Na co se lisinopril běžně používá?

Na co se lisinopril běžně používá?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Lisinopril je lék běžně používaný k léčbě vysokého krevního tlaku. Také známý jako hypertenze, vysoký krevní tlak Odhaduje se, že postihuje téměř polovinu dospělé populace USA - přibližně 108 milionů lidí (Whelton, 2017). Vysoký krevní tlak, který není léčen, může vést k vážným zdravotním problémům, včetně selhání ledvin, mozkové mrtvice a srdečních onemocnění.

Lisinopril (také se nachází pod značkou Zestril) je inhibitor angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE). Tato třída droga funguje uvolnění krevních cév (v podstatě ekvivalent zvýšení dálnice z jednoho pruhu do čtyř pruhů, což pomáhá zmírnit dopravu a dopravní zácpy) (Messerli, 2018).

Spolu se snížením krevního tlaku lisinopril se také používá k léčbě jiných stavů, jako je srdeční selhání a onemocnění ledvin (Lopez, 2020). Zde je více o tom, co potřebujete vědět o lisinoprilu, jeho primárním použití a o jakých vedlejších účincích byste měli vědět před podáním drogy.Životně důležité orgány

 • Lisinopril se běžně předepisuje k léčbě vysokého krevního tlaku, srdečního selhání a infarktu.
 • Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je přímým přispěvatelem k srdečním chorobám - hlavní příčině úmrtí mužů a žen ve Spojených státech.
 • Lisinopril se často používá v kombinaci s diuretikem nazývaným hydrochlorothiazid.
 • Nežádoucí účinky, které se mohou při užívání lisinoprilu objevit, zahrnují závratě, suchý kašel a nízký krevní tlak.

Na co se lisinopril používá?

Lisinopril, dostupný také pod značkami Prinivil a Zestril, se používá především k léčbě vysokého krevního tlaku, ale byl také schválen US Food and Drug Administration (FDA) pro srdeční selhání a infarkty (FDA, n.d.).

Hypertenze je hlavním rizikovým faktorem pro rozvoj srdečních onemocnění, hlavní příčina smrti ve Spojených státech (CDC, 2017). Bez řádné léčby a změn životního stylu vysoký krevní tlak může snížit průtok krve do srdce a způsobit poškození cév a orgánů (AHA, 2016). To může nakonec vést k vážnějším komplikacím, včetně infarktu, mrtvice a onemocnění ledvin.

Je jich mnoho rizikové faktory pro rozvoj hypertenze, včetně cukrovky, rodinné anamnézy vysokého krevního tlaku, obezity a určitých možností životního stylu (kouření, špatná strava, nedostatek pohybu) (Oparil, 2018). ACE inhibitory - jako benazepril, lisinopril a ramipril - jsou skupinou léků používaných k léčbě hypertenze.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

nejlepší doplněk l argininu pro ed

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Přichází lisinopril perorální tablety dostupné v dávkách 2,5 mg, 5 mg, 10 mg, 20 mg, 30 mg a 40 mg (FDA, n.d.). Obvykle se užívá jednou denně s předepsanou dávkou v závislosti na vašem základním stavu. Tato droga je nebezpečný pro těhotné ženy a může způsobit vážné zranění nebo dokonce smrt vyvíjejícího se plodu (NLM, 2017). Podívejme se blíže na hlavní použití lisinoprilu:

Hypertenze

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je stav, kdy jsou vaše hladiny krevního tlaku trvale vyšší než obvykle. Co přesně je normální? Podle Americká kardiologická asociace (AHA), normální hodnota krevního tlaku je pod 120/80 mmHg (AHA, n.d.). Vysoký krevní tlak může způsobit poškození krevních cév a orgánů, takže vaše srdce musí pracovat mimořádně tvrdě, aby pumpovalo krev do vašeho těla. Pokud váš krevní tlak stoupne za normální rozmezí, mohou léky jako lisinopril pomoci snížit riziko vzniku srdečních onemocnění. Poskytovatelé zdravotní péče obvykle doporučují úpravy životního stylu v kombinaci s léky na krevní tlak léčit hypertenzi a snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění (Oparil, 2018).

Srdeční selhání

Když je vaše srdce stresované, přepracované nebo bylo poškozeno chronickým zdravotním stavem, může to vést k srdečnímu selhání. Riziko rozvoj srdečního selhání se dramaticky zvyšuje, pokud máte srdeční onemocnění, nekontrolovaný vysoký krevní tlak nebo jste prodělal infarkt (AHA, 2017). Inhibitory ACE, jako je lisinopril, se obvykle doporučují společně s jinými způsoby léčby, aby se snížila šance na smrt u pacientů se srdečním selháním (Lopez, 2020).

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu, běžněji známý jako a infarkt , je lékařská pohotovost, která nastane, když úplné nebo částečné zablokování zabrání kyslíku v dosažení srdečního svalu (AHA, n.d.). Pokud byl lisinopril podán stabilnímu pacientovi během prvních 24 hodin po infarktu (v závislosti na typu a závažnosti), zlepšit míru přežití (FDA, n.d.).

Potenciální vedlejší účinky lisinoprilu

Před podáním lisinoprilu je třeba si uvědomit řadu vedlejších účinků nebo nežádoucích účinků. The nejběžnější patří suchý kašel, závratě, mdloby, bolesti hlavy, nízký krevní tlak (hypotenze) a bolest na hrudi (NLM, n.d.). Může také zvýšit hladinu draslíku v těle - jev známý jako hyperkalemie ) - které mohou způsobit příznaky jako slabost, svalová únava, nevolnost a abnormální srdeční rytmy (NLM, n.d.). Tyto abnormální srdeční rytmy mohou být nebezpečné a v některých případech smrtelné.

I když závažné nežádoucí účinky nejsou tak časté, lisinopril může zhoršit funkci ledvin a způsobit alergické reakce angioedém —Rychlý otok v obličeji, krku a dalších oblastech těla, které mohou být potenciálně život ohrožující (FDA, n.d.).

Kombinovaná léčba: lisinopril a hydrochlorothiazid

Lisinopril se často používá v kombinované farmakoterapii, kdy se užívá více léků současně. Příkladem toho je značková droga Zestoretický , kombinovaný lék lisinopril a diuretikum nazývané hydrochlorothiazid (HCTZ) (FDA, n.d.). Diuretika zvyšují produkci moči v těle a užívaná spolu s lisinoprilem mohou způsobit další nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, závratě, rozmazané vidění, únava a kašel.

I když jsou tyto nežádoucí účinky obvykle mírné a krátkodobé, existují určité skupiny lidí - včetně těch, kteří již dříve měli reakce na lisinopril nebo HCTZ -, kteří by lisinopril neměli užívat.

Kdo by neměl užívat lisinopril

Lisinopril je z velké části bezpečný a dobře snášen u mnoha pacientů. Existují však lidé, kteří by se tomu měli vyhnout.

ACE inhibitory, včetně lisinoprilu, jsou není bezpečné pro těhotné ženy užívat a bylo zjištěno, že jsou toxické pro plod (NLM, n.d.). Protože není dostatek důkazů o bezpečnosti lisinoprilu u kojených dětí matek užívajících tento lék, může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit jiné léky na snížení krevního tlaku (NLM, n.d.).

antidepresivum na úzkost a hubnutí

Pokud jste někdy měli alergickou reakci na ACE inhibitory, anamnézu angioedému, onemocnění ledvin, hyperkalemii, hypotenzi nebo onemocnění jater, měli byste vyhnout se užívání tento lék (FDA, 2014).

Lékové interakce s lisinoprilem

Lisinopril by měl být užíván s opatrností při užívání určitých léků. Pokud máte nějaké základní zdravotní potíže - například cukrovku nebo onemocnění ledvin - možná se budete muset lisinoprilu vyhnout, v závislosti na tom, jaké další léky užíváte. Níže jsou uvedeny některé z hlavních lékové interakce na co si dát pozor (FDA, 2014):

 • Diuretika (pilulky na vodu): Lisinopril může způsobit další pokles krevního tlaku u lidí užívajících současně diuretika. Jiné typy diuretik mohou ovlivnit hladinu draslíku v těle, což zvyšuje riziko hyperkalemie, pokud jsou užívány společně s lisinoprilem.
 • Antidiabetika: Léky používané k léčbě cukrovky, jako je inzulín a perorální hypoglykemické léky, mohou zvýšit riziko hypoglykémie nebo nízké hladiny cukru v krvi.
 • Nesteroidní protizánětlivé látky (NSAID): Pacienti užívající NSAID, zejména pacienti se špatnou funkcí ledvin, mohou být při současném užívání lisinoprilu vystaveni riziku selhání ledvin. NSAID mohou také snížit účinnost lisinoprilu.
 • Aliskiren: Aliskiren se také používá k léčbě vysokého krevního tlaku. V kombinaci s ACE inhibitory může aliskiren způsobit nízký krevní tlak, vysokou hladinu draslíku v krvi a selhání ledvin.
 • Lithium: Lithium, které se používá k léčbě příznaků bipolární poruchy, se může stát toxickým v kombinaci s ACE inhibitory, jako je lisinopril.
 • Zlato: Pacienti, kteří užívají injekce zlata (také známé jako aurothiomalát sodný) k léčbě zánětlivých onemocnění, mohou zaznamenat nežádoucí účinky - včetně zrudnutí obličeje, nevolnosti a nízkého krevního tlaku - při současném užívání s lisinoprilem.

Další věci, kterým je třeba se při užívání vyhnout lisinopril zahrnují alkohol, náhražky solí a doplňky draslíku. To nezahrnuje všechny potenciální lékové interakce s lisinoprilem. Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče dříve, než začnete užívat jakýkoli typ inhibitoru ACE, zvláště pokud máte jiné podmínky nebo užíváte více léků.

Reference

 1. American Heart Association (AHA). Příčiny srdečního selhání. (2017, 31. května). Citováno 15. října 2020 z: https://www.heart.org/en/health-topics/heart-failure/causes-and-risks-for-heart-failure/causes-of-heart-failure
 2. American Heart Association (AHA). Ohrožení zdraví vysokým krevním tlakem. (2016, 31. října). Citováno 12. října 2020 z: https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/health-threats-from-high-blood-pressure
 3. American Heart Association (AHA). Léčba infarktu. (2017, 31. května). Citováno 15. října 2020 z: https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/treatment-of-a-heart-attack
 4. American Heart Association (AHA). Porozumění hodnotám krevního tlaku. (n.d.). Citováno 12. října 2020 z: https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/understanding-blood-pressure-readings
 5. Kochanek, K. D., Murphy, S. L., Xu, J., & Arias, E. (2019). Úmrtí: Konečná data za rok 2017. Zprávy národní statistiky o životním prostředí, 68 (9). Citováno z https://www.cdc.gov/nchs/data/nvsr/nvsr68/nvsr68_09-508.pdf
 6. Lopez, E. O., Parmar, M., Pendela, V. S., & Terrell, J. M. (2020). Lisinopril. StatPearls. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482230/
 7. Messerli, F. H., Bangalore, S., Bavishi, C., & Rimoldi, S. F. (2018). Inhibitory enzymu konvertujícího angiotensin u hypertenze: používat nebo nepoužívat? Journal of the American College of Cardiology, 71 (13), 1474-1482. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29598869/
 8. Oparil, S., Acelajado, M. C., Bakris, G. L., Berlowitz, D. R., Cifkova, R.,… Whelton, P. K. (2018). Hypertenze. Nature Reviews Disease Primers, 4, Citováno z https://doi.org/10.1038/nrdp.2018.14
 9. US Food and Drug Administration (FDA) - Highlights of Prescribing Information, ZESTRIL (June 2018). Citováno 15. října z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/019777s064lbl.pdf
 10. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) - ZESTORETIC (lisinopril a hydrochlorothiazid) (n.d.). Citováno 15. října z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2009/019888s045lbl.pdf
 11. US Food and Drug Administration (FDA) - ZESTRIL (lisinopril) (n.d.). Citováno 15. října z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2009/019777s054lbl.pdf
 12. Americká národní lékařská knihovna (NLM) - ŠTÍTEK: lisinoprol - tableta lisinoprilu (2007, 2. března). Citováno 11. srpna 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=27ccb2f4-abf8-4825-9b05-0bb367b4ac07
 13. Whelton, P. K., Carey, R. M., Aronow, W. S., Casey, D. E., Collins, K. J., ... Wright, J. T. (2017). Pokyny z roku 2017 k prevenci, detekci, hodnocení a léčbě vysokého krevního tlaku u dospělých: Zpráva pracovní skupiny American College of Cardiology / American Heart Association o pokynech pro klinickou praxi. Hypertenze, 71 (6). Citováno z https://doi.org/10.1161/HYP.0000000000000065
Vidět víc