Jaký je rozdíl mezi značkou a generickým Crestorem?

Jaký je rozdíl mezi značkou a generickým Crestorem?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


Při výběru produktu se často zaměřujeme na názvy značek: Hefty nebo Glad, Coke nebo Pepsi, Kleenex nebo Puffs. Pokud bychom ale prozkoumali poličku několik sekund navíc, mohli bychom vidět, že existuje obecná verze stejného produktu, která stojí zlomek jakékoli možnosti značky. Stejně je to s léky na předpis. Možná znáte jména Lipitor a Crestor; jsou to dvě z největších jmen v drogách snižujících hladinu cholesterolu, ale jsou k dispozici také v obecných formách, které vás nakonec mohou stát mnohem méně - bez kompromisů v kvalitě.

Životně důležité orgány

 • Crestor nebo rosuvastatin je schválený lék na předpis, který pomáhá snižovat hladinu triglyceridů a špatného cholesterolu a zvyšovat dobrou hladinu cholesterolu.
 • Patent na Crestor vypršel v roce 2016, což umožnilo jiným společnostem vyrábět generický Crestor.
 • FDA vyžaduje, aby generické léky před schválením prokázaly stejnou účinnost a bezpečnost jako značka.
 • Přechod z přípravku Crestor na generický rosuvastatin vám může ušetřit peníze na předpis.

Co je Crestor?

Crestor (rosuvastatin vápenatý) je statinové léčivo vyráběné společností AstraZeneca. Statiny pomáhají snižovat lipoproteiny s nízkou hustotou nebo LDL cholesterol u lidí s abnormálně vysokou hladinou cholesterolu. Dělá to dvěma způsoby : blokováním enzymu v játrech, který je odpovědný za tvorbu cholesterolu, a povzbuzováním vašich jater k odbourávání cholesterolu, který je již v krvi, aby mohl být vyloučen z těla (Luvai, 2012).

jak zvětšit peins

Crestor je však schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro více než jeho účinky na snížení hladiny cholesterolu. Crestor mohou být předepsány pomáhat snižovat špatný cholesterol, když samotná strava a cvičení nestačí k tomu, aby se hladina dostala na cíl stanovený zdravotnickým pracovníkem, ale může být také podána ke snížení triglyceridů, zvýšení hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou nebo HDL cholesterolu nebo zpomalení nahromadění plaku na stěnách tepen (AstraZeneca, 2020).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

což je lepší losartan nebo lisinopril

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Co jsou statiny a jak fungují?

Statiny, také známé jako inhibitory HMG-CoA reduktázy, jsou třídou léků na předpis, jejichž cílem je snížit zvýšené hladiny cholesterolu u lidí s vysokým rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění (CVD). CVD označuje skupinu stavů, které mohou způsobit infarkt, bolest na hrudi a mozkovou mrtvici.

Vysoký cholesterol je jedním ze šesti primárních rizikových faktorů pro vývoj CVD (Texas Heart Institute, 2020). Léky v této třídě léků se také nazývají inhibitory HMG-CoA reduktázy, protože cholesterol blokuje HMG-CoA reduktázu, což je enzym, který řídí rychlost tvorby cholesterolu v těle. Tato třída léků zahrnuje mimo jiné léky jako Lipitor (atorvastatin), Pravachol (pravastatin) a Zocor (simvastatin).

Existují také některé léky, které kombinovat statiny s jinými léky snižujícími hladinu cholesterolu jako Advicor a Simcor, což jsou kombinace statinů a léků nazývaných niacin, a Vytorin, což je kombinace statinů a léků nazývaných ezetimib (FDA, 2014).

Co je obecný Crestor?

Generický Crestor se nazývá rosuvastatin, což je stejná chemická sloučenina jako v značkové medikaci. Farmaceutické společnosti, které vyvíjejí léky na předpis, dostávají patenty na tyto sloučeniny, ale tyto patenty mohou vypršet. Jakmile vyprší, obecná forma zprostředkování může být schválen FDA k prodeji (FDA, 2018). Pro Crestor nebo rosuvastatin toto se stalo až v dubnu 2016 . Watson Pharmaceuticals Inc. byla první společností, která obdržela souhlas s výrobou a prodejem generického Crestoru v různých silách, ale rychle následovaly další společnosti (FDA, 2016; Sandoz, 2016).

Pravděpodobně vás ale zajímá, jak se tento generický lék liší od názvu značky, a tato otázka má jednoduchou odpověď: není. Kdokoli vyrobí generickou verzi léku, musí před schválením FDA prokázat, že je to stejné jako značková droga. A to není jen z hlediska účinné látky. Tyto generické léky musí být stejně bezpečné a účinné jako originální značkové léky na předpis a musí být nabízeny ve stejné síle, dávkových formách a způsobech podání (FDA, 2018).

Crestor a generický Crestor mají některé velké rozdíly ve srovnání s některými jinými běžnými statiny. Minulé klinické studie o tom, jak fungovaly různé léky na statin-cholesterol, bylo například zjištěno, že rosuvastatin účinněji snižuje celkový cholesterol a LDL cholesterol než atorvastatin (značka Lipitor), fluvastatin (značka Lescol), lovastatin (značky Altoprev a Mevacor) a simvastatin (značka jménem Zocor) (CADTH, 2011). Rosuvastatin je také dostupný v nejmenší dávce statinu: 5 mg. To může pomoci lidem, kteří jsou citliví na mnoho běžných nežádoucích účinků statinových léků.

I když jste možná slyšeli, že statiny nelze užívat s grapefruitovým džusem, v případě rosuvastatinu to nikdy nebyl problém. Toto citrusové ovoce obsahuje furanokumariny, rodinu chemikálií, které zhoršuje CYP3A4 enzym, který pomáhá rozebrat mnoho léků na předpis ve vašem těle (Bailey, 2013; Fukazawa, 2004). Rosuvastatin však není jedním z těchto statinů ovlivněných grapefruitem. Minulý výzkum zjistil že fluvastatin, rosuvastatin a pravastatin lze všichni užívat spolu s dietou, která zahrnuje grapefruit bez nežádoucích vedlejších účinků (Lee, 2016).

jak dlouho trvá, než se hladina štítné žlázy ustálí

Existují nějaké rozdíly mezi Crestorem a generikem?

Největší rozdíly mezi přípravkem Crestor a generickým rosuvastatinem jsou cena a to, zda vaše zdravotní pojištění pokryje náklady na léky. Generické léky jsou obecně levnější než léky na předpis. Zdravotní pojištění může pokrýt část nákladů na předpis, ale náklady na kapesní léky na generickou formu léku jsou stále obecně nižší než u značkových léků. Zdravotní pojišťovny často nabízejí přístup ke generickým lékům za méně peněz než alternativy značkových značek. Pokud nemáte zdravotní pojištění, může váš poskytovatel zdravotní péče nebo lékárník odpovědět na otázky týkající se nákladů na léky.

Co je třeba vzít v úvahu při výběru léku na snížení hladiny cholesterolu

Pokud jste již užívali léky na snížení hladiny cholesterolu a vy nebo váš poskytovatel zdravotní péče máte zájem o přechod na jinou možnost, je důležité si uvědomit, že váš poskytovatel zdravotní péče vás možná bude chtít přejít na jiný generický lék na cholesterol než na generický Crestor.

Pokud váš Crestor nebyl účinný při snižování vašeho cholesterolu, může se rozhodnout pro něco jiného než rosuvastatin, který vám pomůže znovu se hýbat. Stejně jako u přípravku Crestor existují potenciální lékové interakce, kterých si musíte být vědomi při užívání tohoto léku, a měli byste prodiskutovat všechny léky a doplňky, které užíváte, se zdravotnickým pracovníkem.

Obecný Crestor je předepsáno jako další léčba k dietnímu designu ke snížení hladiny cholesterolu (FDA, 2010). Léky snižující hladinu cholesterolu, jako je rosuvastatin, jsou ve skutečnosti nejúčinnější v kombinaci s a dieta snižující hladinu cholesterolu . Výzkum ukázal, že strava bohatá na ovoce a zeleninu může snížit riziko vzniku srdečních onemocnění (jako je mozková mrtvice a infarkt) (Sotos-Prieto, 2015). Kouření a nedostatek pohybu mohou také přispět k vysoké hladině cholesterolu.

Mezi nejčastější nežádoucí účinky rosuvastatinu patří bolest hlavy, bolesti svalů, bolesti břicha, slabost a nevolnost. Byly hlášeny ztráty paměti a zmatenost při užívání tohoto léku.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc od zdravotnického pracovníka, pokud máte nevysvětlitelnou svalovou bolest nebo slabost, zvláště v kombinaci s tmavou močí nebo horečkou při užívání generického přípravku Crestor. Může to být známka rhabdomyolýzy, vážného stavu, který může způsobit poškození ledvin. Měli byste také zavolat svému poskytovateli zdravotní péče, pokud se cítíte neobvykle unavení nebo máte ztrátu chuti k jídlu nebo zežloutnutí bělma očí nebo kůže.

Reference

 1. AstraZeneca. (2020, červenec). CRESTOR FAQ. Citováno 11. srpna 2020, z https://www.crestor.com/cholesterol-medicine/faqs.html
 2. Bailey, D., Dresser, G. a Arnold, J. (2013, 5. března). Interakce mezi grapefruitem a léky: Zakázané ovoce nebo následky, kterým se lze vyhnout? Citováno 29. července 2020, z https://www.cmaj.ca/content/185/4/309
 3. Kanadská agentura pro drogy a technologie ve zdravotnictví (CADTH). (2011, 15. února). Srovnávací účinnost rosuvastatinu oproti jiným statinům: přehled klinické účinnosti. Citováno 11. srpna 2020, z https://www.cadth.ca/sites/default/files/pdf/htis/feb-2011/L0247-Rosuvastatin_final.pdf
 4. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2010, 2. srpna). Tablety Crestor (rosuvastatin vápenatý). Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2010/021366s016lbl.pdf
 5. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2016, 29. dubna). FDA schvaluje první generický Crestor. Citováno 10. srpna 2020 z https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-first-generic-crestor
 6. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2018, 1. června). Obecná fakta o drogách. Citováno 09.08.2020, z https://www.fda.gov/drugs/generic-drugs/generic-drug-facts

 7. Fukazawa, I., Uchida, N., Uchida, E., & Yasuhara, H. (2004). Účinky grapefruitové šťávy na farmakokinetiku atorvastatinu a pravastatinu v japonštině. British Journal of Clinical Pharmacology, 57 (4), 448-455. doi: 10.1046 / j.1365-2125.2003.02030.x. Citováno z https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-2125.2003.02030.x
 8. Lee, J. W., Morris, J. K. a Wald, N. J. (2016). Grapefruitový džus a statiny. The American Journal of Medicine, 129 (1), 26-29. doi: 10.1016 / j.amjmed.2015.07.036. Citováno z https://www.amjmed.com/article/S0002-9343(15)00774-3/abstract
 9. Luvai, A., Mbagaya, W., Hall, A. S. a Barth, J. H. (2012). Rosuvastatin: Přehled farmakologie a klinické účinnosti u kardiovaskulárních onemocnění. Insights of Clinical Medicine: Cardiology, 6, 17-33. doi: 10,4137 / cmc.s4324. Citováno z https://journals.sagepub.com/doi/10.4137/CMC.S4324
 10. Sandoz. (2016, 21. července). Sandoz uvádí obecnou verzi Crestoru®. Citováno 10. srpna 2020 z https://www.us.sandoz.com/news/media-releases/sandoz-launches-generic-version-crestorr-1
 11. Sotos-Prieto, M., Bhupathiraju, S. N., Mattei, J., Fung, T. T., Li, Y., Pan, A. Hu, F. B. (2015). Změny skóre kvality stravy a rizika kardiovaskulárních onemocnění u mužů a žen v USA. Circulation, 132 (23), 2212-2219. doi: 10,1161 / oběhaha.115.017158. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26644246/
 12. Texaský srdeční institut. (2020, 3. února). Srdeční informační centrum: Rizikové faktory srdečních chorob. Citováno 10. srpna 2020 z https://www.texasheart.org/heart-health/heart-information-center/topics/heart-disease-risk-factors/
Vidět víc