Proč je kolem herpesu takové stigma?

Zřeknutí se odpovědnosti

Názory zde vyjádřené jsou názory odborníka a stejně jako ve zbytku obsahu Průvodce zdravím nenahrazují odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku ani léčbu. Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče.
Otázka: Proč je kolem herpesu takové stigma?

A. Nemoci, které obvykle považujeme za herpes, jsou způsobeny viry, které patří do rodiny herpesvirů. Tato rodina obsahuje řadu virů, ale důležité zde jsou viry herpes simplex typu 1 (HSV-2) a typu 2 (HSV-2). HSV-1 je to, co si obvykle spojujeme s opary kolem úst, rtů nebo jazyka. HSV-2 je to, co si spojujeme s genitálním oparem, který se může projevovat jako vředy nebo puchýře na genitáliích nebo kolem konečníku.

Herpesviry jsou jedinečné v tom, že když se jimi nakazíme, zůstanou s námi navždy. Viry přecházejí do latentní fáze v buňkách a mohou se opakovat v reakci na pokles imunitního systému nebo jiné spouštěče.reklama

jak udělat penis dobrý pocit

Léčba genitálního herpesu na předpis

Poraďte se s lékařem o tom, jak léčit a potlačit ohniska před prvním příznakem.

Zjistit více

Kolik lidí má opar?

Všechny herpesviry jsou velmi rozšířené. Když se podíváme konkrétně na HSV-1 a HSV-2, prevalence se liší a je opravdu těžké ji přibít, protože většina údajů je založena na malých klinikách nebo klinikách zdravotnických oddělení, které provádějí průzkumy jednou za čas. Asi 65 až 70% světové populace bylo infikováno HSV-1. Podíváme-li se na virus herpes simplex-2 (HSV-2), který se pohybuje mezi asi 15 a 25% dospělé populace. V amerických průzkumech vidíme, že asi 15 až 20% populace ve věku od 15 do 50 let bylo infikováno HSV-2.

Je možné mít HSV-1 nebo HSV-2 a nevědět to. Můžeme se například nakazit HSV-1, když jsme velmi mladí, takže si možná nebudeme pamatovat, že bychom někdy měli vřed - pokud vůbec. Proto není přesný počet lidí, kteří jsou při počáteční infekci asymptomatičtí, nejasný, ale může to být asi 10 nebo 20%. U HSV-2 má více lidí tendenci mít příznaky v době infekce. Hlavní problém spočívá v tom, že jakmile jste nakaženi, virus se může zbavit a infikovat ostatní, i když nejevíte žádné příznaky.

Proč je herpes tak stigmatizovaný?

Herpes stigma je ve skutečnosti způsobena skutečností, že HSV-1 a HSV-2 jsou pohlavně přenosné infekce (STI). Zdá se, že existuje stigma jakékoli sexuálně přenosné infekce, ať už jde o orální herpes, genitální herpes, syfilis, chlamydie, kapavku, genitální bradavice nebo HIV. Proč je to podle mého názoru pravděpodobně hluboce psychologické a souvisí s tím, jak myslíme na lidi, kteří vyvíjejí pohlavně přenosné choroby. V minulosti byly tyto infekce pravděpodobně spojovány s lidmi nebo na ně bylo pohlíženo jako na lidi, kteří dělají věci, které nebyly normou. Čísla však říkají, že je to docela běžné. Pokud jste sexuálně aktivní, je to něco, čemu jste pravděpodobně byli vystaveni a mohli byste mít sami sebe.

Pohled na to, jak přemýšlíme o některých dalších formách oparu, pomáhá objasnit, že stigma proti HSV-1 a HSV-2 spočívá v tom, že jde o pohlavně přenosné choroby. Plané neštovice jsou dětskou nemocí a předtím byla vakcína jakýmsi obřadem. Byly dokonce i neštovice, které by lidé pořádali, abyste se mohli nakazit a mít to za sebou. To lze také zdůraznit různými způsoby šíření virů. Plané neštovice se šíří sekrecí dýchacích cest, takže se nemusíte nutně dotýkat kůže nebo lézí - můžete ji získat pouhým kontaktem s někým, kdo má virus. S HSV-1 a HSV-2 se infikujeme intimním kontaktem, jako je líbání, objímání, tření kůže na kůži nebo skutečná sexuální aktivita. Je to mnohem intimnější prostředí, ve kterém se nakazíte. Může se také přenášet z matky na dítě.

kolik ashwagandhy byste měli vzít

Toto stigma není nic nového

Stigma však pravděpodobně převládalo v mnoha různých obdobích a nebylo jedinečné pro USA. Vidíte to historicky v některých jménech, která lidé používali pro sexuálně přenosné infekce. Víme, že před několika stovkami let lidé používali syfilis jako způsob stigmatizace celých skupin lidí. Lidé říkali syfilisová jména jako francouzská horečka nebo čínská nemoc. Byl to způsob označování a zahanbování celých skupin lidí. V novější paměti, zhruba od padesátých let 20. století, došlo k hluboké stigmatizaci sexuálně přenosných infekcí. Ukázkovým příkladem je stigma kolem infekce HIV a osob infikovaných HIV.

Část stigmatu však může být jednoduše to, že herpes je nevyléčitelný. Léky, které máme, jsou účinné při léčbě ohniska a prevenci vylučování, takže nemusíte infikovat svého partnera, ale nemůžeme vyléčit opar. Samotného viru se nemůžeme zbavit, a to je pro mnoho lidí velkým problémem.

Účinky tohoto stigmatu

Toto stigma má velký dopad na duševní zdraví lidí. Způsobuje mnoho úzkosti a velké spory u lidí, kteří dostanou diagnózu herpesu a těch, kteří chtějí vědět nebo se obávat o svůj stav herpesu. Lidé jsou opravdu nervózní z toho, co budou muset říct svým současným sexuálním partnerům a jejich minulým partnerům. Mnoho lidí si klade otázku, jak to ovlivní jejich sexuální život. Nejsou si jisti, jak mohou být s někým v budoucnu intimní nebo sexuálně aktivní, protože vědí, že byli vystaveni oparu nebo propukli. Tato úzkost často pochází z nutnosti odhalit něco, co souvisí se stigmatem.

Lidé si dělají starosti s tím, jak si osoba, které říkají, pomyslí na to, jak se budou pohybovat vpřed. Lidé se také hodně starají o to, co jejich současný partner řekne a co si myslí. Existuje obava, že se jejich partner bude bát, že jim předali opar nebo dokonce, že je podváděli. Také vyvolává úzkost u lidí, kteří se obávají rozvoje oparu po nechráněném pohlavním styku, i když nemusí mít žádné vředy.

Psychologické účinky, dokonce i jen při pomyšlení na herpes, jsou ve skutečnosti docela hluboké. Ale nemusí se to cítit jako rozsudek smrti. Je důležité, aby lidé věděli, že s lidmi, kteří mají opar, není nic špatného. Mnoho, mnoho lidí ve Spojených státech a na celém světě má tuto infekci. Hledání podpůrné skupiny může lidem pomoci naučit se žít s virem, aniž by měli pocit, že jde o šarlatový dopis.