Na co se propranolol používá?

Na co se propranolol používá?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Původně vyvinut ke zmírnění bolesti na hrudi spojené se srdečními chorobami, propranolol se používá hlavně k léčbě vysokého krevního tlaku (hypertenze), fibrilace síní a migrény (Srinivasan, 2019). Propranolol, který se také vyskytuje pod značkou Inderal, spadá do třídy léků nazývaných beta blokátory, které pomáhají zpomalit váš srdeční rytmus a snížit krevní tlak blokováním určitých hormonů v těle (Shahrokhi, 2020).

Životně důležité orgány

 • Propranolol je lék, který působí tak, že snižuje, jak silně bije vaše srdce. Přestože byl původně vyvinut ke zmírnění bolesti na hrudi, ukázalo se, že je účinný v řadě dalších podmínek.
 • Propranolol se používá ke snížení vysokého krevního tlaku, léčbě fibrilace síní (afib), prevenci migrénových bolestí hlavy a léčbě esenciálního třesu.
 • Může být také použit ke zmírnění příznaků vzácného stavu zvaného feochromocytom.
 • Propranolol může být předepsán mimo označení, aby pomohl zmírnit příznaky úzkosti a trému, jako je rychlý srdeční tep a pocení.

Co je propranolol?

Propranolol (značka Inderal) je lék na předpis, který se nazývá beta blokátor. I když máme kontrolu nad spoustou věcí v našem těle, jako je to, jak pohybujeme rukama a nohama, jak žvýkáme a polykáme, nebo když jdeme na toaletu, v našem těle se vyskytují určité věci, které se dějí automaticky (například bije srdce nebo jak náš trávicí systém štěpí jídlo).

Tyto automatické procesy mít dvě hlavní nastavení - nastavení zapnutí, také nazývané boj nebo útěk, zvyšuje naši srdeční frekvenci a umožňuje nám lépe si uvědomovat své okolí a dostat nás do pohybu, zatímco nastavení vypnutí, také nazývané odpočinek a trávení, zpomaluje naši srdeční frekvenci a umožňuje relaxujeme (Waxenbaum, 2020).

je metformin dobrý na hubnutí

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

jaké vitamíny by měl užívat 50letý muž
Zjistit více

Jak tedy propranolol funguje? To blokuje nastavení zapnutí , což snižuje, jak moc naše srdce pumpuje. To je užitečné při léčbě řady stavů, mimo jiné včetně bolesti na hrudi spojené se srdečními chorobami, rychlého srdečního rytmu spojeného s úzkostí a vysokého krevního tlaku (Shahrokhi, 2020).

Kromě jeho off-label použití pro sociální úzkost, zde jsou hlavní Schváleno FDA použití za podmínek, které může propranolol léčit (FDA, 2010):

 • Vysoký krevní tlak : Téměř polovina všech dospělých ve Spojených státech mají vysoký krevní tlak (hypertenze) - hlavní rizikový faktor pro rozvoj infarktu, srdečního selhání nebo dokonce cévní mozkové příhody (CDC, 2019). Propranolol léčí hypertenzi zpomalením srdeční frekvence, což zase pomáhá snižovat krevní tlak. Může být doporučen samostatně nebo v kombinaci s jinými způsoby léčby ke snížení krevního tlaku.
 • Bolest na hrudi (angina pectoris): Bolest na hrudi nebo nepohodlí způsobené angina pectoris nastává, když se do srdečního svalu nedostává dostatek krve, obvykle v důsledku zablokování nebo zúžení tepen (AHA, 2015). Propranolol působí tak, že snižuje intenzitu práce srdečního svalu, čímž snižuje množství kyslíku, který sval potřebuje. Tento zlepšuje bolest na hrudi a zvyšuje toleranci cvičení u člověka (FDA, 2010).
 • Fibrilace síní: Fibrilace síní (afib) je a stav srdce, který způsobuje nepravidelný srdeční rytmus, známý také jako arytmie (AHA, 2016). Pokud není přípravek Afib léčen, může vést k vážnějším problémům, jako jsou krevní sraženiny a srdeční selhání. Beta-blokátory, jako je propranolol, mohou být předepsány spolu s dalšími způsoby léčby kontrolovat nepravidelné srdeční rytmy a zabránit opakovanému výskytu afibu u určitých pacientů (Dezsi, 2017).
 • Srdeční infarkt (infarkt myokardu): Srdeční choroby jsou hlavní příčinou úmrtí ve Spojených státech. Je to také hlavní příčina infarkt myokardu (další výraz pro srdeční infarkt), který člověk v USA trpí zhruba každých 40 sekund (Virani, 2020). Propranolol se běžně doporučuje u pacientů, kteří přežijí infarkt, aby se snížila šance na smrt a aby se srdce udržovalo stabilní.
 • Migréna: I když neexistuje žádný lék na migrény, léky mohou lidem pomoci překonat migrénové záchvaty nebo jim v první řadě zabránit. Propranolol snižuje závažnost a frekvenci útoků, ačkoli mechanismus jeho fungování dosud není zcela objasněn.
 • Základní třes: Základní třes je charakterizován nedobrovolným pohybem nebo třesením těla, které není způsobeno jiným zdravotním stavem. Je to často dědičné a může ovlivnit ruce, paže, nohy, hlasivky a trup (NIH, 2020). Propranolol lze předepsat ke snížení viditelnosti třesu, ale nesnižuje frekvenci. Nepoužívá se k léčbě třesu souvisejícího s Parkinsonovou chorobou.
 • Hypertrofická obstrukční kardiomyopatie (HOCM): HOCM je dědičný stav která zesiluje zeď, která se dělí mezi levou a pravou stranu srdce (Nishimura, 2017). Tento stav může vést k náhlé smrti u mladších dospělých. Beta-blokátory se často používají ke stabilizaci srdečních rytmů a ke zmírnění příznaků HOCM, jako je bolest na hrudi, dušnost a závratě.
 • Feochromocytom: Vzácný nádor, který se objeví v nadledvinách, feochromocytom může způsobit epizody vysokého krevního tlaku, bušení srdce a nadměrné pocení (NORD, n.d.). Vysoký krevní tlak je jedním z nejčastějších příznaků a lze jej regulovat léky, jako je propranolol.
 • Úzkost: Protože propranolol je tak účinný při snižování určitých příznaky spojené s úzkostí - jako pocení a rychlý srdeční rytmus - někdy se používá pro věci, jako je výkonnostní úzkost nebo tréma. Pokud jste někdy zažili úzkost z výkonu, velmi dobře znáte příznaky: závodní srdce, vlhké ruce, pocit, že byste mohli zvracet. Na potlačit příznaky například před veřejně mluvící akcí nebo hudebním představením může poskytovatel zdravotní péče doporučit užívání betablokátoru předem (Srinivasan, 2019).

Nežádoucí účinky propranololu

Propranolol nese a varování FDA černé skříňky , což znamená, že může mít vážná nebo život ohrožující rizika (FDA, 2010). Náhlé vysazení tohoto léku může vést k bolesti na hrudi nebo dokonce k infarktu - nepřestávejte užívat propranolol bez konzultace s lékařem.

Zde jsou některé z nejvíce časté nežádoucí účinky propranololu (DailyMed, 2019):

 • Závratě nebo závratě
 • Bolest břicha
 • Nevolnost, zvracení a průjem
 • Únava
 • Suché oči
 • Změny nálady
 • Brnění rukou
 • Dušnost, sípání nebo kašel
 • Erektilní dysfunkce

Méně časté, ale závažnější nežádoucí účinky k propranololu patří: nízký krevní tlak (hypotenze), pokles hladiny cukru v krvi, závažné alergické reakce a bradykardie, kdy srdeční frekvence klesá příliš nízko, což vede k závratím, mdlobám, únavě a bolesti na hrudi.

jak udržím svůj penis tvrdý

Propranolol může také maskovat příznaky jiných zdravotních stavů. Například může maskovat příznaky hypoglykemie (nízké hladiny cukru v krvi) u diabetiků; když jsou příliš dlouho příliš nízké hladiny cukru v krvi, mohou nastat záchvaty nebo dokonce smrt. Beta blokátory mohou také maskovat příznaky hypertyreózy (když vaše tělo produkuje přebytečné hormony štítné žlázy), což může vést k bouři štítné žlázy, stavu, kdy srdeční frekvence a krevní tlak mohou vyletět na smrtelné úrovně. Propranolol může také zhoršit další základní podmínky , včetně srdečního selhání a plicních onemocnění (DailyMed, 2019).

Interakce s propranololem

Propranolol interaguje se stovkami léků, z nichž některé jsou mírné a jiné závažné. Zde jsou některé z hlavních drog interakce být si vědom (FDA, 2010):

 • Léky ovlivňující systém cytochromu P-450: Propranolol se štěpí v játrech systémem P-450. Při užívání s jinými léky, které ovlivňují tento systém, mohou být hladiny propranololu v těle příliš vysoké nebo příliš nízké. Mezi příklady těchto léků patří cimetidin, flukonazol a fluoxetin.
 • Antiarytmika: Tyto léky ovlivňují srdeční rytmus a v kombinaci s propranololem mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků. Mezi běžné antiarytmické léky patří amiodaron, digoxin, lidokain, propafenon a chinin.
 • Blokátory kalciového kanálu: Propranolol také zvyšuje riziko nežádoucích účinků, jako je nízký krevní tlak a pomalá srdeční frekvence, pokud se užívají současně s některými blokátory kalciových kanálů. Mezi příklady patří diltiazem, nikardipin, nisoldipin, nifedipin a verapamil.
 • Léčba migrény: Propranolol zvyšuje hladinu koncentrací migrénových léků zolmitriptanu nebo rizatriptanu, pokud se užívají společně.
 • Léky na krevní tlak: Účinky léků používaných ke snížení krevního tlaku, jako jsou alfa-blokátory nebo inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE), jsou při užívání s propranololem zesíleny, což způsobuje příliš vysoký pokles krevního tlaku. Mezi příklady patří doxazosin, enalapril, lisinopril, prazosin a terazosin.
 • Theofylin: Tento lék je známý jako bronchodilatátor, který se používá k léčbě plicních problémů, jako je astma. Pokud se užívá s propranololem, účinky teofylinu mohou být sníženy.
 • Diazepam: Diazepam, dostupný pod značkou Valium, se používá k úlevě od příznaků úzkosti. Propranolol zvyšuje hladinu diazepamu v těle, což také zvyšuje riziko nežádoucích účinků.
 • Léky na vysoký cholesterol: Některé léky na cholesterol mohou snížit hladinu propranololu v těle a naopak.
 • Inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) : Tato skupina léků se používá k léčbě deprese a dalších stavů. Užívání IMAO propranololem může zvýšit riziko nežádoucích účinků. Druhy IMAO jsou isokarboxazid, fenelzin, selegilin a tranylcypromin.
 • Warfarin: Warfarin je lék, který zabraňuje tvorbě krevních sraženin. V kombinaci s propranololem mohou hladiny warfarinu v těle vzrůst a zvýšit pravděpodobnost krvácení.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) : NSAID pomáhají při bolesti a zánětu. Mohou však snížit účinnost propranololu; příklady NSAID zahrnují naproxen a ibuprofen.
 • Alkohol: Pití alkoholu při užívání propranololu může zvýšit riziko nežádoucích účinků, jako jsou závratě a únava.

To nezahrnuje celý seznam léků, které mohou interagovat s propranololem. Před zahájením léčby propranololem informujte svého poskytovatele zdravotní péče o všech lécích, které užíváte.

jak se moje péro může zvětšit

Dávkování propranololu

Propranolol se dodává v tabletách s okamžitým uvolňováním a tabletami s prodlouženým uvolňováním, stejně jako ve formě intravenózní injekce, nebo v tekuté formě pro ty, kteří mají potíže s polykáním pilulek. Dodává se v dávkách 10 mg, 20 mg, 40 mg, 60 mg a 80 mg. Verze s prodlouženým uvolňováním lze nalézt ve vyšších dávkách 120 mg a 160 mg. Dávky se budou lišit podle toho, na co je předepsáno. Propranolol s prodlouženým uvolňováním se užívá jednou denně a verzi s okamžitým uvolňováním lze užívat 2-4krát denně. Propranolol je dostupný pouze na lékařský předpis a náklady kdekoli od 9 do 33 $ za 30denní dodávku (GoodRX, n.d.).

Kdo by neměl užívat propranolol

Existují určité skupiny lidí, kteří by měli při užívání propranololu postupovat opatrně, a existují i ​​další, kteří by jej neměli užívat vůbec. Propranolol může zhoršit podmínky —Včetně srdečního selhání, onemocnění jater, myasthenia gravis (porucha způsobující svalovou slabost), onemocnění ledvin a onemocnění související s cirkulací, jako je onemocnění periferních cév nebo Raynaudova choroba - a je třeba je brát opatrně (FDA, 2010).

Mezi další rizikové skupiny patří lidé s diabetem, bradykardií (pomalým srdečním rytmem) a nízkým krevním tlakem. Lidé s plicními stavy, jako je astma, emfyzém nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), by se měli vyhnout užívání tohoto léku. Dosud není k dispozici dostatek výzkumu, zda je propranolol bezpečný těhotné ženy . Pokud kojíte, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče před použitím tohoto léku, protože bylo zjištěno, že se dostává do mateřského mléka (FDA, 2010).

Reference

 1. American Heart Association (AHA) - Angina (Chest Pain). (2015). Citováno 20. října 2020 z https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/angina-chest-pain
 2. American Heart Association (AHA) - Cardiac Medicals. (2020). Citováno 20. října 2020 z https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/treatment-of-a-heart-attack/cardiac-medications#beta
 3. American Heart Association (AHA) - What is Atrial Fibrillation. (2016). Citováno 20. října 2020 z https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/angina-chest-pain
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - odhadovaná prevalence, léčba a kontrola hypertenze u dospělých v USA. (2020). Citováno dne 21. října 2020 z https://millionhearts.hhs.gov/data-reports/hypertension-prevalence.html
 5. DailyMed - kapsle propranolol hydrochloridu. (2019) Citováno 20. října 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=8efc9fc6-6db0-43c9-892b-7423a9ba679f
 6. Dezsi, C. A., & Szentes, V. (2017). Skutečná role β-blokátorů v denní kardiovaskulární terapii. American Journal of Cardiovascular Drugs, 17 (5), 361-373. 10.1007 / s40256-017-0221-8. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28357786/
 7. National Institute of Neurological Disorders - Tremor Fact Sheet. (2020). Citováno dne 22. října 2020 z https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Tremor-Fact-Sheet
 8. Národní organizace pro vzácné poruchy (NORD) - feochromocytom. (n.d.). Citováno dne 22. října 2020 z https://rarediseases.org/rare-diseases/pheochromocytoma/
 9. Nishimura, R. A., Seggewiss, H., & Schaff, H. V. (2017). Hypertrofická obstrukční kardiomyopatie. Výzkum oběhu, 121, 771-783. https://doi.org/10.1161/CIRCRESAHA.116.309348
 10. Shahrokhi M, Gupta V. Propranolol. [Aktualizováno 2020 5. října]. In: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; 2020 leden. Citováno 4. prosince 2020 z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557801/
 11. Srinivasan, A. V. (2019). Propranolol: 50letá perspektiva. Annals of Indian Academy of Neurology, 22 (1), 21-26. https://dx.doi.org/10.4103%2Faian.AIAN_201_18
 12. US Food and Drug Administration (FDA): Inderal (propranolol hydrochloride) tablety (2010). Citováno dne 20. října 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2011/016418s080,016762s017,017683s008lbl.pdf
 13. Virani, S. S., Alonso, A., Benjamin, E. J., Bittencourt, M. S., Callaway, C. W.,… Tsao, C. W. (2020). Statistiky srdečních chorob a mozkových příhod - aktualizace 2020: Zpráva American Heart Association. Circulation, 141, 139-596. https://doi.org/10.1161/CIR.0000000000000757
 14. Waxenbaum JA, Reddy V, Varacallo M. Anatomy, Autonomic Nervous System. [Aktualizováno 2020 10. srpna]. In: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; 2020 leden-. Citováno 4. prosince 2020 z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539845/
Vidět víc

banneradss-2