Co je to ekzém pokožky hlavy?

Co je to ekzém pokožky hlavy?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

jak zvětšit délku penisu přirozeně

Ekzém pokožky hlavy je nejčastěji způsoben stavem kůže známým jako seboroická dermatitida. Tento chronický stav způsobuje svědění vyrážky na určitých částech těla, která během vzplanutí zmizí a vrátí se. Když je mírné, mohou být lupy jediným znamením, že je máte. Pokud je však závažnější, může tento stav způsobit zarudnutí nebo podráždění, otoky, silné svědění a tvorbu bílých nebo žlutých šupin na kůži.

Životně důležité orgány

 • Svědění a ekzém pokožky hlavy jsou běžné problémy, které postihují mnoho lidí různého etnického původu.
 • Seboroická dermatitida je nejčastější příčinou ekzému na pokožce hlavy a při neléčení může vést k zarudnutí, podráždění a nepohodlí.
 • Mezi další příčiny podráždění pokožky hlavy patří psoriáza, atopická dermatitida a neurodermatitida.
 • Ačkoli pro většinu typů ekzému na pokožce hlavy neexistuje léčba stříbrnou kulkou, existuje několik léčebných postupů na předpis a na předpis, které vám pomohou zmírnit vaše příznaky.

Tyto skvrny na pokožce nebudou vypadat suché; místo toho se často objevují mastné nebo vlhké (Schwartz, 2006). Zatímco lupy postihují pouze pokožku hlavy, může postihnout i závažnější seboroická dermatitida jiné oblasti těla jako obličej, za ušima, podpaží a horní část hrudníku (Borda, 2015).

U kojenců se seboroická dermatitida nazývá kolébková čepička. Víčko kolébky způsobuje šupinaté skvrny na pokožce hlavy dítěte s křupavým vzhledem - ale tento stav je neškodný. Bude to často zmizet mezi šesti měsíci a jedním rokem věku (Borda, 2015). Kolébka a lupy jsou u dětí zcela běžné; studie publikovaná v roce 2003 zjistili, že více než 40% dotazovaných dětí mělo lupiny (Foley, 2003).

reklama

Pohodlný způsob, jak kontrolovat vzplanutí ekzému

Navštivte lékaře online. Nechte si předvést léčbu ekzému na předpis.

Zjistěte více

U dospělých však může být tento stav všudypřítomnější a dlouhodobější. Příznaky mohou přicházet a odcházet po zbytek dospělého života člověka a mohou vzplanutí kvůli určitým rizikovým faktorům, jako je stres nebo vystavení chladnému nebo suchému vzduchu.

Seboroická dermatitida navíc není nakažlivá, postihuje více muže než ženy a odhaduje se, že postihuje více než polovinu dospělé populace na celém světě - se zvýšeným výskytem u HIV pozitivních lidí au pacientů s Parkinsonovou chorobou (Borda, 2015).

Co způsobuje seboroickou dermatitidu?

I když přesná příčina seboroické dermatitidy není známa, bylo navrženo několik dobře zdokumentovaných nápadů. Jedna myšlenková škola je, že tento stav je způsoben druhem kvasinek zvaných Malassezia (konkrétně Marcus sférický M. zdrženlivý mezi ostatními ) (Gaitanis, 2012).

Tato droždí je považována za běžnou součást toho, co vědci nazývají lidský mikrobiom, což znamená, že je přirozeně se vyskytující součástí ekosystému lidské kůže. Tento ekosystém zahrnuje několik bakterií a hub, které jsou prospěšné a někdy nezbytné pro přežití člověka. Vědci si však nejsou jisti, zda je seboroická dermatitida způsobena příliš velkým množstvím hub nebo mít na to reakci (Borda, 2015).

Další navrhovaná teorie je, že seboroická dermatitida je způsobena nadměrnou produkcí olejovité tekutiny zvané kožní maz. Kožní maz je mastná tekutina vylučovaná v reakci na hormony, která chrání pokožku před třením a maže ji a zadržuje vlhkost. Mazové žlázy (které jsou zodpovědné za produkci kožního mazu) se nacházejí uvnitř kůže na téměř celém povrchu těla, s výjimkou dlaní vašich rukou a chodidel (Makrantonaki, 2011).

pojištění kryje léky na erektilní dysfunkci

Ekzémová dieta? Jíst tyto potraviny může snížit vzplanutí

6 minut čtení

Vědci dospěli k závěru, že produkce kožního mazu souvisí se seboroickou dermatitidou, protože k tomuto onemocnění dochází častěji v těch částech života, kde vaše tělo produkuje nejvíce kožního mazu. Někteří pacienti se seboroickou dermatitidou však mají typické množství mazu a ne všichni dospělí s nadbytkem mazu pokračují vyvinout nemoc (Borda, 2015).

Hraje také několik jednotlivých faktorů a role ve vývoji seboroické dermatitidy , mimo jiné včetně genetiky, vašeho imunitního systému, složení nejvzdálenější vrstvy pokožky (známé jako epidermis), stresu a výživy (Borda, 2015).

Jaký je rozdíl mezi seboroickou dermatitidou a psoriázou?

Psoriáza je chronický, ale méně častý stav, který může také způsobit podráždění pokožky hlavy. Ovlivňuje to jen asi dvě procenta dospělých ve Spojených státech . Stejně jako seboroická dermatitida může psoriáza způsobit intenzivní svědění a zánět. Ve skutečnosti mohou být některé příznaky psoriázy stejné jako u seboroické dermatitidy. Mezi příznaky psoriázy patří:

 • Červené skvrny („plaky“) na pokožce hlavy
 • Vločky podobné lupům
 • Suchá, svědící pokožka hlavy
 • Pocit pálení nebo bolestivosti
 • Dočasné vypadávání vlasů

Tyto příznaky jsou také podobné v tom, že mohou přicházet a odcházet a vzplanout v důsledku stresu nebo vystavení chladnému a suchému vzduchu. Ale psoriáza je odlišný stav s vlastními riziky a léčbou. Například poranění kůže je běžným rizikovým faktorem pro vyvolání psoriázy, nikoli seboroické dermatitidy. Další viditelný rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že části pokožky hlavy postižené psoriázou jsou nejen zanícené a svědící, ale mají také stříbřitý vzhled v měřítku (Weigle, 2013).

mohu užívat benadryl s metoprololem

Obrázek A zobrazující seboroickou dermatitidu pokožky hlavy

Obrázek B zobrazující charakteristické „plaky“ psoriázy, které mohou také ovlivnit pokožku hlavy

Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče nebo dermatologem, pokud máte potíže s určením stavu, který byste mohli mít. I když se tyto stavy mohou zdát podobné, vyžadují pro léčbu různé léky.

Co jiného může způsobit ekzém pokožky hlavy?

Existuje několik dalších stavů, které mohou způsobit ekzém pokožky hlavy:

Atopická dermatitida je nejběžnější formou ekzému, když nemluvíme konkrétně o pokožce hlavy, ale může také ovlivnit pokožku hlavy. Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro atopickou dermatitidu je rodinná anamnéza a tento stav má mnoho spouštěčů prostředí (jako je pyl nebo plíseň), které mohou příznaky zhoršovat (Eichenfield, 2014).

kolik pískavice by měl muž přijmout

Kontaktní dermatitida má dvě příchutě: alergickou kontaktní dermatitidu a dráždivou kontaktní dermatitidu. Objeví se jako vyrážka na pokožce po kontaktu s dráždivou látkou nebo látkou, na kterou jste vyvinuli alergii (Usatine, 2010).

Neurodermatitida je stav, který se vyskytuje častěji u žen ve věku 30–50 let a může způsobit svědění, zvýšené skvrny na kůži (An, 2013).

Léčba těchto stavů sahá od jednoduchých změn životního stylu až po krémy na předpis, které spolupracují s imunitním systémem vašeho těla a pomáhají kontrolovat vaše příznaky. Chcete-li se dozvědět více o dalších typech ekzémů a jejich léčbě, klikněte na tady.

Psoriáza vs. ekzém: jak zjistit, která je která

3 minuty čtení

Jaké jsou některé možnosti léčby seboroické dermatitidy?

Existuje několik volně prodejné možnosti léčby ekzému pokožky hlavy, včetně (Borda, 2015):

 • Zinkové pyrithionové šampony (obchodní značky DermaZinc a Head & Shoulders) obsahují antifungální látku s prokázanou aktivitou proti Malassezia druh.
 • Šampony na bázi dehtu zpomalují odlupování spojené s lupy.
 • Šampony obsahující kyselinu salicylovou mohou snížit zánět a tvorbu vodního kamene způsobené tímto onemocněním.
 • Šampony se sulfidem seleničitým (značka Selsun Blue) obsahují jiné antifungální látky, které bojují proti plísním spojeným se seboroickou dermatitidou.
 • Ketokonazolové šampony (značka Nizoral A-D) také obsahují antifungální léky.

Je zásadní používat všechny tyto produkty podle pokynů na štítku produktu. Některé produkty se používají denně, zatímco jiné se mohou používat pouze jednou týdně. Budete je také chtít po použití dobře opláchnout, protože některé mohou způsobit změnu barvy, pokud zůstanou na pokožce hlavy příliš dlouho. Pokud se zdá, že jeden typ šamponu v průběhu času ztrácí účinnost, můžete vyzkoušet druhý typ a střídat tyto dva, abyste lupy potlačili.

Předpokládejme, že možnosti, které jsou k dispozici na přepážce, nepomohou s lupinami. V takovém případě obsahují některé šampony a pěny na předpis silnější koncentraci léku a mohou být účinnější. Nejčastěji předepisované léky obsahují ketokonazol nebo kyselinu salicylovou a měly by být používány pouze pod dohledem poskytovatele zdravotní péče.

Další možnosti předpisu pro seboroickou dermatitidu zahrnují topické steroidy, antibiotika, lokální inhibitory kalcineurinu (jako je pimekrolimus) a antifungální léky (Borda, 2015).

Ekzém na pokožce hlavy může být dráždivým, celoživotním příznakem, který může u mnoha lidí způsobit úzkost a stres. Přesto je důležité mít na paměti, že existují možnosti, jak jej ovládat. Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o možnostech léčby a o tom, jak zvládat relapsy.

Reference

 1. An, J. G., Liu, Y. T., Xiao, S. X., Wang, J. M., Geng, S. M., & Dong, Y. Y. (2013). Kvalita života pacientů s neurodermatitidou. International journal of medical sciences, 10 (5), 593–598. https://doi.org/10.7150/ijms.5624
 2. Borda, L. J. a Wikramanayake, T. C. (2015). Seboroická dermatitida a lupy: komplexní přehled. Časopis klinické a vyšetřovací dermatologie, 3 (2), 10.13188 / 2373-1044.1000019. https://doi.org/10.13188/2373-1044.1000019
 3. Clark, G. W., Pope, S. M. a Jaboori, K. A. (2015). Diagnostika a léčba seboroické dermatitidy. Americký rodinný lékař, 91 (3), 185–190. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25822272/
 4. Eichenfield, LF, Tom, WL, Berger, TG, Krol, A., Paller, AS, Schwarzenberger, K., Bergman, JN, Chamlin, SL, Cohen, DE, Cooper, KD, Cordoro, KM, Davis, DM, Feldman, SR, Hanifin, JM, Margolis, DJ, Silverman, RA, Simpson, EL, Williams, HC, Elmets, CA, Block, J.,… Sidbury, R. (2014). Pokyny pro péči o léčbu atopické dermatitidy: oddíl 2. Léčba a léčba atopické dermatitidy topickými terapiemi. Journal of the American Academy of Dermatology, 71 (1), 116–132. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2014.03.023
 5. Foley, P., Zuo, Y., Plunkett, A., Merlin, K., & Marks, R. (2003). Frekvence běžných kožních stavů u dětí předškolního věku v Austrálii: seboroická dermatitida a pityriasis capitis (kolébková čepička). Archiv dermatologie, 139 (3), 318–322. https://doi.org/10.1001/archderm.139.3.318
 6. Gaitanis, G., Magiatis, P., Hantschke, M., Bassukas, I. D., & Velegraki, A. (2012). Rod Malassezia u kožních a systémových onemocnění. Recenze klinické mikrobiologie, 25 (1), 106–141. https://doi.org/10.1128/CMR.00021-11
 7. Makrantonaki, E., Ganceviciene, R., & Zouboulis, C. (2011). Aktualizace úlohy mazové žlázy v patogenezi akné. Dermato-endokrinologie, 3 (1), 41–49. https://doi.org/10.4161/derm.3.1.13900
 8. Schwartz, R. A., Janusz, C. A., & Janniger, C. K. (2006). Seboroická dermatitida: přehled. Americký rodinný lékař, 74 (1), 125–130. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16848386/
 9. Usatine, R. P. a Riojas, M. (2010). Diagnostika a léčba kontaktní dermatitidy. Americký rodinný lékař, 82 (3), 249–255. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20672788/
 10. Weidinger, S., & Novak, N. (2016). Atopická dermatitida. Lancet (Londýn, Anglie), 387 (10023), 1109–1122. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(15)00149-X
 11. Weigle, N., & McBane, S. (2013). Psoriáza. Americký rodinný lékař, 87 (9), 626–633. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23668525/
Vidět víc