Jaké jsou vedlejší účinky TRT?

Jaké jsou vedlejší účinky TRT?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Substituční terapie testosteronem (TRT) je způsob, jak zvýšit hladinu testosteronu a léčit příznaky nízkého testosteronu. Jedním z nejčastějších vedlejších účinků substituční léčby testosteronem je však nízký počet spermií. Ale proč?

Životně důležité orgány

  • Jedním z nejčastějších vedlejších účinků substituční léčby testosteronem je nízký počet spermií.
  • Mezi další nepříznivé účinky TRT patří zvýšené riziko kardiovaskulárních příhod, zvýšené hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) s nejasnými účinky na prostatu a zvýšený počet červených krvinek.
  • Pokud máte nízkou hladinu testosteronu, poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče a zjistěte, zda je TRT pro vás to pravé.

Produkce testosteronu a spermií

Produkce testosteronu je smyčka zpětné vazby. Když váš mozek zaznamená nízkou hladinu testosteronu v krvi, uvolní dvě chemikálie: luteinizační hormon (LH) a folikuly stimulující hormon (FSH). LH stimuluje produkci testosteronu ve varlatech. FSH je nezbytný pro produkci spermií.

Když do těla přidáte externí testosteron, například pomocí TRT, váš mozek zpomalí uvolňování LH i FSH (protože si myslí, že je již nepotřebujete). Ale protože FSH je zodpovědný za produkci spermií ve varlatech, snížený FSH znamená snížený počet spermií.

reklama

Doplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistěte více

Další účinky TRT

Kromě sníženého počtu spermií další nepříznivé účinky TRT zahrnují zvýšené riziko kardiovaskulárních příhod, zvýšené hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) s nejasnými účinky na prostatu a zvýšený počet červených krvinek (Grech 2014). Pokud máte nízkou hladinu testosteronu, poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče a zjistěte, zda je TRT pro vás to pravé. Společně můžete pracovat na nalezení správné dávky, abyste zajistili minimalizaci nežádoucích účinků.

Reference

  1. Grech, A., Breck, J., & Heidelbaugh, J. (2014). Nežádoucí účinky substituční léčby testosteronem: aktualizace důkazů a kontroverze. Therapeutic Advances in Drug Safety, 5 (5), 190–200. doi: 10.1177 / 2042098614548680, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25360240
Vidět víc