Odstraňovač vrásek: existuje něco takového?

Odstraňovač vrásek: existuje něco takového?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Odstraňovač vrásek

Botox získává velkou pozornost pro svou schopnost vyhlazovat linie na čele, vrány a záhyby, které se začínají formovat po stranách nosu, jak stárneme. Ale i když je Botox jednou z možností, když uvažujete o odstraňování vrásek, není zdaleka jedinou možností - a nemusí být pro vaši pokožku ani nejvhodnější. Tady je to, co potřebujete vědět o všech možnostech, které máte k dispozici.

Životně důležité orgány

 • Vrásky se začínají tvořit koncem 20. nebo začátkem 30. let, jakmile se začne rozpadat základní struktura naší pokožky.
 • Životní styl, genetika a faktory prostředí přispívají k tvorbě vrásek, ale zhruba 80% stárnutí obličeje je způsobeno poškozením sluncem.
 • Bylo prokázáno, že krémy proti vráskám s retinoidy, niacinamidem, peptidy a vitaminem C účinně bojují proti vzniku vrásek.
 • Zlepšení vzhledu hlubších záhybů může vyžadovat silnější ošetření nebo invazivní lékařské postupy.

V podstatě jsou vrásky jen hlubšími jemnými liniemi. Vrásky se tvoří, když se pokožka zvrásní - obvykle jako přirozená součást formování výrazu obličeje - a má potíže s návratem do původního tvaru. Tato neschopnost pokožky odskočit, jako když jste byli mladší, je přirozenou součástí procesu stárnutí. Ačkoli mnoho věcí přispívá k tvorbě vrásek, od životních návyků po genetiku, největším vnějším faktorem je fotopoškození vystavení slunci (Avci, 2013).

Naštěstí si většina z nás nemusí dělat starosti s těmito otravnými liniemi až do konce 20. nebo 30. let. Jak stárneme, základní struktura naší pokožky se začne rozpadat. Pod vrchní vrstvou naší pokožky, známou jako epidermis, je další vrstva zvaná dermis, která obsahuje vlákna vyrobená z kolagenu a elastinu, která jsou odpovědná za to, že dodávají pokožce její pevnost a pružnost podporou výše uvedené epidermis.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

nejlepší esenciální olej na vrásky na obličeji

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Bohužel se elastinová a kolagenová vlákna s věkem degradují. To znamená, že dermis již nemůže poskytnout druh podpory povrchu vaší pokožky, jaký kdysi dělal, což má za následek tvorbu jemných linií.

jak produkujete více spermií

Ale to není jediný způsob, jak naše pokožka stárne, což vytváří nebo zvyšuje výskyt vrásek. Dermis je také domovem glykosaminoglykanů nebo GAG. Tyto molekuly působí jako přírodní zvlhčovače tím, že přitahují vodu do buněk, což může také dodávat pokožce objem a pevnost.

Problém je v tom, že GAG ​​nemohou tuto práci účinně provádět ve fotodoplněné pokožce. Jak stárneme, naše pokožka také ztrácí kyselinu hyaluronovou, další přírodní látku vytvářenou našimi těly, která zadržuje vodu, aby udržovala tkáně hydratované (Ganceviciene, 2012). Společně tyto dva procesy přispívají k suché pokožce, jak stárneme, díky čemuž mohou vrásky vypadat výrazněji než u hydratované pokožky.

Jak se zbavit vrásek

Jak by měl někdo s tolika přispěvateli na vrásky na našich tvářích zabránit nebo se zbavit svých vraních nohou? Naštěstí existuje široká škála produktů od pleťových krémů proti vráskám až po oční krémy, které se mohou pochlubit účinnými aktivními látkami podloženými výzkumem. Dermatologové také vyvinuli postupy, jak těmto otravným liniím čelit. Tady je to, co potřebujete o každém vědět, abyste zjistili, co by pro vás a váš typ pleti mohlo být správné.

Rutina péče o pleť: co to znamená? Měl bys mít?

9 minut čtení

Krémy proti vráskám

Krémy proti vráskám, krémy proti stárnutí a další aktuální produkty péče o pleť určené k cílení na záhyby pokožky jsou skvělou první linií útoku. Ačkoli hlubší vrásky mohou vyžadovat kombinaci produktů péče o pleť a dermatologických ošetření (více o těch za sekundu), důsledná aplikace těchto produktů může pomoci zabránit budoucím liniím nebo prohloubení současných záhybů, podle Kosmetický dermatolog Dr. Michele Green . Nejlepší je hledat produkty, které obsahují následující přísady:

 • Retinoidy: Retinoidy jsou třídou syntetických nebo přirozeně se vyskytujících látek, produktů souvisejících s retinolem, který je také známý jako vitamin A. Deriváty vitaminu A, jako tretinoin a kyselina retinová, se také často používají při klinické léčbě různých kožních stavů. které jsou vyrobeny z vitaminu A, jako je retinol, nebo z něj odvozeného, ​​jako je tretinoin a kyselina retinová. Retinoidy zvýšit obrat kožních buněk , nebo jak rychle vaše tělo vytváří nové vrstvy a zbavuje se starých. To znamená, že pravidelné používání těchto produktů vám pomůže odhalit mladší vzhled pokožky níže. Ale také zvyšují schopnost vašich kožních buněk doplňovat jejich kolagen a podporují tu strukturu, která udržuje plnou a hladkou pokožku (Mukherjee, 2006).
 • Vitamín C: Vitamin C je přírodní antioxidant. To znamená, že je skvělý pro boj s volnými radikály, což jsou látky, které mohou v našem těle způsobit všechny druhy poškození, včetně stárnutí pokožky a tvorby vrásek. Ukázalo se, že aktuální vitamin C významně snížit vzhled jemných čar (Traikovich, 1999), zlepšit fotopoškození (včetně zmenšení hlubokých rýh v kůži) (Humbert, 2003) a zvýšit produkci kolagenu (Nusgens, 2001).
 • Hydroxykyseliny: Jedná se o skupinu chemikálií, které zahrnují alfa-hydroxykyseliny (AHA) a beta hydroxykyseliny (BHA), jako je kyselina glykolová a kyselina mléčná. Ačkoli se používají v některých chemických peelingech prováděných dermatology ke zlepšení struktury pokožky, jsou k dispozici také v prodejních produktech péče o pleť v typických koncentracích 5–10%. Ukázal minulý výzkum že vyšší koncentrace hydroxykyselin mohou vyhladit vrásky, zvýšit obrat kožních buněk, obnovit hydrataci a podpořit syntézu kolagenu (Moghimipour, 2012).
 • Peptidy: Tyto sloučeniny jsou v podstatě stavebními kameny vláken elastinu a kolagenu, které dodávají pokožce strukturu. Jeden studie provedeno na vzorcích lidské kůže zjistilo, že lokální aplikace peptidů úspěšně zvýšila produkci kolagenu. Vědci se také domnívají, že tyto peptidy jsou nedílnou součástí udržování dermální a epidermální křižovatky (DEJ), oblasti, kde se epidermis setkává s dermis, což je zásadní jak pro zajištění struktury, tak pro umožnění přístupu živin do pokožky. Ukázalo se, že poruchy DEJ dříve způsobily ochabnutí, snížené hojení ran a suchou pokožku (Jeong, 2020).
 • Niacinamid: Tato forma vitaminu B3 má při lokální aplikaci vlastnosti proti stárnutí. Jemné linie a vrásky byly sníženy v jedné studii cílem bylo potvrdit některé výhody niacinamidu zjištěné v předchozích klinických studiích. Účastníci aplikovali topický 5% niacinamid na polovinu obličeje po dobu 12 týdnů, aby porovnali ošetřenou pokožku s neošetřenou (Bissett, 2004). Ještě lepší? Niacinamid je běžně se používá jako léčba akné a může pomoci předcházet poškozením, jako jsou černé tečky, které mohou být způsobeny přebytečným olejem.
 • Kyselina hyaluronová: Jak jsme již zmínili, tato běžná složka péče o pleť je přirozeně produkována tělem a udržuje pokožku hydratovanou. Ale jak stárneme, naše pokožka produkuje méně této hydratační sloučeniny, což je jeden z faktorů vedoucích k suché pokožce související s věkem (Ganceviciene, 2012). Dobrou zprávou je, že je široce dostupný v topických přípravcích pro péči o pleť a je obecně vhodný pro širokou škálu typů pleti a je tolerován, říká Dr. Green.

Které lokální ošetření vrásek je pro vás to pravé? Zvažte, které kožní problémy vás trápí nejvíce, a rozhodněte se pro krémy nebo krémy, které se konkrétně zabývají těmito problémy. Dermatolog vám také může pomoci vytvořit rutinu péče o pleť, která odpovídá vašim jedinečným potřebám. Měly by se také vzít v úvahu vedlejší účinky, zvláště pokud diskutujete mezi produktem (například retinoidem), který je k dispozici v přepážce a na předpis.

Existuje rozdíl mezi Retin-A a tretinoinem?

6 minut čtení

Léčba na předpis může způsobit více vedlejších účinků, protože koncentrace jejich aktivních složek může být vyšší. Můžete však také zvážit náklady. I když produkty dostupné v obchodě mohou používat nižší koncentraci účinné látky, a proto mohou nabídnout méně dramatické výsledky, může se vyplatit časově kompromis podle toho, kolik peněz ve srovnání s léky na předpis ušetříte.

Jiné možnosti

Pokud hledáte dramatičtější výsledky nebo máte hlubší vrásky, může jít o dermatologické procedury. Některá z těchto ošetření vyžadují velmi malé prostoje - neuromodulátory, například Botox, lze provést během přestávky na oběd - zatímco jiné, jako je plastická operace, vyžadují hospitalizaci a značnou dobu na zotavení. Při léčbě vrásek se osvědčily tyto možnosti:

 • Lasery: K dispozici je široká škála ošetření laserovým povrchem, ale největším rozdílem je, jak drsné jsou na pokožce a prostoje, které vyžadují pro zotavení. Frakční lasery bylo prokázáno, že bojujte proti fotopoškození a zlepšujte vzhled pokožky tím, že pomáháte tělu rekonstruovat některé podpůrné struktury v dermis, jako jsou kolagenová vlákna. Dr. Green vysvětluje, že se jedná o lepší ošetření, díky nimž uvidíte celkové výsledky, protože fungují na velkých plochách pokožky. Problém je v tom, že tyto lasery přicházejí s delšími prostoji (zhruba čtyři týdny) a se zvýšeným rizikem nežádoucích účinků, jako je změna barvy a zjizvení. Frakcionované lasery omezují prostoje a riziko vedlejších účinků a poskytují stejné výhody. Oba typy laserů vytvářejí řízený stres, který spouští reakci na hojení ran, což vede tělo k obnovení povrchu poškozené oblasti (Ganceviciene, 2012). Frakční lasery se používají k léčbě problémových oblastí, vysvětluje Dr. Green a dodává, že s touto cílenou terapií nedochází k prostojům.
 • Neuromodulátory: Pravděpodobně znáte tuto léčbu jako Botox nebo botulotoxin, i když není zdaleka jediným neuromodulátorem na trhu. Tyto injekce působí na nervy v obličejových svalech, účinně je zmrazují a vyhlazují vrásky. Botox, zejména byl ukázán aby byly účinné při zamračených liniích, vraních nohou, vodorovných záhybech čela a vráskách kolem úst (Satriyasa, 2019).
 • Microneedling: Toto ošetření je v podstatě přesně to, co zní: Dermatolog pomocí jehel vytváří během této procedury tisíce vpichů do pokožky, které mohou nebo nemusí doprovázet aplikace séra určeného k řešení konkrétních obav o pleť. Výzkum zjistil že microneedling účinně zvyšuje produkci elastinových a kolagenových vláken a také cév vedoucích k těmto podpůrným strukturám pokožky. Výsledkem je pevnější a mladší pokožka po šesti sezeních s mikroihličkami prováděných ve dvoutýdenních intervalech. Ale můžete vidět ještě lepší výsledky, pokud váš dermatolog během léčby používá tretinoin, retinoid nebo sérum vitaminu C (Singh, 2016).
 • Mikrodermabáze: Můžete si to představit jako profesionální verzi vaší exfoliace doma. Když vaše tělo vytváří nové epidermální (kožní) buňky, přidávají se jako nejspodnější vrstva kůže a pomalu se propracujte k povrchu, jak se odlévají odumřelé buňky nahoře (Zasada, 2019). Za účelem odhalení mladší, přísněji vypadající pokožky odstraní dermatolog nejvyšší vrstvy starých a odumřelých kožních buněk odřením nebo odlupováním. Ó ne malá studie kteří nechali účastníky podstoupit mikrodermabrazivní sezení jednou týdně po dobu šesti týdnů a ukázali, že jemné linie se zlepšily do třetího týdne a dále se zmenšily do šestého týdne (Spencer, 2006). Ale našel další výzkum že toto ošetření ovlivňuje více než jen horní vrstvu kůže. Mikrodermabáze způsobuje zvýšení hustoty kolagenových vláken ve spodních vrstvách pokožky, což může zlepšit pružnost pokožky a vyhladit vzhled jemných linek a vrásek (Shah, 2020).
 • Chirurgické možnosti: K vyhlazení vrásek je k dispozici několik chirurgických zákroků, včetně obočí a liftingu obličeje. Každý postup zahrnuje různé oblasti obličeje, ale oba zahrnují manipulaci s tkání a odstranění přebytečné kůže. Existuje několik metod pro obě tyto léčby, některé méně invazivní než jiné.
 • Kyselé slupky: Existují tři různé typy chemických peelingů: povrchové peelingy, peelingy se střední hloubkou a peelingy hluboké. Každý z nich používá stejné účinné látky, ale v různých koncentracích, aby odstranil různá množství vrchních vrstev pokožky. Hluboké peelingy bylo ukázáno ke zvýšení kolagenových vláken, vody a GAG v dermis, i když si vědci nejsou zcela jisti, jak přesně fungují (Ganceviciene, 2012). Obnova některých z těchto strukturních prvků pokožky může pomoci snížit výskyt vrásek.

Facelift: typy zákroků, náklady a komplikace

6 minut čtení

jaký je pocit erektilní dysfunkce

Způsoby, jak zabránit vráskám

Jelikož největším vnějším přispěvatelem ke stárnutí pokožky je poškození sluncem, může mít velký vliv omezení vystavení slunci a nošení opalovacího krému s SPF nejméně 30 na exponované pokožce, když jdete ven. Zachování strukturální integrity kolagenových a elastinových vláken může vést dlouhou cestu k prevenci vrásek. Ve skutečnosti, minulý výzkum našel že zhruba 80% stárnutí pokožky obličeje je způsobeno poškozením ultrafialovým (UV) paprskem v přirozeném světle (Shanbhag, 2019).

Bylo prokázáno, že neuromodulátory, jako je Botox nebo Xeomin, zlepšují nejen vzhled jemných linek a vrásek, ale také zabraňují jejich progresi tím, že zabraňují opakovaným pohybům obličejových svalů, které by mohly způsobit budoucí linie. Tato léčba však musí být prováděna zdravotnickým pracovníkem. Poraďte se se svým dermatologem, zda jste dobrým kandidátem.

Reference

 1. Avci, P., Gupta, A., Sadasivam, M., Vecchio, D., Pam, Z., Pam, N., & Hamblin, M. R. (2013). Nízkoúrovňová laserová (světelná) terapie (LLLT) v kůži: stimulace, hojení, obnova. Semináře v kožní medicíně a chirurgii, 32 (1), 41–52, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4126803/
 2. Bissett, D. L., Miyamoto, K., Sun, P., Li, J., & Berge, C. A. (2004). Topický niacinamid snižuje žloutnutí, vrásky, červenou skvrnu a hyperpigmentované skvrny ve stárnoucí pokožce obličeje1. International Journal of Cosmetic Science, 26 (5), 231–238. doi: 10.1111 / j.1467-2494.2004.00228.x https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18492135/
 3. Ganceviciene, R., Liakou, A. I., Theodoridis, A., Makrantonaki, E., & Zouboulis, C. C. (2012). Strategie proti stárnutí pokožky. Dermato-Endocrinology, 4 (3), 308-319. doi: 10,4161 / derm.22804. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583892/
 4. Humbert, P. G., Haftek, M., Creidi, P., Lapiere, C., Nusgens, B., Richard, A.,. . . Zahouani, H. (2003). Aktuální kyselina askorbová na pokožce stárnuté. Klinické, topografické a ultrastrukturální hodnocení: dvojitě zaslepená studie vs. placebo. Experimental Dermatology, 12 (3), 237-244. doi: 10.1034 / j.1600-0625.2003.00008.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12823436/
 5. Jeong, S., Yoon, S., Kim, S., Jung, J., Kor, M., Shin, K.,. . . Kim, H. J. (2019). Výhody peptidů proti vráskám Komplexní stimulace exprese membránových proteinů na podkladě pokožky. International Journal of Molecular Sciences, 21 (1), 73. doi: 10,3390 / ijms21010073. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6981886/
 6. Mukherjee, S., Date, A., Patravale, V., Korting, H. C., Roeder, A., & Weindl, G. (2006). Retinoidy v léčbě stárnutí pokožky: Přehled klinické účinnosti a bezpečnosti. Klinické intervence ve stárnutí, 1 (4), 327-348. doi: 10,2147 / ciia.2006.1.4.327. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699641/
 7. Nusgens, B. V., Colige, A. C., Lambert, C. A., Lapière, C. M., Humbert, P., Rougier, A.,. . . Creidi, P. (2001). Topicky aplikovaný vitamin C zvyšuje hladinu mRNA kolagenů I a III, jejich zpracovatelských enzymů a inhibitorů tkáně matricové metaloproteinázy 1 v lidské pokožce. Journal of Investigative Dermatology, 116 (6), 853-859. doi: 10,1046 / j.0022-202x.2001.01362.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11407971/
 8. Satriyasa, B. K. (2019). Botulotoxin (Botox) A pro snížení výskytu vrásek na obličeji: Přehled literatury o klinickém použití a farmakologických aspektech. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology, svazek 12, 223-228. doi: 10,2147 / ccid.s202919. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6489637/
 9. Shah, M., & Crane, J. S. (2020). Mikrodermabraze. Treasure Island, FL: StatPearls Publishing. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535383/
 10. Shanbhag, S., Nayak, A., Narayan, R., & Nayak, U.Y. (2019). Anti-aging a opalovací krémy: Paradigm Shift in Cosmetics. Advanced Pharmaceutical Bulletin, 9 (3), 348-359. doi: 10.15171 / apb.2019.042. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6773941/
 11. Singh, A. a Yadav, S. (2016). Microneedling: pokroky a rozšiřování obzorů. Indian Dermatology Online Journal, 7 (4), 244. doi: 10.4103 / 2229-5178.185468, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4976400/
 12. Spencer, J. M. a Kurtz, E. S. (2006). Přístupy k dokumentaci účinnosti a bezpečnosti postupu při mikrodermabrazi. Dermatologic Surgery, 32 (11), 1353-1357. doi: 10.1097 / 00042728-200611000-00006, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17083587/
 13. Zasada, M., & Budzisz, E. (2019). Retinoidy: Aktivní molekuly ovlivňující tvorbu struktury pokožky při kosmetických a dermatologických ošetřeních. Advances in Dermatology and Allergology, 36 (4), 392-397. doi: 10,5114 / ada.2019.87443, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6791161/
Vidět víc