Co je mužská plešatost (androgenní alopecie)?

Co je mužská plešatost (androgenní alopecie)?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Každý trpí ztrátou vlasů. Všichni ztrácíme až 100 vlasů denně jako součást normálního životního cyklu vlasů (Murphrey, 2019). Někteří lidé mohou zažít více, než je průměrná výše ztráty; tomu se říká alopecie. Nejběžnějším typem vypadávání vlasů je androgenní alopecie, známá také jako zděděná plešatost. To je obvykle postupné a může ovlivnit muže i ženy, což vede k mužské plešatosti a ženské plešatosti.Životně důležité orgány

 • Genetické i environmentální faktory pravděpodobně způsobují mužskou plešatost.
 • Až 50% mužů ve věku 50 let mají androgenní alopecii a prevalence mužské plešatosti se zvyšuje s věkem (Phillips, 2017).
 • U plešatosti mužského typu ztrácíte nejen vlasy na hlavě pokožky hlavy, ale také vlasy nad chrámy.
 • Na mužskou plešatost neexistuje lék. Některé terapie však mohou proces na čas zpomalit nebo dokonce částečně zvrátit.

Co způsobuje plešatost u mužů?

Genetické i environmentální faktory pravděpodobně způsobují mužskou plešatost. Mít blízkého člena rodiny s tímto typem vypadávání vlasů zvyšuje riziko, že ho budete mít také. Androgenní alopecie je spojena s nerovnováhou mužských hormonů (androgenů), konkrétně dihydrotestosteronu (DHT). Tento hormon je důležitý pro zdravý sexuální vývoj mužů, ale zdá se, že také reguluje růst vlasů u mužů i žen. Hladiny hormonů se mění s věkem, což je pravděpodobné, proč se s věkem stává častější plešatost u mužů. Androgeny hrají roli v životním cyklu vlasů, ale není přesně pochopeno, jak přesně vedou k vypadávání vlasů.

Jak tedy androgeny ovlivňují růst vlasů? Vlasy rostou ze speciálních struktur pod kůží nazývaných folikuly. Přibližně 90% vašich vlasů jsou v aktivní fázi růstu (anagen) a zůstávají tam dva až šest let (Phillips, 2017). Vlasy poté přecházejí do přechodné fáze (katagenní) po dobu jednoho až dvou týdnů. Nakonec každý vlas vstupuje do klidové (telogenní) fáze po dobu dvou až čtyř měsíců. Na konci období odpočinku vypadnou vlasy a folikuly se vrátí do růstové fáze a začnou znovu. U plešatosti mužského typu jsou ve folikulech zvýšené hladiny androgenů. To vede ke kratšímu životnímu cyklu vlasového folikulu, který pak produkuje kratší a tenčí vlasové prameny. Některé folikuly se nakonec zpomalí a přestanou vlasy úplně vytvářet.

Můžete se dozvědět více o vypadávání vlasů tady .reklama

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarma

Najděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovujeZjistit více

Jaké jsou příznaky mužské plešatosti?

Muži často zažívají klasickou mužskou plešatost s androgenní alopecií; to může začít hned po pubertě, ale je to častější s věkem. U plešatosti mužského typu ztrácíte nejen vlasy na hlavě pokožky hlavy, ale také vlasy nad chrámy. Vlasy začnou být jemnější a nakonec přestanou růst v konkrétních oblastech; toto je postupný proces. Můžete vidět ustupující vlasovou linii ve tvaru písmene M nebo přehnanou vdovskou špičku. Někdy mužská plešatost postupuje k částečné nebo úplné plešatosti. U ženského plešatění s androgenní alopecií vlasová linie obvykle neustupuje; místo toho se ženám obecně ztenčují vlasy, zejména na temeni hlavy, s rozšířením části. Ženská plešatost málokdy postupuje k úplné plešatosti.

Kdo dostane plešatost u mužů?

Přibližně 80 milionů lidí v USA má androgenní alopecii podle Americké dermatologické akademie (AAD); to je vidět nejčastěji u bílých mužů (NIH, 2015). Až 50% mužů ve věku 50 let mají androgenní alopecii a prevalence mužské plešatosti se zvyšuje s věkem (Phillips, 2017). Plešatost ženského vzoru je méně častá a postihuje okolí 38% žen starších 70 let (Phillips, 2017). Pokud máte blízkého člena rodiny s androgenní alopecií, je u vás také vyšší riziko ztráty vlasů mužského typu.

Možnosti léčby

Na mužskou plešatost neexistuje lék. Některé terapie však mohou proces na čas zpomalit nebo dokonce částečně zvrátit. Někteří muži dávají přednost tomu, aby přijali svou plešatost. Jiným způsobí vypadávání vlasů psychické potíže a mohou se obrátit na léky, chirurgický zákrok nebo způsoby maskování plešatění.

kolik stojí léčba testosteronem za měsíc

Existují dva léky schválené FDA pro léčbu vypadávání vlasů z androgenní alopecie.

 • Minoxidil (značka Rogaine) působí na vlasové folikuly na temeni hlavy a podporuje jejich růst; na ustupující vlasové linii to nefunguje tak dobře. Je k dispozici na volném trhu a aplikujete jej přímo na pokožku hlavy dvakrát denně; může to trvat tři až šest měsíců abyste viděli výsledky. Musíte jej používat nepřetržitě, protože jakmile přestanete, vaše vypadávání vlasů se vrátí do tří až čtyř měsíců (Suchonwanit, 2019). Je to jediný lék na androgenní alopecii schválený FDA u mužů i žen. Nejběžnější nežádoucí účinky jsou mírné a zahrnují svědění nebo podráždění po aplikaci.
 • Finasterid (značka Propecia) je lék na předpis užívaný ústy zpomaluje plešatost a vypadávání vlasů u mnoha mužů (AAD, n.d). Finasterid působí snížením množství DHT, čímž se sníží jeho účinek na vlasové folikuly. Může trvat několik měsíců, než uvidíte výsledky při užívání tohoto léku. Stejně jako minoxidil, pokud jej přestanete užívat, vaše vypadávání vlasů se vrátí. Ženy a děti by neměly užívat finasterid a těhotné ženy by se neměly dotýkat žádných rozbitých tablet kvůli riziku vrozených vad.

Transplantace vlasů je další možností léčby mužské plešatosti. Chirurg vezme vlasy z části pokožky hlavy s dobrým růstem vlasů a přesune je do oblastí s řídnutím nebo plešatěním. V průměru, 700-1500 folikulárních jednotek jsou během operace transplantovány (Bicknell, 2014). Během prvních tří až čtyř měsíců po transplantaci vlasů si můžete všimnout, že vaše vlasy vypadají tenčí; je to proto, že transplantované chloupky vypadnou a potom začnou růst nové chloupky. Úplná obnova vlasů může trvat 6-12 měsíců. Poté většina lidí nadále používá léky, jako je minoxidil nebo finasterid, aby zabránila dalšímu vypadávání vlasů.

Jiné postupy mohou být prospěšné pro lidi s mužskou plešatostí; jejich účinky nebyly definitivně prokázány; v těchto oblastech je zapotřebí dalšího výzkumu. Tyto zahrnují:

 • Nízkoúrovňová laserová terapie (LLLT): Jedná se o lékařskou léčbu vypadávání vlasů schválenou FDA. Zprávy ukazují, že to může stimulovat nový růst vlasů, pravděpodobně ovlivněním kmenových buněk folikulu (Nazarian, 2019).
 • Microneedling: Toto je také lékařské zařízení schválené FDA pro léčbu vypadávání vlasů. Předpokládá se, že malé bodné rány vytvořené malými jehlami ve vnějších vrstvách pokožky pokožky hlavy podporují opětovný růst vlasů spuštěním reakce na hojení ran (Nazarian, 2019).
 • Plazma bohatá na destičky (PRP): Po odebrání krve a oddělení plazmy od červených a bílých krvinek vám ji váš poskytovatel vstříkne do kůže v oblastech vypadávání vlasů. PRP má mnoho různých růstových faktorů, které mohou stimulovat růst vlasů, a výzkum ukázal různé výsledky; PRP není v tuto chvíli schválen FDA (Nazarian, 2019).
 • Mezi další neprokázané možnosti patří terapie kmenovými buňkami, doplňky výživy, akupunktura a masáž pokožky hlavy.

A konečně, někteří muži se rozhodli použít kosmetické prostředky k maskování plešatějících oblastí. Mezi tyto možnosti patří:

 • Paruky nebo příčesky
 • Změny účesu nebo holení pokožky hlavy
 • Krycí pudry nebo krémy ke snížení kontrastu mezi pokožkou hlavy a řídnoucími vlasy a vytvářejí iluzi silnější hlavy vlasů
 • Mikropigmentace nebo tetování pokožky hlavy

Reference

 1. Americká akademie dermatologie (AAD) - Vypadávání vlasů: diagnostika a léčba (n.d.). Citováno 2. října 2019, z https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/treatment/diagnosis-treat
 2. Bicknell, L. M., Kash, N., Kavouspour, C., & Rashid, R. M. (2014). Folikulární jednotka extrakce transplantace vlasů: přehled současných doporučení a budoucích úvah. Dermatol Online J., 20 (3). Citováno z https://escholarship.org/uc/item/1954f4vv
 3. Murphrey, M. B., Agarwal, S., & Zito, P. M. (2019). Anatomie, vlasy - perly Stat. Ostrov pokladů. doi: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513312/
 4. National Institutes of Health (NIH) Androgenetic alopecia - Genetics Home Reference - NIH. (2015, srpen). Citováno 2. října 2019, z https://ghr.nlm.nih.gov/condition/androgenetic-alopecia#statistics
 5. Phillips, T. G., Slomiany, W. P., & Allison, R. (2017). Vypadávání vlasů: běžné příčiny a léčba. Americký rodinný lékař, 96 (6), 371–378. Citováno z https://www.aafp.org/afp/2017/0915/p371.html
 6. Suchonwanit, P., Thammarucha, S., & Leerunyakul, K. (2019). Minoxidil a jeho použití při poruchách vlasů: přehled. Návrh, vývoj a terapie léčiv, svazek 13, 2777–2786. doi: 10,2147 / dddt.s214907, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31496654
Vidět víc