Co je to hematohidróza? Opravdu lidé potí krev?

Co je to hematohidróza? Opravdu lidé potí krev?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pro kohokoli, kdo se někdy během důležité prezentace potil přes pracovní košili nebo si musel dát zpocené dlaně do kapes, než aby držel ruku z milostného zájmu, to pochopíte: Pocení může být velkým problémem. Ale kromě vážných potních stavů, jako je nadměrné pocení (nadměrné pocení) nebo méně časté hypohidrózy (nedostatečné pocení), jak jinak může být pot problematický? Pro začátek, co třeba extrémně vzácný stav zvaný hematidróza, který zahrnuje pocení - připrav se, čtenáři - na krev.Životně důležité orgány

  • I když jsou extrémně vzácné, lidé opravdu mohou potit krev kvůli stavu nazývanému hematidróza (nebo hematohidróza).
  • Podmínka je extrémně vzácná.
  • Mezi příčiny hematidrózy patří extrémní fyzický nebo emoční stres.
  • Léčba může zahrnovat léky proti úzkosti, antidepresiva, jiné typy léků nebo příznaky mohou vyřešit samy.

Dokážete opravdu potit krev?

Věřte tomu nebo ne, ano, lidé opravdu mohou potit krev. První věc první: Jedná se o extrémně vzácné onemocnění, takže není třeba okamžité paniky nebo zkázy. Podle obsáhlého článku v časopise Canadian Medical Association Journal ze 42 lékařských článků na toto téma napsaných v letech 1880 až 2017 se zdálo, že se hematidróza objevuje průměrně jednou za každé tři roky. A zatímco nedávno zprávy Zdá se, že naznačuje, že výskyt onemocnění velmi pomalu roste (v recenzované lékařské literatuře bylo zaznamenáno 28 nových případů v letech 2004 až 2017), odborníci stále tvrdí, že hematidróza je i nadále extrémně vzácným klinickým jevem a nikdy se nezdálo, že by fatální (Duffin, 2017).

Zatímco lékařské zprávy o hematidróze se začaly objevovat v 19. století, zmínky o datu její existence až do předbiblických dob (i když se zdá, že se objevuje také v Bibli, v příběhu o Kristově utrpení v Lukášovi 22:44). Ve třetím století př. N. L. Napsal Aristoteles v části Animals, Instances, ve skutečnosti nejsou neznámé u osob, které v důsledku kachektického stavu vylučovaly pot připomínající krev. V Dějinách zvířat napsal: Pokud se krev dostane mimořádně tekutou, zvířata onemocní; protože krev se pak promění v něco jako ichor nebo kapalinu tak řídkou, že je někdy známo, že vyzařuje póry jako pot (Duffin, 2017).

Řecký lékař z druhého století Galen popsal ve svém psaní pocení krve a lékaři ve středověku a v raném novověku příležitostně poukazovali na možnost hematohidrózy, ale původní případy uváděli jen zřídka. Začaly se objevovat první zprávy o hematidróze kolem 17. století (Duffin, 2017).

Podle analýzy nověji hlášených případů hematidrózy jsou nejčastějšími místy na těle, kde lidé prokazatelně potí krev, čelo, pokožka hlavy, obličej, oči a uši. Lékaři však také pozorovali krvavý pot na trupu a končetinách. Někdy byl krvavý pot doprovázen bolestí nebo brněním a někteří lidé, kteří tento stav zažili, měli také hypertenzi (vysoký krevní tlak) nebo bolesti hlavy.

viagra potřebujete předpis

reklama

Řešení nadměrného pocení doručeno k vašim dveřímDrysol je lék na předpis první volby při nadměrném pocení (hyperhidróze).

Zjistit více

Co způsobuje, že někdo potí krev?

Když se poprvé objevily teorie kolem hematidrózy, většina případů se objevila u žen, takže podle lékařských historiků někteří autoři z 19. století spekulovali, že tento stav byl nějak souvisí s menstruací a další věřili, že to byl produkt hysterie (první duševní porucha způsobená ženami) (Duffin, 2017; Tasca, 2012). V průběhu staletí však modernější případové teorie nabízely alternativní teorie o možných příčinách hematidrózy.

Dnes je hematidróza považována za stav, který zahrnuje prasknutí kapilárních krevních cév které krmí kanály potních žláz. Toto prasknutí způsobí, že cévy produkují krev žlázami. Několik krevních cév tvoří síť kolem potních žláz a může se zúžit při extrémním fyzickém nebo emočním stresu. Když stres pomine, pak se cévy rozšíří, což způsobí únik krve do potních žláz. Když žlázy pravidelně produkují pot, vytlačují krev na povrch a způsobují, že směs krvavého potu prosakuje kůží (Biswas, 2013).

Odborníci dnes považují extrémní fyzický nebo emoční stres za hlavní příčiny hematidrózy. Nezdá se, že by existovala jediná příčina hematidrózy, ale vědci identifikovali několik možných příčin prostřednictvím případových studií. U některých lidí může menstruace skutečně hrát roli: Zástupná menstruace 'Cyklické krvácení' se týká cyklického krvácení do extragenitálních orgánů během normálního menstruačního cyklu (Barat, 1988). Poruchy krvácení, psychogenní purpura (vzácná kožní porucha), problémy s nervovým systémem a další byly také citovány jako potenciální příčiny hematidrózy . V některých případech však není vůbec patrná příčina (Biswas, 2013).

Jak léčit hematidrózu

V okolí hematidrózy stále existuje spousta neznámých a neexistuje žádná účinná a účinná léčba. Pokud váš poskytovatel zdravotní péče má podezření, že byste mohli mít tento stav, budete muset být kvůli testování hospitalizováni. Některé z testů můžete obdržet, když se lékaři pokusí diagnostikovat vaše příznaky, včetně krevních testů k vyhodnocení krevního obrazu, psychiatrických testů, biopsií tkání k testování abnormálních buněk a jaterních funkčních testů (Biswas, 2013). Jiní odborníci se mohou spolehnout na něco, co se nazývá benzidinový test, který testuje přítomnost krve a / nebo provádí mozkové skenování, jako je počítačová tomografie (CT) a magnetická rezonance (MRI).

Přestože nalezení správné léčby hematidrózy může být výzvou, některé věci, které by mohly být vyzkoušeny, zahrnují vitamin C, hemostatické léky (léky, které zastavují krvácení), léky proti úzkosti, antidepresiva a propranolol (beta blokátor). V některých případech příznaky hematidrózy vymizí samy, spontánně (NIH, n.d.).retinovat gel před a po

Reference

  1. Barat M, Kwedar SA (1988). Oční zástupná menstruace. J Pediatr Ophthalmol, Strabismus. Září-říjen 1988; 25 (5): 254-5. Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3171833
  2. Biswas, S., Surana, T., De, A., & Nag, F. (2013). Zvláštní případ pocení krve. Indian journal of dermatology, 58 (6), 478–480. doi: 10.4103 / 0019-5154.119964, Odkaz
  3. Duffin J. (2017). Pocení krve: historie a přehled. CMAJ: Canadian Medical Association Journal. 189 (42), E1315 – E1317. doi: 10,1503 / cmaj.170756, https://www.cmaj.ca/content/189/42/E1315
  4. NIH (n.d.). Hematohidróza. Citováno z: https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/13131/hematohidrosis
  5. Tasca, C., Rapetti, M., Carta, M. G. a Fadda, B. (2012). Ženy a hysterie v historii duševního zdraví. Klinická praxe a epidemiologie v oblasti duševního zdraví: CP & EMH, 8, 110–119. doi: 10,2174 / 1745017901208010110, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3480686/
Vidět víc