Proč se vakcína COVID-19 podává ve dvou dávkách?

Proč se vakcína COVID-19 podává ve dvou dávkách?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Před stovkami let, když neštovice běhaly po celé Evropě, si lidé všimli, že dojičky (ty dámy, které seděly na stoličkách a dojily krávy) se zdály nepříznivému strachu.Jeden vědec, Edward Jenner, se domníval, že bylo to proto, že tyto ženy někdy přišly s podobným, ale mnohem mírnějším onemocněním, chytily u krav známých výstižně jako kravské neštovice (Morgan, 2013). Aby tuto teorii otestoval, udělal to, co by udělal kdokoli ve věku bez lékařské etiky, předpisů nebo odpovědnosti: seškrábal nějaký hnis z varu na paži dojičky infikované kravskými neštovicemi a vystavil mu malého chlapce. Potom vystavil dítě neštovicím, a nevíte to? Dítě bylo imunní.

jak používat rogain pro ženy

A tak se zrodila první vakcína. Tato primitivní profylaktika dokázala vymýtit nemoc, která zpustošila lidskou populaci a za posledních 100 let její existence zabila více než 500 milionů lidí. Nakonec v roce 1980 byla neštovice vyhlášena věc minulosti Světová zdravotnická organizace (CDC, 2016).

Naštěstí věda ušla dlouhou cestu, pokud jde o vakcíny. Díky moderní technologii a mnoha skvělým vědcům je stará metoda vystavování lidí velkému množství infekčních virů pryč. Místo toho, jako je tomu u vakcín proti koronavirovým chorobám 2019 (COVID-19), jsme vystaveni nepatrným částem genetického materiálu viru, což umožňuje našemu imunitnímu systému naučit se identifikovat virus, aniž by skutečně způsobovalo onemocnění.Životně důležité orgány

 • V současné době dostupné vakcíny COVID-19 vyžadují dvě dávky. Kvůli tomu, jak funguje náš imunitní systém, vyžadují některé vakcíny pouze jednu dávku, zatímco jiné vyžadují dvě nebo více dávek.
 • U vakcín COVID-19 (vyráběných společnostmi Pfizer-BioNTech a Moderna) připraví první dávka imunitní systém k rozpoznání viru a druhá dávka posílí imunitní paměť, aby mohla účinně bojovat proti infekci.
 • Jedna dávka každé vakcíny je asi 50% účinná při prevenci infekce. Výzkum ukázal, že druhá dávka každé z nich zvyšuje schopnost vašeho imunitního systému reagovat na virus, takže je přibližně 95% efektivní.

Proč potřebuji dvě dávky vakcíny COVID-19?

Jak se vakcíny COVID-19 zavádějí, možná vás zajímá, proč některé vakcíny vyžadují dvě dávky, zatímco jiné jsou účinné již po jedné dávce.

První dvě vakcíny, které od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) obdržely povolení pro nouzové použití (EUA), jsou vakcína Moderna a vakcína Pfizer-BioNTech. Každá z těchto vakcín vyžaduje dvě dávky, aby se dosáhlo udané úrovně účinnosti.

Vakcíny stimulují mírně odlišnou imunitní odpověď a zatímco jedna dávka vám poskytuje významnou ochranu před COVID-19, vědci zjistili, že druhá dávka je nejúčinnější při eradikaci infekcí COVID-19. Je to proto, že každá expozice vakcíně posiluje schopnost vašeho těla reagovat na virus.Když je náš imunitní systém vystaven něčemu cizím (například viru nebo v tomto případě vakcíně), náš imunitní systém produkuje protilátky. Protilátky fungují jako malé magnety a lepí se na infikované buňky. Tyto protilátky pak získávají další hráče z našeho imunitního systému, kteří přicházejí a ničí buňky infikované virem.

Bohužel tato první reakce je krátkodobá a hladiny protilátek klesají přibližně po čtyřech týdnech. Proč? Nejde o selhání našeho imunitního systému, ale o to, že naše těla neztrácejí čas a energii zaměřenou na něco, co už neexistuje.

jak vybudovat hodně spermatu

Po druhém vystavení stejnému viru náš imunitní systém zahájí silnější reakci. Tato druhá odezva vrcholí mnohem rychleji a dosahuje působivé úrovně ochrany za pouhých sedm dní. Ještě důležitější je, že vytváří imunitní paměť která trvá měsíce nebo dokonce roky (Siegrist, 2016).

Kdy byste měli dostat první a druhou dávku?

Studie vakcín Moderna a Pfizer-BioNTech sledovaly pouze lidi, kteří dostali dávky v doporučených mezerách s 28, respektive 21 dny. Vědci nepokračovali ve sledování lidí s různými mezerami. Z tohoto důvodu jsou to zatím doporučení.

To neznamená, že jiné časové mezery nejsou příznivé. Znamená to jen, že nemáme dostatek informací k tomu, abychom mohli navrhnout alternativy. Ale čím více lidí dostává tato očkování, tím více informací vědci shromažďují o tom, jak účinné jsou vakcíny a jak daleko můžeme posunout limity.

Analýza Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve skutečnosti zjistila, že a 42 dnů (šestitýdenní) rozdíl je rovněž přijatelný. Odchylky od tohoto harmonogramu však nemusí být nutně neúčinné, je to jen odraz informací, které máme (CDC, 2021).

Existuje ideální čas mezi dávkami?

Záleží. V některých ohledech je delší lepší. To dává imunitnímu systému šanci vyvinout ideální reakci před opětovným odhalením maximalizuje dlouhodobou odezvu (Siegrist, 2016).

jak získat větší haléře

Tady je problém. Po podání první dávky vakcíny COVID-19 dosáhnete částečné ochrany před virem. Pokud ale chytíte COVID-19, jste hostitelem teoreticky infekčnější verze viru - která se neustále mění - že vakcína může být méně účinná.

Proto potřebujeme optimální čas mezi výstřely. Pokud jde o vakcíny s více dávkami, měl by být interval mezi první a druhou dávkou alespoň tři týdny, aby byly zajištěny optimální výsledky. To je také důvod, proč (alespoň prozatím) je pro lidi zásadní, aby pokračovali v nošení masek, zůstali sociálně distancováni a zůstali doma, kdykoli je to možné - i po očkování.

Dalším důležitým faktorem při porozumění imunitní odpovědi je věk, ve kterém jste očkováni. Pokud jste například někdy byli těhotní, možná jste dostali očkovací látku proti pertusi. Tato vakcína chrání před stavem zvaným černý kašel, který obvykle není nebezpečný, pokud ho chytíte jako dospělý. Pokud to chytíte jako dítě, může to být smrtící.

Některé vakcíny bohužel nemohou stimulovat dostatečnou imunitní odpověď u kojenců, protože imunitní systém dítěte je příliš nezralý na to reagovat . Naštěstí mohou protilátky procházet placentou a dostat se k dítěti dříve, než se narodí. Z tohoto důvodu těhotné osoby dostávají vakcíny, které poskytují dítěti ochranu před černým kašlem během prvních několika měsíců po jeho narození.

To vše ilustruje, proč jsou vakcíny tak zásadní pro zastavení šíření koronaviru. Čím rychleji budou lidé očkováni, tím rychleji se věci mohou vrátit do normálu - nebo tak normálně, jak to může být. Při distribuci vakcín sledujte, zda jste vy a vaši blízcí oprávněni, abychom se mohli navzájem chránit.

Jak účinné jsou vakcíny COVID-19 v současné době k dispozici?

Díky moderní technologii a rozsáhlým studiím provedeným na velkých skupinách lidí toho o vakcínách COVID-19 víme hodně. Oba jsou považovány za bezpečné a velmi účinné při prevenci infekce a závažných příznaků COVID-19.

Existují však věci, které nevíme, například jak dlouho ochrana před koronavirem skutečně trvá. Existující údaje například ukazují, že první dávka vakcíny Pfizer poskytuje přibližně 50% ochranu, zatímco druhá dávka ji zvyšuje na Rozsah účinnosti 95% (Pfizer, 2020). Totéž vidíme i u chřipky. Každoroční očkování proti chřipce poskytuje asi 50% ochrana chřipkovým virem, ale jeho skutečná účinnost se u mužů, žen a v různých věkových skupinách liší.

Dalším bonusem k očkování je, že vakcína nechrání pouze osobu, která ji dostane. Může chránit celé komunity, včetně těch, které vakcínu nedostanou nebo nedostanou. Čím méně lidí se může nakazit, tím menší je pravděpodobnost, že virus najde životaschopného hostitele. Chyba nakonec úplně zmizí - fenomén zvaný imunita stáda (CDC, 2018).

Imunita stáda chrání jak lidi, kteří nemohou být očkováni, tak část populace, pro kterou vakcína není tak účinná. Vědci odhadují, že k dosažení stavu stádové imunity vůči koronaviru budeme někde potřebovat kolem 70% lidí, které mají být chráněny (ať už prostřednictvím infekce nebo očkování) (Nayer, 2020). Ale samozřejmě, čím víc tím veselší.

můžete získat pomůcky od análu?

Reference

 1. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2016). Historie neštovic. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Citováno 17. února 2021 z https://www.cdc.gov/smallpox/history/history.html
 2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2019). Účinnost sezónní vakcíny proti chřipce, 2017--2018. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Citováno 17. února 2021 z https://www.cdc.gov/flu/vaccines-work/2017-2018.html .
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2021). Prozatímní klinické úvahy pro použití vakcín mRNA COVID-19. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Citováno 17. února 2021 z https://www.cdc.gov/vaccines/covid-19/info-by-product/clinical-considerations.html
 4. Expertní pracovní skupina pro imunizaci a vznikající infekce. (2017). Nejnovější informace o imunizaci a těhotenství: očkování proti tetanu, záškrtu a černému kašli. ACOG. Odkaz .
 5. Merriam-Webster. (n.d.) Historie slova „Vakcína“. Merriam-Webster. Citováno 17. února 2021 z https://www.merriam-webster.com/words-at-play/vaccine-the-words-history-aint-pretty .
 6. Morgan, A. J., & Poland, G. A. (2013). Edward Jenner a objev očkování - výzva pro muzeum Edwarda Jennera. Vakcína. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0264410X13010013?via%3Dihub
 7. Nayer, Z. (2020, 16. prosince). V očkování je velký rozdíl v dosažení imunity stáda. FirstPrints. Citováno 17. února 2021 z https://www.statnews.com/2020/12/17/calculating-our-way-to-herd-immunity/ .
 8. Pfizer. (2020, listopad). PF-07302048 (vakcíny COVID-19 na bázi RNA BNT162 RNA) Protokol C4591001. Protokol o studiu vakcín Pfizer. https://pfe-pfizercom-d8-prod.s3.amazonaws.com/2020-11/C4591001_Clinical_Protocol_Nov2020.pdf .
 9. Siegrist, C. A. (2016) Vaccine Immunology. Světová zdravotnická organizace. Elsevier Publishing. Citováno z https://www.who.int/immunization/documents/Elsevier_Vaccine_immunology.pdf .
Vidět víc