Co je to mikropenis? Příčiny a léčba

Co je to mikropenis? Příčiny a léčba

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Mnoho mužů se obává, že jejich penisy jsou menší než průměr. Statisticky vzato, drtivá většina z nich se naprosto mýlí: Průměrná velikost mužského penisu je 5,16 palce vzpřímeně a 90% mužů je do jednoho palce od tohoto měření. Ale ve vzácných případech mají někteří muži abnormálně malý penis, známý jako mikropenis.

mohu otěhotnět s hpv

Životně důležité orgány

 • Mikropenis je penis, který je o 2,5 standardní odchylky menší než průměrná velikost penisu nebo menší než 3,66 palce ochablý a natažený.
 • Většina případů mikropenisu je diagnostikována při narození nebo v kojeneckém věku.
 • Mikropenis může být důsledkem nedostatku testosteronu, hormonálních poruch, expozice prostředí nebo vůbec bez jasného důvodu.
 • Mikropenis lze zlepšit hormonální léčbou před pubertou.

Co je to mikropenis?

Mikropenis (nebo microphallus) je penis, který má 2,5 standardní odchylky od normální velikosti penisu. Směrodatná odchylka (SD) je měřítkem toho, jak je od sebe rozložena spousta čísel. Podle této studie bude 68 procent mužů mít penis (ochablý napnutý), který má 13,24 ± 1,89 cm, a 95 procent bude mít penis, který má 13,24 ± 3,78 c.

To vše znamená, že jakýkoli dospělý mužský penis, který je menší než 3,66 palce, když je ochablý a natažený (tzv. Natažená délka penisu), je technicky mikropenis.

reklama

Získejte 15 $ z první objednávky léčby ED

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistěte více

Tento stav je obvykle diagnostikován během fyzického vyšetření při narození nebo v kojeneckém věku. Podle Clevelandské kliniky je primárním příznakem mikropenisu penis, který v kojeneckém věku měří méně než 1,9 cm (0,75 palce) v délce nataženého penisu. Průměrná délka penisu u novorozeného chlapce je 3,5 cm (1,4 palce).

Mikropenis je velmi neobvyklý. Pouze asi 0,6 procenta mužů na celém světě má tento stav a 0,015 procenta (1,5 z 10 000 porodů) chlapců ve Spojených státech se rodí s mikropenismi.

Příčiny mikropenisu

Mikropenis může nastat z několika různých důvodů.

Nedostatky testosteronu během těhotenství. Mikropenis je obvykle způsoben nedostatkem testosteronu in utero. To se může stát, pokud plod neprodukuje dostatek testosteronu.

U hypogonadotropního hypogonadismu problém s hypotalamem (oblast oblasti mozku) nebo hypofýzou nedokáže vylučovat hormony, které varlatům říkají, aby vytvářely testosteron. To znamená, že růst penisu v děloze (a později v pubertě) není nikdy stimulován.

Další příčinou mikropenisu je situace, kdy placenta matky nedokáže dostatečně produkovat lidský choriový gonadotropin (hCG) , hormon, který stimuluje vývoj testosteronu u plodu (Kim, 2011).

Hormonální abnormality. Někdy tělo nemusí produkovat dostatek androgenů (mužských pohlavních hormonů) v děloze, nebo nemůže správně reagovat na androgen, stav nazývaný syndrom necitlivosti na androgen. Nebo se varlata nemusí správně vytvořit, tzv testikulární dysgeneze (Grant, 1975). Zřídka se dítě může narodit s extra chromozomem X, který může způsobit nedostatek testosteronu a vést k mikropenisům.

Vystavení pesticidům nebo toxinům během těhotenství. Ve vzácných případech matka vystavení určitým chemikáliím během těhotenství byla spojována s vývojem mikropenisu u jejího plodu (Garcia, 2017).

Idiopatické. V některých případech mohou být příčiny mikropenisu neznámé.

Stavy spojené s mikropenisem

Někteří muži s mikropenisem mohou mít nízký počet spermií. To může vést k neplodnosti nebo snížení plodnosti.

Mikropenis může být také známkou a nedostatek růstového hormonu (Levy, 1996).

Může za to také abnormální genetika: To může mít za následek hormonální poruchy známé jako syndrom androgenní necitlivosti (CAIS) nebo parciální syndrom androgenní necitlivosti (PAIS).

Muž s mikropenisem může pociťovat úzkost ze sexu, i když je sexuální funkce s mikropenisem normální. Mikropenis neovlivňuje erekci, orgasmus ani močení.

Podmínky mylné pro mikropenis

Některé zjevné případy mikropenisu jsou vlastně to, co odborníci nazývají nenápadným penisem - což znamená, že tuk nebo kůže v oblasti ohanbí penis zakrývá. Tyto podmínky lze docela snadno opravit.

Pohřben penis
U lidí s nadváhou nebo obezitou může být penis méně viditelný kvůli tukové polštářky obklopující penis . U lidí jakékoli váhy může být penis pohřben pod nadměrnou předkožkou nebo neobvykle velkým šourkem (Srinivasan, 2011).

způsobuje metoprolol dušnost

Webbed penis
V tomto stavu je kůže z šourku spojena s penisem o normální velikosti.

Uvězněný penis
To se může stát, když jizvy po obřízce zachycují penis v tuku kolem ohanbí nebo v šourku (Srinivasan, 2011).

Možnosti léčby

Existuje několik možností léčby mikropenisem. Odborníci tvrdí, že nejlepších výsledků lze dosáhnout, pokud je léčba zahájena před pubertou. Lékař primární péče může odkázat mladého pacienta s mikropenisem na dětského endokrinologa (odborníka na hormony) nebo dětského urologa. Krevní testy mohou pomoci určit jakékoli příčiny mikropenisů a vhodnou léčbu.

Hormonální terapie
U mužů před pubertou s mikropenisem může poskytovatel zdravotní péče předepsat hormonální terapii ve formě léčby testosteronem - injekce nebo gel nanesený na kůži (Tsang, 2010). U pacientů se syndromem necitlivosti na androgen může být lokální DHT (dihydrotestosteron) aplikován na peri-skrotální oblast. U osob s hypogonadotropním hypogonadismem mohou být podány injekce hormonů luteinizačního hormonu (LH) nebo folikuly stimulujícího hormonu (FSH).

Chirurgická operace
Lékaři mohou provést faloplastiku a odebrat chlopně kůže z dárcovských míst jinde na těle. Nebo mohou vložit implantát pod kůži penisu. Tato operace přichází s rizikem komplikace (Rashid, 2013).

Záleží na velikosti? Ne tak moc

Penetrace a délka penisu ani zdaleka nekončí, ať už je to skvělý sexuální život.

Pokud máte penis, který je menší než obvykle, a máte vaginální sex, mějte na paměti, že většina nervových zakončení, která během pohlavního styku poskytují příjemné pocity, je hned u otvoru. Pouze 25% žen trvale trpí pohlavním stykem (Psychology Today, 2009) a některé průzkumy zjistili, že je to méně (Herbenick, 2018). Většina žen vyvrcholí přímou stimulací klitorisu orálním sexem, manuální stimulací nebo hračkami. Bod G je jen 2 až 3 palce v přední vaginální stěně a mnoho žen, které zažívají stimulaci G, považuje prstění nebo hračky za spolehlivější než pohlavní styk.

Pokud máte anální sex s muži, nezapomeňte, že prostata, hlavní centrum potěšení, sedí jen dva palce uvnitř konečníku. A pokud máte anální sex se ženami, můžete nepřímo stimulovat její bod G se stejnou hloubkou penetrace.

Reference

 1. García, J., Ventura, M. I., Requena, M., Hernández, A. F., Parrón, T., & Alarcón, R. (2017, 4. května). Sdružení poruch reprodukce a mužských vrozených anomálií s expozicí prostředí endokrinně aktivním pesticidům. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0890623817302241
 2. Grant, D. B. a Dillon, M. J. (1975, březen). Mikropenis spojený s testikulární agenezí. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1544513/
 3. Herbenick, Debbie, Tsung-Chieh (Jane) Fu, Jennifer Arter, Stephanie A. Sanders & Brian Dodge (2018) Ženské zkušenosti s dotyky genitálií, sexuální radosti a orgasmu: výsledky amerického vzorku pravděpodobnosti žen ve věku 18 až 94 let, Journal of Sex & Marital Therapy, 44: 2, 201-212, DOI: 10.1080 / 0092623X.2017.1346530, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28678639/
 4. Kim, S.-O., Ryu, K. H., Hwang, I. S., Jung, S. I., Oh, K. J., & Park, K. (2011, duben). Růst penisu v reakci na léčbu lidským chorionickým gonadotropinem (HCG) u pacientů s idiopatickým hypogonadotropním hypogonadismem. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3214853/
 5. Levy, J. B., & Husmann, D. A. (1996, červenec). Micropenis sekundární k nedostatku růstového hormonu: vede léčba samotným růstovým hormonem k dostatečnému růstu penisu? Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8648808
 6. Micropenis. (n.d.). Citováno z https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17955-micropenis
 7. Rashid, M., & Tamimy, M. S. (2013, květen). Faloplastika: Sen a realita. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3901910/
 8. Srinivasan, A. K., Palmer, L. S. a Palmer, J. S. (2011). Nenápadný penis. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3253616/
 9. Nejdůležitější sexuální statistika. (n.d.). Citováno z https://www.psychologytoday.com/us/blog/all-about-sex/200903/the-most-important-sexual-statistic
 10. Tsang, S. (2010). Když záleží na velikosti: Klinický přehled patologické mikropenie. Journal of Pediatric Health Care, 24 (4), 231–240. doi: 10.1016 / j.pedhc.2009.05.001, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0891524509001400
Vidět víc