Xyzal vs Zyrtec: antihistaminika jdou proti sobě

Xyzal vs Zyrtec: antihistaminika jdou proti sobě

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Co jsou sezónní alergie?

Sezónní alergie mohou být nepříjemné, ale slouží ke konkrétnímu účelu: chránit vaše tělo před vetřelci, kteří vám mohou ublížit. Když se váš imunitní systém stane příliš citlivým na určitou látku (nazývanou alergen), pokusí se vás bránit tím, že bude bojovat proti spouštění uvolňováním zánětlivých chemikálií. Bohužel tyto chemikálie také způsobují příznaky alergií.

Životně důležité orgány

 • Histamin, chemická sloučenina uvolňovaná imunitním systémem během alergických reakcí, je zodpovědná za obvyklé příznaky sezónní alergie, jako je kýchání, rýma, svědění očí, slzení očí, kašel atd.
 • Antihistaminika jsou léky na alergii, které blokují aktivitu histaminu; příklady zahrnují Benadryl (difenhydramin), Zyrtec (cetirizin), Xyzal (levocetirizin), Allegra (fexofenadin) a Claritin (loratadin).
 • Antihistaminika druhé a třetí generace způsobují menší ospalost ve srovnání s léky první generace, jako je Benadryl. Zyrtec je příkladem antihistaminika druhé generace a Xyzal je příkladem léku třetí generace.
 • Zyrtec je tvořen směsí levotočivých a pravotočivých sloučenin (enantiomerů) cetirizinu; Xyzal má pouze pravostrannou sloučeninu (levocetirizin).
 • Zyrtec a Xyzal jsou si podobné z hlediska účinnosti a schopnosti vydržet 24 hodin, liší se však cenou a dávkou.

Lidé se sezónními alergiemi (také známými jako alergická rýma nebo senná rýma) mohou mít příznaky alergie, jako je kýchání, rýma, kašel a ucpaný nos, pouze v určitých obdobích roku. Například lidé, kteří jsou alergičtí na určité pyly stromů, jako je dub, javor nebo bříza, mohou na jaře pociťovat příznaky alergie, zatímco lidé citliví na pyl trav a pylů plevelů mohou kýchat a kašlat přes léto a na podzim (ACAAI, 2018. ). Někteří lidé také po celý rok pociťují příznaky sezónní alergie - říká se jim celoroční alergie (Delves, 2019).

Pokud trpíte sezónními alergiemi, nejste sami - podle American College of Asthma, Allergy and Immunology (ACAAI) má asi 40-60 milionů dospělých ve Spojených státech alergickou rýmu (ACAAI, 2018).

reklama

způsoby, jak přirozeně zvětšit své mužství

Úleva od alergie na předpis, bez čekárny

Nalezení správné léčby alergie by nemělo být hádací hrou. Promluvte si s lékařem.

Zjistěte více

Co jsou antihistaminika?

Když vaše tělo narazí na alergen, na který jste citliví (jako je pyl), váš imunitní systém uvolní chemického posla zvaného histamin. Histamin spouští klasické příznaky alergie na svědění, rýmu, kýchání, alergickou rýmu / sennou rýmu atd. Antihistaminika jsou léky na alergii, které zabraňují navázání histaminu na imunitní buňky v těle a vyvolávají příznaky alergie. Tato třída drog je často rozdělena do různých generací.

Alergické léky, jako je difenhydramin, aktivní složka přípravku Benadryl, jsou považovány za antihistaminika první generace. Tato antihistaminika první generace fungují dobře proti příznakům alergie, ale mohou způsobit výraznou sedaci (ospalost). Protože většina lidí si nemůže dovolit být ospalá po celou sezónu alergií, jsou k dispozici antihistaminika druhé generace, která jsou účinná, ale s menší pravděpodobností ospalosti. Mezi příklady patří Claritin (účinná látka loratadin), Allegra (účinná látka fexofenadin) a Zyrtec (účinná látka cetirizin).

Co je Zyrtec?

Jak již bylo zmíněno, aktivní složkou přípravku Zyrtec je antihistaminikum druhé generace, cetirizin. Tento lék na alergii obecně nezpůsobuje tolik sedace jako antihistaminika první generace, ale u některých lidí způsobuje ospalost. V klinických studiích uvedlo 14% lidí ospalost (Zyrtec, n.d.). Zyrtec pracuje na léčbě sezónních příznaků alergie, jako je svědění, rýma, svědění očí, ucpání nosu, kýchání a kopřivka u dospělých i dětí mladších dvou let.

Zyrtec začíná pracovat rychle - během první hodiny po užití - a může trvat 24 hodin (den, 2001). Je k dispozici na přepážce (OTC) a formy přípravku Zyrtec zahrnují tablety, sirup, tablety k rozpouštění a tekuté gely. Kromě ospalosti u některých lidí jsou dalšími hlášenými vedlejšími účinky bolesti hlavy, sucho v ústech, bolest žaludku a zvracení (MedlinePlus, 2018).

Allegra vs. Claritin vs. Zyrtec pro alergie: co je pro vás nejlepší?

4 minuty čtení

Co je Xyzal?

Xyzal je ještě novější lék - antihistaminikum třetí generace. Léčivou látkou přípravku Xyzal je sloučenina zvaná levocetirizin. Pokud si myslíte, že tento lék na alergii vypadá hodně jako účinná látka přípravku Zyrtec (cetirizin), máte pravdu. Xyzal je formulován se specifickou formou cetirizinu.

volně prodejný lék na potlačení chuti k jídlu schválený fda

Chemické sloučeniny často přicházejí ve dvou formách, které jsou vzájemným zrcadlovým obrazem a nazývají se enantiomery. Přemýšlejte o tom jako o levé a pravé ruce drogy. Vezměte si cetirizin: má levou a pravou formu a obě formy společně (nazývané také racemická směs) tvoří drogu Zyrtec. Xyzal je však tvořen pouze pravostrannou formou cetirizinu - levocetirizinu. (Pro ty z vás, kteří se zajímají o chemii nebo latinu - je pravda, že předpona vlevo, odjet- obecně znamená vlevo.

V případě enantiomerů však někdy neexistuje jasný vztah mezi předponou a předáním. V tomto případě je levocetirizin pravák nebo R-enantiomer. Dextrocetirizin je zrcadlovým obrazem a je to levák neboli S-enantiomer.) Vědci, kteří studovali levou a pravou formu drogy, zjistili, že pravostranná forma cetirizinu byla nejvíce zodpovědná za antihistaminový účinek ( Den, 2004).

Stejně jako Zyrtec i Xyzal pracuje na léčbě sezónních příznaků alergie, jako je svědění, rýma, svědění očí, ucpání nosu, kýchání a kopřivka u dospělých i dětí mladších dvou let. Xyzal začíná pracovat během první hodiny po užití a může trvat 24 hodin (Xyzal, 2018). Je volně prodejný a mezi formy přípravku Xyzal patří tablety a sirup. Mezi časté nežádoucí účinky patří ospalost (3–6%), únava (4%), zácpa, zvracení a sucho v ústech (UpToDate, 2020).

Xyzal vs Zyrtec

Xyzal (levocetirizin) Zyrtec (cetirizin)
Účinné proti sezónním alergiím Ano Ano
Dávka 5mg 10mg
Trvá 24 hodin Ano Ano
Funguje do hodiny Ano Ano
Bezpečné pro děti starší dvou let Ano Ano
Přibližná cena (za 30denní dodávku)
(Blake, 2013)
Obecně - $ 25 - $ 50
Název značky 100 $
Obecně - 10 $
Název značky $ 25
K dispozici na přepážce Ano Ano

Pokud jde o léčbu vašich alergií, existuje několik možností. Nejprodávanější antihistaminika, zejména léky druhé a třetí generace, patří k nejoblíbenějším. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud máte nějaké dotazy ohledně toho, který z nich je pro vás vhodný.

Reference

 1. Americká vysoká škola alergie, astmatu a imunologie (ACAAI) - senná rýma (rýma) (6. února 2018). Citováno dne 17. února 2020 z https://acaai.org/allergies/types/hay-fever-rhinitis
 2. Americká vysoká škola alergie, astmatu a imunologie (ACAAI) - sezónní alergie (6. února 2018). Citováno dne 17. února 2020 z https://acaai.org/allergies/seasonal-allergies
 3. Becker, J. Které léky ze skupiny léků Antihistaminika, 2. generace se používají při léčbě dětské alergické rýmy? Medscape. Citováno z: Odkaz rýma
 4. Blake, K., a Raissy, H. (2013). Chirální přepínače léků na astma a alergie: skutečný přínos nebo marketingový humbuk. Dětská alergie, imunologie a pulmonologie, 26 (3), 157–160. doi: 10,1089 / ped.2013.0285. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24066264/
 5. CDC (2017, 17. ledna). Alergie a senná rýma. Citováno z: https://www.cdc.gov/nchs/fastats/allergies.htm
 6. Day, J., Briscoe, M., Rafeiro, E., Chapman, D., & Kramer, B. (2001). Srovnávací nástup účinku a úleva od příznaků u cetirizinu, loratadinu nebo placeba v jednotce expozice prostředí u subjektů se sezónní alergickou rýmou: potvrzení testovacího systému. Annals Of Allergy, Asthma & Immunology, 87 (6), 474-481. doi: 10,1016 / s1081-1206 (10) 62260-0. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11770694/
 7. Day, J., Ellis, A. a Rafeiro, E. (2004). Levocetirizin: Nový selektivní antagonista receptoru H1 pro použití při alergických poruchách. Drugs of Today, 40 (5), 415. doi: 10,1358 / dot.2004.40.5.850489. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15319796/
 8. Delves, P. (2019, červenec). Sezónní alergie. Manuální spotřebitelská verze Merck. Citováno z: https://www.merckmanuals.com/home/immune-disorders/allergic-reactions-and-other-hypersensitivity-disorders/seasonal-allergies
 9. Informace o drogách MedlinePlus - cetirizin (2018). Citováno 17. února 2020, z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a698026.html
 10. UpToDate. Informace o lécích na levocetirizin (2020). Citováno 17. února 2020, z https://www.uptodate.com/contents/levocetirizine-drug-information?search=Levocetirizine&source=panel_search_result&selectedTitle=1~25&usage_type=panel&kp_tab=drug_general&display_rank=1#F5184414
 11. Web Xyzal® Allergy 24HR - zdravotničtí profesionálové. (2018). Citováno 17. února 2020, z https://www.xyzal.com/hcp/resources.html
 12. Klinická data Zyrtec [příbalový leták]. Divize McNeil Consumer Healthcare společnosti McNeil-PPC, Inc. https://www.zyrtec.com/products/zyrtec-tablets
Vidět víc