Na co se meloxikam používá? Varování, dávky a další

Na co se meloxikam používá? Varování, dávky a další

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Meloxicam je nesteroidní protizánětlivý lék na předpis (NSAID), typ léku proti bolesti, používaný k léčbě zdravotních stavů charakterizovaných bolestí a otoky, jako je artritida. Meloxicam se prodává jako obecné tablety meloxikamu a pod obchodními názvy Mobic a Vivlodex. Obecný meloxikam je někdy označován jako obecný Mobic.The Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil meloxikam k léčbě bolesti u pacientů s osteoartritidou (nejčastější formou artritidy, obvykle způsobenou opotřebením kloubů), revmatoidní artritidou nebo RA (chronický zánětlivý stav) a juvenilní revmatoidní artritidou (RA postihující děti ve věku od dvou let) ( FDA, 2012). Žádný z těchto stavů nelze vyléčit, ale bolest spojená se zánětem kloubů lze zvládnout pomocí NSAID, jako je meloxikam.

Životně důležité orgány

 • Upozornění na černou skříňku: Meloxikam může zvýšit riziko srdečních záchvatů a mozkových příhod, zejména u lidí se srdečními chorobami nebo jinými kardiovaskulárními rizikovými faktory. Toto riziko může být vyšší, pokud dlouhodobě užíváte meloxikam. Nepoužívejte meloxikam k léčbě bolesti těsně před nebo po operaci srdce, jako je postup bypassu koronární arterie (CABG). Meloxikam může také zvýšit riziko krvácení, ulcerací a děr (perforací) v žaludku nebo střevech.
 • Meloxicam je nesteroidní protizánětlivý lék na předpis (NSAID), který se používá k léčbě bolesti a otoků spojených se zánětlivými stavy, jako je revmatoidní artritida a osteoartritida.
 • Mezi časté nežádoucí účinky meloxikamu patří průjem, bolest hlavy, závratě, nevolnost a příznaky podobné chřipce.
 • Meloxikam může u některých lidí způsobit závažné nežádoucí účinky, jako je krvácení do žaludku nebo jiných částí gastrointestinálního traktu.
 • Tento lék může zvýšit riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice, zejména u lidí se srdečními chorobami.

Meloxikam lze také použít mimo označení k léčbě bolesti spojené s vzplanutím dny. Dna je bolestivý typ artritidy charakterizovaný náhlou bolestí, zarudnutím a otokem, který nejčastěji postihuje jeden kloub palce, ale může se objevit v kterémkoli kloubu v těle. Vyplývá to z a hromadění kyseliny močové v těle a řada behaviorálních faktorů může vyvolat vzplanutí nebo útoky u vnímavých jedinců (Jin, 2012). Některá jídla, jako jsou měkkýši a červené maso, a léky, jako je aspirin a některá diuretika (pilulky na vodu), zvýšit úrovně kyseliny močové v těle (ACR, 2019). Meloxikam může pomoci zvládnout příznaky dny ale nezabrání budoucím útokům (Gaffo, 2019).

Dávkování meloxikamu

Generické tablety meloxikamu a značkové tablety Mobic nebo Vivlodex jsou dostupné v dávkách 5 mg, 7,5 mg, 10 mg a 15 mg. Existuje několik forem tohoto léku. Meloxikam se dodává ve formě perorální suspenze (7,5 mg / 5 ml), dezintegrační tablety (dávky 7,5 mg a 15 mg) a intravenózního (IV) roztoku (30 mg / ml). IV meloxikam se používá v nemocničním prostředí.jaký je obecný název pro synthroid

Většina lidí obvykle užívá jednu pilulku ústami denně. Pokud zapomenete užít dávku, užijte vynechanou dávku, jakmile si vzpomenete. Pokud je však téměř čas na další dávku, vynechejte zapomenutou dávku a vezměte si další dávku jako obvykle. Neužívejte dvojnásobnou dávku. Tablety meloxikamu by měly být skladovány při pokojové teplotě a mimo dosah dětí. Dodávka meloxikamu na 30 dní stojí mezi 4 $ na více než 400 $ (GoodRx.com). Cena závisí na síle a na tom, zda si koupíte značkové nebo generické pilulky. Mnoho pojistných plánů pokrývá meloxikam.

reklama

jak malý může být penis

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčněPřepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Jak dlouho trvá působení meloxikamu?

Úplné působení meloxikamu může nějakou dobu trvat. Jedna studie, která zkoumala, jak tento léčivý přípravek pomáhá pacientům s RA po dobu 18 měsíců, zjistila účinnost meloxikamu během prvních šesti měsíců vzrostl , ale poté plató (Huskisson, 1996). Ti s RA však mohou začít pociťovat určitou úlevu již po třech týdnech léčby. Další studie, která testovala NSAID pouze po dobu tří týdnů našel významné zlepšení v ranním kloubu pacientů bolest na konci studie (Reginster, 1996).

U pacientů s osteoartrózou (OA) může dojít ke zlepšení bolesti kloubů po dvou týdnech léčby. Výzkumní pracovníci zaznamenal důkaz, že meloxikam fungoval už po dvou týdnů u pacientů, kterým byly podávány léky na předpis 7,5 mg i 15 mg denně. Výsledky byly také závislé na dávce; ti, kterým byly podávány vyšší dávky meloxikamu, zaznamenali větší úlevu (Yocum, 2000).

Vedlejší účinky meloxikamu

Nejběžnějšími vedlejšími účinky meloxikamu jsou průjem, poruchy trávení a příznaky podobné chřipce (FDA, 2012). Mezi další možné nežádoucí účinky patří bolesti hlavy, závratě, kožní vyrážky a další gastrointestinální problémy, jako je pálení žáhy, nevolnost a plyn (DailyMed, 2019).

jak dlouho průměrnému muži trvá ejakulace

FDA vydal varování ohledně tohoto léku a jeho závažných potenciálních vedlejších účinků na gastrointestinální systém (GI). Meloxikam může zvýšit riziko krvácení, ulcerací a perforací v žaludku nebo střevech. Tyto stavy mohou nastat bez varování a mohou být fatální. Starší lidé a lidé, kteří mají v minulosti problémy s GI užívající meloxikam, mají vyšší riziko těchto nežádoucích účinků (FDA, 2012). Všimněte si, že tento lék nemusí být užíván ústy, aby způsobil zažívací potíže. Totéž platí pro injekci.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) působí na různé části zánětlivé dráhy a snižují příznaky, jako je otok. Meloxikam také narušuje srážení krve a zpomaluje čas srážení (Rinder, 2002; Martini, 2014). To může zvýšit riziko krvácení.

Nežádoucí účinky meloxikamu: časté, vzácné a závažné

7 minut čtení

Interakce s meloxikamem

Některé léky mohou zvýšit riziko krvácení, pokud se užívají s meloxikamem. Z tohoto důvodu by se neměla s meloxikamem užívat ředidla na krev (jako je warfarin), antiagregační látky (jako je aspirin), selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI) (DailyMed, 2019). Kouření nebo pití alkoholu při užívání meloxikamu také zvyšuje riziko problémů s krvácením (FDA, 2012).

nejlepší erekční pilulky přes pult

Meloxikam může snížit účinnost léků na léčbu vysokého krevního tlaku. Léky, které snižují krevní tlak (antihypertenziva), jako jsou ACE inhibitory, blokátory receptorů pro angiotenzin (ARB) nebo beta-blokátory, mohou být méně účinné, pokud se užívají s meloxikamem.

Meloxikam může mít tento účinek na jiné léky, jako jsou diuretika, což jsou léky, které snižují zadržování tekutin. Kličková diuretika, jako je furosemid, a thiazidová diuretika, jako je hydrochlorothiazid (HCTZ), nemusí fungovat dobře, pokud se užívají s meloxikamem. Tyto léky mohou zhoršit funkci ledvin, pokud se užívají společně, což může způsobit selhání ledvin (DailyMed, 2019).

Kombinace meloxikamu s jinými NSAID, včetně volně prodejných, jako je naproxen, acetaminofen nebo ibuprofen, zvyšuje pravděpodobnost vzniku gastrointestinálních problémů, jako je krvácení nebo vředy.

Varování týkající se meloxikamu

Na vedlejší účinky meloxikamu je upozorněno černé pole. Varování před černou krabičkou je nejzávažnějším doporučením FDA ohledně léků, které je součástí některých léků.

Varování před černou krabičkou: meloxikam může zvyšovat riziko infarktu a mozkové mrtvice, zejména u lidí se srdečními chorobami nebo jinými kardiovaskulárními rizikovými faktory. Toto riziko může být vyšší, pokud dlouhodobě užíváte meloxikam. Meloxikam by se neměl používat k léčbě bolesti těsně před nebo po operaci srdce, jako je postup bypassu koronární arterie (CABG), jako NSAID zvýšit riziko srdečního infarktu nebo mrtvice dodržování těchto postupů (Kulik, 2015). Meloxikam může také zvýšit riziko krvácení, ulcerací a děr v žaludku nebo střevech (FDA, 2012).

Nesteroidní protizánětlivé léky, jako je meloxikam, by se také neměly užívat během třetího trimestru těhotenství. Tyto léky mohou interferovat s tím, jak se vyvíjí srdce plodu, a přesměrovat tok krve, který může mít za následek progresivní srdeční problémy později (Bloor, 2013; Enzensberger, 2012).

Pokud kojíte, poraďte se o užívání meloxikamu s lékařem. Není známo, zda se tento lék dostane do mateřského mléka. Zdravotnický pracovník může pomoci zvážit výhody používání tohoto léku při ošetřování (FDA, 2012). Lidé, kteří jsou nebo si přejí otěhotnět, by měli o užívání NSAID diskutovat s poskytovatelem zdravotní péče. Použití NSAID je spojena s neplodností , což může znamenat, že je nutné přestat užívat u jedinců, kteří mají potíže s otěhotněním (Bermas, 2014).

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pokud se u vás vyskytnou silné bolesti břicha, černá nebo krvavá stolice, závratě nebo ztráta vědomí, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Meloxikam může způsobit závažné alergické reakce. Mezi příznaky alergické reakce patří kopřivka, potíže s dýcháním, dušnost nebo puchýřovitá kožní vyrážka. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (DailyMed, 2019).

můžete si opravdu zvětšit penis

Reference

 1. Americká vysoká škola revmatologie (ACR) (2019). Dna. Citováno dne 16. září 2020 z https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Gout
 2. Bloor, M., & Paech, M. (2013). Nesteroidní protizánětlivé léky během těhotenství a zahájení laktace. Anesthesia & Analgesia, 116 (5), 1063-1075. doi: 10.1213 / ane.0b013e31828a4b54. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23558845/
 3. Bermas, B.L. (2014). Nesteroidní protizánětlivé léky, glukokortikoidy a antirevmatická léčiva modifikující onemocnění pro léčbu revmatoidní artritidy před a během těhotenství. Current Opinion in Rheumatology, 26 (3), 334-340. doi: 10,1097 / bor.0000000000000054. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24663106/
 4. DailyMed (2019). Tableta meloxikamu. Citováno dne 16. září 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=d5e12448-1ca1-46a4-8de4-e8b94567e5a8
 5. Enzensberger, C., Wienhard, J., Weichert, J., Kawecki, A., Degenhardt, J., Vogel, M., & Axt-Fliedner, R. (2012). Idiopatická konstrikce plodu Ductus Arteriosus. Journal of Ultrasound in Medicine, 31 (8), 1285-1291. doi: 10.7863 / jum.2012.31.8.1285. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22837295/
 6. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) (2012). Tablety Mobic (meloxikam) a perorální suspenze. Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/012151s072lbl.pdf
 7. Gaffo, A. L., MD, MsPH. (2019, 4. prosince). Léčba dny. Citováno 18. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/treatment-of-gout-flares/
 8. GoodRx.com (n.d.). Meloxikam. Citováno 16. září 2020 z https://www.goodrx.com/meloxicam
 9. Huskisson, E. C., Ghozlan, R., Kurthen, R., Degner, F. L. a Bluhmki, E. (1996). Dlouhodobá studie hodnotící bezpečnost a účinnost léčby meloxikamem u pacientů s revmatoidní artritidou. Rheumatology, 35 (Suppl 1), 29-34. doi: 10,1093 / revmatologie / 35.suppl_1.29. Citováno z https://academic.oup.com/rheumatology/article/35/suppl_1/29/1782379
 10. Jin, M., Yang, F., Yang, I., Yin, Y., Luo, J. J., Wang, H., & Yang, X. F. (2012). Kyselina močová, hyperurikémie a vaskulární onemocnění. Frontiers in bioscience (Landmark edition), 17, 656–669. doi: 10,2741 / 3950. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3247913/
 11. Kulik, A., Bykov, K., Choudhry, N. K., & Bateman, B. T. (2015). Podávání nesteroidních protizánětlivých léků po bypassu koronární arterie: Využití přetrvává navzdory krabicovému varování. Pharmacoepidemiology and Drug Safety, 24 (6), 647-653. doi: 10,1002 / pds.3788. Citováno z https://scholar.harvard.edu/files/nkc/files/2015_nsaids_after_cabg_pds.pdf
 12. Martini, A. K., Rodriguez, C. M., Cap, A. P., Martini, W. Z., & Dubick, M. A. (2014). Acetaminofen a meloxikam inhibují agregaci a koagulaci krevních destiček ve vzorcích krve od lidí. Krevní srážlivost a fibrinolýza, 25 (8), 831-837. doi: 10,1097 / mbc.0000000000000162. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25004022/
 13. Reginster, J. Y., Distel, M. a Bluhmki, E. (1996). Dvojitě zaslepená třítýdenní studie porovnávající účinnost a bezpečnost přípravku Meloxicam 7,5 mg a Meloxicam 15 mg u pacientů s revmatoidní artritidou. Rheumatology, 35 (Suppl 1), 17-21. doi: 10,1093 / revmatologie / 35.suppl_1.17. Citováno z https://www.researchgate.net/profile/Erich_Bluhmki/publication/14569192_A_Double-Blind_Three-Week_Study_to_Compare_the_Efficacy_and_Safety_of_Meloxicam_75_mg_and_Meloxicam_15_mg_in_Patients_with_Rheumatoid_Arthritis/links/599d516745851574f4b258e4/A-Double-Blind-Three-Week-Study-to-Compare-the-Efficacy-and-Safety- of-Meloxicam-75-mg-and-Meloxicam-15-mg-in-Pacienti-s-revmatoidní-artritidou.pdf
 14. Rinder, H. M., Tracey, J. B., Souhrada, M., Wang, C., Gagnier, R. P., & Wood, C. C. (2002). Účinky meloxikamu na funkci krevních destiček u zdravých dospělých: Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie. The Journal of Clinical Pharmacology, 42 (8), 881-886. doi: 10.1177 / 009127002401102795. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12162470/
 15. Yocum, D. (2000). Bezpečnost a účinnost meloxikamu při léčbě osteoartrózy. Archives of Internal Medicine, 160 (19), 2947-2954. doi: 10,1001 / archinte.160.19.2947. Citováno z https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullar Article/485487
Vidět víc