Co způsobuje náhlou ztrátu vlasů?

Co způsobuje náhlou ztrátu vlasů?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Vypadávání vlasů jakéhokoli typu je nepříjemné, ale velké shluky vypadávajících vlasů přes noc mohou být traumatické.Mnoho lidí pociťuje náhlou ztrátu vlasů, která může být důsledkem problémů se štítnou žlázou, psoriázy, léků na předpis a chemoterapie. Určité typy vypadávání vlasů jsou také spojeny s vyšší míra úzkosti a deprese (Sellami, 2012).

Životně důležité orgány

 • Náhlá ztráta vlasů je výrazný nárůst ztráty vlasů, ke kterému může dojít přes noc. Dva stavy, které způsobují náhlou ztrátu vlasů, jsou telogen effluvium a alopecia areata.
 • Telogen effluvium je vyvoláván věcmi, jako je stres, hormony a léky. Způsobuje nadměrné vylučování po celé pokožce hlavy, ale je obvykle dočasné a nakonec se zastaví samo.
 • Alopecia areata je autoimunitní stav, který způsobuje vypadávání vlasů ve skvrnách. Tyto skvrny se mohou spojit, aby vytvořily větší plešatiny, ale u 50% lidí vlasy dorostou do jednoho roku.

Náhlá ztráta vlasů je obvykle známkou dvou stavů: telogen effluvium nebo alopecia areata. Telogen effluvium je obvykle způsobeno stresem, který zvyšuje přirozenou rychlost vypadávání vlasů. Alopecia areata je autoimunitní stav, který způsobuje, že vaše tělo útočí na vlasové folikuly, což vede ke ztrátě vlasů.

Tyto podmínky se liší od dědičného vypadávání vlasů, které obvykle způsobí, že vaše vlasová linie ustoupí nebo tenké postupně , stejně jako v případě mužské a ženské plešatosti (Ho, 2020).

Zde je to, co potřebujete vědět o náhlé ztrátě vlasů, o tom, co je způsobuje, a o možnostech léčby.reklama

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarma

jak často by měl muž ejakulovat pro zdravé spermie

Najděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovujeZjistěte více

Co je telogen effluvium a jak způsobuje vypadávání vlasů?

Telogen effluvium je stav, který způsobuje náhlé nadměrné vypadávání vlasů. Zde je několik věcí, které běžně spouštějí tento typ vypadávání vlasů (Hughes, 2020):

 • Silný psychický stres
 • Změny hormonů po porodu
 • Velké fyzické trauma jako chirurgický zákrok
 • Opravdu špatná infekce
 • Přestat používat léky, které obsahují estrogen
 • Nutriční nedostatky, jako je nízký příjem bílkovin nebo nedostatek železa
 • Hypotyreóza
 • Velmi nízkokalorická nebo nárazová strava

Vaše tělo považuje všechny tyto věci za stresující, i když ne. Ať už je spouštěcí událost jakákoli, nutí vlasy k náhlému přechodu z růstové fáze do klidové fáze - fáze, kdy se vlasy normálně vylučují. Není to samotné vylučování, ale chlupy rychle přeskakující z jedné fáze do druhé způsobují náhlé vylučování.

Všichni přirozeně ztrácíme vlasy, protože folikuly procházejí fázemi růstu vlasů. Pokud se však vaše vypadávání vlasů cítí nadměrné, můžete mít telogenní effluvium nebo jiný stav nazývaný androgenní alopecie, který je běžněji známý jako plešatost žen a mužů (Rebora, 2019).

Pokud ztrácíte krátké, tenké chloupky spolu s delšími, můžete mít kombinaci telogenního effluvia a androgenní alopecie. To se liší od alopecie areata, do které se ponoříme níže.

Náhlá ztráta vlasů z telogen effluvium obvykle začíná tři měsíce po hlavním stresujícím faktoru, ale objevují se zprávy o ještě delších intervalech mezi stresující událostí a začátkem vypadávání vlasů (Hughes, 2020).

Stanovení diagnózy telogen effluvium nemusí být dobrou zprávou, ale existuje stříbrná podšívka. Pokud vaše telogenní effluvium způsobila stresující událost, pravděpodobně sama odezní po šesti měsících (Malkud, 2015). To znamená vaše vlasy může nadále vypadávat po dobu šesti měsíců , ale kolik ztratíte, se obvykle časem snižuje (Mysore, 2019).

Pokud hormonální nerovnováha nebo nedostatek výživy ovlivňuje vypadávání vlasů, mělo by se to zastavit, jakmile dojde k nápravě problému. V mnoha případech ztráty vlasů způsobené léky, opětovný růst začíná, jakmile je lék mimo váš systém (Hughes, 2020).

Dorůstající vlasy na to, jaké byly dříve, než telogenní effluvium může nějakou dobu trvat. Můžete si všimnout opětovného růstu několik měsíců po odstranění spouště, ale úplná obnova může trvat rok - zejména u těch, kteří mají delší vlasy (Mysore, 2019).

Co je alopecia areata a jak způsobuje vypadávání vlasů?

Alopecia areata, nazývaná také nepravidelná ztráta vlasů, je autoimunitní stav, který způsobuje, že vaše tělo útočí na své folikuly, což má za následek ztrátu vlasů.

Místo zvýšené ztráty vlasů po celém těle má tento stav tendenci způsobovat kulaté, plešaté skvrny které se nakonec mohou sloučit do větších lysých míst (Lepe, 2020). Alopecia areata ovlivňuje zhruba 2% běžné populace (Pratt, 2017).

Vědci však plně nechápou, co spouští alopecia areata, studie nalezeny vypadávání vlasů může být vyvoláno věcmi, jako je fyzický nebo emoční stres, infekce a určité léky (Gilhar, 2012).

Jste také v vyšší riziko rozvoje tohoto stavu, pokud to někdo ve vaší rodině již zažil. Ačkoli může mít alopecie areata vliv na děti, obvykle se vyskytuje u dospělých ve věku od 25 do 36 let (Lepe, 2020).

cialis a viagra současně

Na alopecia areata neexistuje žádný lék, ale jsou k dispozici léčby, které pomáhají zvládat příznaky. V některých případech nemusí lidé léčbu vůbec vyžadovat.

Nemoci, které mohou způsobit vypadávání vlasů: alopecie jako příznak

7 minut čtení

Zhruba polovina lidí, kteří mají alopecii areata, to uvidí vlasy začnou růst do jednoho roku bez jakékoli léčby. Pamatujte, že jsou možné relapsy a vypadávání vlasů se může zhoršit, než se zlepší.

Poskytovatel zdravotní péče může také doporučit další léčbu k zastavení vypadávání vlasů, jako jsou kortikosteroidní injekce a lokální produkty, které podrobněji rozebereme níže.

Jak mohu vypěstovat vlasy, které jsem ztratil?

Možná jste slyšeli o minoxidilu (značka Rogaine), což je lokální lék, který může pomoci podpořit růst vlasů.

Je k dispozici v kapalné nebo pěnové formě v koncentracích 2% a 5%. Vědci naznačují, že minoxidil funguje zvýšení průtoku krve do postižených oblastí, která dodává více živin, které podporují nový růst vlasů. Tato léčba může také zkrátit klidovou fázi vlasových folikulů, takže přecházejí do růstového cyklu dříve (Badri, 2020).

Vyšší koncentrace minoxidilu jsou účinnější při opětovném růstu vlasů , ale může také způsobit více vedlejších účinků, které zahrnují svědění a podráždění v místě aplikace (Badri, 2020).

Zatímco 5% minoxidil byl schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro použití u mužů, ženám se obvykle nedoporučuje, protože může způsobit nadměrný růst vlasů. Přesto může poskytovatel zdravotní péče rozhodnout, že přínosy převažují nad riziky, a doporučit 5% minoxidil - pokud budete pečlivě sledováni ohledně vedlejších účinků.

Pokud máte telogen effluvium, mohou produkty jako minoxidil podporovat opětovný růst vlasů, ale řešení jakýchkoli základních zdravotních podmínek nebo nedostatku živin je obvykle nejlepší řešení problému (Hughes, 2020). Zdravotnický pracovník může navrhnout plán zdravého stravování nebo doplnit režim, pokud je vaše vypadávání vlasů způsobeno nedostatkem bílkovin nebo železa.

Léčba první linie je extrémně účinná při alopecia areata, ale může být krutá. Jedna malá studie hodnotila užívání dvou léků, methotrexátu a kortikosteroidů, a zjistila, že kombinace těchto dvou bylo účinnější než samotný methotrexát při opětovném růstu vlasů (Hammerschmidt, 2014).

Pokud vám vlasy začaly náhle vypadávat, nejlépe se poraďte s poskytovatelem zdravotní péče. Mohou vám pomoci zjistit, co je příčinou náhlého vypadávání vlasů, a napravit jakékoli základní problémy, které mohou přispívat.

Reference

 1. Badri, T., Nessel, T. A. a Kumar D, D. (2020). Minoxidil. Treasure Island, FL: StatPearls Publishing. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482378/
 2. Gilhar A, Etzioni A, Paus R. Alopecia areata. The New England Journal of Medicine. 2012; 366 (16): 1515-1525. doi: 10,1056 / NEJMra1103442. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22512484/
 3. Guarrera, M. a Rebora, A. (2017). Metoda hodnocení vlasů: Pull Test a Wash Test. Agache’s Measuring the Skin, 115, 827-830. doi: 10.1007 / 978-3-319-32383-1_115. Citováno z https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007%2F978-3-319-32383-1_115
 4. Hammerschmidt M, Mulinari Brenner F. Účinnost a bezpečnost methotrexátu při alopecia areata. Anais Brasileiros de Dermatologia. 2014; 89 (5): 729-734. doi: 10.1590 / abd1806-4841.20142869. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4155950/
 5. Harries, M. J., Sun, J., Paus, R., & King, L. E. (2010). Řízení alopecie areata. BMJ, 341 (23. července 1), C3671-C3671. doi: 10,1136 / bmj.c3671. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3230136/
 6. Ho CH., Sood T, Zito PM. (2020). Androgenetická alopecie. Publishing StatPearls. Treasure Island, FL. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430924/
 7. Hughes, E. C., a Saleh, D. (2020). Telogenní výpotek. Treasure Island, FL: StatPearls Publishing. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430848/
 8. Lepe, K., & Zito, P. M. (2020). Alopecia Areata. Treasure Island, FL: StatPearls Publishing. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537000/
 9. Malkud S. Telogen Effluvium: Recenze. Journal of Clinical and Diagnostic Research. 2015; 9 (9): WE01-WE3. doi: 10,7860 / JCDR / 2015 / 15219,6492. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606321/
 10. Mysore V, Parthasaradhi A, Kharkar RD a kol. Konsenzus expertů na správu Telogen Effluvium v ​​Indii. International Journal of Trichology. 2019; 11 (3): 107-112. doi: 10,4103 / ijt.ijt_23_19. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6580807/
 11. Olsen EA, Dunlap FE, Funicella T a kol. Randomizovaná klinická studie s 5% topickým minoxidilem versus 2% topickým minoxidilem a placebem v léčbě androgenetické alopecie u mužů. Journal of the American Academy of Dermatology. 2002; 47 (3): 377-385. doi: 10,1067 / mjd.2002.124088. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12196747/
 12. Piraccini BM, Iorizzo M, Rech G, Tosti A. Drogy vyvolané poruchy vlasů. Současná bezpečnost léčiv. 2006; 1 (3): 301-305. doi: 10,2174 / 157488606777934477. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18690941/
 13. Pratt CH, King LE Jr, Messenger AG, Christiano AM, Sundberg JP. Alopecia areata. Nature Reviews Disease Primers. 2017; 3: 17011. Publikováno 2017 16. března doi: 10.1038 / nrdp.2017.11. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573125/
 14. Rebora A. Telogen effluvium: komplexní přehled. Klinická, kosmetická a vyšetřovací dermatologie. 2019; 12: 583-590. Publikováno 2019 21. srpna doi: 10,2147 / CCID.S200471. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6709511/
 15. Sellami, R., Masmoudi, J., Mnif, L., Aloulou, J., Turki, H., & Jaoua, A. (2012). P-874 - Psychologický dopad alopecie areata: Případová kontrolní studie 50 pacientů. Evropská psychiatrie, 27 (dodatek 1), 1. doi: 10,1016 / s0924-9338 (12) 75041-1. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0924933812750411
Vidět víc