Zimní alergie: příčiny, léčba a prevence

Zimní alergie: příčiny, léčba a prevence

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

může hpv nadobro zmizet

Zimní měsíce mohou přinést spoustu radostných zvyků. Ale pro alergiky může být chladné počasí zdrojem strachu - znamení, že se blíží sezónní zimní alergie. Ano, zimní alergie jsou věc. I když mráz mohl dočasně potlačit pyl, který je předním podněcovatelem jarních alergií, v interiérech stále existuje spousta alergických spouštěčů.Životně důležité orgány

 • Sezónní alergie mohou být po celý rok nepříjemné.
 • Alergie na zimu jsou primárně způsobeny dráždivými látkami v místnosti, včetně roztočů, zvířecích lupů a plísní.
 • Jedním z nejlepších způsobů, jak předcházet zimním alergiím, je udržovat dům čistý, včetně častého praní prostěradel.
 • Může také pomoci použití čističe vzduchu a vakua s filtrem HEPA.

Co jsou alergie?

Alergie jsou způsobeny přehnanou reakcí imunitního systému na obvykle neškodné látky ve světě kolem nás. Mezi běžné alergeny patří domácí mazlíčky, roztoči, potraviny (jako arašídy nebo korýši) a pyl.

Sezónní alergie (neboli senná rýma) jsou extrémně časté. Alergeny ve vzduchu mohou být obtěžující kdykoli během roku a způsobovat alergickou rýmu, zánět nosní dutiny, který způsobuje typické příznaky alergie, jako je kýchání a rýma nebo ucpaný nos. Alergickou rýmou trpí 40 až 60 milionů Američanů. Věda si není úplně jistá, proč někteří lidé mají alergie a jiní ne, ale zdá se, že existuje genetická složka.

reklama

Úleva od alergie na předpis, bez čekárnyNalezení správné léčby alergie by nemělo být hádací hrou. Promluvte si s lékařem.

Zjistit více

Co jsou zimní alergie?

Pokud máte sezónní alergie, můžete být podrážděni vnitřními alergeny, včetně roztočů, plísní, srsti zvířat a švábů. Když se počasí ochladí, máme tendenci trávit více času uvnitř, což může vyvolat příznaky vnitřní alergie.

Příznaky zimní alergie

Mezi běžné příznaky zimních alergií patří: • Kýchání
 • Ucpaný nebo rýma
 • Svědění nebo bolest v krku
 • Svědění nebo slzení očí
 • Kašel
 • Svědicí pokožka

Léčba zimních alergií

Udržování domova v čistotě je jedním z nejlepších způsobů, jak se můžete vyhnout zimním alergiím.

HEPA filtry

Použití čističe vzduchu a / nebo vakua s filtry HEPA může pomoci snížit vnitřní alergeny. Filtry HEPA (vysoce účinný vzduch ve formě částic) odstraňují 99,97% prachu, pylu, spór plísní, bakterií a jiných částic ve vzduchu o velikosti 0,3 mikronu. Čistička vzduchu HEPA odstraní tyto dráždivé látky ze vzduchu, zatímco vakuum s filtrem HEPA zachytí prach a alergeny a zabrání jim v jejich vylučování z výfuku.

Hypoalergenní čisticí prostředky a textilie

K dispozici je mnoho hypoalergenních produktů, které eliminují alergeny na površích a nedráždí vás při čištění. Patří mezi ně antialergenové spreje, čisticí a čisticí prostředky bez parfému a utěrky zachycující prach. Pokud jste citliví na vůni, hledejte produkty, které jsou neparfémované nebo označené jako hypoalergenní nebo zdarma a čiré.

Techniky čištění snižující alergen

 • Odborníci doporučují jednou týdně prát prostěradla a povlečení na polštáře v horké vodě. Prostěradla mají tendenci přitahovat roztoče, což je hlavní zdroj vnitřních alergií.
 • Pravidelně vysávejte, abyste odstranili roztoče a zvířecí srst.
 • Pravidelně povrch utírejte a utírejte. Ke snížení množství polétavého prachu použijte sprej, vlhký hadřík nebo statickou prachovku.
 • Snižte počet měkkých povrchů ve vašem domě (například koberce, závěsy a deky), které mohou skrývat roztoče
 • Při čištění noste protiprachovou masku
 • Vyčistěte všechny známky plísní ve vaší domácnosti a odstraňte možné zdroje plísní, jako jsou vlhká místa nebo netěsná zařízení. Možná se budete chtít vyhnout použití zvlhčovače, který může vytvářet plísně.
 • Najměte si deratizátora, abyste eliminovali šváby a myši

Léky

Antihistaminika, která jsou k dispozici na prodej (například Zyrtec, Xyzal, Claritin nebo Allegra), kortikosteroidy, dekongestiva, nosní spreje nebo oční kapky, mohou pomoci zmírnit příznaky alergie. Pokud vaše příznaky přetrvávají nebo jsou závažné, může váš poskytovatel zdravotní péče předepsat léky na předpis, které mohou snížit zánět nosu a dutin, nebo vás odkázat na alergika k dalšímu testování a léčbě, včetně alergických záběrů.

jak používat malého ptáka

Reference

 1. Co je HEPA filtr? (2019, 3. dubna). Citováno z https://www.epa.gov/indoor-air-quality-iaq/what-hepa-filter-1
Vidět víc