Co je normální PSA podle věku?

Co je normální PSA podle věku?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Normální hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) jsou<2.6 ng/mL, although some use a higher cutoff of 4.0 ng/dL for older men

vitamíny, které způsobují větší ejakulaci

PSA je protein, který se produkuje v prostatě u mužů. Zvýšená hladina PSA může být známkou problému s prostatou, jako je benigní hyperplazie prostaty (BPH), prostatitida (zánět prostaty) nebo rakovina prostaty. Historicky se hladiny PSA používaly k screeningu jedinců na rakovinu prostaty. O provádění tohoto testu se však vedou polemiky, protože by to mohlo vést k nadměrnému zacházení (což by způsobilo více škody než užitku). Pokud máte zájem o kontrolu hladiny PSA, promluvte si s poskytovatelem zdravotní péče o výhodách a nevýhodách. Můžete si přečíst více o PSA tady .

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

nošení čepice způsobuje vypadávání vlasů

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Co myslíme normálně

V medicíně může být použití pojmu normální někdy falešné. Říkat něco je normální znamená, že všechno ostatní je nenormální. Navíc říkat něco je normální nemusí být přesné, protože něco, co je normální pro vás, nemusí být normální pro někoho jiného. Místo toho, aby byly určité hodnoty považovány za normální, lze tedy alternativní terminologií říci, že jsou tyto hodnoty zdravé nebo v referenčním rozsahu.

Některé hodnoty mají navíc dobře definované mezní hodnoty, zatímco jiné nikoli. Například při pohledu na hladiny hemoglobinu A1c je hodnota 6,5 ​​nebo vyšší vždy diagnostikována pro diabetes. Na druhou stranu, když se podíváme na hladinu testosteronu, někteří používají mezní hodnoty 270–1 070 ng / dL, zatímco jiní používají mezní hodnoty 300–1 000 ng / dL.

Níže uvedené informace představují hodnoty, které se běžně používají jako mezní hodnoty. V závislosti na konkrétním zdroji, který hledáte, nebo na laboratoři, do které chodíte, se však jejich hodnoty mohou trochu lišit.