Co retinol dělá pro vaši pokožku? Tyto čtyři věci

Co retinol dělá pro vaši pokožku? Tyto čtyři věci

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pupínky? Vrásky a jemné linky? Tmavé skvrny a změna barvy? Retinol je jedním z několika přírodních retinoidů v rodině vitaminů A - a něco jako superstar péče o pleť pro tyto a další kožní problémy.

Životně důležité orgány

 • Retinol je jedním z několika retinoidů v rodině vitaminů A.
 • Na rozdíl od retinoidu na předpis, který se nazývá tretinoin, lze většinu produktů s retinolem zakoupit bez lékařského předpisu.
 • Retinol se používá k léčbě akné, vrásek a dalších známek stárnutí a zabarvení pokožky.
 • K dispozici je závratná řada produktů a formulací retinolu.

Co je retinol?

Vědci poprvé extrahovali retinol z větší rodiny silnějších retinoidů v roce 1947 a od té doby se stal hitem pro jeho vlastnosti v boji proti akné. V 80. letech si všimli, že retinol také má anti-aging účinek na pokožku a schopnost zmírnit jemné linky a vrásky (a přidat speciální svěží záři) kvůli rychlému obratu buněk, který nastartoval retinol (Gilman, 2016). Postupem času byla zavedena další použití.

Retinol a vitamin A.

Vitamin A je základní živina důležitá pro zdravé oči, pokožku, funkci imunitního systému a další. Zjednodušeně si můžete představit vitamin A jako karotenoidy a retinoidy.

Karotenoidy jsou pigmenty (barvy), které dodávají jasně oranžové, žluté a červené barvy různé zelenině a jiným potravinám, stejně jako antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistěte více

Retinoidy, obrovská skupina sloučenin, které jsou vyrobeny člověkem z vitaminu A, jsou k dispozici v různých formách, které pomáhají léčit řadu kožních stavů. Nebylo jich méně než čtyři generace retinoidů používaných pro kožní onemocnění a neustále se vyvíjejí nové formulace produktů (Gilman, 2016).

A retinol je jedním z těchto retinoidů.

Je retinol k dispozici bez lékařského předpisu?

Nákup retinoidů může být matoucí. I když jsou často označovány stejným dechem a úzce souvisí, retinoidy známé jako kyselina retinová (tretinoin) a retinol jsou velmi důležité; kyselina retinová působí přímo na kožní buňky, a proto je velmi silná retinol musí projít chemickou přeměnou na kůži před převedením do této aktivní formy (Zasada, 2019).

Produkty péče o pleť obsahující retinol si můžete koupit online a v lékárnách bez lékařského předpisu. Ale protože je to mnohem silnější a je pravděpodobnější, že způsobí nežádoucí účinky, můžete získat kyselinu retinovou pouze na předpis od dermatologa nebo jiného zdravotnického pracovníka.

Jak funguje retinol?

Když si na pokožku nanesete retinol - ať už ve formě séra, pleťového nebo očního krému nebo jiného topického přípravku - urychlí to normální rychlost přeměny kožních buněk. Tato schopnost je klíčem k jeho účinnosti. Vytáhne to tím, že nasákne buněčnými membránami v kůži a jakmile se dostane do buněk, uzamkne se na receptory, které určují, které geny jsou aktivovány.

The geny říkají buňkám jaké role mají hrát (diferenciace buněk). Také diktují, jak rychle by se buňky měly množit a růst (buněčná proliferace), a také kdy zemřít (buněčná smrt) (Babamiri, 2010).

Celkový výsledek: Používá se v průběhu času, retinol potlačuje jemné linie a vrásky a vzhled stárnutí. Posiluje ochranný účinek vnější vrstvy pokožky (epidermis) a podporuje růst bílkovin zvaných keratinocyty, z nichž jsou vyrobeny pokožka, nehty a vlasy.

Retinol také pomáhá udržovat pokožku pevnou a napjatou ochranou kolagenu —Tento důležitý strukturní protein v kůži a dalších pojivových tkáních - z rozpadu (Zasada, 2019).

U akné působí lokální retinol tím, že pomáhá udržovat póry pokožky odblokované. Má protizánětlivé účinky a také funguje udržujte věci na pokožce v průběhu času —Odstranění blokád, které mohou vést k tvorům černých teček a pupínků (Leyden, 2017). Retinol také reguluje množství mastného mazu produkované mazovými žlázami kůže (Zasada, 2019).

Jak používat tretinoin na vrásky: je třeba si uvědomit

5 minut čtení

Výhody retinolu

Retinol dokáže spoustu věcí. Lidé to používají k:

 • Spravujte akné a udržujte póry a pokožku čistou: Retinol pomáhá řešit ucpané póry, černé tečky, akné a další tím, že buňky, které ucpávají póry, jsou méně lepivé a také zmenšuje velikost pórů.
 • Zdokonalte a vylepšete texturu a tón pleti: Tento dodává pokožce hladší a rovnoměrnější vzhled. Celkový výsledek? Retinol rozjasňuje pokožku.
 • Snižte vrásky a jemné linky: Retinol nejen zvyšuje obrat buněk na povrchu pokožky, ale stimuluje kolagen a pružnost pokožky.
 • Snížení hyperpigmentace: Obvykle je to neškodné, ale často frustrující: Retinol může pomoci zmírnit hyperpigmentaci, při které jsou oblasti pokožky tmavší než okolní kůže, protože se nadměrné množství pigmentu koncentruje na jednom místě. Retinol může pomoci vyrovnat věci urychlením obratu problémové pokožky.

Druhy retinolu - síly, formulace, obchodní značky

Retinol může být účinný, ale zahrnuje výběr správné síly a složení. To může vyžadovat určité úsilí, protože je k dispozici závratné množství retinolových produktů.

Připravte se na pokus a omyl a poskytněte retinolu čas na práci. Protože se stává aktivním po interakci s buněčnou úrovní pokožky, může být retinol (na rozdíl od retinoidů s pevným lékařským předpisem) pro dosažení účinku stálý v průběhu týdnů nebo měsíců. Dejte jí čtyři až šest týdnů nebo déle, aby se začaly odpařovat jemné linie , vrásky a další známky stárnutí. U mírného akné to může trvat mnohem déle - až čtyři měsíce nebo déle (Babamiri, 2010).

Silné stránky

I když nepotřebujete předpis pro většinu produktů s retinolem, možná budete chtít na začátku kontaktovat základnu s lékařem péče o pleť (dermatologem). Většina zdravotnických pracovníků to navrhuje počínaje nejnižší koncentrací a postupným zvyšováním množství této účinné látky (University of Wisconsin, 2020). Gely a krémy mají často procenta retinolu v rozmezí od 0,025% do 0,05% a 0,1%.

Cílem zahájení pomalého a nejprve nízkého dávkování retinolu je zvyknout si tělo na retinol a zarudnutí a suchost, které může produkovat. Časem se tolerance vaší pokožky k těmto účinkům pravděpodobně zvýší. Dalším způsobem, jak si na retinol zvyknout, je začít ho nanášet jen jednou týdně a pak se postupně dopracovávat k jeho používání každou druhou noc - a poté každou noc. Pokud však vaše pokožka není příliš citlivá, můžete být v pohodě s koncentrací 0,25% mimo bránu.

jak získat více testosteronu přirozeně

Facelift: typy zákroků, náklady a komplikace

6 minut čtení

Pokud je vaše akné rozšířené nebo vážné, poraďte se s dermatologem o používání retinoidu na předpis. Tretinoin může přinést stejné výsledky, ale je intenzivnější a rychlejší - a není k dispozici na přepážce.

Protože retinol přináší na povrch novější a jemnější pokožku, je to tak důležité chránit pokožku před slunečním zářením . Skin Cancer Foundation a další doporučují nanášet retinol v noci, po umytí obličeje před spaním a ráno použít širokospektrální krém na opalování SPF 30+. Abyste se vyhnuli poškození jemné nové pokožky sluncem, zvykněte si každý den v roce nosit klobouk a hledat stín spolu s režimem proti slunečnímu záření. (Skin Cancer Foundation, 2018).

Formulace

Když kupujete OTC retinoidy, uvidíte formulace obsahující retinol, retinylpalmitát a retinaldehyd. Tyto poslední dvě složky jsou ještě jemnější a méně účinné než samotný retinol, protože procházejí několika chemickými kroky, aby se dostaly do aktivních stavů - ale z tohoto důvodu jim může také trvat déle. Lidé s mimořádně citlivou pokožkou se pro ně často rozhodují.

Částečně existují speciální směsi retinolu a derivátů retinolu kvůli způsobu, jakým tyto látky reagují na světlo a další složky. Retinol je součástí rodiny vitaminů A a vitamin A je poněkud nestabilní molekula náchylná ke změnám ve své struktuře a aktivitě, když je vystavena světlu (Tolleson, 2005). Vitamin má také tendenci negativně interagovat s jinými složkami.

Nebuďte tedy překvapeni, když najdete produkty retinolu prodávané v neprůhledných (neviditelných) nádobách. Mezi další formulace retinolu patří tobolky na jedno použití, které pomáhají zajistit jejich pevnost a účinnost. K dispozici jsou rychle působící produkty s časovým uvolňováním, stejně jako směsi v kombinaci s kyselinou salicylovou pro boj s akné. Ostatní produkty jsou smíchány s opalovacími krémy, které chrání před škodlivými ultrafialovými (UV) paprsky.

Lékaři na University of Wisconsin nabídnout tyto tipy pro formulaci retinolu:

 • Gely s retinoidy jsou obvykle nejlepší pro lidi s akné
 • Retinoidy se smetanou jsou dobrou volbou pro účinky proti stárnutí
 • Výrobky vyrobené ze syntetických retinoidů mohou být méně dráždivé než přírodní retinoidy

Názvy značek

Vaše možnosti produktů retinolu bez předpisu jsou docela široké. Chcete-li vyčistit ucpané póry a akné, možnosti zahrnují formulace obsahující retinol, jako je iS CLINICAL. Produkty proti stárnutí retinolu jsou všude, s možnostmi od Neutrogena Ageless Intensives Deep Wrinkle Moisture Night až po CosMedix Serum 16. Seznam pokračuje.

Nežádoucí účinky retinolu

Hlavním rizikem retinolu je to, že může způsobit duševní a fyzické vrozené vady, když matka během těhotenství používá retinol nebo jiné retinoidy. I když je nějaká debata mezi odborníky o tom, jak velké je riziko a zda záleží na dávkování nebo načasování retinolu , je jasné, že abyste se vyhnuli možným problémům, neměli byste užívat retinol, pokud jste těhotná (National Organization for Rare Disorders, 2019).

Čím koncentrovanější je retinol, tím více vedlejších účinků pravděpodobně budete mít. Je běžné, že retinol pokožku vysušuje a dráždí. Zarudnutí a pálení ovlivňují mnoho uživatelů. Často se také odlupují - ale ne kvůli loupání a odlupování. Namísto, odlupování nastává, protože retinoly koaxiují mladší buňky k povrchu kůže (Gilman, 2016).

Chcete-li při používání formulací retinolu dát pokožce pauzu, rozhodněte se pro jemné čisticí prostředky na pokožku a hned po produktu retinolu naneste zvlhčovač.

Reference

 1. Babamiri, K., & Nassab, R. (2010). Kosmeceuticals: Důkazy za retinoidy. Aesthetic Surgery Journal, 30 (1), 74–77. https://doi.org/10.1177/1090820edrez09360704 https://academic.oup.com/asj/article/30/1/74/199813
 2. DIY léčba akné. Americká akademie dermatologie. Citováno z: https://www.aad.org/public/diseases/acne/diy
 3. Gilman, R., & Buchanan, P. (2016). Retinoidy: přehled literatury a navrhovaný algoritmus pro použití před procedurami resurfacingu obličeje. Journal of Kožní a estetická chirurgie, 9 (3), 139. https://doi.org/10.4103/0974-2077.191653 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5064676/
 4. Kafi, R., Kwak, H. S. R., Schumacher, W. E., Cho, S., Hanft, V. N., Hamilton, T. A.,… Kang, S. (2007). Zlepšení přirozeně stárnoucí pokožky s vitaminem A (retinol). Archiv dermatologie, 143 (5). https://doi.org/10.1001/archderm.143.5.606 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17515510/
 5. Kligman, L. H., Duo, C. H. a Kligman, A. M. (1984). Topická kyselina retinová zlepšuje opravu kožní pojivové tkáně poškozené ultrafialovým zářením. Výzkum pojivové tkáně, 12 (2), 139–150. https://doi.org/10.3109/03008208408992779 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6723309/
 6. Leyden, J., Stein-Gold, L., & Weiss, J. (2017). Proč jsou aktuální retinoidy základem léčby akné. Dermatology and Therapy, 7 (3), 293–304. https://doi.org/10.1007/s13555-017-0185-2 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28585191/
 7. Národní organizace pro vzácné poruchy, syndrom fetálního retinoidu. (2019). Citováno z https://rarediseases.org/rare-diseases/fetal-retinoid-syndrome/
 8. Úřad doplňků stravy, Národní instituty zdraví. Vitamin A. Citováno z https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminA-HealthProfessional/
 9. Nadace proti rakovině kůže. Když kosmetické přípravky způsobují citlivost pokožky (listopad, 2018). Citováno z https://www.skincancer.org/blog/when-beauty-products-cause-sun-sensitivity/
 10. Tolleson, W., Cherng, S., Xia, Q., Boudreau, M., Yin, J., Wamer, W.,. . . Fu, P. (2005). Fotodekompozice a fototoxicita přírodních retinoidů. International Journal of Environmental Research and Public Health, 2 (1), 147-155. doi: 10,3390 / ijerph2005010147. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3814709/
 11. Tan, J., Thiboutot, D., Popp, G., Gooderham, M., Lynde, C., Rosso, J. D.,… Gold, L. S. (2019). Randomizované hodnocení fáze 3 léčby trifarotenem v dávce 50 μg / g krému na středně závažné akné na obličeji a truncal. Journal of the American Academy of Dermatology, 80 (6), 1691–1699. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2019.02.044 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30802558/
 12. University of Wisconsin Hospitals and Clinics Authority. Retinoidy: Definování rozdílu. UW zdraví. Citováno z https://www.uwhealth.org/madison-plastic-surgery/retinoids-defining-the-difference/45281
 13. Zasada, M., & Budzisz, E. (2019). Retinoidy: aktivní molekuly ovlivňující tvorbu struktury pokožky při kosmetických a dermatologických ošetřeních. Advances in Dermatology and Allergology, 36 (4), 392–397. https://doi.org/10.5114/ada.2019.87443 Odkaz
Vidět víc