Kdy je člověk s COVID-19 nejvíce nakažlivý?

PÁTEK, 27. srpna 2021 – Nový výzkum přináší odpověď na palčivou otázku: Kdy jsouCOVID-19nejinfekčnější pacienti?
Odpověď? Dva dny před a tři dny poté, co se u nich rozvinou příznaky.

Zjištění zdůrazňují důležitost rychlého testování a karantény, pokud se někdo cítí nemocný, uvedli autoři studie.jaký je účel prstenu na penis

Výzkumníci také zjistili, že infikovaní lidé jsou pravděpodobněji asymptomatičtí, pokud chytili virus z primárního případu (první infikovaná osoba v ohnisku), který byl také asymptomatický.

'V předchozích studiích byla virová zátěž používána jako nepřímé měřítko přenosu,' řekl spoluvedoucí studie Dr. Leonardo Martinez, odborný asistent epidemiologie na Fakultě veřejného zdraví Bostonské univerzity.

'Chtěli jsme zjistit, zda výsledky z těchto minulých studií, které ukazují, že případy COVID jsou nejvíce přenosné několik dní před a po nástupu symptomů, by mohly být potvrzeny pohledem na sekundární případy mezi blízkými kontakty,' uvedl Martinez v tiskové zprávě univerzity.

Pro tuto studii Martinez a jeho kolegové analyzovali data z asi 9 000 blízkých kontaktů primárních případů v provincii Zhejiang v Číně od ledna 2020 do srpna 2020. To je před příchodem ještě nakažlivější varianty Delta.

Mezi blízké kontakty patřili lidé, kteří žili ve stejné domácnosti nebo společně stolovali, spolupracovníci, lidé v nemocničních zařízeních a jezdci ve sdílených vozidlech. Byli sledováni po dobu nejméně 90 dnů po jejich počátečních pozitivních výsledcích testu na COVID-19.

Z primárních případů se u 89 % vyvinuly mírné nebo středně těžké příznaky, 11 % bylo asymptomatických a žádný neměl závažné příznaky.

jak přirozeně rychle zvětšit velikost penisu

Zjištění ukázala, že kontakty s primárními případy a lidé, kteří byli primárním případům vystaveni vícekrát nebo po delší dobu, měli vyšší míru infekce než ostatní blízcí lidé.

Ale u všech blízkých kontaktů byla pravděpodobnější, že se nakazí primárním případem, pokud byli vystaveni krátce předtím nebo poté, co se u této osoby rozvinuly příznaky, podle studie zveřejněné online 23. Vnitřní lékařství JAMA .

Ve srovnání s mírnými a středně těžkými symptomatickými primárními případy měli ti, kteří byli asymptomatičtí, mnohem méně pravděpodobné, že infikují blízké kontakty. Pokud ano, kontakty byly také méně pravděpodobné, že budou mít znatelné příznaky, uvedli výzkumníci.

'Naše výsledky naznačují, že načasování expozice vzhledem k symptomům primárního případu je důležité pro přenos a toto pochopení poskytuje další důkaz, že rychlé testování a karanténa poté, co se někdo cítí nemocný, je kritickým krokem ke kontrole epidemie,' řekl Martinez. 'Tato studie dále zdůrazňuje potřebu očkování, které snižuje klinickou závažnost u lidí, u kterých se rozvine COVID.'

Prameny

  • Lékařská fakulta Bostonské univerzity, tisková zpráva, 26. srpna 2021

© 2021 HealthDay. Všechna práva vyhrazena.

Zveřejněno v srpnu 2021

co dělá klindamycin na akné

Další zdroje zpráv

  • Drogová upozornění FDA Medwatch
  • Daily MedNews
  • Novinky pro zdravotníky
  • Nová schválení léků
  • Nové aplikace léků
  • Nedostatky drog
  • Výsledky klinické studie
  • Generické schválení léků

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Ať už vás zajímá jakékoli téma,přihlaste se k odběru našich newsletterůabyste do své doručené pošty dostali to nejlepší.