Co je to ekzém? Vysvětlení příčin, příznaků a léčby

Co je to ekzém? Vysvětlení příčin, příznaků a léčby

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Obsah

 1. Typy ekzému
 2. Jak diagnostikovat ekzém
 3. Možnosti léčby

Podle Americká akademie dermatologie (AAD) , ekzém může znamenat buď skupinu kožních onemocnění, která způsobuje podrážděnou, zanícenou pokožku NEBO kteroukoli ze stavů v této rodině, včetně (AAD, n.d): • Atopická dermatitida
 • Kontaktní dermatitida
 • Dyshidrotický ekzém
 • Neurodermatitida
 • Numulární ekzém
 • Stázová dermatitida

Ekzém je častější u dětí a dospívajících, ale může postihnout i dospělé. Každá forma ekzému má své vlastní příznaky a spouštěče. Zdá se však, že všechny typy mají zarudnutí, suchou pokožku a svědění různé intenzity. Přibližně 10,1% (více než 31 milionů lidí) v USA . mít nějakou formu ekzému; může ovlivnit lidi všech barev pleti (Silverberg, 2013). Jinými slovy, v průběhu svého života jeden z deseti Američanů dojde k nějakému typu ekzému (Silverberg, 2013).

Životně důležité orgány

 • Ekzém označuje skupinu kožních poruch, které způsobují podrážděnou, zanícenou pokožku.
 • Přibližně 10,1% (více než 31 milionů lidí) v USA má nějakou formu ekzému.
 • Atopická dermatitida, často označovaná jako ekzém, je nejběžnějším typem ekzému.
 • Diagnóza ekzému obvykle vyžaduje vyšetření dermatologem a někdy i patch test.
 • Léčba ekzému závisí na typu a je obvykle kombinací domácích léků, úprav životního stylu a léků.
 • Identifikace jakýchkoli spouštěčů vám pomůže vyhnout se jim a lépe kontrolovat váš ekzém.

Typy ekzému

Atopická dermatitida

Atopická dermatitida (AD) , běžně nazývaný ekzém, je nejběžnějším typem ekzému. Vyskytuje se nejčastěji u dětí; 90% případů se vyskytuje před pěti lety věku a může nastat již během prvního roku života (AAD, n.d.). Mezi nejčastější příznaky patří suché, šupinaté a svědivé skvrny na kůži, zejména na tvářích, pokožce hlavy, čele a dalších částech obličeje. Někdy pokožka vytváří puchýře, které pak mohou slzit a plakat. Starší děti a teenageři, u kterých se rozvine atopická dermatitida, si mohou všimnout vyrážek spíše v záhybech loktů nebo kolen, krku, zápěstí, kotníků a / nebo záhybů mezi hýžděmi a nohami. Můžete si všimnout, že si vaše dítě třese obličej o ložní prádlo kvůli svědění; u některých dětí může být svědění tak silné, že mají potíže se spánkem. Studie ukazují že dospělí mohou také vyvinout AD, přičemž až 25% případů dospělých se považuje za nově vznikající AD (Lee, 2019). Je třeba poznamenat, že přibližně 50% dětí s AD mají trvalé příznaky jako dospělí (AAD, n.d.). Atopická dermatitida u dospělých má tendenci postihovat velkou část těla, zejména oblast hlavy a krku. Také AD vyrážka u dospělých je tmavší a pokožka je velmi suchá, velmi šupinatá a velmi svědí - více než u kojenců a malých dětí (AAD, n.d.).

Existuje několik rizikových faktorů pro atopickou dermatitidu. Nejsilnějším rizikovým faktorem je rodinná anamnéza ; pokud má dítě nejbližšího člena rodiny s atopickou dermatitidou, je vystaveno vyššímu riziku vzniku atopické dermatitidy samo (AAD, n.d.). Pokud mají rodiče sennou rýmu nebo astma, je také pravděpodobnější, že dítě dostane atopickou dermatitidu. Atopická dermatitida je úzce souvisí s dalšími alergickými (atopickými) poruchami jako jsou potravinové alergie, alergická rýma (senná rýma) a astma a lidé s atopickou dermatitidou mají vyšší riziko vzniku těchto dalších alergických stavů (Paller, 2019). Atopická dermatitida je není nakažlivá , a není způsobena některými potravinami (AAD, n.d.). Potravinové alergie a atopická dermatitida se často vyskytují společně, ale jedna nezpůsobuje druhou. Život v rozvinuté zemi, bytí ženy a příslušnost k vyšší společenské vrstvě, jsou však všechny rizikové faktory pro atopickou dermatitidu. Dítě je také pravděpodobnější, že dostane tento stav, pokud se narodilo matce později v plodných letech (AAD, n.d.). Specifické spouštěče, i když nejsou skutečnými příčinami atopické dermatitidy, mohou atopickou dermatitidu zhoršit. Tyto zahrnují

FDA schválila dietní pilulku přes pult
 • Antigeny prostředí jako pyl, plísně, roztoči atd.
 • Studený, suchý vzduch
 • Kontakt s dráždivými chemikáliemi nebo barvivy z mýdel, krémů atd.
 • Kontakt s drsnými látkami, jako je vlna

reklamaPohodlný způsob, jak kontrolovat vzplanutí ekzému

Navštivte lékaře online. Nechte si předvést léčbu ekzému na předpis.

Zjistěte více

Jak již bylo zmíněno dříve, atopická dermatitida má silný vztah k astmatu, potravinovým alergiím a senné rýmě. Národní institut pro alergie a infekční nemoci (NIAID) to odhaduje přibližně 30% dětí s AD bude pokračovat v rozvoji potravinových alergií, astmatu nebo senné rýmy (NIAID, 2016). Atopický pochod popisuje postup, ve kterém člověk začíná atopickou dermatitidou v kojeneckém věku a poté v dětství nebo později v životě vyvine potravinové alergie, sennou rýmu a / nebo astma (Zheng, 2014). Několik teorií si klade za cíl vysvětlit, proč je atopická dermatitida spojena s atopickým pochodem. Jedním z nich je, že lidé s atopickou dermatitidou mají hyperaktivní alergická imunitní odpověď (Paller, 2019). Dalším důvodem je, že atopická dermatitida způsobuje, že pokožka je méně účinná bariéra proti alergenům , což jim umožňuje přístup k imunitnímu systému těla a vývoji dalších stavů (Zheng, 2014). Konečně genetika pravděpodobně hraje roli ; rodinná anamnéza je jedním z nejsilnějších rizikových faktorů nejen atopické dermatitidy, ale také triády AD, senné rýmy a astmatu (Paller, 2019).

Pokud to zní komplikovaně, je to - nikdo vlastně neví, co způsobuje atopickou dermatitidu. S největší pravděpodobností hraje roli několik faktorů, jako jsou vaše geny, vaše prostředí a fungování vašeho imunitního systému.Kontaktní dermatitida

Téměř každý dostal vyrážku z jedovatého břečťanu, šperků, make-upu nebo jiné směsi, která se dotkla vaší pokožky. Tato vyrážka je alergická kožní reakce nebo alergická kontaktní dermatitida ; může nastat rychle po expozici nebo se může vyvíjet déle (AAD, N.d.). Mezi nejčastější příčiny alergické kontaktní dermatitidy patří jedovatý břečťan, nikl, make-up, šperky nebo latexové rukavice. Někdy se u lidí vyvine alergická kontaktní dermatitida na věci, které je nikdy předtím neobtěžovaly (tj. Šperky, které nosí roky). Mezi příznaky mohou patřit:

 • Intenzivně svědí pokožku
 • Červená, oteklá vyrážka
 • Kopřivka (svědění na kůži)
 • Pocit pálení, bodání
 • Puchýře
 • Šupinatá kůže

Dalším typem kontaktní dermatitidy je dráždivá kontaktní dermatitida ; pochází to z něčeho, co dráždí pokožku, ale nejde o alergickou reakci. Vyrážky z plenek, suché nebo popraskané ruce z opakovaného praní, vystavení působení agresivních chemikálií a popraskané rty z opakovaného olizování jsou příklady dráždivé kontaktní dermatitidy (AAD, n.d.).

je d3 stejné jako vitamin d

Dyshidrotický ekzém

Dyshidrotický ekzém (nazývaný také pompholyx, vezikulární ekzém a vezikulární dermatitida mezi jinými jmény) je stav kůže, při kterém máte suchou, svědící pokožku spolu s malými hlubokými puchýři na dlaních, chodidlech nebo na obou (AAD, nd ). Puchýře jsou často svědivé a bolestivé; v závažných případech mohou ztěžovat chůzi nebo provádění jednoduchých úkolů, jako je mytí nádobí. I když obvykle vyčistit do dvou až tří týdnů , vaše pokožka může být stále suchá a popraskaná (AAD, n.d.). Dyshidrotický ekzém má tendenci vzplanout když jste ve stresu, při vyšších teplotách nebo pokud vaše ruce / nohy zůstanou mokré po delší dobu (AAD, n.d.). I když příčina tohoto stavu kůže není známa, rizikové faktory které zvyšují vaši šanci na rozvoj dyshidrotického ekzému (Wollina, 2010):

 • Atopická dermatitida (u vás nebo člena rodiny)
 • Alergická kontaktní dermatitida (zejména na nikl)
 • Členové rodiny s dyshidrotickým ekzémem
 • Senná rýma (u vás nebo člena rodiny)
 • Zpocené ruce nebo nohy (hyperhidróza)

Některá povolání vás také vystavují riziku vzniku tohoto stavu pokožky. Lidé, kteří pracují s cementem, mají vyšší šanci na rozvoj dyshidrotického ekzému. Lidé, kteří pracují s chromem, kobaltem nebo niklem, jsou také vystaveni zvýšenému riziku. A konečně povolání, která vyžadují ruce ve vodě často po celý den, jako jsou zdravotničtí pracovníci, kadeřníci a květinářství, také zvyšují pravděpodobnost vzniku tohoto stavu (AAD, n.d.).

Ačkoli neexistuje žádný lék na dyshidrotický ekzém, měli byste léčit vzplanutí a snížit riziko, kdykoli je to možné. Ohledně vhodné diagnózy a léčby se obraťte na svého dermatologa (kožního specialistu), protože dyshidrotický ekzém zvyšuje riziko vzniku kožních infekcí.

jak často lze užívat viagra

Neurodermatitida

Neurodermatitida začíná svěděním kůže, kterou nemůžete přestat škrábat; škrábání svědění ještě zhoršuje a dostanete se do cyklu svědění. Jiný název pro tento stav je lichen simplex chronicus. Typicky existují pouze jedna nebo dvě svědivé opravy. Někteří lidé si všimnou, že svědění je horší, když jsou uvolnění nebo se snaží usnout; stres je dalším faktorem, který může vyvolat svědění. Jak budete stále škrábat, můžete způsobit drobné rány, které strupují, a nakonec kůže zeslábne a bude kožovitá. Mohou se objevit další příznaky se svěděním, jako je bolest, vypadávání vlasů (na pokožce hlavy) a otevřená rána, která krvácí nebo vytéká. Někteří lidé si všimnou, že svědivá náplast je vyvýšená, drsná a červeně až fialově zbarvená.

Neurodermatitida se vyskytuje častěji u žen ve věku 30–50 let. Můžete mít zvýšené riziko vzniku neurodermatitidy, pokud máte atopickou dermatitidu, kontaktní dermatitidu, psoriázu nebo úzkostnou poruchu. Skutečná příčina není známa, existuje několik spouštěčů neurodermatitidy, například (AAD, n.d.):

 • Poranění nervu
 • Emoční stres nebo úzkost
 • Kousnutí hmyzem
 • Těsně přiléhající oblečení, zejména z vlny nebo syntetických tkanin (polyester)
 • Suchá kůže
 • Výfukové plyny z dopravy nebo jiné látky znečišťující ovzduší
 • Alergeny jako plísně, pyly atd.
 • Pocení

Numulární dermatitida

Nummular znamená v latině tvar mince, a jak název napovídá, lidé s nummulárním ekzémem mají kulaté nebo oválné skvrny červené, svědění (nebo někdy pálení) kůže. Jiné názvy tohoto stavu zahrnují numulární ekzém a diskoidní ekzém. Tyto skvrny se často objevují v oblastech předchozího poranění kůže, jako jsou popáleniny, škrábance, škrábance atd. Náplasti s číselnou dermatitidou se může pohybovat od menšího než jeden palec do většího než čtyři palce a objevuje se nejčastěji na nohou; mohou se také tvořit na pažích, trupu, rukou a nohou (AAD, n.d.). Náplasti mají obvykle dobře ohraničený okraj a mohou být růžové, červené nebo nahnědlé. Celé škrábání může vést k puchýřům a někdy k nadměrné infekci kůže (vypadá jako žlutá krusta). Numulární dermatitida se u dětí vyskytuje jen zřídka; to je častější u mužů ve věku 55–65 let a méně často u žen ve věku 15–25 let (AAD, n.d.).

Stejně jako u jiných typů ekzémů neznáme příčinu. Teorie je však taková Může hrát roli citlivost kůže ; některé potenciální spouštěče zahrnují citlivost na nikl, formaldehyd a léky, které si nanášíte na kůži, jako je neomycin (AAD, n.d.). Rizikové faktory které zvyšují pravděpodobnost vzniku numulární dermatitidy zahrnují velmi suchou pokožku, jiné typy ekzémů, snížený průtok krve v nohou a užívání určitých léků, jako je isotretinoin a interferon (AAD, n.d.). Při léčbě může být numulární dermatitida odstraněna, ale někteří lidé mají náplasti, které přicházejí a odcházejí; jiní mají opravy, které trvají roky. Poraďte se se svým dermatologem, pokud si myslíte, že byste mohli mít tento typ ekzému, zvláště pokud se u vás objeví žlutá kůra naznačující bakteriální infekci.

Stázová dermatitida

Stázová dermatitida (nazývaná také gravitační dermatitida, žilní ekzém a žilní stázová dermatitida) se vyskytuje u lidí se špatným krevním oběhem, zejména v nohou. Žíly na nohou mají ventily, které pomáhají krvi proudit zpět do srdce. V průběhu času tyto chlopně oslabují a umožňují únik krve a hromadění v nohou (venózní nedostatečnost). Tyto netěsné chlopně a nadbytečná tekutina způsobují výskyt křečových žil, otoky nohou, zarudnutí a svědění. Jak se stav zhoršuje, může být vaše pokožka suchá a popraskaná a u některých lidí se objevují purpurové otevřené vředy (žilní vředy). Tyto otevřené vředy mohou vést k závažné infekce a celulitida (AAD, n.d.).

Stázová dermatitida se u lidí obvykle nevyvíjí mladší 40 let , hlavně proto, že tato populace nemá tendenci mít problémy s krevním oběhem (AAD, n.d.). Tento stav postihuje více ženy než muže, obvykle starší 50 let. Váš poskytovatel zdravotní péče vás může požádat o další testování, aby zjistil, proč máte špatný krevní oběh. Kromě žilní nedostatečnosti jiné podmínky zvýšit riziko vzniku tohoto onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku, krevní sraženiny v noze (hluboká žilní trombóza), chirurgického zákroku nebo poranění oblasti, vícečetného těhotenství, městnavého srdečního selhání a nadváhy nebo obezity (AAD, n.d.). Pravděpodobnost stázové dermatitidy může také zvýšit dlouhodobé sezení nebo stání nebo pravidelné cvičení.

Jak diagnostikovat ekzém

Pokud máte červenou, svědivou vyrážku, která se nezlepšuje, může vás váš poskytovatel zdravotní péče odkázat na dermatologa (kožního specialistu). Kromě vyšetření vaší vyrážky vám dermatolog pravděpodobně položí otázky týkající se vaší anamnézy, rodinné anamnézy, alergií, povolání, jakékoli kosmetiky, kterou používáte, a charakteristik vyrážky (kdy se objeví / zmizí, v čem je lepší / horší , svědí / pálí / píchá, krvácí / vytéká / krustuje atd.). Mluvení s dermatologem a sledování vyrážky vám pomůže zjistit vaše spouštěče, abyste se jim v budoucnu mohli pokusit vyhnout. Váš dermatolog někdy provede test náplasti, aby zjistil kožní alergie a citlivost, které mohou přispívat k kožnímu problému. Při testu s náplastí se na vaši pokožku umístí náplast s běžnými alergeny (věci, které způsobují alergie) a po určité době (obvykle 2, 24 a 72 hodin) se u vaší pokožky zkontrolují reakce. V některých případech může stav pokožky vypadat jako ekzém, ale ve skutečnosti jde o něco jiného. Některé stavy, které mohou vypadat jako ekzém, zahrnují psoriázu, seboroickou dermatitidu, kožní reakce na léky atd. Je důležité znát rozdíl, protože léčba se může lišit.

Léčba ekzému

Léčba různých typů ekzémů často zahrnuje určitou kombinaci domácích prostředků, změn životního stylu a léků, v závislosti na typu a závažnosti. Cílem je kontrolovat nemoc a její příznaky; bohužel neexistuje žádný lék na ekzém.

Domácí prostředky které mohou pomoci kontrolovat váš ekzém (AAD, n.d.):

 • Po koupeli, sprchování, mytí rukou nebo kdykoli je pokožka suchá, použijte zvlhčovač bez vůně a bez barviv.
 • Namočené nebo chladné obklady mohou pomoci uklidnit podrážděnou pokožku
 • Teplé ovesné koupele mohou zmírnit nepohodlí a pomoci při svědění
 • Mokré obvazy na zdrsnělou nebo mokvající pokožku
 • Léčivé obvazy a kompresní punčochy (v případě stázové dermatitidy)
 • Uhelný dehtový přípravek lze přidat do koupele nebo aplikovat na pokožku
 • Krémy proti svědění, jako je kapsaicinový krém nebo doxepinový krém

Změny životního stylu, které mohou zlepšit ekzém:

 • Vyvarujte se známých alergenů nebo dráždivých látek
 • Noste rukavice, pokud pracujete venku, pracujete s agresivními chemikáliemi nebo dokonce jen umýváte nádobí
 • Zvedněte oteklé nohy (stázová dermatitida)
 • Vyvarujte se přiléhavého oděvu nebo oblečení z hrubé látky
 • Vyvarujte se tření nebo poškrábání postižených oblastí
 • Používejte prací prostředky bez barviv a vůní
 • Použijte zvlhčovač
 • Snižte stres a úzkost

Léky používané k léčbě ekzému:

typy antidepresiv, které způsobují hubnutí
 • Volně prodejné (OTC) léky, jako jsou steroidní krémy (např. Hydrokortison 1%) a antihistaminika; příklady OTC antihistaminik zahrnují difenhydramin (značka Benedryl), cetirizin (značka Zyrtec) nebo fexofenadin (značka Allegra)
 • Inhibitory kalcineurinu, jako je takrolimus (značka Protopic) a pimekrolimus (značka Elidel); tyto krémy na předpis působí na imunitní systém vašeho těla a pomáhají kontrolovat vaše příznaky
 • Lokální nebo perorální antibiotika pro kožní infekce
 • Perorální kortikosteroidy, jako prednison, snižují závažnější zánět
 • Injekční monoklonální protilátka dupilumab (značka Dupixent); tento nedávno schválený lék FDA se zdá být účinný u středně těžkého až těžkého ekzému, který nereaguje na jiné terapie, ale nejsou k dispozici žádné dlouhodobé informace (FDA, 2017)
 • Světelná terapie (fototerapie) zahrnuje vystavení pokožky kontrolovanému množství slunečního světla, ultrafialového záření A (UVA) nebo ultrafialového záření B (UVB).

Závěrem

Ekzém lze léčit, ale neexistuje žádná rychlá oprava a nelze jej vyléčit. Cílem je zvládnout stav a snížit vaše vzplanutí a příznaky; pro mnohé to může být celoživotní problém. Poraďte se s dermatologem o možnostech léčby a způsobech, jak zabránit relapsům.

Reference

 1. Americká akademie dermatologie (AAD) - Centrum zdrojů pro ekzémy - Atopická dermatitida, (n.d.). Citováno dne 3. února 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/eczema/types/atopic-dermatitis
 2. Americká akademie dermatologie (AAD) - Centrum zdrojů pro ekzémy - Kontaktní dermatitida, (n.d.). Citováno dne 3. února 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/eczema/types/contact-dermatitis
 3. Americká akademie dermatologie (AAD) - Centrum zdrojů pro ekzémy - Dyshidrotický ekzém, (n.d.). Citováno dne 3. února 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/eczema/types/dyshidrotic-eczema
 4. Americká akademie dermatologie (AAD) - Centrum zdrojů pro ekzémy - Neurodermatitida, (n.d.). Citováno dne 3. února 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/eczema/types/neurodermatitis/
 5. Americká akademie dermatologie (AAD) - Centrum zdrojů pro ekzémy - Nummular Dermatitis, (n.d.). Citováno dne 3. února 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/eczema/types/nummular-dermatitis
 6. Americká akademie dermatologie (AAD) - Centrum zdrojů pro ekzémy - Stázová dermatitida, (n.d.). Citováno dne 3. února 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/eczema/types/stasis-dermatitis
 7. Lee, H. H., Patel, K. R., Singam, V., Rastogi, S., & Silverberg, J. I. (2019). Systematický přehled a metaanalýza prevalence a fenotypu dospělé atopické dermatitidy. Journal of the American Academy of Dermatology, 80 (6). doi: 10.1016 / j.jaad.2018.05.1241, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29864464
 8. Národní institut pro alergie a infekční nemoci (NIAID) - Ekzém (atopická dermatitida): Příčiny a strategie prevence (30. června 2016). Citováno dne 3. února 2020 z https://www.niaid.nih.gov/diseases-conditions/eczema-causes-prevention-strategies .
 9. Paller, A. S., Spergel, J. M., Mina-Osorio, P., & Irvine, A. D. (2019). Atopický pochod a atopická multimorbidita: mnoho trajektorií, mnoho cest. Journal of Allergy and Clinical Immunology, 143 (1), 46–55. doi: 10.1016 / j.jaci.2018.11.006, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30458183
 10. Silverberg, J. I. a Hanifin, J. M. (2013). Prevalence dospělých ekzémů a souvislosti s astmatem a dalšími zdravotními a demografickými faktory: Studie založená na populaci v USA. Journal of Allergy and Clinical Immunology, 132 (5), 1132–1138. doi: 10.1016 / j.jaci.2013.08.031, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24094544
 11. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), tisková zpráva FDA - FDA schvaluje nový lék na ekzémy Dupixent (28. března 2017) Citováno dne 3. února 2020 z https://wayback.archive-it.org/7993/20190423192111/https://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm549078.htm
 12. Wollina, U. (2010). Pompholyx: Přehled klinických funkcí, diferenciální diagnostiky a řízení. Am J Clin Dermatology, 11 (5), 305–314. doi: 1175-C661 / 10/0005-O3O5 / M996 / O, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20642293
 13. Zheng, T. (2014). Atopický pochod: Postup od atopické dermatitidy k alergické rýmě a astmatu. Journal of Clinical & Cellular Immunology, 05 (02). doi: 10.4172 / 2155-9899.1000202, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25419479
Vidět víc