Co je melanin? Co melanin dělá v těle?

Co je melanin? Co melanin dělá v těle?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Co je melanin?

Melanin je termín pro skupinu přírodních pigmentů vyskytujících se ve většině forem života. U lidí je melanin produkován buňkami v nejvnitřnější vrstvě kůže (bazální vrstva) a vlasových folikulích nazývaných melanocyty. Pigment je přítomen - a dodává barvu - částem těla, jako je kůže, vlasy, nos, vnitřní ucho a choroid v očích (oblast mezi sítnicí a bílou sklérou).

Životně důležité orgány

 • Melanin je přírodní pigment, který dodává barvu pokožce, vlasům a dalším.
 • Melanin je v některých ohledech ochranný a v jiných nebezpečný.
 • Neexistuje žádný osvědčený způsob, jak bezpečně zvýšit hladinu melaninu.
 • Výživná strava může pomoci tělu - a produkci melaninu - fungovat normálně.

Melanin hraje v těle delikátní dvojí roli. Pomáhá chránit tělo před účinky ultrafialového (UV) světla ze slunce (a slunečních světel) produkcí nahnědlého pigmentu (opálení). Melanin se však může shromažďovat také v koncentrovaných formách, které představují zdravotní rizika. I když neexistuje žádný osvědčený způsob, jak bezpečně zvýšit hladinu melaninu, existují kroky, které můžete podniknout, aby vaše pokožka byla zdravá a fungovala normálně.

Existují tři typy melaninu: eumelanin, pheomelanin a neuromelanin. Eumelanin lze dále rozdělit na černý a hnědý typ. Hladiny eumelaninu ovlivňují například vzhled barvy vlasů. Spousta černého nebo hnědého eumelaninu vede k tmavším vlasům, zatímco malé množství vede k blond vlasům.

reklama

jak dlouho by měl sex obvykle trvat

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistěte více

Vlasy šednou, když se produkce eumelaninu zpomalí později v životě. A pokud máte mutaci v něčem, co se nazývá receptor melanokortinu 1 (MC1R), který se podílí na přeměně feomelaninu na eumelanin, převládá feomelanin - a právě to způsobuje zrzavé vlasy. Hladiny feomelaninu také ovlivňují barvu pleti a vytvářejí žluté a červené odstíny a růžové tóny.

Předpokládá se také, že tento konkrétní typ pigmentu propůjčuje částem mozku výraznou tmavou barvu, jako je substantia nigra a locus coeruleus. Někteří vědci říkají, že přítomnost pigmentu pomáhá předcházet buněčné smrti v těchto částech mozku a spojuje ztrátu feomelaninu se známkami a příznaky Parkinsonovy nemoci, neurologické poruchy (Vila, 2019).

Co melanin dělá v těle?

Melanin hraje hlavní roli při určování barvy vašich vlasů, pokožky a očí. Vaše geny zděděné po rodičích do značné míry určují, kolik melaninu vyděláte; lidé s tmavou pletí mají více melaninu než lidé se světlou pletí.

Tělo vytváří melanin několika chemickými reakcemi známými jako melanogeneze. Klíčovým krokem v této složité sekvenci je oxidace aminokyseliny zvané tyrosin, která je jedním z několika stavebních kamenů proteinu. Je pozoruhodné, že je to úroveň produkce melanocytů, která vytváří rozdíl ve vzhledu u lidí se světlou a tmavou pigmentací - ne počet melanocytů v kůži.

Můžete dostat dostatek vitaminu D ze slunce?

4 minuty čtení

Bohužel to s pigmentací kůže ne vždy jde tak, jak by mělo. Například jedinci s genetickou poruchou albinismu mají malé nebo žádné melaninové pigmenty, což vede k minimálnímu nebo žádnému zabarvení kůže, vlasů a očí; většina z nich má bílé nebo světlé blond vlasy a extrémně bledou pokožku.

Vitiligo je další onemocnění zahrnující příliš málo melaninu. Nastává, když buňky, které normálně produkují melanin, buď přestanou fungovat, nebo zemřou.

Ochranná role melaninu

Na jedné straně je melanin širokopásmový UV absorbér a opalovací krém, který poskytuje ochranu proti UVA i UVB záření. Při vystavení UV záření se zvyšuje produkce a aktivita melanocytů a při zvyšování hladiny melaninu pokožka tmavne.

V roli ochranné látky se po vystavení slunci mohou vyvinout koncentrace melaninového pigmentu - pihy. Melanin také slouží jako antioxidant a lapač volných radikálů, pomáhá zbavit se abnormálních buněk, které mohou vést k onemocnění.

jak správně změřit délku penisu

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistěte více

Melanin a poškození sluncem

Existuje bod zlomu, ve kterém místo pomoci vám zvýšené hladiny melaninu vystavují vyššímu riziku problémů. Nárůst produkce melaninu, ztmavnutí tónu pleti a akumulace koncentrovaných oblastí melaninu během 48 hodin po vystavení UV záření může zvýšit riziko rakoviny kůže, jako je maligní melanom. Ze dvou základních typů UV záření je UVB do značné míry zodpovědné za spálení sluncem. Oba typy mohou způsobit rakovinu kůže.

jak mohu dosáhnout růstu mého penisu

Vědci, prosím, nesklízejte sluneční energii svým buttolem

6 minut čtení

I když je zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné pochopit souvislost a potvrdit, že je to proto, že mají více melaninu, zdá se, že u lidí s tmavší pokožkou je méně pravděpodobné, že dostanou melanom a další rakoviny kůže. Je to však možné - bezpečné opalování neexistuje. Rakovinu kůže může dostat každý.

Znamená více melaninu méně syntézy vitaminu D?

Také nejasné: Zda lidé s tmavší pokožkou riskují, že dostanou příliš málo vitaminu D, protože lidé s tmavými tóny pleti možná budou muset být vystaveni alespoň slunečnímu záření třikrát až pětkrát déle, aby se vytvořilo stejné množství vitaminu D. jak to dělá člověk s bílou kůží (Nair, 2012).

Příliš málo vitaminu D není bezpečné. Mimo jiné, tento vitamin pomáhá odvrátit srdeční choroby, deprese, chřipku, rakovinu a autoimunitní onemocnění. Vzhledem k tomu, že vitamin D dodává pouze malé množství potravin, mohou u těchto jedinců být odpovědí doplňky stravy (NIH Office of Dietary Supplement, 2020).

Může být melanin zvýšen?

Neexistuje žádný důkaz, že hladiny melaninu lze bezpečně zvýšit pomocí doplňků stravy, vitamínů nebo jiných prostředků. United States Food and Drug Administration varuje, že neexistuje žádná magická pilulka k urychlení opalování s trochou expozice UV záření (US FDA, 2018).

Co podporuje produkci melaninu?

Přestože neexistuje okamžité řešení, výživná a vyvážená strava pravděpodobně pomůže zajistit, aby hladiny melaninu zůstaly tam, kde by měly být. Nejúčinnější pro pružnou a zdravou pokožku? Pravděpodobné potraviny, které jsou bohaté na antioxidační vitamíny (A, C a E).

Předpokládá se, že antioxidanty pomáhají předcházet nebo zpozdit poškození kožních buněk a další typy poškození působí proti oxidačnímu stresu z nestabilních molekul nazývaných volné radikály (Liu-Sith, F, 2016).

 • Vitamin A: Vzhledem k jeho antioxidačnímu úderu někteří vědci tvrdí tento vitamin rozpustný v tucích , více než kterýkoli jiný, může být klíčem ke zdravé produkci melaninu (Godic, 2014). Nakládejte talíř s rybami, listovou zelenou zeleninou, brokolicí, mrkví, rajčaty a další oranžovou a žlutou zeleninou.
 • Vitamín C: Tento antioxidant pravděpodobně zvyšuje zdraví pokožky tím, že udržuje imunitu silnou. Tělo také dbá na to, aby vyrobilo kolagen, bílkovinu a látku na hojení ran, které jsou životně důležité pro stavbu pokožky, stejně jako vlasů, šlach, vazů a dalších, a které pomáhají chránit pokožku před poklesem. Pro Američany je zřídka nedostatek vitaminu C, ale své sázky si můžete zajistit tím, že budete jíst hodně ovoce a zeleniny bohaté na tuto živinu, jako jsou červené a zelené papriky, kiwi, brokolice, jahody, rajčata a pečené brambory.
 • Vitamin E: Změkčující a antioxidační vitamin E může chránit membrány před poškozením ultrafialovým světlem. Zkuste aplikovat formulace přímo na pokožku, abyste snížili poškození kůže způsobené sluncem. A prostřednictvím potravin: používejte rostlinné oleje a konzumujte ořechy, semena a zelenou listovou zeleninu.
 • Byliny a rostliny: Celé bylinné výtažky obsahující klíčové vitamíny mohou pomoci pokožce zůstat zdravou a také se dobře hojit. Předpokládá se, že komplexní směs složek v zeleném a černém čaji podporuje hojení pokožky. Totéž s gelem z aloe vera (zejména po spálení sluncem) a sezamovým olejem. Nicméně, žádný nebyl přesvědčivě zobrazen hrát roli při zvyšování produkce melaninu (Korac, 2011).
 • Forskolin: Navzdory vzrušení generovanému Dana-Farber Cancer Institute Dopis redakci v časopise Nature v roce 2006 existuje bez důkazů že kořenový extrakt z indické rostliny Coleus forskholii může zvýšit produkci melaninu u lidí (D’orazio, 2006; MSKCC, 2020). Zatímco forskolin fungoval jako štít před škodlivými UV paprsky u myší se světlou pletí a fungoval také jako opalovací prostředek, studie nebyla nikdy rozšířena na člověka.

Toužíte po hučení produkce melaninu? Omezte vystavení slunci a zabalte se do těchto zelenin!

Reference

 1. Brenner, M., & Hearing, V. J. (2007). Ochranná role melaninu před poškozením UV zářením v lidské kůži †. Fotochemie a fotobiologie, 84 (3), 539–549. https://doi.org/10.1111/j.1751-1097.2007.00226.x.
 2. D’orazio, J. A., Nobuhisa, T., Cui, R., Arya, M., Spry, M., Wakamatsu, K., ... Fisher, D. E. (2006). Aktuální strategie záchrany léků a ochrana kůže založená na roli Mc1r při opalování způsobeném UV zářením. Příroda, 443 (7109), 340–344. https://doi.org/10.1038/nature05098. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16988713/
 3. Godic, A., Poljšak, B., Adamic, M., & Dahmane, R. (2014). Role antioxidantů v prevenci a léčbě rakoviny kůže. Oxidační medicína a buněčná dlouhověkost, 2014, 1–6. https://doi.org/10.1155/2014/860479. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24790705/
 4. Integrativní medicína v Cancer Center Memorial Sloan Kettering. (2020, duben). Forskolin. Citováno z https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/forskolin.
 5. Ito, S., & Wakamatsu, K. (2011). Rozmanitost lidské pigmentace vlasů studovaná chemickou analýzou eumelaninu a feomelaninu. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 25 (12), 1369–1380. https://doi.org/10.1111/j.1468-3083.2011.04278.x.
 6. Korać, R., & Khambholja, K. (2011). Potenciál bylin v ochraně pokožky před ultrafialovým zářením. Pharmacognosy Reviews, 5 (10), 164. https://doi.org/10.4103/0973-7847.91114 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22279374/
 7. Liu-Smith, F., & Meyskens, F. L. (2016). Molekulární mechanismy flavonoidů při syntéze melaninu a možnosti prevence a léčby melanomu. Molekulární výživa a výzkum potravin, 60 (6), 1264–1274. https://doi.org/10.1002/mnfr.201500822 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26865001/
 8. Nair R, Maseeh A. (2012). Vitamin D: Sluneční vitamin. J Pharmacol Pharmacother, 3 (2), 118-126. doi: 10.4103 / 0976-500X.95506, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3356951/
 9. Úřad doplňků stravy, Národní instituty zdraví. Vitamin A. Citováno z https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminA-HealthProfessional/
 10. Úřad doplňků stravy, Národní instituty zdraví. Vitamin D. Citováno z https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/.
 11. Schlessinger DI, Anoruo MD, Schlessinger J. Biochemistry, Melanin. [Aktualizováno 2020 27. dubna]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 leden-. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459156/.
 12. Nadace pro rakovinu kůže. Opalování a vaše pokožka. Citováno z: https://www.skincancer.org/risk-factors/tanning/.
 13. US Food and Drug Administration. (2018, březen.) Opalovací pilulky. Citováno z: https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-products/tanning-pills#:~:text=In%20their%20quest%20for%20the,to%20appear%20on%20the%20market.
 14. Vila, M. (2019). Neuromelanin, stárnutí a neuronální zranitelnost u Parkinsonovy choroby. Movement Disorders, 34 (10), 1440–1451. https://doi.org/10.1002/mds.27776. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31251435/
Vidět víc