Co je hnis a jak s ním můžete zacházet?

Co je hnis a jak s ním můžete zacházet?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Podívejme se na to - hnis je hrubý. Je to tlustý bělavý prach, který vidíte v akné, stejně jako v jiných podmínkách. Ale co to je ve skutečnosti a proč vytváříme hnis?

Hnis je známkou toho, že imunitní systém vašeho těla pracuje na boji proti infekci. Obsahuje bílé krvinky (jako neutrofily), mikroorganismy (jako bakterie) a mrtvou tkáň ( Birkhauser, 2019 ). Když váš imunitní systém detekuje bakteriální infekci, odešle do infikované oblasti bílé krvinky. Tyto bílé krvinky napadají napadající mikroorganismus a výsledné úlomky jsou hromadou hnisu.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Lékařské termíny pro hnis jsou hnisavý exsudát, hnisavý odtok a likérová puris. Hnis je většinou bílý, ale může být také žlutý, zelený, červený a hnědý. Někdy také páchne.

Vzhledem k tomu, že hnis je imunitní odpovědí, můžete také zaznamenat další zánětlivé příznaky v infikovaných oblastech, které obsahují hnis, včetně ( CDC, 2020 ):

 • Bolest
 • Zarudnutí
 • Teplo
 • Otok

Kde se tvoří hnis?

Většina lidí zná hnis z kožních infekcí. Může být blízko povrchu - jako akné (pupínky nebo pustuly) a infikované vlasové folikuly (folikulitida) - nebo to může být hlubší - jako v případě kožních abscesů (vředy nebo furunkly). Někdy se tyto furuncles shlukují a tvoří něco, co se nazývá carbuncle ( Dhar, 2019 ).

Kožní infekce se mohou také objevit v místě řezu kůže po operaci, což je stav nazývaný infekce v chirurgickém místě (SSI) ( Berríos-Torres, 2017 ). Někteří lidé tvoří více bolestivých abscesů, zejména v podpaží nebo slabinách, charakteristických pro stav zvaný hidradenitis suppurativa ( AAD, n.d. ).

Kůže však není jediným místem, kde může vaše tělo vytvářet hnis. Můžete také vyvolat hnis v ústech u kořene infikovaného zubu, kolem mandlí (infekce hrdla) nebo v močových cestách. Závažnější hnisavé infekce mohou zahrnovat další orgány, jako jsou vaše plíce (empyém), mícha, střeva nebo mozek. Může se vám dokonce objevit hnis v oku, v kloubu nebo v jiných částech těla - vše závisí na místě infekce.

Co způsobuje hnis?

Hnis se tvoří v reakci na infekci, obvykle bakteriemi. U kožních infekcí jsou viníkem obvykle mikroorganismy, které žijí na kůži podobně Zlatý stafylokok (S. aureus), rezistentní na methicilin S. aureus (MRSA) a Streptococcus pyogenes . Samotné mít tyto bakterie na pokožce vám neublíží, ale pokud se do kůže dostanou řezem nebo vlasovým folikulem, může to vést k infekci a tvorbě hnisu ( Baiu, 2018 ).

Kůže na mém obličeji se olupuje. Měl bych mít obavy?

4 minuty čtení

Několik rizikových faktorů zvyšuje pravděpodobnost vzniku infekce s tvorbou hnisu, včetně ( Ibler, 2014 ):

 • Kožní rána po operaci nebo poranění / traumatu
 • Kožní stavy, jako je ekzém, atopická dermatitida nebo noha sportovce
 • Cukrovka
 • Obezita
 • Dlouhodobé otoky rukou nebo nohou
 • Problémy s imunitním systémem

Jak zacházet s hnisem

Kožním infekcím můžete předcházet umytím rukou, než se dotknete jakýchkoli poranění kůže.

Léčba hnisu bude záviset na velikosti a umístění infekce. V případě akné vám pomůže jemné čištění obličeje a ošetření akné. Malé sbírky hnisu můžete ošetřit teplými obklady, abyste povzbudili hnis k samotnému odtoku. Nepokoušejte se však hnisat oblasti - zvyšuje se tak vaše šance na zhoršení infekce a zjizvení.

Větší sbírky hnisů (abscesů) může být nutné léčit antibiotiky nebo je vypustit poskytovatel zdravotní péče ( Spelman, 2020 ). V některých případech lze odvodnění provést jehlou (postup nazývaný aspirace jehlou). U jiných může být nutný chirurgický zákrok (postup nazývaný řez a drenáž).

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pokud zaznamenáte některý z následujících stavů, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc:

 • Oblast kolem hnisu je červená, citlivá a teplá na dotek - může se u vás objevit celulitida, infekce kůže, která se může šířit, pokud nebude okamžitě ošetřena.
 • Jakékoli zhoršení hnisu nebo související příznaky
 • Dostanete horečku - to může znamenat, že infekce je hlubší a může se dokonce dostat do krve. To může vést k potenciálně život ohrožujícímu stavu, který se nazývá sepse.

Reference

 1. Americká akademie dermatologie (n.d.). Hidradenitis suppurativa: přehled. Citováno dne 20. ledna 2021 z https://www.aad.org/public/diseases/a-z/hidradenitis-suppurativa-overview
 2. Baiu I, Melendez E. (2018). Kožní absces. JAMA; 319 (13): 1405. Citováno z https://jamanetwork.com/journals/jama/fullar Article/2677448
 3. Berríos-Torres SI, Umscheid CA, Bratzler DW, et al. (2017). Směrnice Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pro prevenci infekce v místě chirurgického zákroku. Chirurgie JAMA; 152 (8): 784–791. Citováno z https://jamanetwork.com/journals/jamasurgery/fullar Article/2623725
 4. Birkhauser, J., MD. (2018). Hnis. Magill's Medical Guide (Online vydání). Citováno z https://www.salempress.com/Magills-Medical-Guide
 5. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2020). Kožní infekce. Citováno dne 20. ledna 2021 z https://www.cdc.gov/antibiotic-use/community/for-patients/common-illnesses/skin-infections.html
 6. Dhar, A.D. (2019). Furunky a karbunkly. Manuální profesionální verze Merck . Citováno dne 20. ledna 2021 z https://www.merckmanuals.com/professional/dermatologic-disorders/bacterial-skin-infections/furuncles-and-carbuncles
 7. Ibler, K. S. a Kromann, C. B. (2014). Rekurentní furunkulóza - výzvy a řízení: přehled. Klinická, kosmetická a vyšetřovací dermatologie, 7 , 59–64. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3934592/
 8. Spelman, D. a Baddour, L.M. (2020) UpToDate - Celulitida a kožní absces u dospělých: léčba. Citováno dne 20. ledna 2021 z https://www.uptodate.com/contents/cellulitis-and-skin-abscess-in-adults-treat
Vidět víc