Kdo by neměl brát ashwagandhu? Tyto skupiny lidí

Kdo by neměl brát ashwagandhu? Tyto skupiny lidí

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Ashwagandha (Withania somnifera) se někdy označuje jako indický ženšen nebo zimní třešeň. Withania somnifera patří do čeledi nočních rostlin a mezi její podezřelé účinné látky patří alkaloidy, steroidní laktony, saponiny a withanolidy.

Ashwagandha se běžně používá ve formě tradiční indické medicíny známé jako ajurvédská medicína nebo jednoduše ajurvéda a je členem rodiny léčivých rostlin známých jako adaptogeny. Adaptogenové byliny a kořeny mohou pomoci vyrovnat fyzické, duševní a emoční stresy v těle - stručně řečeno, mohou pomoci vašemu tělu přizpůsobit se různým stresorům.

Životně důležité orgány

 • Ashwagandha (také nazývaný indický ženšen nebo zimní třešeň) se tradičně používá v alternativní medicíně, jako je tradiční indická ajurvédská medicína.
 • Jako člen rodiny adaptogenů léčivých rostlin může pomoci vašemu tělu přizpůsobit se fyzickým, duševním a emocionálním stresům.
 • Ashwagandha je obecně považován za bezpečný a byl používán pro stres, úzkost, nízkou hladinu testosteronu a další zdravotní stavy.
 • Některé skupiny lidí by se měly vyhnout užívání ashwagandhy, včetně těch, které jsou těhotné nebo kojí, a těch, kteří mají zdravotní stav, jako je cukrovka, vysoký nebo nízký krevní tlak, žaludeční vředy, autoimunitní onemocnění nebo poruchy štítné žlázy.

Ashwagandha byl zvyklý pomáhat s stres, úzkost, nízký testosteron, cukrovka, kožní onemocnění, epilepsie a autoimunitní onemocnění , mimo jiné zdravotní problémy (NIDDK, 2019). Vědecké údaje jsou však omezené a je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se určily přínosy pro zdraví a vhodné použití ashwagandhy.

Je ashwagandha bezpečná?

Ashwagandha je považován za obecně bezpečný . Vzhledem k tomu, že výzkum bylinných léků je omezený a složení se liší v závislosti na tom, odkud je kupujete, měli byste být opatrní a před zahájením užívání bylinných doplňků byste se měli poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče.

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistěte více

Zatímco vedlejší efekty jsou neobvyklé, u některých se mohou objevit gastrointestinální potíže, průjem, nevolnost, zvracení a ospalost ve velkých dávkách (NIDDK, 2019). Použití ashwagandhy určitými lidmi bohužel může vést k závažným vedlejším účinkům. Skupiny lidí, kteří by neměli používat ashwagandhu, zahrnují:

jaké dekongestant mohu užívat s metoprololem
 • Těhotné nebo kojící ženy: Pokud jste těhotná nebo kojíte, nezapomeňte se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče před zahájením užívání bylinných doplňků. Ashwagandha je PRAVDĚPODOBNĚ NEBEZPEČNÉ užívat během těhotenství, protože existují určité důkazy, které naznačují, že by to mohlo způsobit potraty (MedlinePlus, 2020). Není dostatek spolehlivých informací o ashwagandha a kojení, abyste věděli, proto buďte opatrní a vyhněte se jim.
 • Lidé s cukrovkou: Studie na zvířatech naznačují, že Withania somnifera by mohla snížit hladinu cukru v krvi úrovně, což se zdá být dobrou věcí pro lidi s diabetem (Noshahr, 2015). Jelikož však lidé s cukrovkou obvykle užívají léky ke snížení hladiny cukru v krvi, přidání ashwagandhy může způsobit pokles hladiny cukru v krvi příliš nízká neočekávaně, a to může být velmi nebezpečné (MedlinePlus, 2020).
 • Lidé s vysokým nebo nízkým krevním tlakem: Studie na zvířatech naznačují, že ashwagandha má účinek na snížení krevního tlaku (Mishra, 2000). Tento účinek by mohl být problémem pro lidi s vysokým nebo nízkým krevním tlakem. Lidé s vysokým krevním tlakem, zejména ti, kteří užívají léky na předpis na tento stav, mohou zaznamenat interakci mezi předepsanými léky a ashwagandhou nebo mohou mít neočekávaný pokles krevního tlaku (MedlinePlus, 2020). U osob s přirozeně nízkým krevním tlakem může dojít k dalšímu snížení krevního tlaku při užívání ashwagandhy, což vytváří potenciálně nebezpečnou situaci.
 • Lidé, kteří právě podstoupili operaci: Údaje ze studií na zvířatech ukazují, že Withania somnifera má a sedativní nebo uklidňující účinek, který zpomaluje centrální nervový systém (Mishra, 2000). V kombinaci s ashwagandhou mohou léky užívané během a po operaci zvýšit zpomalení tohoto nervového systému. Měli byste přestat užívat ashwagandhu nejméně dva týdny před operací a nezapomeňte informovat svého chirurga o všech lécích a doplňcích, které užíváte (MedlinePlus, 2020).
 • Lidé se žaludečními vředy: Tato bylina může dráždí trávicí trakt ; proto byste se měli vyvarovat ashwagandhy, pokud máte žaludeční vředy (MedlinePlus, 2020).
 • Lidé s autoimunitními stavy: Mnoho lidí používá ashwagandhu k posílení imunitního systému, protože výzkum ukazuje, že to dokáže zvýšit imunitní aktivitu (Vetvivka, 2011). I když to může být pro některé prospěšné, může to být škodlivé pro ostatní, zejména pro lidi trpící autoimunitními chorobami, jako je roztroušená skleróza, systémový lupus erythematodes a revmatoidní artritida (MedlinePlus, 2020). Aktivací imunitního systému může tato ájurvédská bylina zhoršovat autoimunitní příznaky.
 • Lidé s poruchami štítné žlázy: Abnormality štítné žlázy mohou být frustrující pro ty, kteří s nimi jednají. Klinické studie prokázaly, že ashwagandha může zvýšit hladinu hormonů štítné žlázy u lidí se sníženou funkcí štítné žlázy, která není dostatečně nízká na to, aby vyžadovala léčbu (subklinická hypotyreóza) (Sharma, 2018). Pokud však někdo bere léky na hormon štítné žlázy k léčbě abnormální činnosti štítné žlázy, jejich kombinace s ashwagandhou může způsobit, že hladina hormonu štítné žlázy stoupne nad normální hladinu. Podobně, pokud máte zvýšenou aktivitu štítné žlázy (hypertyreóza), užívání ashwagandhy může stále způsobit zvýšení hladiny hormonů štítné žlázy. Pokud se hladiny zvýší nad určitý bod, může se u vás vyvinout tyreotoxikóza, vážný zdravotní stav.

Ashwagandha na spaní: pomůže mi více si odpočinout?

6 minut čtení

Závěrem

Většina lidí považuje ashwagandhu za relativně bezpečný bylinný doplněk, který může mimo jiné pomáhat při stavech jako úzkost, stres, nízký testosteron. Výzkum je však omezený a vědci neznají přesné přínosy pro zdraví ani optimální dávky. Před zahájením užívání bylinných doplňků, jako je ashwagandha, se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, zvláště pokud máte některý ze zmíněných zdravotních stavů.

Reference

 1. Kulkarni, S., & Dhir, A. (2008). Withania somnifera: Indický ženšen. Progress in Neuro-Psychopharmacology And Biological Psychiatry, 32 (5), 1093-1105. doi: 10.1016 / j.pnpbp.2007.09.011
 2. MedlinePlus - Ashwagandha (2020). Citováno 10. července 2020, z https://medlineplus.gov/druginfo/natural/953.html#Safety
 3. Mishra, L. C., Singh, B. B. a Dagenais, S. (2000). Vědecký základ pro terapeutické použití Withania somnifera (ashwagandha): přehled. Recenze alternativní medicíny: časopis klinické léčby, 5 (4), 334–346, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10956379/
 4. Národní institut pro diabetes a choroby trávicího ústrojí a ledvin (NIDDK). (2019, 2. května). Ashwagandha. Citováno dne 10. července 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548536/
 5. Noshahr, Z.S., Shahraki, M. R., Ahmadvand, H., Nourabadi, D., & Nakhaei, A. (2015). Ochranné účinky kořene Withania somnifera na zánětlivé markery a inzulínovou rezistenci u krys krmených fruktózou. Zprávy z biochemie a molekulární biologie, 3 (2), 62–67, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26989739/
 6. Vetvička, V. a Větvičková, J. (2011). Účinky WB365 zvyšující imunitu, nová kombinace extraktů Ashwagandha (Withania somnifera) a Maitake (Grifola frondosa). North American journal of medical sciences, 3 (7), 320–324. https://doi.org/10.4297/najms.2011.3320
Vidět víc