Proč je příliš důležité ignorovat cholesterol

Proč je příliš důležité ignorovat cholesterol

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Jednoduše řečeno, vysoký cholesterol zabíjí. Zvýšená hladina cholesterolu je spojena s vyšším rizikem srdečních onemocnění (hlavní příčina úmrtí v Americe), a podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) , 37% Američanů má zvýšený LDL cholesterol (to je ten špatný druh) (CDC, 2020). Podle stejné studie je však ve skutečnosti užívá pouze polovina lidí, kteří by měli užívat léky na snížení hladiny cholesterolu.

Proč se odpojit pro takové zjevné zdravotní riziko? Každý ví, že vysoký cholesterol je pro vás špatný - dokonce potenciálně smrtelný - přesto mnozí z nás vysoký cholesterol ignorují jako malou nepříjemnost. Problém je zmatek. Lidé opravdu nevědí, co cholesterol ve skutečnosti je, jak funguje a proč je pro vás vysoký cholesterol tak špatný.

Životně důležité orgány

 • Vaše kardiovaskulární zdraví a hladiny cholesterolu jsou neoddělitelně spojeny.
 • Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) má 37% Američanů zvýšený LDL cholesterol - to je špatný druh.
 • Lipidový panel je jedním z nejběžnějších způsobů, jak poskytovatelé zdravotní péče hodnotí vaše riziko kardiovaskulárních onemocnění.
 • Pokud máte vysoký cholesterol, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o vypracování léčebného plánu nebo prozkoumejte léky na cholesterol, které vám vyhovují.

Je čas se blíže podívat na cholesterol a odpovědět na některé základní otázky týkající se této důležité součásti vašeho zdraví. Pochopení toho, jak funguje cholesterol a jak číst lipidový panel, je prvním důležitým krokem ke správě vašeho zdraví. Pojďme se tedy ponořit.

Co je to cholesterol?

Nejvíce matoucí je to, že cholesterol není ve své podstatě špatný. Ve skutečnosti potřebujete cholesterol, abyste přežili.

Cholesterol je takzvaná molekula sterolu - specifická chemická struktura, která je nezbytná pro udržení vašich buněčných membrán. Je základním kamenem pro vitamin D a všechny vaše steroidní hormony, včetně testosteronu, estrogenu, progesteronu a kortizolu (mimo jiné). Je také důležitou součástí žlučových kyselin, které vaše tělo používá k trávení tuku v potravě. Takže, jo ... cholesterol je důležitý. Což vše vede k ústřední otázce: Pokud je cholesterol pro vaše zdraví tak důležitý, proč je pro vás příliš mnoho cholesterolu špatné? Je to komplikované, ale v zásadě je vaše kardiovaskulární zdraví a hladina cholesterolu neoddělitelně spojeno. A vše začíná tím, jak vaše tělo vytváří a transportuje cholesterol ve vaší krvi.

jak zvýšit svůj penis

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistěte více

Cholesterol v krvi

Rychlý přehled o tom, jak používáte a distribuujete cholesterol v krvi, vám pomůže pochopit váš nejnovější lipidový panel.

Cholesterol je typ molekuly známý jako lipid. Lipidy jsou rozpustné v tucích, což znamená, že se v krvi nepohybují příliš dobře. Pamatujte však, že prakticky každá buňka ve vašem těle potřebuje cholesterol. To znamená, že musíte přijít na nějaký způsob, jak to v těle pohybovat. A to pomocí speciálních proteinů zvaných apolipoproteiny.

Tyto proteiny mají části rozpustné ve vodě i v tucích - něco jako protilehlé strany magnetu. Část rozpustná v tucích se váže na cholesterol a část rozpustná ve vodě interaguje s vaší krví. Jakmile tyto proteiny popadnou částice cholesterolu, říkáme jim lipoproteiny.

jak vypadá mužská ejakulace

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Co jsou lipoproteiny?

Pro zjednodušení lze lipoproteiny rozdělit do dvou kategorií podle způsobu jejich práce ve vašich cévách:

 1. Apolipoprotein B (ApoB) ukládá cholesterol do stěn vašich cév. To z něj dělá špatný druh cholesterolu, protože tyto usazeniny přispívají k zablokování, které může vést k srdečním onemocněním, infarktu a mrtvici.
 2. Apolipoprotein A-1 (ApoA-1) odstraňuje cholesterol ze stěn cév. Díky tomu je dobrým cholesterolem, protože tyto lipoproteiny vás chrání před poškozením, které vede k srdečním onemocněním a mrtvici.


Hlavní rozdíl mezi dobrým a špatným cholesterolem je prostě v tom, kde cholesterol končí ve vašem těle.

Čím více lipoproteinových částic ApoB ve vaší krvi, tím vyšší je riziko srdečních onemocnění. Protože většina částic cholesterolu připojených ke špatnému ApoB jsou lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL), poskytovatelé zdravotní péče používají hladiny LDL jako odhad pro všechny částice, které přispívají ke kardiovaskulárním onemocněním. Tento odhad není dokonalý, ale lidé s vyšším LDL mají obvykle vyšší riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

Shrnout:

jak přirozeně zvýšit citlivost penisu
 • Lipoproteiny ApoB jsou špatné.
 • Čím více LDL a / nebo ApoB máte ve svém systému, tím vyšší je riziko srdečních onemocnění.

Jak číst standardní lipidový panel

Lipidový panel je jedním z nejběžnějších způsobů, jak poskytovatelé zdravotní péče hodnotí vaše riziko kardiovaskulárních onemocnění. Každý lipidový panel se liší v závislosti na vašich stávajících rizikových faktorech (věk, rodinná anamnéza, stávající podmínky, jako je cukrovka atd.). Obvykle jsou ale normální hodnoty:

 • Normální celkový cholesterol je<200 mg/dl
 • Normální LDL je<130 mg/dl or <100 mg/dl
 • Normální lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) je> 39 mg / dl u mužů a> 49 mg / dl u žen
 • Normální triglyceridy jsou<150 mg/dl
 • Normální non-HDL není o více než 30 mg / dl vyšší než hodnota LDL

Tři nejdůležitější jídla z vašeho lipidového panelu jsou hladiny LDL, non-HDL a triglyceridů. Každý z nich opravdu znamená:

 • Vysoké hladiny LDL, vysoké hladiny bez HDL a vysoké triglyceridy zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění
 • Vysoké triglyceridy a nízké hladiny HDL indikují inzulínovou rezistenci

Inzulínová rezistence není běžným rizikovým faktorem spojeným s vysokým cholesterolem, ale ve skutečnosti je to opravdu velký vedlejší účinek. Samotná inzulínová rezistence vás vystavuje většímu riziku cukrovky typu 2, která je dalším rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění. Kromě toho může inzulínová rezistence zkreslit vaše výsledky LDL podhodnocením počtu ApoB (špatný cholesterol) a LDL částic, což může vést k podcenění vašich rizikových faktorů.

Zdravá rozmezí se liší v závislosti na vašich dalších rizikových faktorech. Nezapomeňte, že non-HDL, LDL a triglyceridy jsou čísla, která je třeba sledovat. Pokud sledujete pouze několik metrik, seznamte se se svými úrovněmi LDL a non-HDL. Triglyceridy jsou důležitým rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění (a inzulínovou rezistenci), ale není vaším hlavním zájmem.

(Boční poznámka: Hladiny jiné než HDL jsou někdy lepším prediktorem než samotný LDL, protože obsahují další částice obsahující ApoB, jako jsou VLDL, IDL a Lp (a). Ty se někdy označují jako ošklivý cholesterol nebo zbytkový cholesterol. vezměte v úvahu pouze LDL a ne zbytkový cholesterol, můžete skutečně podceňovat úroveň rizika.

Takže máte špatný cholesterol, co teď?

Váš lipidový panel může mít červené vlajky, pokud překročíte normální normální rozmezí. To je v pořádku. Pokud k tomu dojde, poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o léčbě a dalších krocích. Váš poskytovatel zdravotní péče může odhadnout vaše riziko kardiovaskulárních onemocnění na základě vašeho lipidového panelu, rodinné anamnézy, stavu kouření, věku, krevního tlaku a dalších rizikových faktorů, jako je cukrovka. Tento test není jediným faktorem. Vysoký počet LDL však může vyvolat další testy, aby se zjistilo, zda máte riziko srdečních onemocnění, infarktu a mozkové mrtvice.

Nejlepší následný test se nazývá koronární kalciové skóre. Skóre vápníku používá skenování s nízkou dávkou počítačové tomografie (CT), aby zjistilo, kolik vápníku je ve skutečnosti v tepnách kolem vašeho srdce. Váš poskytovatel zdravotní péče může také doporučit změny v životním stylu a léky ke snížení rizika srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

Vysoký cholesterol: Doporučené změny životního stylu

Může to znít nudně, ale změny životního stylu jsou nejlepší způsob, jak snížit hladinu cholesterolu. American Heart Association (AHA) a American College of Cardiology (ACC) oba doporučují následující změny životního stylu, aby přirozeně snížily hladinu cholesterolu (ACC / AHA, 2013a):

 • Strava: Strava bohatá na ovoce a zeleninu, ořechy, drůbež, ryby, luštěniny a nízkotučné mléčné výrobky podporuje zdraví srdce. Mnoho lékařů také doporučuje snížit příjem červeného masa, nasycených tuků, trans-tuků, sladkostí a nápojů slazených cukrem. The dietní přístupy k zastavení hypertenze (DASH) a Středomořská strava jsou oba skvělými příklady těchto dietních změn.
 • Použijte méně soli: Snižte příjem sodíku na méně než 2 400 mg denně, zvláště pokud vám byla diagnostikována hypertenze.
 • Cvičení: 40 minut středně až intenzivně intenzivní fyzické aktivity, 3-4krát týdně, může snížit hladinu cholesterolu.

Pro některé mohou být tyto změny životního stylu hluboké. Pro ostatní to znamená jen vyříznout několik provinilých pokrmů pro potěšení a najít si čas, aby zůstali aktivní. Bez ohledu na to, kde jste ve své stravě a kondici, dávejte pozor na to, co jíte, a pravidelně cvičte. Oba zlepší vaše úrovně LDL (a váš život).

Cholesterol léky

I když jsou změny životního stylu obvykle velmi účinné, mohou vás vzít pouze tak daleko. Cholesterolové léky, jako jsou statiny, jsou důležitou součástí toho, kolik pacientů zvládá vysoký cholesterol. The AHA / ACC doporučuje léky pro (ACC / AHA, 2013b):

může l arginin pomoci s erektilní dysfunkcí
 • Lidé s kardiovaskulárním onemocněním, onemocněním periferních cév (ateroskleróza v cévách nohou) a cerebrovaskulárním onemocněním (ateroskleróza v cévách do mozku)
 • Věk 40–75 let s diabetem a hladinami LDL nad 70 mg / dl
 • Pacienti s hladinami LDL nad 190 mg / dl
 • Kdokoli s 10letým vypočítaným rizikem 7,5% nebo více

Tyto pokyny byly od té doby aktualizovány, ale mnoho poskytovatelů nadále používá stejná čtyři kritéria k určení, zda použít statiny či nikoli.

Statiny jsou skupinou léků, které působí snížením schopnosti jater vytvářet cholesterol. Statiny v podstatě snižují hladinu cholesterolu tím, že vaše játra vytahují LDL z krve. A i když statiny mnozí kritizovali, ukázalo se, že jsou snížit riziko infarktu a smrti když je berou lidé, kteří je nejvíce potřebují (Brugts, 2009).

Porozumění cholesterolu

Vysoký cholesterol je vážným problémem, pokud není léčen. Naštěstí můžete udělat hodně pro snížení cholesterolu. Naučte se, jak číst lipidový panel. Posuďte doporučené změny životního stylu a to, jak zapadají do vašeho dne. Poté se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste vytvořili léčebný plán, nebo prozkoumejte léky na cholesterol, které vám vyhovují.

Reference

 1. American College of Cardiology / American Heart Association Task Force on Practice Guidelines. (2013a). Pokyny ACC / AHA z roku 2013 k řízení životního stylu ke snížení kardiovaskulárního rizika, https://www.ahajournals.org/doi/pdf/10.1161/01.cir.0000437740.48606.d1
 2. American College of Cardiology / American Heart Association Task Force on Practice Guidelines. (2013b). Pokyny ACC / AHA z roku 2013 k léčbě cholesterolu v krvi ke snížení aterosklerotického kardiovaskulárního rizika u dospělých., https://www.ahajournals.org/doi/pdf/10.1161/01.cir.0000437740.48606.d1
 3. Brugts, J. J., Yetgin, T., Hoeks, S. E., Gotto, A. M., Shepherd, J., Westendorp, R. G. J.,… Deckers, J. W. (2009). Výhody statinů u lidí bez prokázaného kardiovaskulárního onemocnění, ale s kardiovaskulárními rizikovými faktory: metaanalýza randomizovaných kontrolovaných studií. BMJ, 338 (červen 30 1). doi: 10,1136 / bmj.b2376, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2714690/
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2020, 2. dubna). Fakta o vysokém cholesterolu. Citováno 3. dubna 2020, z https://www.cdc.gov/cholesterol/facts.htm
  Vidět víc