Co je lampa na vitamin D a jak funguje?

Co je lampa na vitamin D a jak funguje?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud jde o vitamíny, vyniká vitamin D. Je to proto, že zatímco samotnou definicí těchto sloučenin je, že je potřebujeme k přežití, ale nemůžeme si je vyrobit sami, v případě vitaminu D s malou pomocí slunce to skutečně dokážeme. Ale jak říká staré rčení, to, že něco můžete udělat, ještě neznamená, že byste měli.

Naše těla produkují jakousi nezralou formu vitaminu D, která se po vystavení slunečnímu záření promění ve skutečné řešení. Toto sluneční světlo však může nést rizika, takže pokud máte nedostatek vitaminu D, ležení na pláži nebo v soláriu nebo používání lampy na vitamin D pravděpodobně není vaše nejlepší řešení.

může ashwagandha přibrat na váze?

Životně důležité orgány

 • Když je naše pokožka vystavena UVB světlu, můžeme si vyrobit vlastní vitamin D.
 • Mnoho lidí žije v oblastech, kde je těžké získat dostatek slunečního světla pro výrobu tohoto vitaminu, zejména v temnějších zimních měsících.
 • Lampy s vitaminem D používají UVB světlo k napodobení přirozeného slunečního světla, aby vám pomohly vytvořit více vitaminu D.
 • Vystavení UV záření je však nebezpečné a může zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže, ať už pocházejí ze slunce, solária nebo světla vitaminu D.
 • Nejbezpečnějším způsobem, jak získat více vitaminu D, je získat více ze svého jídla (jako jsou mastné ryby, mléčné výrobky, houby a obohacené potraviny) a v případě potřeby použít doplňky.

Možná si říkáte, proč je vitamin D tak důležitý. Nedostatek vitaminu D. příčiny stav zvaný křivice u dětí, který může zpomalit jejich růst. U dospělých může nedostatek vést ke stavu nazývanému osteomalacie, který může vést ke zlomeninám, protože změkčuje kosti. Nedostatek vitaminu D může také způsobit bolest a slabost vašich svalů a kostí (Chauhan, 2020).

Bohužel mnoho z nás má problém dostat veškerý vitamin D, který potřebujeme. Lidé, kteří mají tmavší pleť vyžadovat více slunečního světla, aby bylo možné vytvořit stejné množství vitaminu D. , což jim ztěžuje dostatek (Chauhan, 2020). Čím dále budete žít od rovníku, tím kratší bude vaše denní dávka slunečního světla. Například ve Spojených státech budou lidé, kteří žijí kdekoli na sever od čáry vedené od pobřeží k pobřeží přes Atlantu, v a vyšší riziko nedostatku vitaminu D. (Leary, 2017).

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistěte více

Statistiky nedostatku vitaminu D také nejsou tak slunečné. Masivní 41,6% dospělých ve Spojených státech nemá dost a čísla jsou vyšší u lidí s tmavší pokožkou: 82,1% afroameričanů a 69,2% hispánců nemá dostatek vitaminu D (Forrest, 2011).

Ale i když žijete v oblasti, kde je dostatek slunečního světla (máte štěstí), není to tak jednoduché, jako jen trávit čas na slunci. Získejte více slunečního záření bez opalovacího krému zvyšuje riziko rakoviny kůže —A vaše tělo nedokáže vyrobit vitamin D z UVB paprsků, pokud jste dostatečně chráněni opalovacím krémem (Savoye, 2018; Chauhan, 2020).

Rakovina kůže je nebezpečná, takže pokusit se včas vytlačit na slunci dostatek tohoto vitaminu nestojí za riziko. Proto lidé hledají další možnosti, jako jsou doplňky a lampy s vitaminem D.

Co je lampa s vitaminem D?

Lampa s vitaminem D je lampa, která vyzařuje UVB světlo (ne všechny lampy), a pomáhá vašemu tělu vytvářet vitamin D. Jsou také prodávány jako sluneční lampy, protože napodobují přirozené sluneční světlo.

Společnosti také prodávají lampy s vitaminem D jako světelné terapeutické lampy a tvrdí, že mohou pomoci lidem se sezónní afektivní poruchou (SAD). Většina z nás nenávidí, jak slunce zapadá před 17:00 během zimních měsíců, ale nedostatek slunečního světla vyvolává u lidí se SAD určitý druh deprese. Pro tyto lidi může být užitečné UV světlo. Jedna metaanalýza zjistila, že UV světlo má a pozitivní vliv na náladu a pohoda (Veleva, 2018).

Lepší je však použít jiné způsoby, jak zvýšit svůj vitamin D. Ano, lampy pro světelnou terapii mohou vašemu tělu pomoci vytvářet vitamin D, ale neměli byste ignorovat jejich rizika. Dokážou to proto, že používají UV světlo, což znamená, že trávení času pod nimi může zvýšit vaše riziko rakoviny kůže, stejně jako by leželo na slunci. Jsou to v podstatě menší solária, která Je také známo, že zvyšují riziko vzniku této nebezpečné rakoviny (Martin, 2017).

prášky, aby se mi zvětšilo péro

Jak jinak můžete zvýšit svůj vitamin D?

Naštěstí není vystavení slunečnímu potenciálně škodlivému paprsku jedinou možností. Veškerý vitamin D, který potřebujete, a více získáte z potravy nebo si přidejte doplňky, pokud to nestačí.

Existují dvě formy vitaminu D (D2 a D3), ale je důležité si uvědomit, že ve vašem těle dělají totéž. Vaše játra je promění ve stejnou aktivní formu, jako je tento vitamin, jakmile je ve vašem těle. Studie zjistily, že D3 je účinnější při zvyšování hladiny vitaminu D než D2, ale to oba mohou zvýšit hladinu v krvi tohoto vitaminu a udržujte nedostatek na uzdě (Tripkovic, 2017). Takže místo toho, abyste si dělali starosti, jakou formu dostáváte, zaměřte se jen na dostatek.

Vitamin D2 se většinou nachází v rostlinných zdrojích a obohacených potravinách, zatímco D3 v masu a mléčných výrobcích. Mastné ryby (jako sardinky, losos a makrela), vaječné žloutky a hovězí játra jsou nejlepší potraviny obsahující vitamin D. . Pro lidi, kteří nejí maso ani živočišné produkty, se rozhodněte pro houby nebo potraviny s přidaným vitaminem, jako je sójové mléko, pomerančový džus a některé snídaňové cereálie (NIH, 2020).

Co je vitamin D a proč je důležitý?

Vitamin D je zásadní pro zdraví našich kostí jak u dětí, tak u dospělých. Nedostatek dostatku jako dospělého způsobí vaše kosti změkčit , což zvyšuje riziko zlomenin (Sizar, 2020). Ačkoli tento vitamin pomáhá tělu vstřebávat a využívat vápník k budování silných kostí, také pomáhá regulovat inzulín, stimuluje imunitní funkce a podporuje zdraví srdce (Chauhan, 2020).

Nedostatek vitaminu D.

Tady je ale věc: pokud je ve vašem těle něco opravdu důležitého, nedostatek dostatku může vést k mnoha zdravotním problémům. Není to jen škodlivé pro naše zdraví kostí. Ve skutečnosti má 40 až 60% lidí s generalizovanými bolestmi svalů a kostí nedostatek vitaminu D. (Chauhan, 2020).

To však nejsou jediné problémy pro lidi, kteří nemají dostatek slunečního světla. Lidé s nízkou hladinou vitaminu D mají větší pravděpodobnost další zdravotní problémy , počítaje v to Deprese , srdeční choroby, cukrovka typu 2 a metabolický syndrom (Anglin, 2012; Parker, 2010).

Mnoho lidí má nedostatek vitaminu D. žádné příznaky vůbec. Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit jednoduchý krevní test k určení, zda máte nedostatek. Pokud tak učiníte, může vám doporučit zvýšit příjem potravin bohatých na vitamín D nebo použít doplněk.

Pokud jste pociťovali únavu, slabost, bolesti kostí nebo svalové záškuby, mohou to být příznaky, že jste na chvíli neměli dostatek vitaminu D. Zdravotnický pracovník s vámi může pracovat na zjišťování vašich úrovní a na tom, jak je dostat zpět do zdravého rozmezí (Sizar, 2020).

Reference

 1. Ali, N. S., & Nanji, K. (2017). Přehled úlohy vitaminu D při astmatu. Cureus. doi: 10,7759 / Cureus.1288. Citováno z https://www.cureus.com/articles/7343-a-review-on-the-role-of-vitamin-d-in-asthma
 2. Anglin, R., Samaan, Z., Walter, S., & McDonald, S. (2013). Nedostatek vitaminu D a deprese u dospělých: Systematický přehled a metaanalýza. British Journal of Psychiatry, 202 (2), 100-107. doi: 10,1192 / bjp.bp.111.106666. Citováno z Odkaz
 3. Budhathoki, S., Hidaka, A., Yamaji, T., Sawada, N., Tanaka-Mizuno, S., Kuchiba, A. a kol. Koncentrace 25-hydroxyvitaminu D v plazmě a následné riziko celkových a lokálně specifických rakovin v japonské populaci: velká případová kohortová studie v rámci kohorty prospektivní studie založené na japonském centru veřejného zdraví. BMJ 2018; 360: k671. doi: 10,1136 / bmj.k671. Citováno z https://www.bmj.com/content/360/bmj.k671
 4. Chauhan, K., Shahrokhi, M., Huecker, M. (2020, 15. října). Publikování vitaminu D. StatPearls. Ostrov pokladů (FL). Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441912/
 5. Demer, L. L., Hsu, J. J. a Tintut, Y. (2018). Steroidní hormon Vitamin D. Výzkum oběhu, 122 (11), 1576–1585. doi: 10,1161 / circresaha.118.311585. Citováno z https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCRESAHA.118.311585
 6. Forrest, K. Y., & Stuhldreher, W. L. (2011). Prevalence a korelace nedostatku vitaminu D u dospělých v USA. Výživový výzkum, 31 (1), 48–54. doi: 10.1016 / j.nutres.2010.12.001. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21310306/
 7. Kent, S. T., McClure, L. A., Crosson, W. L., Arnett, D. K., Wadley, V. G. a Sathiakumar, N. (2009). Vliv expozice slunečnímu záření na kognitivní funkce u depresivních a nedepresivních účastníků: průřezová studie REGARDS. Zdraví pro životní prostředí: globální vědecký zdroj přístupu, 8, 34. doi: 10.1186 / 1476-069X-8-34. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19638195/
 8. Leary, P. F., Zamfirova, I., Au, J., & McCracken, W. H. (2017). Vliv Latitude na hladiny vitaminu D. The Journal of the American Osteopathic Association, 117, 433–439. doi: 10,7556 / jaoa.2017.089. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28662556/
 9. Martin, B., Wilkerson, A. H., Pham, L., Nahar, V. K., Boyas, J. F., Black, W. H., & Brodell, R. T. (2017). Vnitřní opalování a jeho použití u pacientů s rakovinou kůže. Journal of the Dermatology Nurses ‘Association, 9 (6), 303-305. doi: 10,1097 / jdn.0000000000000354. Citováno z https://journals.lww.com/jdnaonline/Abstract/2017/11000/Indoor_Tanning_and_Its_Use_Among_Patients_With.6.aspx
 10. Martins, D., Wolf, M., Pan, D., Zadshir, A., Tareen, N., Thadhani, R., Felsenfeld, A., Levine, B., Mehrotra, R., & Norris, K. (2007). Prevalence kardiovaskulárních rizikových faktorů a sérových hladin 25-hydroxyvitaminu D ve Spojených státech: údaje z třetího národního průzkumu zdraví a výživy. Archives of Internal Medicine, 167 (11), 1159–1165. doi: 10,1001 / archinte.167.11.1159. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17563024/
 11. Nair, R. a Maseeh, A. (2012). Vitamin D: Sluneční vitamin. Journal of Pharmacology & Pharmacotherapeutics, 3 (2), 118–126. doi: 10.4103 / 0976-500X.95506. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3356951/
 12. Národní instituty zdraví (NIH). (2017). Úřad doplňků stravy - vitamin D. Nih. Vláda. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/
 13. Oliver, H., Ferguson, J., & Moseley, H. (2007). Kvantitativní posouzení rizik solárií: dopad nových vysoce výkonných lamp. British Journal of Dermatology, 157 (2), 350–356. doi: 10.1111 / j.1365-2133.2007.07985.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17650177/
 14. Parker, J., Hashmi, O., Dutton, D., Mavrodaris, A., Stranges, S., Kandala, N.-B., Clarke, A., & Franco, O. H. (2010). Úrovně vitaminu D a kardiometabolické poruchy: Systematický přehled a metaanalýza. Maturitas, 65 (3), 225–236. doi: 10.1016 / j.maturitas.2009.12.013. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037851220900468X
 15. Savoye, I., Olsen, C. M., Whiteman, D. C., Bijon, A., Wald, L., Dartois, L., Clavel-Chapelon, F., Boutron-Ruault, M. C. a Kvaskoff, M. (2018). Vzory expozice ultrafialovému záření a riziko rakoviny kůže: studie E3N-SunExp. Journal of Epidemiology, 28 (1), 27–33. doi: 10,2188 / jea.JE20160166. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5742376/
 16. Sizar, O., Khare, S., Goyal, A., Bansal, P., & Givler, A. (2020). Nedostatek vitaminu D [Přehled nedostatku vitaminu D]. Publishing StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532266/
 17. Tripkovic, L., Wilson, L. R., Hart, K., Johnsen, S., De Lusignan, S., Smith, C. P.,. . . Lanham-New, S.A. (2017). Denní suplementace 15 ΜG vitaminu D 2 ve srovnání s vitaminem D 3 ke zvýšení stavu WINTERTIME 25-hydroxyvitaminu D u zdravých jihoasijských a bílých evropských žen: 12týdenní randomizovaná placebem kontrolovaná studie obohacení potravy. The American Journal of Clinical Nutrition, 106 (2), 481-490. doi: 10,3945 / ajcn.116.138693. Citováno z https://academic.oup.com/ajcn/article/106/2/481/4557614?login=true#110373260
 18. Urashima, M., Segawa, T., Okazaki, M., Kurihara, M., Wada, Y., & Ida, H. (2010). Randomizovaná studie doplňování vitaminu D k prevenci sezónní chřipky A u školáků. American Journal of Clinical Nutrition, 91 (5), 1255–1260. doi: 10,3945 / ajcn.2009.29094. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20219962/
 19. Veleva, B. I., Van Bezooijen, R. L., Chel, V. G., Numans, M. E., & Caljouw, M. A. (2018). Vliv ultrafialového světla na náladu, depresivní poruchy a pohodu. Photodermatology, Photoimmunology and Photomedicine, 34 (5), 288-297. doi: 10,1111 / phpp.12396. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/phpp.12396
 20. Young, M., & Xiong, Y. (2018). Vliv vitaminu D na riziko a léčbu rakoviny: Proč variabilita ?. Trends in Cancer Research, 13, 43–53. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6201256/
Vidět víc