Co je Drysol? Jak zachází s nadměrným pocením?

Co je Drysol? Jak zachází s nadměrným pocením?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Co je hyperhidróza?

Když vaše tělo pocítí nárůst teploty, zapne vaše potní žlázy - ať už chcete nebo ne! K pocení může vést několik věcí, včetně vysokých teplot, cvičení nebo pocitů hněvu, rozpaků, nervozity nebo strachu. Pocení je nezbytnou a přirozenou reakcí na zvýšení tělesné teploty, která vám pomůže ochladit se. Pokud se však nadměrně potíte, můžete mít zdravotní stav známý jako hyperhidróza.

Životně důležité orgány

 • Hyperhidróza je zdravotní stav, při kterém se nadměrně potíte.
 • Hyperhidróza postihuje více než 15 milionů Američanů - pravděpodobněji mají tento stav, ale nikdy jej neuvádějte.
 • Drysol je typ antiperspirantu na předpis, který se často používá k léčbě hyperhidrózy.
 • Mezi vedlejší účinky přípravku Drysol patří podráždění pokožky, brnění a další v místě aplikace.

Lidé s hyperhidrózou se často potí více než obvykle, a to i bez typických spouštěčů. Pokud si myslíte, že byste mohli mít hyperhidrózu, nejste sami - téměř 5% Američanů (15,3 milionu lidí) má hyperhidrózu (Doolittle, 2016). Toto číslo je pravděpodobně nižší než skutečné množství lidí s hyperhidrózou, protože mnozí o tom nikdy nezmínili svého poskytovatele zdravotní péče. Většina lidí si neuvědomuje, že jejich nadměrné pocení je zdravotním problémem.

Hyperhidróza se dělí na dva typy: primární fokální hyperhidróza a sekundární generalizovaná hyperhidróza.

Pokud je nadměrné pocení samo o sobě zdravotním stavem, máte primární hyperhidrózu. Jinými slovy, váš hyperhidróza není způsobena žádnými léky, které užíváte, nebo jiným zdravotním stavem. Primární fokální hyperhidróza nejčastěji postihuje ruce, nohy, podpaží a / nebo obličej / hlavu. Tyto oblasti jsou obvykle postiženy rovnoměrně na obou stranách těla.

reklama

Řešení nadměrného pocení doručeno k vašim dveřím

Drysol je lék na předpis první volby při nadměrném pocení (hyperhidróze).

Zjistit více

Většina lidí s primárním hyperhidrózou uvádí, že jejich příznaky začaly v dětství nebo během dospívání. Epizody pocení se navíc obvykle vyskytují alespoň jednou týdně, ale zřídka během spánku. Zdá se, že hraje roli genetika, protože většina lidí s primárním hyperhidrózou má také člena rodiny s nadměrným pocením.

Sekundární generalizovaný hyperhidróza je na druhé straně pocení způsobeno jiným zdravotním stavem (jako je hypertyreóza nebo menopauza) nebo vedlejšími účinky léků. Lidé se sekundárně generalizovaným hyperhidrózou si mohou stěžovat na pocení, protože tento stav často postihuje větší oblasti těla. Na rozdíl od primárního fokálního hyperhidrózy sekundární generalizovaný hyperhidróza obvykle začíná v dospělosti a k ​​pocení může dojít při spánku (noční pocení).

Co je Drysol?

Drysol je topický antiperspirant na předpis, který se často používá k léčbě hyperhidrózy. Aktivní složkou přípravku Drysol je sůl kovu, hexahydrát chloridu hlinitého. Volně prodejná antiperspiranty mohou také obsahovat kovové soli, ale hlavní rozdíl mezi Drysolem a volnými antiperspiranty je druh a koncentrace kovových solí. Maximální koncentrace hexahydrátu chloridu hlinitého povolená FDA v antiperspirantech dostupných na trhu je 15%. Na druhou stranu může Drysol dosáhnout až 20% (FDA, 2019). V kovových antiperspirantech v různých koncentracích lze také použít jiné kovové soli, jako je chlorhydrát hliníku a soli hliníku a zirkonia.

Je pro vás dobré pocení? Je to o homeostáze

5 minut čtení

Jak přípravek Drysol působí?

Účinnost Drysolu pochází z chloridové soli hliníku, hexahydrátu chloridu hlinitého. Když se potíte, vaše potní žlázy pumpují pot na povrch pokožky. Po nanesení Drysolu na pokožku se kovové soli promíchají s vaším potem a poté se stáhnou do potního potrubí. Jakmile tam dojde, dojde k chemické reakci a směs soli a potu blokuje potní žlázu a snižuje pot.

Potenciální vedlejší účinky přípravku Drysol

Jako každý lék, může mít i Drysol nežádoucí účinky. Jelikož se jedná o topický lék, vedlejší účinky se obvykle omezují na místa aplikace a poté se zastaví po jeho ukončení. Mezi vedlejší účinky patří (Woolery_Lloyd, 2009):

 • Podráždění kůže
 • Bodnutí v místě aplikace
 • Svědění na místě aplikace
 • Pocit pálení nebo píchání v místě aplikace
 • Ztmavnutí kůže (hyperpigmentace)

Alternativní léčba hyperhidrózy

Zatímco antiperspiranty na předpis, jako je Drysol, jsou jedním z prvních způsobů léčby doporučených pro hyperhidrózu, existují i ​​jiné možnosti, včetně:

 • Volně prodejné antiperspiranty: Ty jsou často méně účinné než antiperspiranty na předpis pro lidi s nadměrným pocením, ale jsou určitě možností vyzkoušet.
 • Iontoforéza: Ponořte ruce nebo nohy do vody z vodovodu, zatímco zdravotnický prostředek vysílá nízkonapěťový elektrický proud do vody, aby vypnul potní žlázy.
 • Anticholinergní léky: Tyto perorální léky zabraňují tomu, aby acetylcholin (mozková chemická látka nebo neurotransmiter) zapnul vaše potní žlázy.
 • Botulotoxin (značka Botox): Jedná se o injekce, které dočasně blokují uvolňování acetylcholinu, aby se zabránilo stimulaci potních žláz v postižených oblastech.
 • Chirurgická operace: Někteří lidé podstoupí operaci k odstranění potních žláz nebo proříznutí sympatických nervů, které vás stimulují k pocení v určité oblasti (sympatektomie).

Pokud máte hyperhidrózu, může být Drysol pro vás možností léčby. Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o vašich příznacích a o tom, jaké prostředky jste již vyzkoušeli. Hyperhidróza může být pro některé trapná, ale je léčitelná

Reference

 1. Doolittle, J., Walker, P., Mills, T., & Thurston, J. (2016). Hyperhidróza: aktualizace o prevalenci a závažnosti ve Spojených státech. Archiv dermatologického výzkumu, 308 (10), 743–749. doi: 10,1007 / s00403-016-1697-9 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5099353/
 2. Kodex federálních předpisů USA, Food and Drug Administration (FDA), hlava 21. (2019). Citováno 9. června 2020, z https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?CFRPart=350&showFR=1 https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?CFRPart=350&showFR=1
 3. Woolery-Lloyd, H., & Valins, W. (2009). Chlorid hlinitý hexahydrát v gelu kyseliny salicylové: nové topické činidlo pro hyperhidrózu se sníženým podrážděním. Časopis klinické a estetické dermatologie, 2 (6), 28–31. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20729946/
Vidět víc