Proč se kapavka nazývá „tleskání“? Tři teorie

Proč se kapavka nazývá „tleskání“? Tři teorie

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Kapavka není nic nového. Sexuálně přenosná infekce (STI) byla psáno o roce 2600 př. n. l a je známá jako tleskání od středověku (Lee, 2012). Něco na této přezdívce jasně rezonovalo, protože o ní mnozí stále mluví jako o tleskání téměř o půl tisíciletí později. K možným důvodům se dostaneme za chvíli, ale nejdříve, připomenutí.

Životně důležité orgány

  • Nejpravděpodobnějším původem přezdívky byl Les Clapiers, středověký bordelský čtvrť v Paříži.
  • Někteří etymologové si myslí, že tleskání se mohlo vyvinout z clappanu, staroanglického slova, které znamená bít nebo pulzovat.
  • Jiní tvrdí, že před méně invazivními ošetřeními by muži tleskali rukama na penisu ve snaze vyčistit výtok.

Co je kapavka?

Kapavka je infekce způsobená bakterií Neisseria gonorrhoeae, která se ráda usazuje ve sliznicích. Šíří se vaginálním, orálním a análním sexem (i během porodu) a může infikovat penis, vagínu, hrdlo, konečník a oči. Genitální infekce jsou nejčastější, ale oční kapavka je rostoucí obavou.

v 10 až 15% mužů (a až 80% žen) , kapavka nemá žádné příznaky (NYSDH, 2006). Může však také způsobit bolestivé močení, výtok podobný hnisu nebo bolest nebo otok jednoho varlata. Orální kapavka může způsobit bolest v krku. Příznaky se obvykle objevují mezi 1 a 10 dnem po infekci. Pokud není léčen, může způsobit infekci varlat u mužů, zánětlivé onemocnění pánve (PID) u žen a ve vzácných případech se šíří do krve a kloubů.

Proč se kapavka nazývá tleskání?

První zmínka o tleskání se objevila v a sbírka anglických básní publikovaných v roce 1587 (Boyd, 1955):

Nebudou dávat pozor, než dostanou tleskání
A pak příliš pozdě si přejí, aby byli moudří.

Odkud tedy pochází? Historici se dohodli na nejpravděpodobnějším vysvětlení. V průběhu let však kolovalo několik dalších zajímavých možností (a alespoň jedna děsivá).

Název dostal podle čtvrti červených světel v Paříži.

Nejpravděpodobnějším původem přezdívky byl Les Clapiers, středověký bordelský čtvrť v Paříži. Doslova se to promítá do králičích chatrčů a odkazuje na malé místnosti, kde prostitutky obsluhovaly své zákazníky.

Vyšlo to z archaického anglického slova.

Někteří etymologové si myslí, že tleskání se mohlo vyvinout z clappanu, staroanglického slova, které znamená bít nebo pulzovat. To pravděpodobně odráží příznaky kapavky, které mohou zahrnovat pálení, svědění nebo bolest.

To bylo jmenováno pro časnou metodu léčby.

V roce 1857 bylo zjištěno, že příčinou kapavky byla bakterie. Po objevu penicilinu v roce 1928 byl léčen antibiotiky (i když k jeho léčbě nepoužíváme penicilin).

Ale do té doby byly terapie jen trochu invazivnější. Jedno ošetření zahrnovalo injekci rtuti, stříbra nebo jiného antibakteriálního činidla do močové trubice. Někteří lékaři mohli stisknout ruce na penis, aby se zajistilo, že se léky dostanou tam, kam potřebují. (Film o hygieně armády z druhé světové války (US Navy, 1942) ukázal, že vojáci dostávali hadičky s lékem, aby se dostali do močové trubice, ale vyšší moci se zasazovaly o jejich masírování - není nutná žádná tupá síla.)

Další, falešnější tvrzení je, že muži, kteří by nemohli využít lékařskou péči, by při pokusu o odstranění výboje tleskali rukama na penis - nebo ho bouchli mezi těžké předměty. Protože by to neudělalo nic pro eliminaci bakterií kapavky, výsledky byly méně než hvězdné.

Živá povaha léčby však zajistila, že tleskání vydrží.

Kapavka kape zpět

Ukázalo se, že bakterie kapavky je neobvykle zběhlá ve vývoji, aby se vyhnula jakékoli léčbě, která se na ni hodí; N. gonorrhoeae vykazuje známky odolnost vůči antibiotikům nejméně od 40. let 20. století (Benedek). Dnes se odborníci obávají, že se stává rezistentním vůči nejnovějším lékům, aniž by na něj čekaly samostatné terapie. (Proto jste v posledních letech viděli příběhy o potenciální číhající super kapavce.)

Kvůli schopnosti kapavky přežít se pokusí ji uhasit CDC doporučuje duální terapii se dvěma různými antibiotiky: ceftriaxon (cefalosporin) a azithromycin. Každé z těchto antibiotik má odlišný mechanismus působení proti N. kapavce - bakterii, která kapavku způsobuje (CDC, 2015). Cefalosporiny působí proti kapavce a přidání azithromycinu snad zpomalí vznik rezistence na antibiotika vůči cefalosporinům (CDC, 2019). Tento přístup s dvojitou hlavní zvýšil šance, že léčba bude účinná. Azithromycin také pohodlně působí v boji proti chlamydiové infekci, která mohla být ulovena současně s kapavkou.

Nejlepší způsob, jak se chránit proti kapavce, je používat kondom. Získejte pravidelný screening na pohlavně přenosné choroby a získejte je častěji, pokud máte více partnerů.

A pokud se u vás objeví příznaky kapavky, jako je výtok z penisu, jakkoli lákavé může být udeřit mezi několik encyklopedií, je mnohem lepší domluvit si co nejdříve schůzku se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Reference

  1. Benedek, T. (n.d.). Historie lékařské léčby kapavky. Citováno z http://www.antimicrobe.org/h04c.files/history/ Gonorrhea.asp .
  2. Boyd, R. H. (1955). Původ kapavky a nespecifické uretritidy. Sexuálně přenosné infekce, 31 (4), 246–248. doi: 10,1136 / sti.31.4.246, https://europepmc.org/article/pmc/pmc1054050
  3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2015, 4. června). Gonokokové infekce - Pokyny pro léčbu STD z roku 2015. Citováno z https://www.cdc.gov/std/tg2015/gonorrhea.htm .
  4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2019, 5. listopadu). Základní informace o ARG - STD informací z CDC. Citováno z https://www.cdc.gov/std/gonorrhea/arg/basic.htm .
  5. Lee, K. C. (2012). The Clap Heard Round the World. Archives of Dermatology, 148 (2), 223. doi: 10.1001 / archdermatol.2011.2716, https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/1105487
  6. Státní ministerstvo zdravotnictví v New Yorku. (2006). Gonorrhea Gonokoková infekce. Citováno z https://www.health.ny.gov/diseases/communicable/gonorrhea/fact_sheet.htm .
  7. Sex Hygiene - Námořnický výcvikový film pro nás. (1942). Citováno z https://www.youtube.com/watch?v=Pgw1tzf6q90&feature=youtu.be
Vidět víc