Co je mikropigmentace pokožky hlavy (SMP)?

Co je mikropigmentace pokožky hlavy (SMP)?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Vypadávání vlasů (nebo alopecie) je problém, který ovlivňuje více než 80 milionů lidí ve Spojených státech ; to může způsobit psychické a sociální potíže mužům i ženám (NIH, 2015). I když na tento stav neexistuje žádný lék, existují řešení vypadávání vlasů pro maskování vypadávání vlasů. Jednou z takových možností je mikropigmentace pokožky hlavy (SMP), která od svého prvního uvedení na počátku dvacátých let 20. století rostla na popularitě. Jedná se o formu kosmetického tetování, která funguje tak, že se pigment (inkoust) umístí do hlubokých vrstev kůže; podobné techniky zahrnují microblading k vyplnění obočí a permanentní make-up. SMP vytvoří na pokožce hlavy tečkovaný vzor mikrodoty o velikosti menší než 1 mm , což snižuje kontrast mezi vlasy a pokožkou a vytváří iluzi plnějších vlasů (Rassman, 2015). Cílem je, aby mikrobody vypadaly jako vlasové folikuly, specializované struktury ve vaší pokožce hlavy, které produkují vlasy.

Životně důležité orgány

 • Mikropigmentace pokožky hlavy (SMP) používá tetovací techniky k maskování řídnoucích vlasů snížením kontrastu mezi pokožkou a vlasy.
 • Obvykle to vyžaduje dvě až čtyři sezení s odstupem několika týdnů, přičemž každé sezení trvá čtyři až osm hodin.
 • SMP může stát kdekoli od 1 800 do 4 000 USD za relaci.
 • SMP s sebou nese stejná rizika jako jiné formy kosmetického tetování; jmenovitě riziko infekcí a alergických reakcí.
 • Je důležité najít kvalifikovaného umělce tetování SMP, protože požadavky na certifikaci se liší podle státu.

Postup

Mikropigmentace pokožky hlavy používá standardní tetovací nástroje s několika mikroihličkami k vytvoření tečkování na pokožce hlavy. Je zásadní mít zkušeného tetovacího umělce provádějícího SMP. Každý pacient je jiný a kůže na různých částech pokožky hlavy není stejná, takže tetovací umělec musí být schopen provádět technické a umělecké změny při provádění procedury. Pokud je pigment umístěn příliš hluboko, stane se skvrnitý; pokud je v kůži příliš mělký, bude krvácet. SMP obvykle vyžaduje dvě až čtyři relace s odstupem několika týdnů, které mohou trvat kdekoli od čtyř do osmi hodin, aby byly úspěšné. SMP může stát kdekoli od 1 800 do 4 000 USD za sezení, v závislosti na odborníkovi, množství potřebného tetování, zjizvení pokožky hlavy od jiných procedur atd.

Co byste měli dělat po léčbě SMP?

 • První dva až čtyři dny po ošetření se vyhněte sprchování nebo dotýkání se pokožky hlavy.
 • Po dobu dvou až čtyř dnů neprovádějte činnosti, které způsobují nadměrné pocení nebo vystavujete hlavu slunečnímu záření.
 • Po čtyřech dnech začněte zvlhčovat pokožku hlavy, zvláště pokud máte naplánovanou další relaci.
 • Během prvních 30 dnů po ošetření se vyhněte přímému slunečnímu záření; noste klobouk nebo opalovací krém, který má alespoň SPF 30.
 • Vyhýbejte se plavání po dobu 30 dnů po poslední léčbě a mezi relacemi.

reklama

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarma

Najděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovuje

nejlepší způsob, jak vzít nadrženou kozí trávu
Zjistěte více

Kdo by měl / neměl dostat SMP?

SMP je řešení vypadávání vlasů pro lidi s mnoha různými typy alopecie. Pokud máte, můžete mít prospěch z SMP (Rassman, 2015):

 • Androgenní alopecie, známá také jako dědičná plešatost; lze použít pro mužskou nebo ženskou plešatost
 • Jizvy po pokožce hlavy, od jizevnatých alopecií nebo po operaci pokožky hlavy (transplantace vlasů, trauma atd.)
 • Autoimunitní vypadávání vlasů, jako je alopecia areata
 • Ztráta vlasů spojená s chemoterapií, která neroste zpět
 • Neúspěšná transplantace vlasů (vlasy nevypadají tak plné, jak byste chtěli)

Proces tetování SMP způsobuje určité podráždění a neměli byste to dělat, pokud máte zánět na pokožce hlavy, jako je akné na pokožce hlavy, ekzém nebo psoriáza.

Potenciální rizika a vedlejší účinky

SMP neléčí různé příčiny vypadávání vlasů. Místo toho maskuje řídnoucí vlasy snížením kontrastu pokožky a vlasů; je to kosmetický zákrok. Jako každý postup však musíte vědět rizika (Rassman, 2015):

 • Infekce kontaminovanými inkousty nebo jehlami, které mohou zahrnovat bakteriální nebo virové infekce (jako je virus lidské imunodeficience nebo hepatitida)
 • Alergické reakce na pigmentové přísady
 • Komplikace MRI (z kovů, které mohou být přítomny v inkoustu)
 • Špatné kosmetické výsledky

Chcete-li tato rizika minimalizovat, vyhledejte kvalifikovaného odborníka. Pro SMP neexistuje žádná konkrétní celostátní certifikace; požadavky na certifikaci se liší podle státu. V některých oblastech může být vyžadováno malé nebo žádné školení, než může někdo provádět SMP. Jelikož se jedná o komplikovaný proces, který zahrnuje úpravu technik založených na vaší pokožce, měli byste se poradit s někým, kdo má s SMP bohaté zkušenosti.

Procedura mikropigmentace pokožky hlavy má další nevýhody. SMP je relativně trvalý postup; budete však možná muset čas od času opravit, protože pigment přirozeně mizí. Pro nejlepší účinek je také nutné udržovat barvu vlasů v souladu s barvou vlasového pigmentu; pokud máte šedivé vlasy, budete si je muset neustále barvit, abyste si zachovali stejný vizuální efekt.

Reference

 1. National Institutes of Health (NIH) Androgenetic alopecia - Genetics Home Reference - NIH. (2015, srpen). Citováno 4. října 2019, z https://ghr.nlm.nih.gov/condition/androgenetic-alopecia#statistics
 2. Rassman, W. R., Pak, J. P., Kim, J., & Estrin, N. F. (2015). Mikropigmentace pokožky hlavy. J Clin Aesthet Dermatol, 8 (3), 35–42. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4382144/#__ffn_sectitle
Vidět víc