Co je normální srdeční frekvence?

Co je normální srdeční frekvence?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Normální klidová srdeční frekvence pro dospělého je 60–100 tepů za minutuSrdeční frekvence je počet, kolikrát za minutu bije srdce. Srdeční frekvence se mění po celý den, v závislosti na úrovni aktivity člověka. Obecně platí, že srdeční frekvence drží krok s požadavky těla. Pokud tělo dělá něco, co vyžaduje více kyslíku, srdeční frekvence se zrychluje. Pokud je tělo v klidu, srdeční frekvence se zpomalí. Rychlost je určena nervovými signály a hormony. Příliš pomalý srdeční rytmus se nazývá bradykardie. Bradykardie může být způsobena mnoha věcmi, včetně blokování srdce, lymské boreliózy a některých léků. U některých typů sportovců může být také normální, že mají nízkou klidovou srdeční frekvenci. Příliš rychlá srdeční frekvence se nazývá tachykardie. To může být také způsobeno mnoha věcmi, včetně problémů s elektrickými signály v srdci, nerovnováhou elektrolytů, dehydratací nebo některými léky. Srdeční frekvenci i srdeční rytmus lze regulovat léky. V některých případech může pomalý srdeční rytmus vyžadovat kardiostimulátor.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčněPřepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Co myslíme normálně

V medicíně může být použití pojmu normální někdy falešné. Říkat něco je normální znamená, že všechno ostatní je nenormální. Navíc říkat něco je normální nemusí být přesné, protože něco, co je normální pro vás, nemusí být normální pro někoho jiného. Místo toho, aby byly určité hodnoty považovány za normální, lze tedy alternativní terminologií říci, že jsou tyto hodnoty zdravé nebo v referenčním rozsahu.

Některé hodnoty mají navíc dobře definované mezní hodnoty, zatímco jiné nikoli. Například při pohledu na hladiny hemoglobinu A1c je hodnota 6,5 ​​nebo vyšší vždy diagnostikována pro diabetes. Na druhou stranu, když se podíváme na hladinu testosteronu, někteří používají mezní hodnoty 270–1 070 ng / dL, zatímco jiní používají mezní hodnoty 300–1 000 ng / dL.

Níže uvedené informace představují hodnoty, které se běžně používají jako mezní hodnoty. V závislosti na konkrétním zdroji, který hledáte, nebo na laboratoři, do které chodíte, se však jejich hodnoty mohou trochu lišit.