Co je normální krevní tlak?

Co je normální krevní tlak?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Normální krevní tlak je pod 120/80.

Krevní tlak je tlak, který krev vyvíjí na vnitřní stranu tepen. Horní číslo se nazývá systolický krevní tlak a představuje tlak při stlačení srdce. Spodní číslo se nazývá diastolický krevní tlak a představuje tlak, když je srdce uvolněné. Krevní tlak, který je trvale zvýšen, se nazývá hypertenze.

Hypertenze obvykle nemá konkrétní příčinu. Lékaři nazývají tento typ hypertenze esenciální hypertenzí. Někdy je to však způsobeno jiným zdravotním stavem, jako je srdeční onemocnění nebo onemocnění ledvin. Hypertenze je rizikovým faktorem mnoha problémů, jako je srdeční infarkt a mrtvice. Krevní tlak lze vrátit zpět do normálního rozmezí úpravou životního stylu (např. Dietou a cvičením) a léky snižujícími krevní tlak.reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčněPřepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Co myslíme normálně

V medicíně může být použití pojmu normální někdy falešné. Říkat něco je normální znamená, že všechno ostatní je nenormální. Navíc říkat něco je normální nemusí být přesné, protože něco, co je normální pro vás, nemusí být normální pro někoho jiného. Místo toho, aby byly určité hodnoty považovány za normální, lze tedy alternativní terminologií říci, že jsou tyto hodnoty zdravé nebo v referenčním rozsahu.

Některé hodnoty mají navíc dobře definované mezní hodnoty, zatímco jiné nikoli. Například při pohledu na hladiny hemoglobinu A1c je vždy hodnota 6,5 ​​nebo vyšší diagnostikována cukrovka. Na druhou stranu, při pohledu na hladinu testosteronu někteří používají mezní hodnoty 270–1 070 ng / dL, zatímco jiní používají mezní hodnoty 300–1 000 ng / dL.

Zde uvedené informace představují hodnoty, které se běžně používají jako mezní hodnoty. V závislosti na konkrétním zdroji, který hledáte, nebo na laboratoři, do které chodíte, se však jejich hodnoty mohou trochu lišit.