Jaké je správné dávkování propranololu pro mě?

Jaké je správné dávkování propranololu pro mě?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Propranolol je k dispozici v široké škále dávek a forem. Pokud jde o pilulky užívané ústy, existuje také spousta různých možností. Některé pilulky působí dlouhodobě, jiné krátkodobě.

A pokud to není dostatečně matoucí, dávka, kterou váš poskytovatel zdravotní péče vybere, závisí na vašem základním stavu, jaké další léky byste mohli užívat a jak vaše tělo reaguje na léčbu. Chcete-li zjistit, jakou dávku máte užívat, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Životně důležité orgány

 • Propranolol se používá k léčbě fibrilace síní, vysokého krevního tlaku, migrény, esenciálního třesu a úzkosti z výkonu.
 • Tento lék lze užívat jako tabletu nebo tekutinu užívanou ústy nebo jako injekci obvykle používanou v nemocničním prostředí.
 • Propranolol se dodává v dávkách 10 mg, 20 mg, 40 mg, 60 mg a 80 mg, stejně jako tableta s prodlouženým uvolňováním ve vyšších množstvích 120 mg a 160 mg.
 • Vaše dávkování bude záviset na vašem základním zdravotním stavu.

Propranolol je beta blokátor, třída léků, které fungují tak, že snižují, jak silně pumpuje vaše srdce. Ukázalo se, že je účinný při léčbě široké škály stavů, včetně vysokého krevního tlaku, bolesti na hrudi a dokonce i trémy.

Vzhledem k tomu, že propranolol má tak rozmanitou škálu použití, také to, jaké dávky člověk potřebuje, se velmi liší. Dávky se může pohybovat kdekoli od 10 do 320 mg denně, v závislosti na stavu, pro který jej používáte (Srinivasan, 2019). Podívejme se blíže na to, jak bezpečně používat tento lék, a na to, na jaké zdravotní problémy je předepsán propranolol.

snadné způsoby, jak dosáhnout erekce

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

dělá ashwagandha přibírání na váze

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Jak se propranolol užívá

Jak jsme zmínili, kolik propranololu užíváte a jak často ho užíváte, je obvykle funkcí vašeho základního zdravotního stavu.

Například někdo s hypertenzí (vysokým krevním tlakem) možná bude muset užívat několik dávek propranololu denně, na rozdíl od osoby, která užívá léky ke zmírnění příznaků úzkosti z výkonu, a může je užívat pouze příležitostně.

Proto je důležité mluvit s poskytovatelem zdravotní péče, který může přizpůsobte svůj léčebný režim podle vašich konkrétních potřeb (FDA, 2010). Pokud máte jiné základní zdravotní problémy nebo užíváte více léků, může to také ovlivnit, kolik propranololu užíváte.

Propranolol, dostupný také pod značkou Inderal, lze užívat ústy jako pilulku nebo tekutý roztok pro lidi, kteří mají potíže s polykáním pilulek. V nemocničním prostředí je k dispozici také jako injekce. to je dostupné v dávkách 10 mg, 20 mg, 40 mg, 60 mg a 80 mg a také v tabletách s prodlouženým uvolňováním v množstvích 120 mg a 160 mg (FDA, 2010).

Zdravotnický pracovník může doporučit, který typ propranololu je pro vás nejlepší; tablety s okamžitým uvolňováním se užívají kdekoli dvakrát až čtyřikrát denně, zatímco forma s prodlouženým uvolňováním se obvykle užívá jen jednou denně. Průměrný náklady na 30denní dodávku tohoto léku se pohybuje v rozmezí 9–33 $ (GoodRx, n.d.).

Co je propranolol?

Propranolol je beta blokátor, druh léku, který pomáhá snižovat stres na srdci. Beta blokátory fungují tak, že blokují dopad adrenalinu na beta receptory v těle.

Adrenalin obvykle zvyšuje, jak silně bije vaše srdce - a blokováním receptorů tyto léky snižují, jak silně bije vaše srdce (Farzam, 2020). Uvolněním dalšího tlaku na srdce mají drogy rádi propranolol byly důležitým nástrojem, který pomáhá regulovat srdeční frekvenci, udržovat nízký krevní tlak, zmírňovat bolesti na hrudi a další (Srinivasan, 2020).

průměrná velikost péra pro muže

Zde jsou hlavní podmínky propranololu Schváleno FDA léčit, stejně jako jeho použití mimo značku (FDA, 2010):

 • Vysoký krevní tlak: Také známý jako hypertenze , je dnes téměř polovina populace USA (CDC, 2020). Hypertenze, která není léčena, může způsobit významné poškození cév a různých orgánů ve vašem těle, včetně vašeho srdce. Propranolol není obvykle první linií léčby hypertenze, ale pokud se používá, je často spojen s jinými léky na krevní tlak, jako jsou diuretika (pilulky na vodu), blokátory kalciových kanálů a léky známé jako ACE inhibitory.
 • Angina pectoris: Když byl poprvé vyvinut před více než 50 lety, propranolol se používal k léčbě určitých typů bolesti na hrudi související se srdcem nebo angina pectoris (UpToDate, 2020). Od té doby se užívání drog samozřejmě značně rozšířilo, ale stále účinně zmírňuje tlak nebo tlak na hrudi způsobený sníženým průtokem krve do srdce (rizikový faktor pro infarkty).
 • Fibrilace síní: Fibrilace síní (afib) je rychlý nepravidelný srdeční rytmus, který brání tomu, aby se srdce správně naplnilo krví. Propranolol pomáhá léčit tento stav snížením srdeční frekvence, což zlepšuje schopnost srdce správně pumpovat krev do celého těla.
 • Infarkty: Beta blokátory, jako je propranolol, se také používají k prevenci infarktu myokardu, běžněji známému jako infarkt. Tento lék je také podáván pacientům ke zlepšení jejich přežití po infarktu.
 • Migréna: Propranolol je populární léková alternativa k prevenci záchvatů migrény, i když se neprokázalo, že by byla účinnou léčbou záchvatu migrény, jakmile jednou začne.
 • Základní třes: Na rozdíl od třesu souvisejícího s Parkinsonovou chorobou, zásadní třes je často dědičná a způsobuje nedobrovolné otřesy v částech těla. Propranolol může pomoci snížit amplitudu těchto třesů (NIH, 2020).
 • Sociální úzkost: Beta blokátory jsou také předepsány off-label (což znamená pro jiné podmínky než ty, které uvádí FDA) pro věci, jako je úzkost z výkonu a tréma. Užívání propranololu před stresující společenskou událostí snižuje vaši srdeční frekvenci, což pomáhá snížit příznaky úzkosti jako pocení a třes (Srinivasan, 2019).

Nežádoucí účinky propranololu

Před užitím tohoto léku je třeba vzít na vědomí několik důležitých varování. FDA označil propranolol a varování černé skříňky , což znamená, že může způsobit vážné nebo život ohrožující vedlejší účinky (FDA, 2010). Nepřerušujte tento lék bez konzultace s poskytovatelem zdravotní péče, protože by to mohlo vést k infarktu.

Některé z nejvíce časté nežádoucí účinky lidé, kteří užívají propranolol, zahrnují následující (FDA, 2010):

 • Obtížné dýchání
 • Kašel
 • Závratě
 • Suché oči
 • Únava
 • Svědění
 • Obtížné spaní
 • Problémy s trávením
 • Brnění rukou
 • Přibývání na váze

Stejně jako mnoho léků mohou i beta blokátory nést vážnější rizika. Protože propranolol zpomaluje vaši srdeční frekvenci, existuje riziko, že může vaše srdce příliš zpomalit - stav známý jako bradykardie .

Může také způsobit nízký krevní tlak, závažné alergické reakce a zhoršit určité podmínky jako srdeční selhání a plicní onemocnění (FDA, 2010). Tento lék může také maskovat příznaky jiných stavů, včetně hypertyreózy a nízké hladiny cukru v krvi.

Pokud máte cukrovku, nemusíte si během užívání propranololu všimnout známek nízké hladiny cukru v krvi, které mohou být život ohrožující pokud se neléčí (Tsujimoto, 2017). Před zahájením užívání tohoto léku informujte zdravotnického pracovníka o jakýchkoli dalších zdravotních stavech, které máte.

Kdo by se měl vyvarovat užívání propranololu

Jak jsme poznamenali, propranolol není bezpečný pro každého. Pokud jste těhotná nebo kojící , možná se budete chtít tomuto léku vyhnout, protože jeho bezpečnost dosud nebyla stanovena pro těhotné nebo kojící ženy (FDA, 2010). Před podáním tohoto léku informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte cukrovku, srdeční selhání, hypotenzi, plicní problémy, onemocnění jater nebo selhání ledvin.

Interakce s propranololem

Beta-blokátory lze předepisovat samostatně nebo jako doplněk k jiným lékům. Zatímco propranolol je bezpečné užívat současně s mnoha léky, které by se s propranololem neměly užívat. Nezahrnuje to celý seznam, ale zde jsou některé z hlavní lékové interakce být si vědom (FDA, 2010):

 • Léky ovlivňující systém cytochromu P-450: Léky ovlivňující systém P-450, který štěpí beta blokátory v játrech, mohou také ovlivnit koncentraci propranololu ve vašem systému.
 • Antiarytmika: Tyto léky pomáhají zvládat nepravidelné srdeční rytmy nebo arytmie. Kombinace antiarytmik a propranololu zvyšuje pravděpodobnost nežádoucích účinků.
 • Blokátory kalciového kanálu: Blokátory kalciového kanálu jsou léky, které se také používají ke snížení krevního tlaku. Současné užívání propranololu může zvýšit riziko nežádoucích účinků.
 • Léčba migrény: Propranolol může zvýšit hladinu léků na migrénu, jako je zolmitriptan nebo rizatriptan, v těle.
 • Léky na krevní tlak: Kombinace léků, které snižují váš krevní tlak, může způsobit nebezpečně nízký krevní tlak. Mezi příklady dalších léků na krevní tlak patří: enalapril, doxazosin, prazosin, lisinopril a terazosin.
 • Diazepam: Diazepam je lék používaný k léčbě úzkosti. Užívání diazepamu spolu s propranololem může zvýšit riziko nežádoucích účinků.
 • Léky na vysoký cholesterol: Léky používané k léčbě vysokého cholesterolu mohou ovlivnit hladinu beta blokátorů v těle.
 • Inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) : Předepsané pro depresi, MAOI zahrnují léky jako fenelzin, isokarboxazid, selegilin a tranylcypromin. Kombinace propranololu a IMAO může zvýšit riziko nežádoucích účinků.
 • Warfarin: Propranolol může interagovat s warfarinem ředícím krev, čímž zvyšuje jeho koncentraci v těle.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) : Užívání NSAID současně s beta blokátory může snížit jejich účinnost.
 • Alkohol: Při užívání tohoto léku buďte opatrní, protože může zvýšit riziko nežádoucích účinků.

Před použitím propranololu sdělte jakékoli další zdravotní problémy a léky nebo doplňky, které užíváte. Spolu s léčebným plánem může poskytovatel zdravotní péče také doporučit určité změny životního stylu, jako je odvykání kouření, omezení alkoholu a dostatek fyzické aktivity, které vám pomohou udržet zdraví a zabránit rozvoji dalších zdravotních problémů (CDC, 2020).

jak dlouho trvá cialis, než vyprší

Reference

 1. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - fakta o hypertenzi. (2020) Citováno dne 18. října 2020 z https://www.cdc.gov/bloodpressure/facts.htm
 2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - jak můžete předcházet chronickým nemocem. (2020) Citováno dne 22. října 2020 z https://www.cdc.gov/chronicdisease/about/prevent/index.htm
 3. DailyMed - kapsle propranolol hydrochloridu. (2019) Citováno 20. října 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=8efc9fc6-6db0-43c9-892b-7423a9ba679f
 4. Farzam, K. & Jan, A. (2020). Beta-blokátory. StatPearls. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532906/
 5. GoodRx.com Propranolol (n.d.) Citováno 22. října 2020 z https://www.goodrx.com/propranolol
 6. Srinivasan, A. V. (2019). Propranolol: 50letá perspektiva. Annals of Indian Academy of Neurology, 22 (1), 21-26. Citováno z https://dx.doi.org/10.4103%2Faian.AIAN_201_18
 7. Tsujimoto, T., Sugiyama, T., Shapiro, M.F., Noda, M., & Kajio, H. (2017). Riziko kardiovaskulárních příhod u pacientů s diabetes mellitus na B-blokátorech. Hypertenze, 70, 103-110. Citováno z https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/HYPERTENSIONAHA.117.09259
 8. UpToDate - Výuka pacientů: Léky na anginu pectoris (Beyond the Basics). (2020). Citováno 25. října 2020 z https://www.uptodate.com/contents/medications-for-angina-beyond-the-basics
 9. US Food and Drug Administration (FDA): Inderal (propranolol hydrochlorid) tablety. (2010). Citováno dne 20. října 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2011/016418s080,016762s017,017683s008lbl.pdf
Vidět víc