlavní možnosti pro testování COVID-19 jsou PCR a testy na antigeny, které vám řeknou, jestli máte virus.
 • Testování protilátek může zjistit, zda jste v minulosti měli infekci COVID-19. Neřekne vám, zda jste aktuálně nakaženi.
 • Přesnost různých testů závisí na tom, který test použijete, zda je proveden správně, a na dalších faktorech.
 • Výsledky testů PCR mohou trvat kdekoli od hodin do dnů, zatímco výsledky testů na antigeny a protilátky trvají přibližně 15-30 minut.

Jaké jsou různé možnosti testování COVID-19?

Nejčastěji používané diagnostické testy jsou ( Značka, 2020 ):

 • Testy polymerázové řetězové reakce (PCR): Hledají přítomnost virového genetického materiálu
 • Antigenové testy: Ty určují, zda máte ve svém systému nějaké virové proteiny (například charakteristické proteiny špiček viditelné na vnějším obalu viru)

Alternativně testy protilátek hledají protilátky vytvořené vaším imunitním systémem v reakci na SARS-CoV-2 - virus, který způsobuje infekce COVID-19. Tyto testy ukazují, zda jste v minulosti měli infekci, ale nelze je použít k diagnostice COVID-19.

Co jsou testy PCR a jak fungují?

Testy PCR, nazývané také molekulární testy, hledají genetický materiál viru. Všechny živé věci - lidé, hmyz, houby, bakterie a dokonce i viry - mají genetický materiál, který je specifický pro daný konkrétní organismus. V případě koronaviru hledají PCR testy genetický materiál uvnitř. Pomocí speciálních částic, které se rozsvítí, když jsou vystaveny genetickému materiálu viru, se test PCR zaměřuje pouze na genetický materiál viru a váš genetický materiál ignoruje.

PCR je vynikající diagnostický nástroj nejen proto, že dokáže identifikovat virový genetický materiál, ale také proto, že z něj může vytvářet více kopií. Takže i když máte ve svém systému jen malé množství virového materiálu, může ho PCR zesílit, aby bylo snazší ho najít.

Co znamenají výsledky testů PCR?

Pokud se váš test PCR vrátí pozitivní, znamená to, že test nalezl virový genetický materiál ve vašem systému. Osoba s COVID-19 je nakažlivá a může přenášet virus na ostatní, pokud tři dny před začátkem příznaků (He, 2020). Pokud máte pozitivní test na COVID-19 pomocí testu PCR, nezapomeňte se dostat do karantény a informovat poskytovatele zdravotní péče, stejně jako jakékoli blízké kontakty, které jste měli během několika předchozích dnů.

Pokud jste v minulosti měli pozitivní test, druhý pozitivní výsledek PCR nemusí vždy znamenat, že jste stále infekční. Většina lidí s mírnými až středně závažnými příznaky COVID-19 obvykle přestává být infekční 10 dní po začátku jejich příznaků, ale test PCR může zůstat pozitivní až do 90 dnů —I když nemáte aktivní infekci (CDC, 2020). Z tohoto důvodu se testy PCR nepoužívají k rozhodnutí, zda jste stále infekční nebo zda musíte pokračovat v karanténě.

mám šestipalcový penis

Dobře, co když se můj výsledek vrátí negativní? Technicky negativní test znamená, že nebyl detekován žádný virus, což by mělo znamenat, že nemáte COVID-19. Pokud jsi bez příznaků bez známé expozice někomu, kdo měl pozitivní test na COVID-19, negativní test pravděpodobně znamená, že jej nemáte (Watson, 2020). Pokud jste však byli vystaveni, negativní výsledek testu může znamenat, že je příliš brzy na to, abyste virus detekovali.

Jak přesné je testování PCR?

Testy PCR jsou v současné době doporučený test pro diagnostiku COVID-19, protože je velmi citlivý (La Marca, 2020). Test PCR odvádí skvělou práci při identifikaci lidí, kteří mají COVID-19 - pokud máte infekci, bude test s největší pravděpodobností pozitivní. Žádný test však není vždy stoprocentně přesný.

S přihlédnutím k chybě uživatele a běžným podmínkám v reálném životě jsou testy PCR asi 80% citlivé . Jinými slovy, pokud byste testovali 100 lidí s COVID-19, přibližně 80 z nich by mělo pozitivní test (Yohe, n.d.). To znamená, že asi 20% času může testu PCR chybět lidé, kteří skutečně mají COVID-19. Aby se tomu zabránilo, většina poskytovatelů zdravotní péče použije při interpretaci negativního testu další informace - například potenciální expozici, příznaky a stav s vysokým rizikem.

Stručně řečeno, testy PCR jsou skvělé pro identifikaci, kdo má COVID-19, ale ne tak dobré, když zjistíte, zda jej nemáte. Pokud máte příznaky COVID-19, zvláště pokud víte, že jste byli vystaveni osobě, která měla pozitivní test, je důležité provést karanténu. I když je váš test negativní, udělejte, co můžete, abyste zůstali doma a izolovat sami sebe od lidí ve vaší domácnosti, kdykoli je to možné (CDC, 2021).

Jak dlouho trvá získání výsledků z testu PCR?

Odběr vzorků pro test COVID-19 PCR je docela přímočarý. Lze jej odebrat pomocí vatového tamponu v nose (nejčastěji) nebo v ústech (méně spolehlivě). V některých případech můžete být požádáni, abyste vyplivli do zkumavky. Ale bez ohledu na to, nejsou zapojeny žádné jehly. Váš vzorek lze odebrat kdekoli, například doma, v autě a v lékárně. A zatímco odběr vzorku trvá jen minutu, je třeba zaslat testy PCR do laboratoře nebo zařízení se speciálním vybavením potřebným pro zpracování vzorků. V závislosti na zařízení může získání výsledků trvat hodiny nebo dokonce dny.

Co je testování antigenu COVID-19?

Stejně jako testování PCR jsou testy na antigeny diagnostické a mohou pomoci určit, zda máte COVID-19. Zatímco PCR hledají virový genetický materiál, testy antigenu hledají části vnějšího obalu viru, aby se zjistilo, zda je ve vašem systému.

Jak funguje testování antigenu?

Antigenové testy konkrétně hledají proteiny špice na vnějším obalu viru SARS-CoV-2, který způsobuje COVID-19. Vaše tělo tyto bílkoviny nevytváří, pokud není přítomen virus. Při hledání vnějšího obalu viru mohou tyto testy zjistit, zda jste měli virus v těle v době testu.

Testování antigenu je něco jako těhotenský test. Odeberete vzorek (obvykle z nosního výtěru), který se poté ponoří do nádoby se speciální tekutinou. Kapalina se poté nalije na testovací proužek. Po určité době (obvykle minutách) obdržíte odpověď ano nebo ne. Pozitivní výsledek znamená, že jsou přítomny virové antigeny. To znamená, že to neznamená nic jiného než skutečnost, že ve vzorku byl při provedení testu virový protein.

Co znamenají výsledky testu antigenu?

Pozitivní test znamená, že máte virus v těle a měli byste jej umístit do karantény. Pokud je to možné, neopouštějte svůj domov a neizolujte se od ostatních členů domácnosti. Negativní výsledek může být méně přímočarý. A negativní test na antigen znamená, že virový protein nebyl ve vašem vzorku detekován (CDC, 2020).

jak muži získávají modré koule

Pokud byl váš vzorek odebrán správně, nemáte žádné příznaky a nebyli jste nedávno vystaveni někomu s COVID-19, je nepravděpodobné, že jej máte. Pokud však máte příznaky a přesto máte negativní výsledek testu, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje provést test PCR, abyste získali potvrzení, že jste skutečně negativní (CDC, 2020).

Jak přesné je testování antigenu?

Skvělou zprávou je, že existují domácí testovací soupravy antigenu COVID-19, což znamená, že se můžete otestovat v pohodlí svého domova. Některé testy vyžadují lékařský předpis. Ostatní lze sbírat doma, ale je třeba je analyzovat v laboratoři. Bez ohledu na to, jaký test podstoupíte, měli byste si být vědomi možných úskalí při jeho výběru. Je také důležité zajistit, aby test, který používáte, získal povolení od amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Antigenové testy jsou obvykle méně citlivé než testy PCR, ale někdy jsou dostatečně citlivé k identifikaci nakažlivých případů. A to je nejdůležitější věc, pokud jde o testy na koronaviry.

Pokud získáte negativní výsledek a stále máte příznaky, možná budete potřebovat další testování. The CDC v současné době doporučuje testy antigenu, které jsou neprůkazné nebo se zdají negativní u lidí, kteří mají příznaky COVID-19, potvrdit testem PCR. Abyste udrželi ostatní v bezpečí, měli byste zůstat v karanténě a čekat na své výsledky (CDC, 2020).

rozdíl mezi citrátem hořečnatým a hořčíkem

Jak dlouho trvá získání výsledků testu na antigen?

Testování antigenu je levné a rychlé, zejména ve srovnání s testy PCR. Výsledky testů na domácí antigen mohou trvat pouhých 15 minut. Některé testy vám mohou dokonce poskytnout výsledky prostřednictvím smartphonu (FDA, 2020).

Co je testování protilátek COVID-19?

Testování protilátek (nebo sérologie) se liší od ostatních testů, které jsme dosud zkoumali. Nelze jej použít k diagnostice COVID-19, protože netestuje samotný virus. Místo toho se testy protilátek zaměřují na reakci vašeho těla na virus.

Když jste vystaveni viru, váš imunitní systém reaguje vytvářením protilátek. Jak jsme zmínili, protilátky jsou specifické pro každý jednotlivý organismus. Pomáhají imunitnímu systému bojovat s infekcí a učiní to efektivněji při příštím kontaktu s touto konkrétní chybou. V případě COVID-19 vaše tělo vytváří protilátky proti virovým špičkovým proteinům podobným viru.

Testování na protilátky odhalí, pouze pokud jste byli v minulosti viru vystaveni. Neříká nic o vašem aktuálním stavu COVID-19. Vaše tělo obvykle začne vytvářet protilátky, které tento test detekuje kolem 1-3 týdny po začátku infekce (CDC, 2020). Testy protilátek mohou být obzvláště ochotný při identifikaci lidí, kteří měli COVID-19, ale nevyvinuly se u nich žádné příznaky, a proto nikdy nebyly testovány (CDC, 2021).

Jak funguje testování protilátek?

Na rozdíl od testů PCR nebo antigenu tyto testy hledají protilátky proti viru COVID-19 ve vaší krvi. Dobrou zprávou je, že nebudete nutně muset jít do laboratoře, aby vám odebrali krev (i když možná budete muset, pokud váš poskytovatel zdravotní péče chce konkrétní testování). Většina testů na protilátky COVID-19 doma nebo v kanceláři používá pouze několik kapek krve, obvykle od píchnutí prstu malou jehlou. Váš vzorek krve je poté vyšetřen obvykle pomocí takzvané technologie lateral flow assay technology, kterou se budeme věnovat níže.

pomáhá tlusté střevo zhubnout

Rozebrat to, testy bočního toku jsou snadno použitelné testy, které detekují přítomnost nebo nepřítomnost částice. Tyto testy lze použít k detekci jak antigenů (jako je vnější obal viru), tak protilátek (reakce vašeho těla na virus). V testu protilátky COVID-19 je vzorek krve umístěn na jeden konec testovací kazety. Jak se tekutina pohybuje náplní, jakékoli přítomné protilátky se vážou na speciální chemikálii, která vytváří barevnou čáru. Pokud nemáte protilátky, není na chemickou látku nic, co by se mohlo vázat, a neobjeví se žádná čára (Koczula, 2016).

Co znamenají výsledky testování protilátek?

Negativní test na protilátky znamená, že jste pravděpodobně nebyli infikováni virem v minulosti. Pozitivní test znamená, že jste byli virem nakaženi v minulosti. Nicméně, to neznamená že jste aktuálně infikováni a nelze je použít k určení, zda potřebujete další karanténu (CDC, 2020). Bohužel nevíme, kolik ochrany tyto protilátky nabízejí proti budoucím infekcím. To znamená, že byste měli stále nosit masku a cvičit sociální distancování, i když jste měli pozitivní test na protilátky.

Jak dlouho trvá získání výsledků protilátek?

Čas na získání výsledků z testování protilátek bude záviset na tom, zda je třeba odeslat váš vzorek krve do laboratoře, nebo zda se provádí na místě. Většina domácích testů vám poskytne výsledky do 30 minut nebo méně. Pokud je třeba odeslat váš vzorek, výsledky budou trvat déle.

Který test COVID-19 bych měl dostat?

Pokud chcete vědět, zda jste v současné době nakaženi virem, budete potřebovat buď PCR, nebo test na antigen.

Další otázky, které si musíte položit, jsou, jak rychle potřebujete výsledky a jak jisté tyto výsledky potřebujete. Testy PCR jsou přesnější než testy na antigeny, ale získání výsledků může trvat déle.

Typ testu COVID-19 PCB Antigen Protilátka
Na co se testuje? Přítomnost virového genetického materiálu (diagnostická) Přítomnost virových proteinů (diagnostická) Přítomnost protilátek proti COVID-19
Co s největší pravděpodobností znamená pozitivní výsledek? Máte virus Máte virus V minulosti jste byli nakaženi virem a zotavili jste se
Co s největší pravděpodobností znamená negativní výsledek? Test nezachytil žádný virový genetický materiál Test nezachytil žádné virové proteiny. V závislosti na dalších faktorech možná budete potřebovat výsledky potvrzené testem PCR V minulosti jste nebyli nakaženi virem
Jak rychle můžete dosáhnout výsledků? Hodiny až dny Minut Minut
Jaký druh vzorku? Nosní výtěr nebo sliny Výtěr z nosu Krevní vzorek
Přesnost Velmi přesné (doporučeno pro diagnostiku) Přesné, ale výsledky bude možná nutné potvrdit Relativně přesné

Kdo by měl být testován na COVID-19?

Podle CDC byste měli nechat se otestovat pro COVID-19, pokud se na vás vztahuje cokoli z následujícího (CDC, 2020):

 • Máte příznaky COVID-19.
 • Měl jste blízký kontakt s někým, komu bylo potvrzeno, že má COVID-19 (blízký kontakt je definován jako expozice 15 minut a více do šesti stop od infikované osoby).
 • Poskytovatel zdravotní péče, místní zdravotní oddělení nebo zaměstnavatel vás požádali o provedení zkoušky.

Reference

 1. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí - přehled testování COVID-19. (2020, 16. prosince). Citováno 13. ledna 2021 z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/testing.html
 2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - doba trvání izolace a preventivní opatření pro dospělé s COVID-19. (2021, 7. ledna). Citováno 13. ledna 2021 z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/duration-isolation.html#:~:text=Thus%2C%20for%20persons%20recovered%20from,of%20viral%20RNA%20than%20reinfection
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí - Prozatímní pokyny pro testování protilátek COVID-19. (2020, 1. srpna). Citováno 13. ledna 2021 z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/lab/resources/antibody-tests-guidelines.html#anchor_1590264273029
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí - sérologické testování pro COVID-19 v CDC. (2020, 3. listopadu). Citováno 13. ledna 2021 z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/lab/serology-testing.html
 5. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí - test na aktuální infekci. (2020, 21. října). Citováno 13. ledna 2021 z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/testing/diagnostic-testing.html#who-should-get-tested
 6. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí - používání testů protilátek pro COVID-19. (2020, 3. listopadu). Citováno 13. ledna 2021 z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/lab/resources/antibody-tests.html
 7. Chen S, Lu D, Zhang M, Che J, Yin Z, Zhang S, Zhang W, Bo X, Ding Y, Wang S. Double-antigen sendvičová ELISA pro detekci protilátek proti SARS asociovanému koronaviru v lidském séru. Eur J Clin Microbiol Infect Dis. Srpen 2005; 24 (8): 549-53. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16133409/
 8. Chorba, T. (2020). Koncept koruny a její potenciální role při pádu koronaviru. Vznikající infekční nemoci, 26 (9), 2302-2305. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32997903/
 9. He, X., Lau, E.H.Y., Wu, P. a kol. (2020) Oprava autora: Časová dynamika virového vylučování a přenositelnost COVID-19. Nat Med 26, 1491–1493. Citováno z: https://www.nature.com/articles/s41591-020-1016-z
 10. La Marca, A., Capuzzo, M., Paglia, T., Roli, L., Trenti, T., & Nelson, S. M. (2020). Testování na SARS-CoV-2 (COVID-19): systematický přehled a klinický průvodce molekulárními a sérologickými diagnostickými testy in vitro. Reprodukční biomedicína online, 41 (3), 483–499. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7293848/
 11. Koczula, K. M. a Gallotta, A. (2016). Zkoušky bočního toku. Eseje z biochemie, 60 (1), 111–120. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4986465/
 12. Yohe, S., MD. (n.d.). Jak dobré jsou diagnostické testy COVID-19 (SARS-CoV-2)? CAP: College of American Pathologists. Citováno 9. ledna 2021 z https://www.cap.org/member-resources/articles/how-good-are-covid-19-sars-cov-2-diagnostic-pcr-tests#:~:text=The%20analytic%20performance%20of % 20PCR, specificita% 20 je% 20 blízko% 20 100% 25% 20 také
 13. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2020, 15. prosince). Aktualizace koronaviru (COVID-19): FDA autorizuje test antigenu jako první volně prodejný plně domácí diagnostický test na COVID-19. Citováno 13. ledna 2021 z https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-authorizes-antigen-test-first-over-counter-fully-home-diagnostic
Vidět víc