Co je houbové akné (Malassezia folliculitis)?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Co je houbové akné (Malassezia folliculitis)?

Každý zná akné, ať už jako teenager nebo později jako dospělý. Dokonce i novorozenci mohou mít akné. Toto akné se nazývá akné vulgaris. Existuje však jiný typ kožního onemocnění s aknéiformními (vypadá jako akné) vyrážky a často je chybně diagnostikováno jako akné - Malassezia folliculitis (dříve známá jako Pityrosporum folliculitis), nebo jak se běžně nazývá houbové akné.

Životně důležité orgány

 • Plísňové akné je způsobeno Malassezia kvasinky, které normálně žijí na pokožce.
 • Není to pravda, akné a často se zhoršuje typickou léčbou akné. Můžete mít oba typy záchvatů současně.
 • Plísňové akné jsou často svědivé a jsou tvořeny malými hrbolky častěji na hrudi, zádech a ramenou.
 • Léčba obvykle zahrnuje kombinaci modifikací návyků, krémů / šamponů dostupných na přepážce a antifungálních pilulek na předpis.

Ale ve skutečnosti to není akné; jen to tak vypadá. Mnoho lidí není diagnostikováno s folikulitidou Malassezia až po vyzkoušení tradiční léčby akné bez zlepšení. Vzhledem k tomu, že houbové akné je často zaměňováno s typickým akné, je obtížné získat přesné počty lidí s folikulitidou Malassezia. Odhady však jsou takové 12% až 27% lidé s akné mají také plísňové akné (Rubenstein, 2014).

Jak se liší houbové akné (Malassezia folliculitis) od typického akné (akné vulgaris)?

Pravidelné akné je obvykle rozptýleno, hlavně na obličeji, a vyrážky mají různé léze: bílé tečky, černé tečky, papuly atd. Plísňové akné vypadá trochu jinak - obvykle vypadá jako malé (1–2 mm) hrbolky a pustuly podobné velikosti a tvar. Dalším rozdílem je, že akné může postihnout kohokoli, staré i mladé. Malassezia folikulitida typicky postihuje mladé dospělé, zejména ty, kteří žijí nebo kteří navštívili, zahřáli, tropické podnebí kvůli vysokým teplotám a vlhkosti (Saunte, 2020).

reklama

toprol xl 25 mg na úzkost

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Na rozdíl od akné je Malassezia folliculitis obvykle svědivá - téměř 80% lidí s plísňovým akné má tento příznak (Cohen, 2020). Běžně najdete plísňové akné častěji na internetu kmen (ramena, hrudník a záda) než na obličeji (Rubenstein, 2014). Pokud k tomu dojde na obličeji, obvykle na brada nebo boky , spíše než centrální obličej jako u typického akné (Rubenstein, 2014).

jak dlouhý je mikro penis

Jak již bylo zmíněno, můžete mít současně plísňové akné i typické akné, takže je někdy můžete tyto dva druhy odlišit. Stejně jako akné vulgaris je Malassezia folikulitida častější u teenagerů kvůli jejich mastné pokožce (děkuji vám hormony!). Zatímco však pravidelné akné jsou obvykle spojeny s kožními bakteriemi ( P. acnes / C. acnes ), plísňové akné není překvapením způsobeno kožními plísněmi, Malassezia droždí. Posledním hlavním rozdílem je, že houbové akné nereaguje na obvyklé ošetření akné, které se zaměřuje na zastavení ucpaných pórů, mastné pokožky, zánětů a bakteriálních infekcí. Nějaké akné léčby může houbové akné zhoršit - zejména antibiotika a steroidy (Cohen, 2020).

Příčiny plísňového akné

Hlavním viníkem houbového akné jsou kožní kvasinky Malassezia . Malassezia obvykle roste na pokožce a obvykle nezpůsobuje problém - je součástí vaší běžné kožní flóry (látky, které rostou na vaší pokožce), stejně jako kožní bakterie. Malassezia spoléhá na vaši pokožku oleje (kožní maz), proto roste na mastnější pokožce (jako určité části obličeje, pokožky hlavy, zad atd.) (Saunte, 2020). Když se kvasinky vymknou kontrole, mohou se dostat do vlasového folikulu, způsobit zánět a vést k průlomům. Malassezia může také způsobit seboroickou dermatitidu, další kožní onemocnění a 40% lidí s Malassezia folliculitis mají také seboroickou dermatitidu. Kožní problémy vznikají, když něco narušuje normální kožní flóru a umožňuje to Malassezia přerůstání, počítaje v to (Rubenstein, 2014):

Mám užívat tretinoin každou noc? Co je nejlepší pro mou pleť?

6 minut čtení

 • Podnebí : Teplé, tropické klima povzbuzuje Malassezia růst v důsledku teplot a vysoké vlhkosti. Jedna studie to zjistila 56% lidí s akné na Filipínách mají také plísňové akné (Jacinto-Jamora, 1991). Někteří lidé si také všimnou, že se jejich příznaky mění v průběhu roku , horší v horkém létě a lepší v chladné zimě (Ayers, 2005).
 • Mastná pleť : Folikulitida Malassezia je u dospívajících běžná kvůli zvýšené produkci kožního mazu, která jde spolu s dospíváním.
 • Zachycuje vlhkost na pokožce : Pocení je přirozeným způsobem, jak se vaše tělo ochladit. Pokud však pot zůstane na pokožce, může vyvolat nadměrný růst kvasinek. Pokud zůstanete ve zpoceném cvičebním oblečení, budete mít zpocené cvičební oblečení nebo těsné oblečení, může to na pokožce zadržovat vlhkost. Po nadměrném pocení noste volné, prodyšné oblečení a sprchu.
 • Užívání antibiotik : Rovnováha bakterií a kvasinek na pokožce je nedílnou součástí zdravé pokožky. Pokud vyvážíte rovnováhu tím, že zabijete kožní bakterie antibiotiky, kožními kvasinkami Malassezia , může převzít a způsobit kožní problémy. Bakteriální akné je někdy léčeno perorálními antibiotiky nebo antibakteriálními krémy / krémy, které mohou houbové akné zhoršit.
 • Snížená funkce imunitního systému : Užívání léků, jako jsou steroidy (jak ústy, tak i na kůži), a určité zdravotní stavy, jako je cukrovka a HIV, snižují funkci imunitního systému. To znamená, že vaše tělo již nedokáže udržet Malassezia kvasinky pod kontrolou, což vede k přerůstání a Malassezia folikulitidě.

Příznaky plísňového akné

Společné znaky a příznaky Malassezia folliculitis (nebo Pityrosporum folliculitis) zahrnují (Rubenstein, 2014):

 • Svědění (u téměř 80% lidí)
 • Hrudky, pupínky, papuly a pustuly podobného tvaru a velikosti (1–2 mm)
 • Zhoršení akné v horkém počasí
 • Výpadky více na hrudi, ramenou a zádech než na obličeji
 • Jiné souběžné Malassezia kožní onemocnění související se seboroickou dermatitidou nebo lupy
 • Nedostatek zlepšení nebo zhoršení při tradiční terapii akné

Jak je diagnostikováno houbové akné?

Pokud je houbové akné tak často zaměňováno s běžným akné, jak víte, že ho máte? Správná diagnóza bohužel není odhalena po většinu času, dokud nebude vyzkoušena a selže typická léčba akné. Existují však způsoby, jak diagnostikovat tento stav, a poskytovatelé mohou použít kombinaci metody , včetně (Saunte, 2020):

zvýšit průtok krve do tkáně penisu
 • Typický klinický obraz: Papuly a pustuly stejné velikosti a tvaru a vyrážky více na rameni, hrudníku a zádech než na obličeji velmi naznačují plísňové akné, ale nejsou definitivní.
 • Škrábání kůže: Škrábání papulí a pustul, barvení buněk určitou chemickou látkou a jejich zkoumání pod mikroskopem může pomoci s diagnózou, protože váš dermatolog nebo poskytovatel zdravotní péče může vizualizovat Malassezia droždí.
 • Kožní biopsie: Invazivnější než škrábání, malý kousek kůže, včetně infikovaného folikulu, je odstraněn a vyšetřen pod mikroskopem, aby se hledal Malassezia droždí.
 • Odpověď na léčbu: Zlepšení po léčbě antifungálními léky je dobrou známkou toho, že vaše akné bylo plísňové, nejen akné vulgaris.

Co retinol dělá pro vaši pokožku? Tyto čtyři věci

7 minut čtení

Jak se zbavit plísňového akné

Je pravděpodobné, že jste vyzkoušeli mnoho různých krémů, krémů atd., Abyste se zbavili akné. Pokud však máte houbové akné, existuje velká šance, že tradiční léčba akné nepomohla a dokonce ji zhoršila. Ale je tu naděje! Několik účinných ošetření může pomoci zlepšit vaše plísňové akné. Poskytovatelé zdravotní péče nebo dermatologové často kombinují metody léčby plísňového akné a váš plán může zahrnovat modifikace návyků, léky dostupné bez lékařského předpisu a léky na předpis.

Změny zvyku zahrnují sprchování, kdykoli se nadměrně potíte, převlékání cvičebního oblečení hned po cvičení a oblékání prodyšných látek. Všechny tyto změny pomáhají snižovat zachycený pot a vlhkost na pokožce. Víme také, že mastná pokožka hraje roli v plísňovém akné - takže změna rutiny péče o pleť za účelem redukce mastnoty může pomoci. Používejte nemastné prostředky na péči o pleť, které pravidelně čistěte.

Volně prodejné léky mohou pomoci snížit populaci hub na pokožce. Tyto antifungální krémy nebo krémy se však nemohou dostat hluboko do folikulů, takže samy o sobě moc dobře nefungují. Váš poskytovatel může doporučit jejich použití v kombinaci s antifungálními pilulkami. Volně prodejná antimykotika krémy nebo krémy zahrnují (Levin, 2011):

 • Ketokonazol lotion 2% denně
 • Ekonazolový nitrátový krém 1% denně
 • Klotrimazolový krém 1% denně
 • Šampon selenu 1% proti lupům používaný jako šampon i pro mytí těla (např. Selsun blue)

Nejúčinnějším způsobem léčby Malassezia folikulitidy jsou antifungální léky na předpis. Perorální antimykotická léčba (pilulky) je nejlepší k dosažení kvasinek hluboko ve vlasových folikulích, proto se obvykle používají nejprve po dobu několika týdnů. Jakmile akné zmizí, mohou pleťové vody nebo šampony a / nebo antifungální pilulky jednou týdně nebo jednou za měsíc udržet akné na uzdě (udržovací léčba) - bohužel, recidivy jsou běžné. Léky na předpis zahrnout (Levin, 2011):

 • Ketokonazol (primární nebo udržovací léčba)
 • Flukonazol (primární nebo udržovací léčba)
 • Itrakonazol (primární nebo udržovací léčba)
 • 2,5% seleničitý krém používaný jako šampon a mytí těla (udržovací terapie)
 • Ketokonazolový šampon 2% (udržovací terapie)

Jak zabránit plísňovým akné

Většina lidí považuje své akné za trapné nebo otravné a jsou ochotni udělat cokoli, aby se tomu vyhnuli. Bohužel nelze předcházet všemu akné. Genetika hraje roli v tom, jak špatné může být vaše akné, ať už akné vulgaris nebo malassezia folikulitida. Máte-li zdravotní potíže, jako je HIV nebo cukrovka, je pravděpodobnější, že se u vás objeví akné, zejména plísňové. Existují však věci, které můžete udělat, abyste zabránili vzniku plísňového akné.

 • Sprchování, kdykoli se nadměrně potíte
 • Ihned se převlékněte z propoceného oblečení
 • Nepoužívejte přiléhavé oblečení a místo toho volte prodyšné látky
 • Vyberte si produkty péče o pleť, které nejsou mastné
 • Vyvarujte se zbytečných antibiotik, ať už topických, nebo pilulek - než vysadíte jakékoli léky, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče

Kdy navštívit dermatologa

Pokud máte plísňové akné, může se to zlepšit změnou vašich návyků pomocí lokálních léčebných postupů, které si můžete koupit volně prodejně. Pokud však vaše akné trvá déle než několik týdnů, nezlepšuje se nebo se zhoršuje, nebo se cítíte stydlivě a trapně, měli byste navštívit dermatologa. Váš dermatolog nebo poskytovatel zdravotní péče s vámi bude spolupracovat na vytvoření léčebného plánu, který je pro vás vhodný.

Reference

 1. Ayers K, Sweeney SM, Wiss K. Pityrosporum Folikulitida: Diagnostika a léčba u 6 žen s adolescentkami s akné vulgaris. Arch Pediatr Adolesc Med. 2005; 159 (1): 64–67. https://doi.org/10.1001/archpedi.159.1.64
 2. Cohen P R, Erickson C, Calame A (1. ledna 2020) Malassezia (Pityrosporum) Folikulitida inkognito: Folikulitida spojená s malassezií maskovaná topickou kortikosteroidní terapií. Cureus 12 (1): e6531. https://doi.org/10.7759/cureus.6531 Odkaz
 3. Jacinto-Jamora, S., Tamesis, J., & Katigbak, M. L. (1991). Pityrosporum folliculitis na Filipínách: diagnostika, prevalence a léčba. Journal of the American Academy of Dermatology, 24 (5 Pt 1), 693–696. https://doi.org/10.1016/0190-9622(91)70104-a
 4. Levin, N. a Delano, S., 2011. Hodnocení a léčba kožních poruch souvisejících s malassezií. Cosmetic Dermatology, 24 (3), str. 137-145. https://mdedge-files-live.s3.us-east-2.amazonaws.com/files/s3fs-public/Document/September-2017/024030137.pdf
 5. Rubenstein, R. M. a Malerich, S. A. (2014). Malassezia (pityrosporum) folikulitida. Časopis klinické a estetické dermatologie, 7 (3), 37–41. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3970831/
 6. Saunte, D., Gaitanis, G., & Hay, R. J. (2020). Kožní nemoci spojené s malassezií, použití diagnostiky a léčby. Hranice v buněčné a infekční mikrobiologii, 10, 112. https://doi.org/10.3389/fcimb.2020.00112
Vidět víc