Když možná budete potřebovat krevní test na přítomnost kyseliny listové

Když možná budete potřebovat krevní test na přítomnost kyseliny listové

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Kyselina listová, jinak známá jako vitamin B9, je základní živinou, kterou získáváme z potravy. Naše těla potřebují folát, aby vytvořila DNA a rozložila určité chemikálie v těle.

I když by každý měl dostat dostatek folátu, je nezbytné, aby těhotné ženy nebo ty, které by mohly otěhotnět, měly zdravé hladiny folátu, aby se zabránilo vrozeným vadám ( Bailey, 2015 ). Dostatek folátu je nezbytný během prvního trimestru těhotenství, kdy se tvoří mícha ( Chitayat, 2016 ).

Životně důležité orgány

 • Kyselina listová a vitamin B12 společně vytvářejí DNA a červené krvinky.
 • Kyselina listová je syntetická verze folátu, který se používá v doplňcích a k obohacení potravin. Lidé, kteří jsou těhotní nebo plánují otěhotnět, by měli užívat doplňky kyseliny listové, aby zabránili defektům neurální trubice.
 • Nedostatek folátů je díky obohaceným potravinám vzácný, ale může nastat v důsledku podvýživy, nesprávného vstřebávání živin a lékových interakcí.

Několik studií, včetně jedné z roku 1982, ukázalo, že suplementace kyselinou listovou může snížit riziko defektů neurální trubice. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) požadoval, aby společnosti přidávaly kyselinu listovou do určitých potravin, aby zajistily, že lidé dostanou odpovídající množství ( Czeizel, 1992 ; Crider, 2011 ).

Pojďme se podívat na folát a na to, jak funguje s jinými vitamíny v těle.

reklama

jak změřit velikost vašeho péro

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistit více

Kyselina listová a vitamin B12: jaké je to spojení?

Folát úzce spolupracuje s kobalaminem - běžněji známým jako vitamin B12 - při tvorbě stavebních kamenů pro DNA.

K tvorbě červených krvinek je zapotřebí zdravé hladiny folátu a vitaminu B12. Nedostatek těchto vitamínů může vést k megaloblastické anémii, což je stav charakterizovaný velkými nezralými červenými krvinkami ( Socha, 2020 ).

Pokud máte podezření, že byste mohli mít nedostatek vitamínů, je prvním krokem kontrola krevního testu na přítomnost folátů nebo kontrola hladiny B12.

Kolik folátu je dost?

Jak jsme zmínili, většina z nás získává folát z jídla. Když jíme potraviny, které obsahují folát, naše těla je absorbují a používají je k výrobě DNA. Naše těla také ukládají zbytky folátu na místech, jako jsou játra, tkáně a krev ( Achebe, 2017 ).

To, co je považováno za zdravé hladiny folátů, se může lišit. National Institutes of Health (NIH) navrhuje hladinu folátu v séru nad 3 ng / ml, ačkoli někteří odborníci na zdravotnictví považují hladinu v séru vyšší než 4 ng / ml za normální ( NIH, 2020 ). Hladiny mezi 2–4 ng / ml jsou hraniční, zatímco hladiny pod 2 ng / ml jsou považovány za nízké (Achebe, 2017).

Pokud máte podezření, že byste mohli mít nedostatek, může hladinu v krvi zkontrolovat krevní test nazývaný folát v séru.

Další krevní test, který může zkontrolovat nedostatek folátu, se nazývá folát RBC. Tento test se nepoužívá tak často a může být pro laboratoř náročný, ale je lepší dlouhodobě ukazovat hladinu folátu. Folát RBC je také závislý na hladinách vitaminu B12 (Bailey, 2015).

Potřebuji zkontrolovat hladinu folátu?

Mnoho lidí prochází životem, aniž by si nechali zkontrolovat hladinu folátu. Není to součást standardního laboratorního testu, který jste provedli v nemocnici nebo na klinice, a nedostatky folátů jsou ve Spojených státech velmi vzácné (NIH, 2020).

Poskytovatel zdravotní péče může provést krevní test na foláty, pokud jste těhotná nebo se o to snažíte. Mnoho poskytovatelů doporučuje doplňky kyseliny listové (obvykle ve formě prenatálního vitaminu) bez testování hladin folátu (Achebe, 2017).

Vysoké hladiny folátů: co to znamená?

7 minut čtení

léčba nízké hladiny testosteronu u žen

Možná budete také potřebovat krevní test na přítomnost folátu, pokud máte příznaky anémie, které často vyplývají z nedostatečného množství kyseliny listové nebo vitaminu B12. V tomto případě poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně zkontroluje hladinu folátu i hladinu B12, aby zjistil, která z nich je nízká. Pokud je jeden nebo oba nízké, mohou vám být předepsány doplňky (Socha, 2020).

Jak se mohu ujistit, že dostávám dostatek kyseliny listové?

Kyselina listová je pro nás nezbytnou živinou, tak jak zajistit, abychom měli dostatek?

Kyselina listová je přítomna v mnoha potravinách, jako je zelená zelenina, mléčné výrobky a maso. Výrobky z obilovin, jako je chléb, rýže a obiloviny, jsou také obohaceny kyselinou listovou, aby se zabránilo nedostatkům (Bailey, 2015).

Pro lidi, kteří nemohou dostatek folátu pouze z potravy, jsou k dispozici doplňky kyseliny listové. Jaký je rozdíl mezi kyselinou listovou a kyselinou listovou? Kyselina listová se přirozeně vyskytuje v potravinách, zatímco kyselina listová je syntetickou verzí vitaminu. Všechny doplňky a obohacené potraviny obsahují kyselinu listovou, která se vstřebává lépe než kyselina listová (Bailey, 2015).

nejlepší způsob, jak zvýšit objem spermatu

NIH doporučuje nejméně 400 mcg folátu denně pro většinu dospělých. Lidé, kteří jsou těhotní, mohou otěhotnět nebo kojí, by měli mít kolem 600 mikrogramů (NIH, 2020).

Co způsobuje nedostatek folátu?

Nedostatek folátu není převládající v zemích, které obohacují potraviny, ale přesto k nim dochází. Podvýživa, neschopnost správně absorbovat živiny nebo léky, které interagují s kyselinou listovou, jsou věci, které by mohly vést k nedostatku.

Chronická konzumace alkoholu může vést k nízké hladině folátu v důsledku podvýživy a špatné absorpce. Mnohokrát alkoholické nápoje nahrazují potraviny bohaté na živiny. Lidé, kteří nadužívají alkohol, nemusí jíst dostatek potravin bohatých na foláty, aby si udrželi hladinu v séru na zdravé úrovni. Chronické užívání alkoholu také snižuje množství folátu, který vaše střeva absorbuje. Jinými slovy, vstupuje méně folátu a více ven ( Lékaři, 2013 ).

Podmínky, které způsobují zánět trávicího systému, mohou také vést k malabsorpci folátu. Patří mezi ně celiakie, ulcerózní kolitida a Crohnova choroba (Martin, 2019).

Mezi léky, které mohou snížit hladinu folátu v séru, patří methotrexát, sulfasalazin a lék proti záchvatům. Někteří lidé užívající tyto léky také užívají doplňky kyseliny listové, aby minimalizovali nežádoucí účinky. Neužívejte doplňky kyseliny listové, pokud to není nařízeno, protože příliš mnoho může interagovat se zamýšleným použitím léku ( Friedman, 2019 ; Linneback, 2011 ).

Reference

 1. Achebe, M. M. a Gafter-Gvili, A. (2017). Jak zacházím s anémií v těhotenství: železo, kobalamin a kyselina listová. Krev, 129 (8), 940–949. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28034892/
 2. Bailey, LB, Stover, PJ, McNulty, H., Fenech, MF, Gregory, JF, 3., Mills, JL, Pfeiffer, CM, Fazili, Z., Zhang, M., Ueland, PM, Molloy, AM, Caudill , MA, Shane, B., Berry, RJ, Bailey, RL, Hausman, DB, Raghavan, R., & Raiten, DJ (2015). Biomarkery výživy pro kontrolu vývoje folátů. The Journal of Nutrition, 145 (7), 1636S - 1680S. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26451605/
 3. Chitayat, D., Matsui, D., Amitai, Y., Kennedy, D., Vohra, S., Rieder, M., & Koren, G. (2016). Doplnění kyseliny listové pro těhotné ženy a ženy plánující těhotenství: aktualizace z roku 2015. Journal of Clinical Pharmacology, 56 (2), 170–175. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26272218/
 4. Crider, K. S., Bailey, L. B. a Berry, R. J. (2011). Obohacení potravin kyselinou listovou - její historie, účinek, obavy a budoucí směry. Živiny, 3 (3), 370–384. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22254102/
 5. Czeizel, A. E., & Dudás, I. (1992). Prevence prvního výskytu defektů neurální trubice perikoncepčním doplňováním vitamínů. The New England Journal of Medicine, 327 (26), 1832–1835. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1307234/
 6. Friedman, B., & Cronstein, B. (2019). Mechanismus methotrexátu v léčbě revmatoidní artritidy. Joint Bone Spine, 86 (3), 301–307. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30081197/
 7. Linnebank, M., Moskau, S., Semmler, A., Widman, G., Stoffel-Wagner, B., Weller, M., & Elger, C. E. (2011). Antiepileptika interagují s koncentracemi folátu a vitaminu B12 v séru. Annals of Neurology, 69 (2), 352–359. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21246600/
 8. Martín-Masot, R., Nestares, M. T., Diaz-Castro, J., López-Aliaga, I., Alférez, M., Moreno-Fernandez, J., & Maldonado, J. (2019). Multifaktoriální etiologie anémie u celiakie a účinek bezlepkové diety: komplexní přehled. Živiny, 11 (11), 2557. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31652803/
 9. Medici, V. a Halsted, C. H. (2013). Kyselina listová, alkohol a onemocnění jater. Molekulární výživa a výzkum potravin, 57 (4), 596–606. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23136133/
 10. Úřad doplňků stravy (NIH). (2020, červen). Informační list pro foláty pro zdravotníky. Citováno 03.03.2021, z https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/#en2
 11. Socha, D. S., DeSouza, S. I., Flagg, A., Sekeres, M., & Rogers, H. J. (2020). Těžká megaloblastická anémie: nedostatek vitamínů a další příčiny. Cleveland Clinic Journal of Medicine, 87 (3), 153–164. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32127439/
 12. Sulfasalazinová tableta [příbalová informace]. Parsippany, NJ: Actavis Pharma Inc. 2021. Citováno z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=ad13d598-7b1b-48d3-a25b-08635b419f99
Vidět víc