Jaký je rozdíl mezi operací žaludku a bypassem žaludku?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Žaludeční bypass a žaludeční rukáv jsou dva nejběžnější postupy hubnutí prováděné každý rok.

Operace bypassu žaludku přetváří žaludek a mění uspořádání anatomie trávicího systému, zatímco žaludeční rukáv přetváří pouze žaludek. Ukázalo se, že obě operace jsou účinné při hubnutí, ale je jedna lepší než druhá?Životně důležité orgány

 • Žaludeční bypass a žaludeční rukáv jsou dva nejběžnější postupy hubnutí.
 • Žaludeční bypass i rukáv vedou ke ztrátě hmotnosti. Žaludeční bypass je při hubnutí a udržení hmotnosti účinnější než žaludeční rukáv.
 • Žaludeční bypass je komplikovanější chirurgický zákrok než žaludeční rukáv a může mít více potenciálních komplikací.

Žaludeční rukáv vs. žaludeční bypass

Operace bypassu žaludku a operace žaludku jsou podobné v tom, že každý postup funguje při hubnutí a oba zahrnují přetváření žaludku tak, aby drželo méně jídla. Žaludeční bypass je složitější, protože zahrnuje přeskupení části trávicího traktu, do které se dostaneme později.

Postupy se často provádějí laparoskopicky, což je minimálně invazivní způsob provádění chirurgického zákroku, který využívá malou kameru. Výhodou laparoskopické chirurgie je kratší pobyt v nemocnici a nižší výskyt komplikací, jako jsou infekce v místě chirurgického zákroku a kýly ( Reoch, 2011 ).

Zatímco obě operace jsou účinné při hubnutí, lidé ztrácejí více po bypassu žaludku. Vzhledem k tomu, že bypass žaludku je komplikovanější chirurgický zákrok, existuje o něco vyšší riziko chirurgických komplikací než žaludeční rukáv, i když míra život ohrožujících komplikací je mezi oběma stejnými ( Sklad, 2017 ).

Zde je několik užitečných informací o obou postupech hubnutí, které vám pomohou začít.

reklama

mohu si vzít nyquil s metoprololem

Seznamte se s plností —Nástroj pro správu hmotnosti očištěný FDA

Plenity je léčba pouze na lékařský předpis. Pro bezpečné a správné použití přípravku Plenity se poraďte se zdravotnickým pracovníkem nebo se obraťte na Návod k použití .

Zjistit více

Žaludeční bypass

Žaludeční bypass představuje přibližně 70% bariatrických operací prováděných ve Spojených státech každý rok.

Abyste pochopili, jak postup funguje, potřebujete znát trasu, po které jídlo cestuje. Vstupuje do první části vašeho tenkého střeva zvaného duodenum a před zasažením tlustého střeva prochází dvěma dalšími částmi.

Při operaci bypassu žaludku je žaludek přetvořen do menšího váčku. Sáček je poté odpojen od první části vašeho tenkého střeva a znovu připojen k druhé části. Zbývající část žaludku zůstane uložena jako samostatný váček.

Toto nastavení umožňuje jídlu obejít významnou část trávicího systému, takže se vstřebává méně živin. Ve spojení s tím, že máte menší žaludek, budete se cítit plní po jídle méně ( Mitchell, 2020 ).

Po bypassu lidé obvykle během prvních tří let ztratili asi 31% své celkové tělesné hmotnosti. Po 10 letech udrželi téměř všechny tyto ztráty hmotnosti ( Maciejewski, 2016 ).

Operace žaludečních rukávů

Operace žaludečních rukávů, nazývaná také gastrektomie rukávů, je druhým nejčastěji prováděným postupem hubnutí.

Během procedury je odstraněno přibližně 75% žaludku. Zbývající část je tvarována do trubice nebo pouzdra. Podobně jako bypass žaludku, i žaludek pojme méně jídla a po menším jídle se budete cítit plní. Na rozdíl od žaludečního bypassu nedochází k přeskupování žaludku a tenkého střeva ( Mitchell, 2020 ).

Během prvních tří let poté lidé obvykle ztratili přibližně 25% své celkové tělesné hmotnosti. Lze očekávat opětovné zvýšení hmotnosti a po sedmi letech si lidé udrželi 16% své původní hmotnosti ( Sepúlveda, 2017 ).

Ne každý by měl podstoupit operaci bypassu žaludku nebo operaci rukávu. Konzultace s chirurgem je důležitým prvním krokem k určení, zda jste pro operaci vhodní. I když neexistují tvrdé a rychlé požadavky na způsobilost, lékaři se obecně těmito kritérii řídí ( ASMBS, 2021 ):

 • Mít index tělesné hmotnosti (BMI) rovný nebo větší než 40 - zhruba 100 liber nadváhy. BMI nebo index tělesné hmotnosti je způsob, jak měřit tělesný tuk na základě výšky a hmotnosti. BMI větší nebo rovný 25 je považován za kategorii s nadváhou. Více než 30 spadá do obezity.
 • Lidé s BMI rovným nebo vyšším než 35 spolu s onemocněním souvisejícím s obezitou, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, spánková apnoe nebo vysoký cholesterol.
 • U lidí s BMI nižším než 35, kteří mají také cukrovku 2. typu, lze rozhodnout případ od případu. V nedávné studii vedl bypass žaludku k větší remisi u cukrovky typu 2, méně relapsů cukrovky a lepší celkové kontrole cukru než žaludeční rukáv ( McTigue, 2020 ).

Jak vypadá zotavení po operaci?

Období zotavení se může lišit od člověka k člověku, protože každý se uzdravuje svým vlastním tempem. Život po operaci žaludku bude vyžadovat určitou úpravu.

Pravděpodobně půjdete domů z nemocnice, jen budete moci pít pouze tekutiny, a to je v pořádku. Pokračujte v tekuté stravě, dokud vám nebude příjemné jíst měkké a pevné jídlo. Poskytovatel zdravotní péče vás bude sledovat při pravidelných návštěvách kliniky, aby sledoval váš pokrok ve stravování.

co znamená nízký volný testosteron

Mezi další věci, které byste měli mít na paměti po operaci, patří to, co jíst, nutriční potřeby a potenciální komplikace.

Nutriční potřeby

Po operaci vaše tělo nebude vstřebávat živiny stejným způsobem jako dříve. Pokud máte potíže se vstřebáváním konkrétních vitamínů, může vám lékař poradit, jaké doplňky budete potřebovat. Mezi ty, které možná budete potřebovat po operaci žaludku, patří kyselina listová, vitamin B12, vitamin D a železo.

Nutriční nedostatky se mohou objevit po obou procedurách, i když nedostatky jsou častější po bypassu žaludku.

Dumpingový syndrom

Při přizpůsobování nové velikosti žaludku možná budete muset udělat nějaké změny ve stravě. Jednou z komplikací, které mohou nastat po bypassu žaludku, je něco, čemu se říká dumpingový syndrom.

Dumpingový syndrom nastává, když se jídlo pohybuje příliš rychle ze žaludku do zbytku trávicího systému. Mezi běžné příznaky patří závratě, nevolnost, pocení, průjem a bolesti břicha ( Květen 2015 ). Je to očekávaný vedlejší účinek bypassu žaludku a méně častý po žaludečním rukávu.

Doporučenou léčbou syndromu dumpingu je úprava stravy, aby se zabránilo potravinám, které způsobují příznaky - nejčastěji jednoduché sacharidy, jako je rafinovaný cukr nebo kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy.

Diety na hubnutí: které jsou nejúčinnější?

8 minut čtení

Rozhodněte se pro složitější cukry, jako jsou ty, které se nacházejí v zelenině, ovoci a celozrnných výrobcích. Jíst s vysokým obsahem vlákniny může také pomoci, protože vláknina prodlužuje dobu přepravy potravy trávicím traktem. Dumpingový syndrom u většiny lidí obvykle zmizí po roce ( Květen 2015 ).

Celkově jsou bypass žaludku a žaludeční rukáv relativně bezpečné postupy. Žaludeční bypass je spojen s větším úbytkem hmotnosti a lepší kontrolou diabetu, ale přináší větší riziko komplikací než žaludeční rukáv.

Dobrou zprávou je, že u obou postupů lidé během prvního roku hlásili výrazné zlepšení kvality života. To zahrnuje zlepšení tělesných funkcí, lepší společenský život a větší nezávislost v každodenních životních činnostech, jako je koupání a oblékání ( Major, 2015 ).

Žaludeční chirurgie není pro každého, ale pro některé je to účinná léčba hubnutí. Ať už je pro vás lepší žaludeční rukáv nebo bypass žaludku, je třeba se rozhodnout mezi vámi a důvěryhodným poskytovatelem zdravotní péče.

Reference

 1. Americká společnost pro metabolickou a bariatrickou chirurgii (ASMBS). (2021). Kdo je kandidátem na bariatrickou chirurgii? ASMBS. Citováno dne 16. dubna 2021 z https://asmbs.org/patients/who-is-a-candidate-for-bariatric-surgery
 2. Hahl, T., Peromaa-Haavisto, P., Tarkiainen, P., Knutar, O., & Victorzon, M. (2016). Výsledek laparoskopického bypassu žaludku (LRYGB) s programem pro lepší zotavení po operaci (ERAS). Chirurgie obezity, 26 (3), 505–511. doi: 10,1007 / s11695-015-1799-z. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26205214/
 3. Lager, C. J., Esfandiari, N. H., Subauste, A. R., Kraftson, A. T., Brown, M. B., Cassidy, R. B., Nay, C. K., Lockwood, A. L., Varban, O. A., & Oral, E. A. (2017). Roux-En-Y žaludeční bypass vs. Rukávová gastrektomie: Vyrovnávání rizik chirurgického zákroku s výhodami hubnutí. Chirurgie obezity, 27 (1), 154–161. doi: 10,1007 / s11695-016-2265-2. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27342739/
 4. Ma, I. T. a Madura, J. A., 2. (2015). Gastrointestinální komplikace po bariatrické chirurgii. Gastroenterologie a hepatologie, 11 (8), 526–535. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4843041/
 5. Maciejewski, M. L., Arterburn, D. E., Van Scoyoc, L., Smith, V. A., Yancy, W. S., Jr, Weidenbacher, H. J., Livingston, E. H., & Olsen, M. K. (2016). Bariatrická chirurgie a dlouhodobá trvanlivost hubnutí. Chirurgie JAMA, 151 (11), 1046–1055. doi: 10.1001 / jamasurg.2016.2317. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5112115/
 6. Major, P., Matłok, M., Pędziwiatr, M., Migaczewski, M., Budzyński, P., Stanek, M., Kisielewski, M., Nataniemc, M., & Budzyński, A. (2015). Kvalita života po bariatrické chirurgii. Chirurgie obezity, 25 ( 9), 1703–1710. doi: 10,1007 / s11695-015-1601-2. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25676156/
 7. McTigue, KM, Wellman, R., Nauman, E., Anau, J., Coley, RY, Odor, A., Tice, J., Coleman, KJ, Courcoulas, A., Pardee, RE, Toh, S. Janning, CD, Williams, N., Cook, A., Sturtevant, JL, Horgan, C., Arterburn, D., & PCORnet Bariatric Study Collaborative (2020). Srovnání výsledků pětileté diabetické gastrektomie rukávu a bypassu žaludku: Bariatrická studie národní sítě klinického výzkumu zaměřeného na pacienta (PCORNet). Chirurgie JAMA, 155 (5), e200087. doi: 10,1001 / jamasurg.2020.0087. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32129809/
 8. Mitchell, B. G. a Gupta, N. (2020). Roux-en-Y žaludeční bypass. StatPearls. Publishing StatPearls. Citováno 2. března 2021 z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31985950/
 9. Reoch, J., Mottillo, S., Shimony, A., Filion, K. B., Christou, N. V., Joseph, L., Poirier, P., & Eisenberg, M. J. (2011). Bezpečnost laparoskopické vs. otevřené bariatrické chirurgie: systematický přehled a metaanalýza. Archivy chirurgie, 146 (11), 1314–1322. doi: 10,1001 / archsurg.2011.270. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22106325/
 10. Sepúlveda, M., Alamo, M., Saba, J., Astorga, C., Lynch, R., & Guzmán, H. (2017). Dlouhodobý úbytek hmotnosti v laparoskopické rukávové gastrektomii. Chirurgie pro obezitu a související nemoci, 1 3 (10), 1676–1681. doi: 10.1016 / j.soard.2017.07.017. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28807556/
 11. Stahl JM, Malhotra S. (2020) Indikace a kontraindikace chirurgického zákroku na obezitu. StatPearls. Citováno dne 6. března 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513285/#_NBK513285_pubdet_
Vidět víc