Jaká je nejlepší léčba oparů?

Jaká je nejlepší léčba oparů?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud máte opary, chcete, aby byly včera pryč. Nepríjemné a nevzhledné, útěk může pokazit velkou událost nebo se prostě cítit rozpačitý. Dobrou zprávou je, že existuje několik receptů a volně prodejných léků, které mohou pomoci vyhnat opary. Ale jaký je nejlepší lék na opary?

Životně důležité orgány

 • Opary jsou způsobeny virem HSV-1 nebo HSV-2.
 • K dispozici jsou antivirová léčiva, která zkrátí dobu hojení opar a zabrání dalšímu propuknutí.
 • Léky na předpis dostupné k léčbě oparů zahrnují valaciklovir, acyklovir, famciklovir a penciclovir.

Opary, známé také jako puchýře na horečku, jsou způsobeny HSV-1 (virus herpes simplex 1) nebo HSV-2 (virus herpes simplex 2). Obvykle se uklidí samy do dvou týdnů. Můžete však užívat antivirotika, abyste zkrátili dobu hojení a potlačili opakované vyrážky. Mezi antivirotika předepsaná na opary patří valaciklovir (značka Valtrex), acyklovir (značka Xerese nebo Zovirax), famciklovir (značka Famvir) a penciclovir (značka Denavir).

Ale jaký je mezi nimi rozdíl?

reklama

léky na depresi, které vám pomohou zhubnout

Efektivní léčba na opary

jak získat super tvrdou erekci

Klid a léčba na předpis, kterou potřebujete, bez nepříjemných výletů do lékárny.

Zjistěte více

Valacyklovir

Valacyklovir je jedním z nejčastěji předepisovaných léků k léčbě oparů a genitálního oparu. Je to pravděpodobně první lék, který vám lékař předepíše na ohnisko.

Perorální valaciklovir byl schválen FDA v roce 1995 k léčbě oparů (herpes labialis), genitálních oparů a pásového oparu (herpes zoster), který je způsoben virem varicella-zoster (VZV).

Valacyklovir je antivirová léčba, což znamená, že snižuje schopnost herpetických virů se množit ve vašem těle. Když užijete tabletu valacykloviru, přemění se na účinnou látku acyklovir. Acyklovir zabraňuje reprodukci viru herpes a pomáhá potlačovat příznaky.

Perorální valaciklovir začíná účinkovat téměř okamžitě, jakmile jej začnete užívat, i když se může hojení oparů vyskytnout až 10 dní. Studie ukazují, že valacyklovir může urychlit hojení oparu (Spruance, 2003), snížit výskyt opakujících se oparů a snížit riziko přenosu oparu svému partnerovi (Hollier, 2015).

Přečtěte si více o valacykloviru - včetně dávek, vedlejších účinků a podmínek, které léčí - v našem průvodci valacyklovirem.

Acyclovir

Acyclovir je starší antivirový lék, který se stále běžně používá k léčbě oparů, genitálního oparu a pásového oparu. Objeven na konci 70. let, byl to první vysoce účinný lék proti oparu a po celá desetiletí se používal jako léčba první linie.

můžete skutečně udělat své péro větší

Acyklovir se zaměřuje na herpesovou DNA, aby zabránil její replikaci. Ale lék je omezen svou biologickou dostupností nebo tím, kolik z toho je absorbováno tělem (pouze asi 20% dávky). Proto vědci vytvořili valacyklovir, který je účinněji absorbován v zažívacím traktu. Úroveň jeho orální biologické dostupnosti je asi 55 procent.

Studie ukazují, že acyklovir je účinný proti viru herpes - stačí si ho vzít více než valaciklovir.

Famciclovir

Famciclovir je další antivirotikum předepsané k boji proti některým typům herpetických infekcí. Ale na rozdíl od valacykloviru a acykloviru, které se obvykle předepisují pro HSV-1 a HSV-2, se famciklovir obvykle používá k léčbě pásového oparu (herpes zoster). Stejně jako valaciklovir je aktualizovaná proléčivá verze acykloviru - varianta, která umožňuje tělu absorbovat více účinné látky -, famciklovir je proléčivem léku zvaného penciclovir.

Penciklovir

Penciklovir byl schválen FDA v roce 1996 jako léčba oparů (herpes labialis). Kvůli špatné orální biologické dostupnosti je z velké části předepisován jako topický krém. Penciklovir je aktivní složka v lécích na opary Denavir, Vectavir a Fenivir.

Jaký je nejlepší lék na opary?

Valacyklovir nebo famciklovir jsou pravděpodobně nejlepší léky na opary, protože jsou tělem lépe absorbovány než předchozí léčba první volby, acyklovir. Takže můžete vidět nižší dávku méně často, abyste viděli výsledky. Kromě toho nebyly provedeny žádné přímé studie, které by určily, který lék je ve skutečnosti nejlepší nebo nejúčinnější při léčbě oparů.

proč se muž probouzí s těžkým na

Na rozdíl od volně prodejných léčebných postupů, které jsou zaměřeny na zmírnění příznaků, mohou antivirové léky na předpis ve skutečnosti zabránit budoucím vyrážkám na opary.

Domácí léky a ošetření na opar

Několik volně prodejných produktů může zmírnit nepohodlí a pomoci léčit opary.

Abreva

Docosanol (značka Abreva) je volně prodejná mast na opary, která může zkrátit dobu hojení. Při prvních známkách nachlazení - jako je brnění - jej podle pokynů aplikujte na postiženou oblast.

Balzám na rty nebo zvlhčovač

Použití balzámu na rty, vazelíny nebo zvlhčovače s SPF (opalovací krém) na rtech může pomoci oblasti cítit se lépe a udržování vlhkých ran je účinným způsobem, jak jim pomoci uzdravit se. Když se ujistíte, že vaše rty nejsou příliš suché, zabráníte tomu, abyste oblast znovu oživili, když se budete usmívat, jíst nebo pít.

Krémy proti bolesti

Volně prodejné krémy a masti, které obsahují lidokain nebo benzokain, mohou zmírnit bolest oparů. Populární značkou je Orajel, i když jsou široce dostupné generické ekvivalenty (a formy na předpis).

Studený obklad

Nanesení chladného a vlhkého hadříku na vylomenou oblast může uklidnit podrážděnou pokožku a zmírnit chrasty.

proč si chlapi pořád škrábou koule

Přípravky proti bolesti dostupné v obchodě

Volně prodejné léky, jako je ibuprofen (značka Advil) nebo acetaminofen (značka Tylenol), mohou zmírnit nepříjemné pocity na opary.

Opary vs. boláky

Než vyhledáte lék na opar, ujistěte se, že to, s čím máte co do činění, není bolavá rána, což je velmi odlišná věc.

Opary se obvykle objevují ve třech fázích:

 1. Brnění, pálení nebo svědění : Oparu může předcházet svědění, pálení nebo brnění kolem rtů po dobu jednoho dne nebo déle. Poté se objeví malá, bolestivá skvrna (nebo více skvrn), kterou nahradí puchýř nebo shluk puchýřů.
 2. Puchýře : Malé puchýře naplněné tekutinou se obvykle objevují tam, kde se rty setkávají s obličejem. Opary se mohou také objevit kolem nosu nebo na tvářích.
 3. Vytekání a krustování : Po několika dnech praskly malé puchýře. Otevřené vředy vylučují tekutinu a poté se krustou, aby se vytvořily strupy.

Vředy na rány se liší takto:

 • Canker boláky jsou šedavé vředy, které se tvoří na vnitřní straně úst. Opary se obvykle objevují mimo ústa, na rtech nebo v jejich blízkosti.
 • Vředy nejsou způsobeny virem nebo bakteriemi. Odborníci si nejsou přesně jisti, co je způsobuje. Ranní vředy mají tendenci se vynořit v době stresu nebo snížené imunity nebo poté, co jste si poranili jazyk nebo vnitřek úst.
 • Vředy nejsou nakažlivé - nelze je přenést na rty, ústa nebo genitálie jiné osoby. Ale opary jsou velmi nakažlivé.
 • Na rozdíl od oparů, vředy na vředy nereagují na léky na předpis (i když aktuální steroidy na předpis mohou být užitečné). Léčba bez předpisu (jako je lidokain nebo krém s benzokainem) může zmírnit bolest.

Pokud si nejste jisti, zda máte opar nebo ránu, navštivte poskytovatele zdravotní péče. Budou vám schopni říct na první pohled a poradí vám o strategiích, jak urychlit čas hojení, snížit nepohodlí a zabránit přenosu na ostatní.

Reference

 1. Hollier, L. M. a Eppes, C. (2015, 8. dubna). Genitální herpes: perorální antivirová léčba. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4389798/
 2. Spruance, S. L., Jones, T. M., Blatter, M. M., Vargas-Cortes, M., Barber, J., Hill, J.,… Schultz, M. (2003, březen). Vysokodávková, krátkodobá, časná léčba valaciklovirem pro epizodickou léčbu oparů: výsledky dvou randomizovaných, placebem kontrolovaných multicentrických studií. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC149313/
  Vidět víc