Proč se potíme?

Proč se potíme?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Je to něco, co pravděpodobně děláte každý den, ale nemyslíte na to: pot. Ať už cvičíte, děláte velkou prezentaci v práci, nebo se ptáte, zda máte nebo nechcete říkat, že jste zamilovaní, pravděpodobně se potíte. Co je tedy pot a proč je to něco, co děláme všichni?jak získat větší peiny

Životně důležité orgány

 • Pot (neboli pot) je čirá, slaná tekutina, kterou produkují žlázy umístěné ve vaší pokožce, a pocení je způsob, jak vaše tělo reguluje teplotu a ochlazuje se.
 • Ve vašem těle jsou tři typy potních žláz, které jsou odpovědné za regulaci tělesné teploty: ekrinní žlázy, apokrinní žlázy a apokrinné žlázy.
 • Mnoho faktorů může způsobit, že se budete potit, včetně změny vnější nebo vnitřní teploty, určitých potravin, určitých léků a hormonálních změn.
 • Pot můžete zvládnout pomocí volně prodejných léků, jako jsou antiperspiranty, nebo v některých případech léky nebo procedury na předpis.

Co je to pot?

Potit se (nebo pot) je čirá kapalina (která někdy obsahuje jiné látky, jako jsou tuky a bílkoviny), kterou produkují žlázy umístěné ve vaší pokožce (NIH, n.d.). Pocení je přirozený způsob, jak regulovat tělesnou teplotu, a způsob, jakým se vaše tělo ochladí - jak se pot odpařuje, vaše tělesná teplota klesá. Nejběžnější oblasti, kde se produkuje pot, jsou pod paží, nohou, na obličeji a na dlaních rukou, kde se nachází mnoho potních žláz. Pot také slouží dalším funkcím. Druh potu, který produkuje apokrinní žlázy —Více o různých druzích žláz v další části - se podílí na výrobě tělních chemikálií nazývaných feromony, které jsou odpovědné za tělesný pach, a případně i na společenském a sexuálním chování (Baker, 2019).

reklama

Řešení nadměrného pocení doručeno k vašim dveřímDrysol je lék na předpis první volby při nadměrném pocení (hyperhidróze).

Zjistěte více

Jak funguje pocení?

Pocení, také známé jako pocení, je uvolňování potu ze žláz. Je to přirozený tělesný proces, který je řízen autonomní nervový systém , automatická část vašeho nervového systému, která ovládá životně důležité funkce, jako je srdeční frekvence, krevní tlak a dýchání (Low, 2018). Každý člověk se narodí kdekoli mezi 2 až 4 miliony potních žláz , které se začínají plně aktivovat během puberty (mužské potní žlázy bývají obecně aktivnější) (NIH, 2019).

Existují tři typy potních žláz ve vašem těle, které jsou odpovědné za regulaci vaší tělesné teploty: ekrinní žlázy, apokrinní žlázy a apokrinné žlázy (Kobielak, 2015). Ekrinní žlázy se nacházejí po celém těle a vylučují hlavně vodu a elektrolyty povrchem kůže. Apokrinní žlázy se nacházejí pouze v částech těla, které obsahují vlasové folikuly, jako jsou třísla a podpaží, a to jsou ty, které jsou zodpovědné za stresový pot, který může často páchnout hůře než vodnatý pot produkovaný ekrinními žlázami. Na rozdíl od ekrinních žláz produkují apokrinní žlázy tlustší, mastný pot, který obsahuje bílkoviny, cukry a amoniak. Apoeccrine žlázy jsou v zásadě směs mezi těmito dvěma a neotevírají se do vlasového folikulu (Sato, 1987).

Proč se potíme?

Existuje mnoho důvodů, proč se vaše tělo může potit. Umístění potu může záviset na tom, co způsobuje, že se potíte, protože různé potní žlázy se nacházejí v různých částech těla (ekrinní žlázy jsou všude, koncentrované v dlaních, chodidlech a obličeji, zatímco apokrinní žlázy jsou většinou v podpaží a genitáliích; apokrinné žlázy se vyskytují ve stejných oblastech jako apokrinní potní žlázy, ale produkují takové druhy vodnatých tekutin, jaké potní žlázy dělají) (Kobielak, 2015).

Mezi nejčastější důvody, proč se lidé potí, patří:jaká je průměrná doba ejakulace
 • Zvýšená teplota . Ať už je venkovní teplota vzhůru v důsledku horkého počasí, nebo vzrostla vnitřní teplota, díky cvičení na čerpání srdce je pot přirozeným způsobem ochlazení vašeho těla.
 • Stres . Stresující situace způsobují produkci hormonů, jako je kortizol a adrenalin, které spouštějí apokrinní žlázy k uvolnění hustého, mastného druhu potu.
 • Některá jídla. Kořeněná jídla mohou zjevně zvýšit vaši tělesnou teplotu, což vede k potřebě ochladit se potem, ale pot mohou vyvolat i jiné látky. Výzkum zjistil, že kofein může zvýšit pocení, stejně jako alkohol (Kim, 2011, Yoda, 2005).
 • Některé léky . Různé léky na předpis a volně prodejné léky (OTC) může způsobit pocení jako vedlejší účinek. Některé z těchto léků zahrnují inhibitory cholinesterázy, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), opioidy a tricyklická antidepresiva (Cheshire, 2008). Důvody, proč některé léky způsobují pocení, se liší - některé léky ovlivňují mozek a jiné ovlivňují jiné části centrálního nervového systému, které souvisí s pocením.
 • Hormonální podmínky jako je menopauza. Změna hladiny estrogenu může ovlivnit produkci potu, takže pro některé ženy je menopauza - doba, kdy může být estrogen všude - nepředvídatelně zpocená. Může to být proto, že pohlavní hormony jako estrogen a progesteron ovlivňují termoregulaci v mozku (Stachenfeld, 200). Mnoho žen zažívá to, co je známé jako návaly horka, náhlý pocit tepla a / nebo zrudnutí v horní části nebo po celém těle. Tyto návaly horka mohou být mírné a krátké nebo dostatečně silné, aby někoho v noci probudily (říká se jim noční pocení) (NIH, 2017).

Co když se příliš potím?

Každý se potí, ale kolik je příliš? Hyperhidróza je zdravotní stav, který je charakterizován nadměrným a nepředvídatelným pocením, ke kterému může dojít, i když je teplota nízká, a nedochází k žádné fyzické aktivitě ani k ničemu jinému, co by mohlo zvýšit srdeční frekvenci (NIH, 2019). V některých případech neexistuje žádné skutečné vysvětlení nadměrného pocení - někteří lidé mají pouze hyperaktivní potní žlázy. Hyperhidróza se zdá být genetická, takže pokud ji má někdo ve vaší rodině, pravděpodobně ji budete mít také.

Existuje mnoho zdravotních stavů, které mohou způsobit hyperhidrózu, jako je úzkost, hypertyreóza, rakovina, srdeční choroby, mrtvice a další. Výzkum naznačuje, že asi 4,8% z Amer i plechovky (přibližně 15,3 milionu lidí) má hyperhidrózu (Doolittle, 2016).

K diagnostice hyperhidrózy může váš poskytovatel zdravotní péče provést testy jako a test škrob-jod , což zahrnuje nanášení roztoku jódu na zpocenou oblast a následné zasypání škrobu po zaschnutí. Po zaschnutí se na oblast nasype škrob a kombinace jódu a škrobu změní barvy z tmavě modré na černou, aby naznačila, kde je nadměrný pot. Váš lékař může také chtít objednat další testy, jako jsou krevní testy, které vám pomohou diagnostikovat hyperhidrózu. Na základě toho, co vy a váš poskytovatel diskutujete o své diagnóze, vaše možnosti léčby hyperhidrózy mohou zahrnovat antiperspiranty, léky nebo dokonce chirurgii (NIH, 2019).

Co když se dostatečně nepotím?

Hyperhidróza není jediný druh poruchy pocení. Někteří lidé se dostatečně nepotí, když existují vhodné podněty, jako je horké počasí nebo cvičení - tomu se říká hypohidróza (nebo anhidróza, pokud se vůbec nepotí). Hypohidróza je vzácná a může ovlivnit celé tělo nebo jen jeho část. Existují různé příčiny hypohidrózy , včetně těžkých popálenin, infekcí nebo jiných poranění kůže. Určité léky a zdravotní podmínky mohou také způsobit hypohidrózu (NCI, n.d.). Váš poskytovatel zdravotní péče určí, zda máte hypohidrózu. Vzhledem k tomu, že tento stav může vést k přehřátí, může léčba zahrnovat ochlazení těla klimatizací nebo nosením mokrých oděvů na kůži (Merck Manual, 2019).

Jak zvládat pot

Ať už máte hyperhidrózu, nebo chcete jen lépe zvládnout množství potu, které denně zažíváte, existuje spousta strategií, které vám pomohou zvládat pot.

Pravidelné koupání je jedním ze základních způsobů, jak odplavit bakterie a regulovat tělesný pach. Pro některé lidi jsou potítka (bavlněné vložky na jedno použití) užitečné nosit pod oděvy, protože absorbují pot.

Antiperspirant s deodorantem je důležitým nástrojem také pro mnoho lidí. Antiperspiranty fungují tak, že ucpávají potní potrubí. Výrobky, které obsahují 10% až 20% hexahydrátu chloridu hlinitého, se považují za první linii léčby pocení v podpaží. K dispozici jsou také antiperspiranty na předpis, které obsahují vyšší dávku chloridu hlinitého a aplikují se každou noc na postižené oblasti. Samotné deodoranty nezabraňují pocení, ale mohou pomoci snížit tělesný pach. Je také důležité vědět, že antiperspiranty mají potenciál vedlejší účinky, jako je podráždění kůže a velké dávky chloridu hlinitého mohou poškodit váš oděv (NIH, 2019).

Vedení potravinového deníku vám pomůže zjistit, zda určité potraviny, které jíte, nebo nápoje, které konzumujete, způsobují, že se více potíte. Identifikace a odstranění určitých potravin z vaší stravy (jako jsou kořeněná jídla, nápoje s kofeinem a alkohol) může pomoci udržet pot pod kontrolou.

Některé léky může někdy pomoci kontrolovat nadměrné pocení. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o lécích, které mohou pomoci zabránit stimulaci potních žláz v určitých oblastech těla, jako je obličej. Botulotoxin (Botox) se někdy používá k léčbě silného pocení v podpaží, rukou a nohou. Botulotoxin - stejně jako jakékoli jiné léky - s sebou nese riziko nežádoucích účinků, proto si s poskytovatelem zdravotní péče promluvte o výhodách a nevýhodách. Někdy jsou ke snížení pocení vhodné postupy jako ionoforéza, při které se dočasně vypíná potní žlázy v rukou a nohou pomocí elektřiny. V ostatních případech lze doporučit endoskopickou hrudní sympatektomii (ETS), která přerušuje nerv, nebo chirurgický zákrok k odstranění potních žláz (NIH, 2019).

Chcete-li zabránit přehřátí, můžete také naplánovat svůj šatník obsahují spoustu vrstev takže si můžete sundat vnější bundu nebo svetr a ochladit se v lehčí košili nebo tílku. Pokud se během dne nebo během fyzické aktivity hodně potíte, možná budete chtít rehydratujte velkým množstvím vody a / nebo sportovních nápojů které obsahují elektrolyty (NIH, n.d.).

Reference

 1. Baker L. B. (2019). Fyziologie funkce potních žláz: Role pocení a složení potu v lidském zdraví. Teplota (Austin, Tex.), 6 (3), 211–259. doi: 10.1080 / 23328940.2019.1632145, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31608304
 2. Cheshire, W. P. a Fealey, R. D. (2008). Hyperhidróza a hypohidróza vyvolaná léky. Bezpečnost drog, 31 (2), 109–126. doi: 10.2165 / 00002018-200831020-00002, https://link.springer.com/article/10.2165/00002018-200831020-00002
 3. Das, S. (2019). Snížené pocení (hypohydroza). Příručky společnosti Merck. Citováno z: https://www.merckmanuals.com/home/skin-disorders/sweating-disorders/diminished-sweating?query=Hypohidrosis
 4. Doolittle, J., Walker, P., Mills, T., & Thurston, J. (2016). Hyperhidróza: aktualizace o prevalenci a závažnosti ve Spojených státech. Archivy dermatologického výzkumu, 308 (10), 743–749. doi: 10,1007 / s00403-016-1697-9, https://link.springer.com/article/10.1007/s00403-016-1697-9
 5. NIH (n.d.). Potit se. Citováno z: https://medlineplus.gov/sweat.html
 6. Kim, T.-W., Shin, Y.-O., Lee, J.-B., Min, Y.-K., & Yang, H.-M. (2011). Kofein zvyšuje citlivost na pocení prostřednictvím změn v sudomotorické aktivitě během fyzické zátěže. Journal of Medicinal Food, 14 (11), 1448–1455. doi: 10.1089 / jmf.2010.1534, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21883004
 7. Kobielak, K., Kandyba, E., & Leung, Y. (2015). Regenerace kožních a kožních přívěsků. Translační regenerativní medicína, 269–292. doi: 10.1016 / b978-0-12-410396-2.00022-0, https://www.researchgate.net/publication/272149676_Chapter_22_-_Skin_and_Skin_Appendage_Regeneration
 8. Low, P. (2018). Přehled autonomního nervového systému. Příručka společnosti Merck. Citováno z: Odkaz
 9. NIH (2017). Jaké jsou příznaky a příznaky menopauzy? Citováno z: Odkaz
 10. NIH (2019). Hyperhidróza. Citováno z: https://medlineplus.gov/ency/article/007259.htm
 11. NCI (n.d.). NCI Dictionary of Cancer Terms: hypohydrosis. Citováno z: https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/hypohidrosis
 12. NIH (n.d.). Rovnováha tekutin a elektrolytů. Citováno z: https://medlineplus.gov/fluidandelectrolytebalance.html
 13. Stachenfeld, N. S., Silva, C., & Keefe, D. L. (2000). Estrogen upravuje teplotní účinky progesteronu. Journal of Applied Physiology, 88 (5), 1643–1649. doi: 10.1152 / jappl.2000.88.5.1643, https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/jappl.2000.88.5.1643
 14. Yoda T, Crawshaw LI, Nakamura M, Saito K, Konishi A, Nagashima K, Uchida S, Kanosue K. (2005). Účinky alkoholu na termoregulaci při mírném vystavení teplu u lidí. Alkohol. 2005 červenec; 36 (3): 195-200. doi: 10.1016 / j.alkohol.2005.09.002, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16377461
Vidět víc