Co se mám vyhnout při užívání metoprololu?

Co se mám vyhnout při užívání metoprololu?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Jednou z výhod moderní medicíny je, že umožňuje lidem být jejich vlastními obhájci zdraví. Když uvažujeme o postupu nebo léčebném plánu, máme nyní příležitost spolupracovat s našimi poskytovateli zdravotní péče na informovaných rozhodnutích o zdravotních stavech a naší zdravotní cestě.

To je zvláště užitečné, pokud jde o zahájení nové léčby a pochopení toho, jak mohou vaše denní návyky, strava a životní styl ovlivnit výsledky.

Životně důležité orgány

 • Metoprolol (obchodní značky Lopressor a Toprol-XL) je beta-blokátor, který zpomaluje srdeční frekvenci, snižuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve.
 • Některé léky mohou interferovat se způsobem, jakým metoprolol působí.
 • Vyvarujte se alkoholu a omezte řízení při prvním zahájení léčby metoprololem nebo při zvyšování dávky kvůli nežádoucím účinkům ospalosti a závratě.
 • V závislosti na verzi může metoprolol stát 4 až 44 USD měsíčně.
 • Varování černé skříňky FDA: Náhlé vysazení metoprololu může vést k bolesti na hrudi a infarktu. Při ukončení léčby vytvořte plán snižování dávky, abyste předešli závažným nepříznivým účinkům.

Tento článek se zaměřuje na metoprolol (obchodní značky Lopressor a Toprol-XL), lék na předpis používaný k léčbě vysokého krevního tlaku a srdečních problémů. Mezi další názvy metoprololu patří Apo-Metoprolol, Betaloc, Novo-Metoprol a Minimax.

Co je metoprolol?

Metoprolol patří do třídy léků známých jako beta-blokátory nebo beta-adrenergní blokátory určené ke snížení krevního tlaku. Metoprolol zpomaluje váš srdeční rytmus a usnadňuje tak vašemu srdci cirkulaci krve v celém těle. Zatímco jiné beta-blokátory mohou ovlivnit jiné části těla, metoprolol působí hlavně na srdce (UpToDate, n.d.).

prášky na zvětšení penisu fungují

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Kromě léčby vysokého krevního tlaku se metoprolol používá k prevenci silné bolesti na hrudi (angina pectoris), ke zlepšení přežití po infarktu ak léčbě městnavého srdečního selhání.

Lék je dodáván ve třech formách: tableta s okamžitým uvolňováním (metoprolol tartrát), tableta s prodlouženým uvolňováním (metoprolol sukcinát) a v injekční formě (metoprolol tartrát). Tablety jsou pouze na lékařský předpis a injekce se obvykle provádí v nemocničním prostředí.

Tablety metoprolol sukcinátu (značka Toprol-XL) se užívají jednou denně, zatímco metoprolol tartrát (značka Lopressor) lze užívat dvakrát až čtyřikrát denně. Přesné dávkování bude záviset na léčeném stavu, dalších lécích, věku atd.

Co se mám vyhnout při užívání metoprololu?

Potraviny

S metoprololem se nemusíte vyhýbat grapefruitům nebo zeleným! Existuje omezený výzkum potravin, kterým je třeba se vyvarovat při užívání obou forem léků. Je třeba si uvědomit, že metoprolol je beta-blokátor, což je typ léku, o kterém je známo zvýšit hladinu draslíku v krvi , možná budete chtít pamatovat na potraviny bohaté na draslík, jako je maso, banány a sladké brambory (Chang, 2016). Metoprolol však pouze zvyšuje vaše riziko zvýšeného draslíku o 13% , ve srovnání s 54% u inhibitorů ACE (enzym konvertující angiotensin) (Chang, 2016). Obecně řečeno, zaměřte se na zdravou a vyváženou stravu podle doporučení pro kohokoli, kdo žije se srdečním onemocněním.

Alkohol

Pití alkoholu při užívání metoprololu může zvýšit riziko ospalosti. Během prvních několika dnů užívání metoprololu nebo po zvýšené dávce zvažte vynechání alkoholu, dokud neuvidíte, jak na vás lék působí. Také pokud užíváte metoprolol (metoprolol sukcinát) s prodlouženým uvolňováním, alkohol urychluje působení metoprololu a lék se do vašeho systému uvolňuje rychleji, než se očekávalo (DailyMed, 2018)

Řízení

Podobně se vyhněte řízení auta nebo jízdě na kole při zahájení léčby nebo při zvyšování dávky. Metoprolol může u některých lidí způsobit závratě, což nepřispívá k bezpečnosti za volantem (NIH, 2017)

Těhotenství

Metoprolol je a těhotenská droga kategorie C. , což znamená, že u lidí neexistují adekvátní studie, které by určily, zda poškozuje plod (DailyMed, 2018). Těhotným ženám se doporučuje, aby před zahájením léčby metoprololem prodiskutovaly možnosti léčby se svým poskytovatelem zdravotní péče. Pokud potenciální rizika převažují nad přínosy, mohou v těhotenství dostávat alternativní léky na vysoký krevní tlak.

Metoprolol je také v malém množství přítomen v mateřském mléce. Ošetřovatelství matky by měly vyhledat lékařskou pomoc ohledně rizik a přínosů užívání metoprololu (DailyMed, 2018).

Drogy

Některé léky mohou interferovat se způsobem, jakým metoprolol působí. Před zahájením léčby metoprololem informujte svého poskytovatele zdravotní péče o jakýchkoli lécích na předpis, stejně jako o všech lécích, které jsou k dispozici bez předpisu , vitamíny a bylinné doplňky, které užíváte - možná budete muset změnit dávku nebo sledovat nežádoucí účinky (NIH, 2017).

Je také důležité si uvědomit, že obě formy metoprololu sdílejí podobné lékové interakce. To znamená, že pokud užíváte některý z níže uvedených léků, může existovat šance, že jejich kombinace s metoprololem zvyšuje riziko vzniku nežádoucí reakce (DailyMed, 2018):

 • Léky na srdce a krevní tlak: reserpin, další betablokátory (jako propranolol), propafenon, hydralazin, blokátory kalciových kanálů (jako diltiazem)
 • Léky na duševní zdraví: bupropion, fluoxetin, paroxetin, klonidin, thioridazin
 • Další léky: antiretrovirová léčiva jako ritonavir, antihistaminika jako difenhydramin (značka Benadryl), antimalarika jako chinidin, antimykotika jako terbinafin (značka Lamisil)

Tento seznam nezahrnuje všechny potenciální lékové interakce. Pokud máte jakékoli dotazy / obavy, vyhledejte lékařskou pomoc, kde získáte další informace o lécích.

Vedlejší efekty

Metoprolol je široce předepisovaný lék na srdeční onemocnění ve Spojených státech, ale přichází se seznamem vedlejších účinků a lékových interakcí.

Zatímco nejčastější nežádoucí účinky metoprolol sukcinát (značka Toprol-XL) a metoprolol tartrát (značka Lopressor) jsou mírné a přechodné, vydal FDA varování před černou krabičkou pro metoprolol: náhlé vysazení metoprololu může vést k bolesti na hrudi a infarktu. Při ukončení léčby vytvořte plán snižování dávky, abyste předešli závažným nepříznivým účinkům (FDA, 2008).

jiný vedlejší efekty metoprolol zahrnují depresi, únavu, průjem, sípání, dušnost, sucho v ústech, bolesti žaludku, nevolnost, přírůstek hmotnosti, zácpu a kopřivku. Závažnějšími, ale méně častými nežádoucími účinky jsou nízký krevní tlak (hypotenze), blokáda srdce, zhoršení astmatu nebo jiných plicních stavů, pomalá srdeční frekvence (bradykardie), zhoršení srdečního selhání a maskování reakce na nízkou hladinu cukru v krvi (DailyMed 2018).

Náklady a krytí

Obecně lze říci, že metoprolol je považován za levný a respektovaný lék na léčbu srdečních chorob.

Metoprolol tartrát (značka Lopressor) bude stát kdekoli 4 až 18 dolarů za měsíční zásobu, zatímco Metoprolol sukcinát (značka Toprol-XL) stojí asi dvakrát tolik 14 až 44 USD za dodávku na jeden měsíc (Good RX, 2020). Obě verze léku jsou také dostupné jako generika, což je obvykle nákladově efektivní alternativa k značkovým lékům.

Spolupráce s poskytovatelem zdravotní péče

Před zahájením léčby metoprololem se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče o všech zdravotních informacích. Dejte jim vědět, pokud máte v minulosti pomalý srdeční rytmus, srdeční selhání, problémy s krevním oběhem, onemocnění štítné žlázy nebo feochromocytom. Měli byste se také poradit se svým poskytovatelem, pokud uvažujete o užívání metoprololu během těhotenství, plánujete otěhotnět nebo kojíte.

Během užívání léku vás může váš poskytovatel zdravotní péče požádat, abyste pravidelně kontrolovali krevní tlak a puls, abyste zjistili svou reakci a jakékoli potenciální nepříznivé účinky na metoprolol.

Pokud vynecháte dávku, užijte vynechanou dávku co nejdříve. Pokud je to v souladu s další dávkou, vynechejte vynechanou dávku a pokračujte v pravidelném dávkovacím režimu. Hlavní věc k zapamatování je nikdy nezdvojnásobujte dávku, abyste nahradili vynechanou dávku (NIH, 2017).

Nakonec se před ukončením léčby poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a metoprolol není výjimkou. Náhlé zastavení metoprololu může způsobit závažné nežádoucí účinky, jako je bolest na hrudi a zvýšené riziko srdečních záchvatů, proto před ukončením léčby přediskutujte plán pomalého snižování dávky.

Pokud se u vás objeví příznaky alergické reakce - kopřivka, potíže s dýcháním nebo otoky - vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc od zdravotnického pracovníka.

Reference

 1. Chang, A. R., Sang, Y., Leddy, J., Yahya, T., Kirchner, H. L., Inker, L. A., Matsushita, K., Ballew, S. H., Coresh, J., & Grams, M. E. (2016). Antihypertenzní léky a prevalence hyperkalemie ve velkém zdravotním systému. Hypertenze. doi: 10,1161 / HYPERTENSIONAHA.116.07363. Citováno dne 10. srpna 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4865437/
 2. DailyMed z Americké národní lékařské knihovny a Národních institutů zdraví (NIH): kapsle sukcinátu metoprololu, prodloužené uvolňování (2018). Citováno dne 10. srpna 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=90aa06a3-100f-4466-b950-506303707b01
 3. Dobrý RX. (2020). Generický lopressor metoprololu. Obnoveno dne 10. srpna 2020 od https://www.goodrx.com/metoprolol?form=tablet&dosage=25mg&quantity=60&days_supply
 4. UpToDate - Metoprolol: Informace o drogách (n.d.). Citováno 10. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/metoprolol-drug-information
 5. US Food & Drug Administration (n.d.). Tableta LOPRESSOR (metoprolol tartrát). Citováno dne 10. srpna 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2008/017963s062,018704s021lbl.pdf
 6. US Food & Drug Administration (n.d.). TABLETY S prodlouženým uvolňováním METOPROLOL SUCCINATE. Citováno dne 10. srpna 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2006/019962s032lbl.pdf
 7. Americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb (HHS). (2020). Kategorie těhotenství FDA. Citováno dne 10. srpna 2020 z https://chemm.nlm.nih.gov/pregnancycategories.htm
 8. Americká národní lékařská knihovna (NIH) Medline Plus - Metoprolol (2017). Citováno dne 10. srpna 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682864.html#side-effects
Vidět víc