Co jsou posilovače testosteronu? Pracují?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Testosteron je klíčem ke království maskulinity (jako je). Je to androgen nebo mužský pohlavní hormon, který je přítomen od narození a je tím, co dělá plod mužem. Produkují ho varlata a nadledviny. Během puberty narůstající hladiny testosteronu produkují sekundární sexuální charakteristiky, jako je růst svalů, ochlupení těla a produkce spermií. A testosteron hraje důležitou roli ve zdraví mužů po celý život a reguluje klíčové funkce, jako je libido, erektilní funkce, hustota kostí, svalová hmota a nálada.

Životně důležité orgány

 • Testosteron je zásadní, multifunkční mužský pohlavní hormon, který s věkem přirozeně klesá.
 • Zesilovače testosteronu jsou doplňky, které tvrdí, že zvyšují hladinu testosteronu, což potenciálně zlepšuje sexuální výkonnost, libido a svalovou hmotu.
 • Některé studie zjistily, že některé doplňky mohou zvyšovat hladinu testosteronu, ale celkově je zapotřebí dalšího výzkumu.
 • Můžete také podporovat testosteron přirozeně prostřednictvím stravy a cvičení nebo prostřednictvím substituční léčby testosteronem (TRT) předepsané poskytovatelem.

Hladina testosteronu se měří krevním testem. Normální hladina testosteronu v krvi u mužů se může pohybovat od 270–1 070 ng / dL. Podle Americké urologické asociace (AUA) je hodnota nižší než 300 ng / dL označuje nízkou hladinu testosteronu (AUA, 2018). Tyto přesné hodnoty se však liší v závislosti na laboratoři nebo prostředku, který používáte.

Nízký testosteron (nebo nedostatek testosteronu) má tendenci se objevovat, jak muži stárnou. Jedna studie z National Institutes of Health (NIH) zjistil, že nízká hladina testosteronu ovlivnila 20% mužů ve věku 60 let, 30% mužů ve věku 70 let a 50% mužů ve věku nad 80 let (Harman, 2001).

Mezi příznaky nízké hladiny testosteronu patří erektilní dysfunkce (ED), nízký sexuální apetit, snížená svalová hmota, změny spánkových vzorců a vypadávání vlasů (Urology Care Foundation, n.d.). Přečtěte si více o deset nejčastějších příznaků nízkého testosteronu zde .

jaký je rozdíl mezi acyklovirem a valaciklovirem

reklama

Doplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

může virus hpv odejít sám
Zjistěte více

Co jsou posilovače testosteronu?

Pojmy posilovač testosteronu a přirozený posilovač testosteronu se týkají hlavně bylinných doplňků a dalších sloučenin, které jsou nabízeny ke zvýšení sexuální touhy nebo zlepšení sexuální funkce, svalové hmoty, počtu spermií a složení těla.

Prodávají se v různých formách, včetně pilulek, prášků a tobolek.

Některé bylinné a přírodní doplňky, které mají zvýšit hladinu testosteronu, zahrnují:

 • DHEA: Některé studie zjistily, že užívání doplňku DHEA může zvýšit hladinu volného testosteronu spolu s cvičením, zatímco jiné studie ano nenalezen žádný rozdíl (Liu, 2013).
 • Pískavice řecké seno: Do roku 2016 studie zjistili, že muži, kteří užívali doplněk pískavice řecké seno, zvýšili hladinu testosteronu, měli více sexu a častější ranní erekce než muži, kterým bylo podáváno placebo (Rao, 2016).
 • Kyselina D-asparagová: Bylo zjištěno, že suplementace touto aminokyselinou, která se přirozeně nachází v endokrinním systému, zvyšuje testosteron v některých studiích (Roshanzamir, 2017).
 • Tribulus terrestris: Jedná se o ájurvédskou bylinu, kterou podle některých výzkumů bylo možné zvýšit hladinu testosteronu (Cover, 2014).
 • Ashwagandha: v jedna studie z roku 2019 , muži s nadváhou, kteří užívali tento doplněk po dobu 16 týdnů, zaznamenali průměrné 15% zvýšení hladiny testosteronu ve srovnání s muži, kteří užívali placebo (Lopresti, 2019).

Existuje další třída posilovačů testosteronu, a pokud jste byli v obchodě s vitamíny nebo zdravou výživou, nemůžete je nechat ujít: Ta skupina pestrobarevných lahví, jejichž jména obsahují slova jako Power, Andro, Monster a Stack. Slibují růst svalů, zvýšení testosteronu a věci jako anabolické a prohormonové účinky. Mohou tvrdit, že obsahují některé z výše uvedených bylinných složek spolu s různými dalšími látkami.

Neexistují žádné nebo téměř žádné důkazy o tom, že tyto výrobky dělají to, co tvrdí, a jejich užívání může být nebezpečné a výsledkem je poškození jater nebo ledvin (Almaimian, 2018).

Výhody DHEA (dehydroepiandrosteron)

7 minut čtení

Potenciální rizika a vedlejší účinky posilovačů testosteronu

Stejně jako u mnoha doplňků, testosteron boostery mají rizika, která by mohla převážit jejich potenciální výhody.

jak chris pratt zhubl

Na rozdíl od léků na předpis jsou doplňky pouze volně regulovány Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Z tohoto důvodu mohou obsahovat nebezpečné nebo nehlášené přísady.

Kromě toho může podpora testosteronu pomocí anabolických posilovačů nebo použití testosteronové substituční terapie (TRT) bez lékařského předpisu ve skutečnosti snížit přirozené množství testosteronu, které vaše tělo vytváří - což je opak toho, co bylo zamýšleno. Zesilovače testosteronu, které to s největší pravděpodobností dělají, jsou ty, které napodobují testosteron nebo prekurzory testosteronu v těle, jako jsou prohormony.

Je to proto, že produkce testosteronu je smyčka negativní zpětné vazby - tehdy produkt reakce ve skutečnosti způsobí pokles této reakce. Užíváním určitých posilovačů testosteronu způsobujete, že si vaše tělo myslí, že už si nemusí vyrábět své vlastní. (Doplňky jako vitamin D a zinek nemají tento účinek, protože podporují vaši přirozenou produkci testosteronu; vaše tělo si nemyslí, že se ho snaží unést.)

jaké jsou nejčastější vedlejší účinky hydrochlorothiazidu?

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistěte více

Posilovače testosteronu se nedoporučují používat všem. Neexistují žádné nebo žádné důkazy, že fungují. Látky jako prohormony mohou ve skutečnosti způsobovat významné vedlejší účinky, jako je akné, gynekomastie, poškození jater nebo ledvin a problémy s náladou.

Lidé, kteří nemají nízký testosteron, nemusí používat posilovače testosteronu. Pokud máte nízkou hladinu testosteronu, je lepší řešit to úpravou životního stylu a TRT prostřednictvím poskytovatele zdravotní péče.

je možné zvětšit penius

Ashwagandha na spaní: pomůže mi více si odpočinout?

6 minut čtení

Způsoby, jak bezpečně zvýšit testosteron

Je možné zvýšit hladinu testosteronu změnami životního stylu, například zlepšením stravy, pravidelným cvičením, zajištěním kvalitního spánku a vyhýbáním se nadměrnému užívání alkoholu.

Přečtěte si více o 8 způsoby, jak lze přirozeně zvýšit testosteron .

TRT je volbou pro muže, kterým byla diagnostikována nízká hladina testosteronu. Také se nazývá androgenní substituční terapie, TRT je k dispozici v několika formách: topické gely (značky AndroGel, Testim a Fortesta), náplasti (značka AndroDerm), roztoky (značka Axiron), injekce, bukální (tvář) testosteronové systémy (značka název Striant), implantované pelety testosteronu (značka Testopel) a tablety testosteronu orální (značka Andriol, Restandol).

Přečtěte si více o TRT zde .

Reference

 1. Almaiman A. A. (2018). Vliv posilovačů testosteronu na tělesné funkce: kazuistika. International journal of health sciences, 12 (2), 86–90. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5870326/
 2. Americká urologická asociace. (2018). Hodnocení a řízení nedostatku testosteronu (2018). Citováno 01. července 2020, z https://www.auanet.org/guidelines/testosterone-deficiency-guideline
 3. Harman, S. M., Metter, E. J., Tobin, J. D., Pearson, J., & Blackman, M. R. (2001). Podélné účinky stárnutí na hladinu celkového a volného testosteronu u zdravých mužů. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 86 (2), 724–731. doi: 10,1210 / jcem.86.2.7219, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11158037
 4. Liu, T.-C., Lin, C.-H., Huang, C.-Y., Ivy, J.L., & Kuo, C.-H. (2013, červenec). Vliv akutního podávání DHEA na volný testosteron u mužů středního věku a mladých mužů po intervalovém tréninku s vysokou intenzitou. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23417481
 5. Lopresti, A. L., Drummond, P. D., & Smith, S. J. (2019). Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná, crossover studie zkoumající hormonální a vitalitní účinky Ashwagandhy (Withania somnifera) na stárnutí, muže s nadváhou. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30854916
 6. Pokrywka, A., Obmiński, Z., Malczewska-Lenczowska, J., Fijałek, Z., Turek-Lepa, E., & Grucza, R. (2014). Pohledy na doplňky s Tribulus Terrestris používané Sportovce. Journal of human kinetics, 41, 99–105. https://doi.org/10.2478/hukin-2014-0037
 7. Rao, A., Steels, E., Inder, W. J., Abraham, S., & Vitetta, L. (2016, červen). Testofen, specializovaný extrakt ze semen Trigonella foenum-graecum, snižuje příznaky androgenu související s věkem, zvyšuje hladinu testosteronu a zlepšuje sexuální funkce u zdravých stárnoucích mužů v dvojitě zaslepené randomizované klinické studii. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26791805
 8. Roshanzamir, F., & Safavi, S. M. (2017). Předpokládané účinky kyseliny D-asparagové na hladinu testosteronu v krvi: Systematický přehled. Mezinárodní deník reprodukční biomedicíny (Yazd, Írán), 15 (1), 1-10. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28280794/
 9. Urologická péče Foundation. (n.d.). Co je nízký testosteron? Citováno 24. dubna 2020, z https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/low-testosterone
Vidět víc