Co je to ejakulace? Jak se to stalo?

Co je to ejakulace? Jak se to stalo?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Když se věnujete sexuálním aktivitám, obvykle začínáte touhou, potom přejdete k vzrušení a erekci a nakonec skončíte ejakulací. Některá běžná jména pro ejakulaci jsou cumming, jizzing, shoot your load a mnoho dalších, které lze najít na internetu. Ejakulace je úzce spjata s mužským orgasmem a obvykle se oba vyskytují společně (Alwaal, 2015). Muži však mohou ejakulovat bez orgasmu a naopak. Během ejakulace penis uvolňuje sperma (známé také jako ejakulát, sperma, jizz atd.), Což je lepkavá bílá tekutina, která obsahuje vaše spermie.

Životně důležité orgány

 • Ejakulace má dvě fáze: emise a vypuzení.
 • Emisní fáze je, když je sperma vytvořeno kombinací tekutin z prostaty, semenných váčků a chámovodu.
 • Vylučovací fáze jsou svalové kontrakce, které pohánějí sperma do močové trubice a ven z penisu.
 • Několik možných problémů s ejakulací zahrnuje předčasné, opožděné, chybějící nebo retrográdní ejakulace.

Jak dochází k ejakulaci?

Ejakulace je složitý proces se dvěma fázemi: emise a vypuzování. Zahrnuje několik různých částí mužského reprodukčního systému, včetně:

 • Vas deferens: zkumavky, které ukládají a přemisťují spermie ze varlat do penisu
 • Semenné váčky: žlázy, které tvoří tekutiny, které jdou do spermatu
 • Prostata: žláza vylučující tekutiny, které krmí a chrání spermie
 • Urethra: trubice uvnitř penisu, kterou moč a sperma opouštějí tělo
 • Močový měchýř: orgán, ve kterém je vaše moč uložena až do močení

Emise je krátká fáze tvoří první část ejakulace . Tuto fázi spouští autonomní nervový systém (myslete na boj nebo útěk) prostřednictvím nervů vedoucích z mužského reprodukčního systému do míchy. Nejprve se hrdlo močového měchýře uzavře, takže sperma nemůže cestovat zpět do močového měchýře (Alwaal, 2015). Poté prostata a semenné váčky přidávají své semenné tekutiny do močové trubice. Tam se k nim připojí spermie, které putovaly ze varlat přes chámovodu a vytvářely semeno. V tomto okamžiku je ejakulace nevyhnutelná.

reklama

Předčasná ejakulace

Zvyšte důvěru pomocí OTC a Rx léčby pro předčasnou ejakulaci.

Zjistěte více

Další fází ejakulace je vyloučení; toto je fáze, kdy sperma opouští tělo. Svaly v pánvi a penisu se několikrát stahují a vylučují sperma přes močovou trubici a ven z penisu. Po ejakulaci erekce klesá a máte dočasné období, kdy nemůžete mít další erekci, známou jako refrakterní období.

Co je pre-cum?

Pre-cum, také známý jako pre-ejakulát, je tekutina, která se uvolňuje, když je muž sexuálně vzrušený, ale předtím, než ejakuluje. Na špičce penisu si možná všimnete malého množství tekutiny. Tato tekutina je obvykle čirá a liší se od spermatu. Vyrábí se speciálními žlázami v penisu zvanými Cowperovy žlázy. Pre-cum působí na mazání penisu a na pomoc spermatu opustit tělo. Tekutina také pomáhá působit proti kyselosti zbytkové moči v močové trubici, čímž chrání spermie ve spermatu. Zatímco pre-cum sám o sobě neobsahuje spermie, pokud jste v poslední době ejakulovali, mohou v močovodu stále zůstat zbytky spermií. Pokud tedy nepoužíváte antikoncepci, je možné, že žena otěhotní z těhotenství.

Co jsou noční emise?

Noční emise (nebo mokré sny) jsou, když máte orgasmus a ejakulujete ve spánku. To je nejčastější během puberty; obvykle se s věkem snižují. Tyto mokré sny nelze ovládat a jsou běžným aspektem vašeho sexuálního zdraví.

Potenciální problémy s ejakulací

Uspokojivý sex závisí na složité souhře mnoha faktorů; někdy se něco pokazí a výsledek není takový, jaký jsme očekávali nebo chtěli. Potenciální problémy s ejakulací zahrnují:

 • Předčasná ejakulace (PE): Ejakulace dříve během sexu, než jste vy nebo váš partner zamýšleli. Tento stav postihuje třetinu mužů ve věku 18 až 59 let. Naštěstí Americká urologická asociace uvádí, že 95% případů se léčbou zlepšuje (AUA, n.d.). Předpokládá se, že PE je způsobena kombinací psychologických a biologických faktorů a léčba probíhá prostřednictvím behaviorálních a lékařských terapií. Další informace o předčasné ejakulaci se dozvíte kliknutím tady .
 • Zpožděná ejakulace: Ejakulace, která trvá déle, než byste si vy (nebo váš partner) přáli, patří mezi nejméně pochopené a nejméně časté, méně než 3% mužů , mužská sexuální dysfunkce (Althof, 2016). Někteří muži mohou k dosažení orgasmu a ejakulace potřebovat více než 20–25 minut stimulace. Problémy s dosažením ejakulace mohou být někdy výsledkem deprese, úzkosti, užívání alkoholu, užívání léků nebo cukrovky; řešení těchto problémů může zlepšit ejakulaci.
 • Retrográdní ejakulace: Někdy se označuje jako suchý orgasmus, retrográdní ejakulace nastává, když sperma cestuje dozadu do močového měchýře, nikoli z penisu. Muži s tímto stavem jsou stále schopni orgasmu, ale bez doprovodné ejakulace. Při retrográdní ejakulaci si můžete všimnout, že vaše moč vypadá zakalená kvůli smíšenému spermatu, zvláště pokud močíte hned po sexu. Mezi běžné příčiny patří operace prostaty, konkrétně transuretrální resekce prostaty (TURP), operace močového měchýře a cukrovka.
 • Anejaculation (bez ejakulace): Neschopnost ejakulace je vzácná ale může to být způsobeno roztroušenou sklerózou, cukrovkou a poraněním míchy v důsledku chirurgického zákroku, traumatu atd. (Althof, 2016)
 • Bolestivá ejakulace: Může to být známka onemocnění prostaty, jako je zánět (prostatitida), zvětšení (benigní hyperplazie prostaty) nebo rakovina prostaty.
 • Krvavá ejakulace: Krev ve spermatu (nazývaná také hematospermie) může být jistě alarmující, ale obvykle se není čeho bát. Zejména u mužů mladších 40 let to obvykle neznamená závažný problém, který se často vyřeší sám. U mužů starších 40 let, kteří mají několik epizod načervenalého nebo nahnědlého spermatu, však existuje několik potenciální příčiny , včetně zánětu, infekce, rakoviny prostaty, traumatu atd. (Mathers, 2017) Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud máte krev ve spermatu, zvláště pokud máte více než 40 let nebo pokud máte jakékoli související příznaky, jako je bolest při ejakulaci nebo močení bolesti ve slabinách nebo dolní části zad, výtok z penisu nebo pokud máte jen obavy a chtěli byste být vyšetřeni.

Závěrem

Ejakulace je vrcholem pohlavního styku a je nezbytná pro plodnost. Je to součást vašeho sexuálního zdraví, a když je nefunkční, diskuse s vaším poskytovatelem zdravotní péče vám mohou pomoci dosáhnout opětovného uspokojení se sexuálním životem.

Reference

 1. Althof, S.E., & Mcmahon, C.G. (2016). Současná léčba poruch mužského orgasmu a ejakulace. Urology, 93, 9–21. doi: 10.1016 / j.urology.2016.02.018, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26921646
 2. Alwaal, A., Breyer, B. N., & Lue, T. F. (2015). Normální mužská sexuální funkce: důraz na orgasmus a ejakulaci. Plodnost a sterilita, 104 (5), 1051–1060. doi: 10.1016 / j.fertnstert.2015.08.033, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26385403
 3. Americká urologická asociace (AUA) Co je to předčasná ejakulace? (n.d.). Citováno 25. října 2019, z https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/premature-ejaculation
 4. Mathers, M. J., Degener, S., Sperling, H., & Roth, S. (2017). Hematospermie - příznak s mnoha možnými příčinami. Deutsches Aerzteblatt Online, 114 (11), 186–191. doi: 10,3238 / arztebl.2017.0186, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28382905
Vidět víc