Které antidepresivum způsobuje největší ztrátu vlasů?

Které antidepresivum způsobuje největší ztrátu vlasů?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud to čtete, možná vás zajímá, jak je možné, že léky určené na pomoc s depresí mohou nakonec ublížit. Nejste sami a učení o vztahu mezi antidepresivy a vypadáváním vlasů vám může pomoci učinit rozhodnutí, která by mohla tento znepokojivý problém zastavit nebo dokonce zvrátit.

jak dosáhnout toho, aby se váš penis přirozeně zvětšil

Výzkum Národního střediska pro statistiku v oblasti zdraví ukazuje, že míra užívání antidepresiv u dospívajících a dospělých ve Spojených státech vzrostla mezi lety 1988–1994 a 2005–2008 téměř o 400% (Pratt, 2011).

Životně důležité orgány

 • 60% Američanů, kteří užívají antidepresiva, užívalo dva nebo více let, přičemž 14% užívalo léky nejméně deset let.
 • Z pěti hlavních tříd antidepresiv jsou pro léčbu první linie nejčastěji předepsány selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI).
 • Mnoho antidepresiv bylo spojeno s nespavostí, nevolností a závratěmi, ale vypadávání vlasů je obvykle vzácným vedlejším účinkem.
 • Pokud se předpokládá, že vypadávání vlasů je spojeno s antidepresivem, může se váš poskytovatel zdravotní péče rozhodnout snížit nebo vyloučit lék po dobu několika měsíců, aby sledoval jakýkoli opětovný růst.

Stejná zpráva zjistila, že více než 60% Američanů, kteří užívají antidepresiva, užívalo dva nebo více let , přičemž 14% užívalo léky po dobu nejméně deseti let (Pratt, 2011).

Soudě podle těchto informací se zdá být bezpečné říci, že tyto léky tu zůstanou. A podobně jako každé lékařské rozhodnutí, které může mít dlouhodobý dopad na váš život, je důležité při výběru antidepresiva činit informovaná rozhodnutí.

reklama

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarma

zdravotní přínosy co q 10

Najděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovuje

Zjistit více

Co vědět o antidepresivách

Antidepresivum je typ léku používaného k léčbě deprese. Z pěti hlavních tříd antidepresiv jsou pro léčbu první linie nejčastěji předepsány selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI). SSRI pomáhají zmírňovat příznaky blokováním reabsorpce serotoninu v mozku, zatímco SNRI blokují reabsorpci serotoninu i norepinefrinu.

Mezi příklady SSRI patří:

 • Sertralin (značka Zoloft)
 • Paroxetin (značka Paxil)
 • Fluoxetin (značka Prozac)
 • Escitalopram (značka Lexapro)
 • Fluvoxamin (značka Luvox)
 • Vilazodone (značka Viibryd)
 • Citalopram (značka Celexa)

Mezi příklady SNRI patří:

 • Duloxetin (značka Cymbalta)
 • Venlafaxin (značka Effexor)
 • Levomilnacipran (značka Fetzima)
 • Desvenlafaxin (značka Pristiq)
 • Milnacipran (značka Savella)

Inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) zabraňte rozpadu norepinefrinu, serotoninu a dopaminu v mozku a jiných částech těla. Pozoruhodné IMAO zahrnují fenelzin (značka Nardil), selegilin (značka Emsam) a tranylcypromin (značka Parnate).

Tricyklická antidepresiva (TCA) jsou další skupinou léků používaných k léčbě deprese blokováním reabsorpce serotoninu a norepinefrinu v mozku. Imipramin (značka Tofranil) a amitriptylin (značka Elavil) jsou dva běžné typy a TCA mají obecně více vedlejších účinků.

Poslední kategorie antidepresiv se nazývá atypická antidepresiva; každý lék ovlivňuje hladiny serotoninu, norepinefrinu a dopaminu jedinečnými způsoby. Více o jednom z nejčastěji předepisovaných léků, bupropionu (značka Wellbutrin), se dozvíme dále v článku.

jak ztvrdne péro

Má minoxidil vedlejší účinky? Co jsou?

3 minuty čtení

Způsobují antidepresiva vypadávání vlasů?

Mnoho antidepresiv bylo spojeno s nespavostí, nevolností a závratěmi, ale vypadávání vlasů je obvykle vzácným vedlejším účinkem.

Tým vědců na Novém Zélandu provedl studii, která měla lépe pochopit, jak se o zážitku cítila skupina 180 dlouhodobých uživatelů antidepresiv. Pět nejčastěji vybraných nežádoucích účinků byly abstinenční příznaky (73,5%), sexuální potíže (71,8%), přírůstek hmotnosti (65,3%), emoční necitlivost (64,5%) a selhání orgasmu (64,5%). Ztráta vlasů se do seznamu nedostala (Cartwright, 2016).

Srovnávací retrospektivní kohortní studie z roku 2018 zkoumala rozsáhlou databázi zdravotních tvrzení v USA v letech 2006 až 2014, aby posoudila riziko ztráty vlasů u různých antidepresiv (Etminan, 2018). Mezi milionem lidí na deseti různých antidepresivách našli vědci zvýšené riziko alopecie u pacientů užívajících bupropion (Wellbutrin) ve srovnání s SSRI a SNRI.

Ve srovnání s bupropionem (atypické antidepresivum) měla všechna ostatní antidepresiva nižší riziko vypadávání vlasů, přičemž nejnižší riziko vykazoval fluoxetin (značka Prozac) a paroxetin (značka Paxil). Naopak fluvoxamin (značka Luvox) měl nejvyšší riziko ve srovnání s Wellbutrinem (Etminan, 2018).

Nemoci, které mohou způsobit vypadávání vlasů: alopecie jako příznak

7 minut čtení

Telogen effluvium = dočasné vypadávání vlasů

Antidepresiva obvykle způsobují typ vypadávání vlasů, který se nazývá telogen effluvium. Je to jeden ze dvou typů vypadávání vlasů způsobených drogami a může se vyvinout jako možný vedlejší účinek mnoha široce používaných léků a doplňků. Druhý typ vypadávání vlasů způsobeného drogami se nazývá anagenní effluvium.

Telogen effluvium nastává, když jsou vlasové folikuly v klidové fázi a vypadnou příliš brzy. Je to běžnější než anagen effluvium, které zahrnuje aktivní růst vlasů a ovlivňuje nejen vlasy na pokožce hlavy, ale také obočí, řasy a další chloupky na těle.

jak prodloužit penis přirozeně

Za normálních okolností je přibližně 85% vlasových folikulů osoby v aktivně rostoucí (anagenní) fázi a zbývajících 15% tvoří klidové vlasy v telogenní fázi. Během telogenního effluvia se role mohou obracet až na tolik 70% anagenních chloupků lze vysrážet na telogen (Cherry Chang, 2019).

Klidové chloupky jsou připevněny k vlasovým folikulům na pokožce hlavy. Poté, co lék spustí telogenní effluvium, nové chloupky vytlačí zbývající chloupky. To povede ke zvýšení vypadávání vlasů během 2–3 měsíců. Dobrou zprávou je, že telogenní effluvium se obvykle vyskytuje bez zjizvení a je obvykle reverzibilní.

Jak a kdy prodiskutovat vaše obavy se svým poskytovatelem zdravotní péče

Před zahájením léčby novými antidepresivy je vhodné připravit si pro poskytovatele zdravotní péče seznam otázek. Pokud jde o vypadávání vlasů, mohou to zahrnovat:

 • Jaké vedlejší účinky mohou mít nové léky?
 • Bude mít nový lék nějaký vliv na růst vlasů?
 • Pokud ano, existuje alternativní léčba, která nevede k vypadávání vlasů?

Můžete také prozkoumat vedlejší účinky všech léků, které užíváte RXList.com .

Pokud již užíváte léky, když si začnete všimnout známek vypadávání vlasů nebo jejich ztenčení, je stejně důležité sdělit své dotazy svému poskytovateli.

Pravděpodobně začnou s podrobnou anamnézou, která bude zahrnovat všechny příznaky a časovou osu vypadávání vlasů. Existuje nespočet možných příčin vypadávání vlasů - genetika, strava, nemoc, stres - proto je důležité odlišit telogen effluvium vyvolané drogami od jiných diagnóz.

Pokud se předpokládá, že vypadávání vlasů je spojeno s antidepresivem, může se váš poskytovatel rozhodnout snížit nebo eliminovat lék po dobu několika měsíců, aby sledoval jakýkoli opětovný růst. Výhradou je, že by to mělo být vždy prováděno na příkaz poskytovatele zdravotní péče a mělo by k němu docházet postupně, na rozdíl od studeného krocana. Náhlé vysazení antidepresiv může vést k něčemu, co se nazývá syndrom vysazení antidepresiva — Dočasná abstinenční reakce podobná chřipce na ukončení léčby (Warner, 2006).

známky a příznaky nedostatku vitaminu D

Biotin pro růst vlasů: je to prokázáno vědou?

5 minut čtení

Jakmile lidé přestanou užívat léky vyvolávající alopecii, obvykle se do šesti měsíců dočkají změny. V tomto okamžiku nebo možná i dříve bude váš poskytovatel zdravotní péče lépe rozumět vzorům růstu a tomu, zda je nutná další léčba.

Mezitím zvažte tyto alternativní metody zvládání vypadávání vlasů během léčby deprese.

 • K maskování vypadávání vlasů lze použít jiné než lékařské možnosti, jako jsou paruky a šály. Někteří lidé, většinou muži, si dokonce mohou oholit hlavy.
 • Kosmetické ošetření, jako je Toppik, může snížit vypadávání vlasů. Toppik je ve formě prášku a na tenkých skvrnách je poklepán jako čistě kosmetické řešení pro vypadávání vlasů.

Závěrem

Vzhledem k tomu, že více než polovina americké populace užívá antidepresiva, je důležité porozumět všem vedlejším účinkům. U mnoha lidí tyto léky významně ovlivňují jejich duševní a behaviorální zdraví, a přestože vypadávání vlasů je znepokojivým příznakem, měly by být tyto obavy navzájem vyváženy.

Dobrou zprávou je, že telogenní effluvium se obvykle vyskytuje bez zjizvení a je často reverzibilní. Je možné spolupracovat se svým poskytovatelem zdravotní péče na nalezení alternativního antidepresivního léku nebo prozkoumat další řešení pro léčbu a zvládání vypadávání vlasů.

Reference

 1. Cartwright, C., Gibson, K., Read, J., Cowan, O., & Dehar, T. (2016). Dlouhodobé užívání antidepresiv: perspektiva výhod a nežádoucích účinků u pacientů. Preference pacientů a jejich dodržování, 10, 1401–1407. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4970636/#:~:text=The%20five%20most%20commonly%20selected,a%20moderate%20or%20severe%20level
 2. Cherry Chang, FL. (2019). Telogen effluvium. Citováno z https://dermnetnz.org/topics/telogen-effluvium/
 3. Etminan, M., Sodhi, M., Procyshyn, R. M., Guo, M., & Carleton, B. C. (2018). Riziko ztráty vlasů u různých antidepresiv: srovnávací retrospektivní kohortní studie. Mezinárodní klinická psychofarmakologie, 33 (1), 44–48. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28763345/
 4. Pratt LA, Brody DJ, Gu Q. (2011). Užívání antidepresiv u osob ve věku 12 a více let: USA, 2005–2008. NCHS data brief, no 76. Hyattsville, MD: National Center for Health Statistics. Citováno z https://www.cdc.gov/nchs/products/databriefs/db76.htm
 5. Warner, C.H. Bobo, W. Warner, C. Reid, S. Rachal, J. (2006). Syndrom vysazení antidepresiv. Am Fam Physician, 74 (3): 449-456. Citováno z https://www.aafp.org/afp/2006/0801/p449.html
Vidět víc