Xyzal pro alergie: Co to je a jak to funguje?

Xyzal pro alergie: Co to je a jak to funguje?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud jste jedním z více než 50 milionů Američanů, kteří trpí sezónní alergie je pravděpodobné, že jste pravděpodobně vyzkoušeli svůj spravedlivý podíl na alergických lécích. Ať už jste sáhli po pilulkách, kapkách, nosních sprejích nebo injekcích, pravděpodobně jste si všimli, že některé léky jsou více efektivní Než ostatní.

Ale se všemi různými typy alergických léků - antihistaminiky, kortikosteroidy, imunoterapií a dalšími - možná vás zajímá, jaké druhy potenciálních výhod a nevýhod má jeden konkrétní typ léčby ve srovnání s jinými. Poskytli jsme vše, co potřebujete o Xyzalu vědět, jak Xyzal funguje, jaké výhody nabízí a jaké vedlejší účinky můžete očekávat, pokud jej začnete používat.co pro vás dělá extenze

Životně důležité orgány

 • Xyzal je obchodní značka léku zvaného levocetirizin, což je typ antihistaminika, který může pomoci léčit příznaky alergie.
 • Přípravek Xyzal se používá k léčbě příznaků souvisejících s alergickou rýmou (aka senná rýma). Patří mezi ně rýma, kýchání, vyrážka a svědění očí.
 • Xyzal je k dispozici na přepážce, ale nese riziko některých vedlejších účinků, jako je bolest hlavy, kašel, ospalost a další.

Co je Xyzal?

Xyzal je obchodní značka léku zvaného levocetirizin, což je antihistaminikum. Váš imunitní systém má reagovat na škodlivé vetřelce, ale někdy může reagovat na něco takového není vůbec škodlivé . Když je vaše tělo citlivé na konkrétní látku, jako je pyl, srst domácích mazlíčků nebo arašídy (nazývané alergen), váš imunitní systém uvolňuje chemikálie nazývané histaminy (Dougherty, 2020). Histaminy jsou zodpovědné za některé z příznaky podpisu alergické reakce, jako je rýma, kopřivka, kýchání a další. Antihistaminika fungují tak, že blokují hormony, zmírňují příznaky sezónních alergií nebo jim dokonce úplně zabraňují (NIH, 2018).

Antihistaminikové léky mohou být jak na předpis, tak i na prodej (OTC). Přicházejí v různých formách, jako jsou pilulky, žvýkací tablety, tekutiny a kapsle.

The Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválila Xyzal jako typ OTC antihistaminika, který je navržen tak, aby poskytoval 24hodinovou úlevu od příznaků spojených se sezónními alergiemi (Akhouri, 2021). Mezi tyto příznaky patří:

 • Rýma
 • Kýchání
 • Červené nebo svědivé oči
 • Kopřivka nebo svědivá vyrážka

reklama

Úleva od alergie na předpis, bez čekárnyNalezení správné léčby alergie by nemělo být hádací hrou. Promluvte si s lékařem.

Zjistit více

Mohou je vyvolat různé druhy alergenů příznaky u různých lidí. Mezi nejčastější spouštěče těchto alergických příznaků patří pyl, roztoči, srst zvířat a plísně, ale u lidí se mohou vyskytnout sezónní alergie nebo celoroční alergie na mnoho různých látek.

Jak přípravek Xyzal působí?

Stejně jako ostatní antihistaminika, jako je cetirizin (značka Zyrtec), difenhydramin (značka Benadryl) a loratadin (značka Claritin), pomáhá přípravek Xyzal léčit příznaky alergie blokováním účinků histaminů v těle. Histaminy hrají hlavní roli v alergických reakcích a jejich blokování může úplně zmírnit nebo dokonce zabránit příznakům senné rýmy.

Antihistaminika působí tak, že brání histaminům ve vazbě na receptory určitých buněk. Jsou ale zapojeni do a širokou škálu procesů - nejen imunitní reakce. Hrají například důležitou roli v cyklu spánku-bdění, který nás během dne probouzí a v noci nám umožňuje spát. Jelikož některé z těchto léků mohou tento proces narušit, je známo, že způsobují ospalost (Farzam, 2021).

Některá antihistaminika (jako Benadryl) jsou natolik účinná, že způsobí ospalost, že jejich hlavní přísady se často používají k tomuto účelu v lécích na nespavost. Tento účinek byste si měli být vědomi při zahájení léčby novým antihistaminem. Léky jako Xyzal, které jsou součástí novější formy antihistaminik nazývaných antihistaminika druhé generace, jsou někdy upřednostňovány poskytovateli zdravotní péče, protože je méně pravděpodobné, že způsobí sedaci, ale mohou stále způsobují únavu Před užíváním přípravku Xyzal nebo jakéhokoli jiného léku je proto nejlepší vždy dodržovat pokyny pro dávkování a poraďte se se svým lékařem (Becker, 2018).

Xyzal se dodává ve formě 5 mg rozlomitelných tablet a také v perorálním roztoku 2,5 mg / 5 ml. Xyzal je k dispozici na přepážce, a proto k jeho zakoupení nepotřebujete předpis. Xyzal můžete užívat s jídlem nebo bez jídla. Protože přípravek Xyzal může způsobit, že se budete cítit unaveni, je nejlepší si jej dát večer. Měli byste se také vyhnout řízení motorových vozidel nebo obsluze strojů, dokud nevíte, jak na vás lék působí.Jaké jsou možné vedlejší účinky a rizika přípravku Xyzal?

Podobně jako všechny léky na předpis a OTC léky může mít Xyzal u některých lidí nežádoucí účinky. Některé z nejčastější nežádoucí účinky společnosti Xyzal zahrnují (FDA, 2020):

 • Bolest hlavy
 • Bolest svalů
 • Ospalost
 • Bolest krku
 • Kašel
 • Ucpaný nos nebo rýma

Mezi méně časté nežádoucí účinky přípravku Xyzal patří:

je vitamin d3 stejný jako vitamin d
 • Průjem
 • Něžné, oteklé žlázy na krku
 • Krvavý nos
 • Horečka

Xyzal s sebou nese riziko i dalších nežádoucích účinků. Patří mezi ně úzkost, potíže se spánkem a problémy se zrakem. Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, přípravek Xyzal s sebou nese riziko dalších nežádoucích účinků. Patří mezi ně úzkost, potíže se spánkem a problémy se zrakem. Pokud zaznamenáte jakékoli související nežádoucí účinky nebo máte obavy z rizika nežádoucích účinků, nezapomeňte se poradit s poskytovatelem zdravotní péče dříve, než začnete užívat přípravek Xyzal. Mezi závažné nežádoucí účinky přípravku Xyzal patří kopřivka, vyrážka, svědění a / nebo otoky rukou, nohou, kotníků nebo dolních končetin ( NIH , 2016).

Před užitím přípravku Xyzal se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud jste těhotná nebo plánujete otěhotnět. Neužívejte přípravek Xyzal, pokud kojíte, a pokud máte nebo jste někdy měli onemocnění ledvin, jater nebo jste na dialýze, nezapomeňte se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče. Můžete také diskutovat o bezpečném užívání alkoholu během užívání přípravku Xyzal, protože pití alkoholu může zvýšit množství ospalosti.

Reference

 1. Akhouri S, House SA. Alergická rýma. [Aktualizováno 2021 19. ledna]. In: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; 2021 - leden Citováno 1. dubna 2021 z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538186/
 2. Becker, J. (2018, 17. července). Které léky v antihistaminikách druhé třídy se používají při léčbě dětské alergické rýmy? Medscape. Citováno z: Odkaz rýma .
 3. Dougherty JM, Alsayouri K, Sadowski A. Alergie. [Aktualizováno 2020 20. listopadu]. In: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; 2021 - leden Citováno 1. dubna 2020 z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK545237/
 4. Farzam K, Sabir S, O’Rourke MC. Antihistaminika. [Aktualizováno 2021 20. března]. In: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; 2021 - leden Citováno 1. dubna 2021 z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538188/
 5. FDA: Štítek XYZAL (levocetirizin dihydrochlorid). (n.d.). Získané 1. dubna 2021 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2008/022064s009lbl.pdf
 6. Národní centrum pro biotechnologické informace (n.d.). Databáze PubChem. Levocetirizin, CID = 1549000. Citováno z: https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Levocetirizin .
 7. NIH (2016, 15. srpna). Levocetirizin. Citováno z: https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a607056.html
 8. NIH (2018, 12. května). Antihistaminika pro alergie. Citováno z: https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000549.htm
 9. NIH (2020, 6. ledna). Alergická rýma. Citováno z: https://medlineplus.gov/ency/article/000813.htm
Vidět víc