Co je to zarostlý ochlupení na ohanbí?

Co je to zarostlý ochlupení na ohanbí?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Vrozené vlasy jsou velmi podobné tomu, jak to zní: místo aby vyrostly z kůže, vlasová šachta roste dovnitř. Dodává se ve dvou variantách. v extrafolikulární penetrace , vlasy se vlní dozadu a prodlužují se dolů, propíchnou kůži a způsobí zánět. Druhý typ je transfolikulární penetrace což je, když vlasy dorostou bočně kůží, než dokonce rozbijí povrch.

Vrozené chloupky se někdy projevují na povrchu kůže jako malé hrbolky zvané papuly. Mohou vypadat jako malé masité nebo červené hrbolky, podobné pupínkům. Pokud se papule naplní hnisem, stane se z ní pustule. Každá forma může být podrážděná, svědící nebo bolestivá.Životně důležité orgány

  • Zarostlé ochlupení na ohanbí může být nepříjemné a bolestivé.
  • Obvykle se snadno léčí a nevyžadují lékařskou péči.
  • Pokud se však neléčí, mohou vrozené vlasy vést k infekci.

Možná jste slyšeli hrbolaté podráždění při holení zvaném žiletka nebo dokonce označované jako folikulitida. Správný lékařský termín pro toto hrbolaté podráždění je však pseudofolikulitida (Puhan, 2015). Ačkoli tyto stavy vypadají poněkud podobně a mohou být oba nepříjemné, skutečná folikulitida je konkrétně infekce vlasového folikulu. Mohou však souviset. Pokud vlas zachytí bakterie z povrchu kůže před návratem, pseudofolikulitida může způsobit skutečnou folikulitidu.

Pseudofolikulitida je obvykle diagnostikována na obličeji, ale může nastat kdekoli, kde dochází k růstu vlasů, včetně podpaží nebo ohanbí. Někteří lidé jsou k tomu náchylnější než jiní, zejména ti, kteří mají pevné kudrnaté vlasy.Vrozené chloupky často vznikají po pokusu o odstranění chloupků, ať už holením, pinzetou nebo vytrháváním. Pokud se však ve vaší stydké oblasti objeví mnoho nárazů ve stejnou dobu a neprovedli jste žádné nedávné odstranění chloupků, poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče. Vyrážka na hrbolcích může být alergickou reakcí na něco - ale ano může být také znamením sexuálně přenosných infekcí, jako je genitální opar, lidský papilomavirus (HPV) nebo syfilis (Garcia, 2020).

opravdu fungují pumpy na penis?

Co způsobuje zarůstání chloupků?

Nejběžnější příčinou zarůstání chloupků je odstraňování chloupků. Zní to neintuitivně, že? Ale kdykoli důkladně odstraníme chloupky z povrchu, existuje šance, že někdo doroste špatným směrem. Proto může být shluk zarostlých chloupků známý také jako břitva. Vrozené chloupky však nepocházejí pouze z používání holicích strojků - mohou být výsledkem voskování, vytrhávání, depilačních chemikálií nebo jakékoli jiné metody odstraňování chloupků.

Kudrnaté vlasy mají vyšší šanci zakřivit se zpět k pokožce a stát se vrozenými vlasy. Výsledkem je pseudofolikulitida na obličeji nejčastější u mužů afrického původu, kteří se holí (Ogunbiyi, 2019). Jedna studie však zjistila, že jde o ochlupení bílé ženy třikrát pravděpodobnější než černé ženy a dvakrát častěji než hispánské ženy hlásí klinické komplikace. Ze všech žen v průzkumu, bez ohledu na jejich rasu nebo etnickou příslušnost, téměř třetina uvedla zkušenosti s vrozenými chloupky (DeMaria, 2014).Vrozené chloupky se mohou objevit i bez úmyslného odstraňování chloupků. Jakýkoli tlak může chloupky vytrhnout nebo ohnout nesprávným směrem . Někteří houslisté dostávají stav zvaný houslista na krku z pohybu nástroje pod bradou. Podobně by těsné džíny mohly vypadat skvěle, ale tření těsného oblečení na kůži může mít stejný účinek na vaši stydkou oblast a nohy (Ribero, 2010).

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistěte více

Léčba

Vrozené chloupky byly pravděpodobně od úsvitu holení. Na internetu najdete spoustu domácích opravných prostředků. Tato doporučení obvykle zahrnují ruční vytahování zarostlých vlasů. Návrhy sahají od agresivních, jako je například tweezing, až po jemnější nápady, jako je masáž pomocí zubního kartáčku.

Ano, tyto přístupy mohou vlasy úspěšně uvolnit - ale přicházejí s vlastním rizikem. Pinzeta ve vaší lékárničce pravděpodobně není neuvěřitelně hygienická a může potenciálně zanechávat jizvy. Hloubení do kůže nebo otření zaníceného místa zubním kartáčkem, který si vložíte do úst, může způsobit hojení infekcí. Použití kteréhokoli z těchto domácích prostředků riskuje, že se drobné podráždění bude obchodovat s něčím mnohem závažnějším.

Často je lepší trpělivě čekat, protože většina zarostlých chloupků se včas vyřeší. Transfolikulární chloupky se nakonec vynoří z kůže a extrafolikulární se uvolní, když se smyčka zvětší natolik, že ji vytlačí napětí. Pokud vrozené vlasy skutečně vyžadují ošetření, poskytovatel zdravotní péče jemně použije sterilizovanou jehlu k jejich extrakci z kůže.

Pokud máte zarostlé ochlupení na ohanbí, prvním krokem je přestat se holit. Holení nad podrážděnou oblastí jen to zhorší . Zastavení odstraňování chloupků po dobu čtyř týdnů umožňuje růst chloupků dostatečně dlouho, aby se mohly vytrhnout, jak je popsáno výše (Ogunbiyi, 2019). Dosažení pinzety může být lákavé, ale nechat příroda běžet její cestou je nejbezpečnější. Vytrhávání vlasů z kořínku může jen udělat z extrafolikulárních vrozených vlasů vlasy transfolikulární - problém ve skutečnosti neřeší.

Nějaký produkty dostupné v obchodě mohou nabídnout úlevu . Kortikosteroidy, jako je hydrokortizonový krém, mohou snížit zánět. Produkty obsahující benzoylperoxid mohou snížit zarudnutí a zabránit sekundárním infekcím, jako je pravá folikulitida. Kyselina salicylová nebo kyselina glykolová mohou změkčit ztvrdlou pokožku kolem folikulů (Ogunbiyi, 2019).

Pokud problém přetrvává, obraťte se na poskytovatele zdravotní péče nebo odborníka, jako je dermatolog. Mohou předepsat steroidní krém ke snížení zánětu nebo retinoidové mléko k odstranění odumřelých buněk pokožky. Pokud máte infekci, mohou vám být nakaženi perorální nebo lokální antibiotika také (Ogunbiyi, 2019). Pokud se infikovaná pustule neléčí, může se vyvinout do cysty nebo horšího stavu, proto si v případě obav promluvte se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Prevence

Nejlepším způsobem, jak zabránit zarůstání vlasů, je v první řadě vlasy neodstraňovat. Pokud jste v pořádku s malým strništěm, použijte elektrický holicí strojek nastaven na minimálně 1 milimetr a pravidelně ořezávejte. Délka nejméně 1 milimetr pomáhá snížit pravděpodobnost růstu vlasů zpět k pokožce.

Ale možná opravdu chcete čistý lesk mezi tím, ať už je to jen linie bikin nebo úplné odlesňování. Existují opatření, která můžete přijmout, abyste minimalizovali vrozené chloupky.

Holení zanechává ostré zkosené špičky, které zvyšují pravděpodobnost proniknutí kůží. Existují několik věcí, které můžete udělat, abyste otupili tyto ostré hrany , ačkoli. Namočení do teplé vody před holením bobtná folikuly. Peeling vám poskytne hladší povrch, na kterém můžete pracovat, a minimalizovat tření. Vždy používejte krém na holení. Oholejte se lehkými tahy dolů s obilím a nikdy při tom nevytahujte pokožku napnutou (Ogunbiyi, 2019).

Třením oblasti krouživým pohybem hrubým ručníkem po holení můžete uvolnit všechny chloupky, které uvízly v pokožce. Pokud je pokožka suchá, použijte zvlhčovač.

Správně péče o břitvu je zásadní také. Opláchněte čepel mezi tahy v horké vodě. Po dokončení jej dobře vyčistěte a po pěti použitích vyměňte nože. Tupý břitva vám nedělá žádné výhody. (Ribero, 2010).

Depilační krémy může být účinnější než holení nebo voskování . Zanechávají vlasy s měkkou špičkou, která pravděpodobně do ničeho nepronikne. Ale nefungují pro každého. Na tlusté pokožce nejsou vždy příjemné, natož na citlivou pokožku, jako je vulva nebo penis. Před použitím vždy nejprve otestujte na malém místě (RIbero, 2010).

Skutečným posledním, i když nákladným krokem k ukončení zarůstání chloupků je trvalé odstranění chloupků pomocí laserové terapie nebo elektrolýzy. Pokud to není cenově dostupné a vrozené chloupky jsou běžnou nepříjemností, promluvte si s dermatologem o zavedení režimu péče o pleť, který může problém zacílit.

Reference

  1. DeMaria, A. L., Flores, M., Hirth, J. M. a Berenson, A. B. (2014). Komplikace spojené s ochlupením na ohanbí. American Journal of Obstetrics and Gynecology, 210 (6), 528.e1-5. doi: 10.1016 / j.ajog.2014.01.036 Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24486227/
  2. Garcia, M. R. a Wray, A. A. (2020). Sexuálně přenosné infekce. V StatPearls. Publishing StatPearls. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32809643/
  3. Ogunbiyi, A. (2019). Pseudofolliculitis barbae; aktuální možnosti léčby. Klinická, kosmetická a vyšetřovací dermatologie, 12, 241–247. doi: 10,2147 / CCID.S149250 Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31354326/
  4. Puhan, M. R. a Sahu, B. (2015). Pseudofolliculitis corporis: Nová entita diagnostikovaná dermoskopií. International Journal of Trichology, 7 (1), 30–32. doi: 10.4103 / 0974-7753.153453 Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25878447/
  5. Ribera, M., Fernández-Chico, N., & Casals, M. (2010). [Pseudofolliculitis barbae]. Actas Dermo-Sifiliograficas, 101 (9), 749–757. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21034705/
Vidět víc