Jaké jsou vedlejší účinky lisinoprilu?

Jaké jsou vedlejší účinky lisinoprilu?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Lisinopril je lék používaný ke snížení vysokého krevního tlaku. A obvykle je to dobrá věc. Někdy se však kyvadlo může otočit příliš daleko v opačném směru, což způsobí pokles krevního tlaku příliš nízko. Výsledek? Pokud je váš krevní tlak příliš nízký, bude těžké, aby se krev dostala do vašeho mozku. To vám dělá závratě a může dokonce způsobit mdloby.

Životně důležité orgány

 • Lisinopril (značka Zestril) je lék na předpis používaný ke snížení vysokého krevního tlaku.
 • Může být také použit k léčbě srdečního selhání a ke zlepšení šance na přežití po infarktu.
 • Během užívání lisinoprilu se mohou objevit nežádoucí účinky, jako je suchý kašel, závratě, únava, bolest na hrudi nebo nízký krevní tlak.
 • Existuje také riziko závažnějších nežádoucích účinků, jako jsou vysoké hladiny draslíku v krvi, snížená funkce ledvin nebo závažné alergické reakce.
 • Lisinopril není bezpečný pro těhotné ženy, děti do 6 let nebo pro osoby s anamnézou alergických reakcí na ACE inhibitory.

Mezi další vedlejší účinky lisinoprilu patří suchý nebo chronický kašel . Ve skutečnosti je to hlavní důvod, proč lidé přestávají tyto léky užívat. Asi u jednoho z 10 lidí, kteří užívají léky, jako je lisinopril, se nakonec vyvine kašel, který je častěji pozorován u lidí, kteří jsou starší, ženy nebo užívají léky snižující hladinu cholesterolu (Brugts, 2014).Zde je více o tom, co lze očekávat, pokud jde o vedlejší účinky, lékové interakce a kdo by se měl lisinoprilu vyhnout.

Jaké jsou vedlejší účinky lisinoprilu?

Lisinopril, součást třídy léků známých jako ACE inhibitory, účinně léčí kardiovaskulární stavy - včetně vysokého krevního tlaku, srdečního selhání a infarktu - ale má také celou řadu potenciálních vedlejších účinků, kterých je třeba si být vědom (Lopez, 2020).jak udělat váš penis přirozenějším

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).Zjistěte více

Nejběžnější je a suchý nebo chronický kašel —Významný vedlejší účinek ACE inhibitorů (Yilmaz, 2019). Pokud jste starší, ženy nebo užíváte léky na snížení hladiny cholesterolu, pravděpodobně se u vás objeví kašel, který je také uváděn jako hlavní důvod, proč lidé (zhruba 4%) přestat užívat tyto léky (Brugts, 2014). Mezi další pravidelně hlášené nežádoucí účinky patří závratě, bolesti na hrudi, bolesti hlavy, mdloby a únava.

Vážné reakce se nestávají tak často, ale mohou se rychle vyvinout v těžké nebo život ohrožující situace. Tady jsou ty nejdůležitější k poznámce (FDA, 2014):

 • Nízký krevní tlak: Lisinopril může způsobit hypotenzi nebo nízký krevní tlak. Pokud máte srdeční onemocnění, srdeční selhání nebo onemocnění ledvin, užívání tohoto léku vás může vystavit riziku příliš nízkého krevního tlaku.
 • Zhoršení funkce ledvin: Používejte tento lék opatrně, pokud máte jakýkoli typ onemocnění ledvin. Lisinopril může ovlivnit funkci ledvin a tlačit pacienty s křehkým renálním systémem do selhání ledvin.
 • Vysoká hladina draslíku: Hyperkalemie se také označuje jako nadměrné množství draslíku v krvi. I když je mnoho případů mírných a snadno napravitelných, neléčená hyperkalemie může vést k život ohrožující srdeční problémy (Simon, 2020). Mezi rizikové faktory vysoké hladiny draslíku patří cukrovka, problémy s ledvinami a užívání jakýchkoli doplňků nebo náhražek obsahujících draslík.
 • Závažné alergické reakce: Lisinopril může vyvolat život ohrožující alergické reakce včetně angioedému, což je rychlý otok v částech těla, zejména obličeje a krku.

Pokud máte základní zdravotní stav, poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče dříve, než začnete užívat některý z těchto léků, protože některé podmínky mohou zvýšit vaše riziko nežádoucích účinků.

Co je to vysoký krevní tlak?

Myslete na své krevní cévy jako na dálnice. Nosí vaši krev z místa na místo. Vysoký krevní tlak je v podstatě provoz na těchto dálnicích, a když je příliš vysoký, může způsobit poškození jak krevních cév samotných, tak i orgánů obsluhovaných těmito cévami (něco jako naplnění vodního balónu pomocí požární hadice).

Existuje několik způsobů, jak snížit vysoký krevní tlak. Lisinopril a další ACE inhibitory mají dva hlavní účinky. Oba rozšiřují dálnice (cévy) a snižují množství vody v krvi a snižují provoz.

Co je normální krevní tlak?

1 minuta čtení

Proč je důležité léčit vysoký krevní tlak?

Více než 108 milionů lidí ve Spojených státech mají vysoký krevní tlak, který patří mezi největší rizikové faktory pro srdeční choroby, a srdeční choroby jsou hlavní příčina smrti v zemi (Whelton, 2017; Kochanek, 2017).

Spolu s rizikem srdečních onemocnění zvyšuje neléčený vysoký krevní tlak pravděpodobnost závažných zdravotních komplikací, jako je selhání ledvin a mrtvice.

Co přesně způsobuje vysoký krevní tlak? Je jich mnoho rizikové faktory hypertenze , včetně rodinné anamnézy, věku a základních zdravotních problémů (AHA, 2017). Výzkum zjistil, že rasové rozdíly ve zdravotní péči také ovlivňují diagnostiku a léčbu hypertenze. To platí zejména ve Spojených státech, kde černí, domorodí a barevní lidé mají výrazně vyšší riziko pro rozvoj vysokého krevního tlaku ve srovnání s bělochy (Whelton, 2017).

pilulky, které vám umožní více ejakulovat

Zatímco některé z nich rizikové faktory nelze změnit, ostatní - například nedostatek pohybu, nezdravá strava, přílišné pití alkoholu a kouření - lze změnit přijetím zdravého životního stylu pro srdce (AHA, 2017).

Hlavní použití lisinoprilu

Lisinopril, který se také vyskytuje pod značkou Zestril, působí uvolněním krevních cév, což zase snižuje krevní tlak a umožňuje, aby se do srdce dostávala krev bohatší na kyslík. Přichází lisinopril perorální tablety užívá se denně a je k dispozici v dávkách 2,5 mg, 5 mg, 10 mg, 20 mg, 30 mg a 40 mg (FDA, n.d.). Bylo zjištěno, že tento lék je bezpečný při léčbě hypertenze u dospělých a dětí ve věku od 6 let. Zde jsou další podrobnosti o Použití schválené FDA pro lisinopril (FDA, 2014):

 • Hypertenze: Podle Standardy American Heart Association (AHA) , normální hladiny krevního tlaku jsou nižší než 120/80 mmHg (AHA, n.d.). Pokud máte vysoký krevní tlak, mohou být předepsány ACE inhibitory, jako je lisinopril, ke kontrole hladin a prevenci rozvoje srdečních onemocnění.
 • Srdeční selhání: Nekontrolovaný vysoký krevní tlak výrazně zvyšuje riziko srdečního selhání. V kombinaci s jinými způsoby léčby - jako je hydrochlorothiazid, další běžná léčba krevního tlaku - může lisinopril snížit šance na smrt u lidí žijících se srdečním selháním (Lopez, 2020).
 • Infarkt myokardu: Lisinopril se také používá k léčbě infarktu myokardu - nebo toho, co se běžně nazývá srdeční infarkt. Podávání lisinoprilu stabilnímu pacientovi do 24 hodin po infarktu může pomoci zlepšit jeho míru přežití.

Jaké jsou vedlejší účinky lisinoprilu?

8 minut čtení

Vedlejší účinky: lisinopril a hydrochlorothiazid

Lisinopril se často předepisuje spolu s diuretiky nebo pilulkami na vodu. Diuretika pomáhají léčit vysoký krevní tlak tím, že odstraňují přebytečnou tekutinu z těla pomocí močení. Hydrochlorothiazid (HCTZ), známý také pod značkou Zestoretický , je diuretikum často užívané v tandemu s lisinoprilem (FDA, n.d.). Tady jsou nejčastější nežádoucí účinky této kombinované léčby (DailyMed, 2019):

 • Závrať
 • Kašel
 • Únava
 • Nízký krevní tlak
 • Svalové křeče
 • Gastrointestinální problémy (zažívací potíže, nevolnost, zvracení, průjem)
 • Vyrážka
 • Slabost
 • Infekce horních cest dýchacích
 • Erektilní dysfunkce

Kdo by neměl užívat lisinopril

Existují skupiny lidí, kteří by se měli úplně vyhnout lisinoprilu. Pokud máte problémy s ledvinami, hypotenzi, jste měli v anamnéze angioedém, onemocnění jater nebo jste v minulosti měli alergické reakce na ACE inhibitory, nepoužívejte lisinopril (FDA, 2014).

ACE inhibitory jakéhokoli druhu jsou není bezpečné pro těhotné ženy , a může mít za následek trvalé poškození nebo smrt plodu (FDA, 2014). Bezpečnost lisinoprilu pro kojící ženy dosud nebyla stanovena. Pokud kojíte, promluvte si s poskytovatelem zdravotní péče, který vám může doporučit jiný typ léčby. Děti do 6 let by lisinopril neměly užívat.

Jak lisinopril působí v těle

8 minut čtení

Lékové interakce s lisinoprilem

Existuje široká škála léků, o kterých je známo, že s nimi lisinopril interaguje. Některé interakce jsou nepodstatné, ale jiné mohou vyvolat mírné až závažné reakce. Užívání lisinoprilu, pokud již například užíváte léky na vysoký krevní tlak, může vést k nadměrnému poklesu krevního tlaku. Níže jsou uvedeny některé z hlavních lékové interakce na co si dát pozor (FDA, 2014):

 • Diuretika (pilulky na vodu): Inhibitory ACE se někdy ke zlepšení příznaků kombinují s diuretiky. Pokud užíváte diuretika, může zahájení léčby lisinoprilem způsobit nadměrný pokles krevního tlaku, stejně jako prudký nárůst hladiny draslíku.
 • Antidiabetika: Léky používané k léčbě cukrovky fungují regulací hladiny cukru v krvi v těle. Míchání antidiabetik, jako je inzulín a perorální hypoglykemické léky, s lisinoprilem může zvýšit účinky a zvýšit riziko hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi).
 • Nesteroidní protizánětlivé látky (NSAID): NSAID jsou populární léky používané k léčbě bolesti a zánětu. Určité populaci pacientů, jako jsou pacienti s chronickým onemocněním ledvin, se doporučuje vyhnout se NSAID, protože léčba byla spojena s poškozením ledvin. Užívání lisinoprilu s NSAID může dále poškodit ledviny, v některých případech může dojít k selhání ledvin.
 • Aliskiren: Aliskiren je generikum, které pomáhá kontrolovat vysoký krevní tlak. V kombinaci s ACE inhibitory může aliskiren (který spadá do třídy léků nazývaných inhibitory reninu) způsobit vážné problémy, jako je selhání ledvin, hypotenze a hyperkalemie. Lidé žijící s cukrovkou nebo stávajícími problémy s ledvinami by neměli tyto léky užívat společně.
 • Lithium: Lithium je lék na předpis používaný k léčbě bipolární poruchy. Existuje celá řada léků, včetně ACE inhibitorů, které při současném užívání s lithiem mohou způsobit předávkování lithiem. Toxicita lithia je obvykle reverzibilní, ale aby se zabránilo jejímu výskytu, měly by být během užívání lisinoprilu sledovány hladiny lithia.
 • Zlato: I když nejde o nejběžnější terapii, lze podávat lidi žijící s revmatoidní artritidou a jinými autoimunitními chorobami zlaté injekce ke zlepšení příznaků (UpToDate, 2019). Reakce mezi zlatem a lisinoprilem jsou vzácné, ale mohou se stát. Hlášené nežádoucí účinky při současném užívání těchto dvou léků mohou způsobit zrudnutí obličeje, nevolnost, zvracení a nízký krevní tlak.
 • Alkohol: Pití alkoholu může zesílit účinky lisinoprilu, což může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou závratě, točení hlavy a mdloby.

Toto není úplný seznam léků, které mohou interagovat s lisinoprilem. Kromě lékových interakcí se při užívání lisinoprilu vyvarujte užívání jakýchkoli doplňků draslíku nebo náhražek solí obsahujících draslík.

Jak jsme zjistili, existuje mnoho rizikové faktory pro rozvoj hypertenze, včetně cukrovky, rodinné anamnézy vysokého krevního tlaku, obezity a nedostatku fyzické aktivity - abychom jmenovali alespoň některé (Oparil, 2018). Existuje také řada kroků, které můžete podniknout, abyste zlepšili zdraví svého srdce a snížili riziko hypertenze. Jezte stravu bohatou na ovoce a zeleninu. Udržujte fyzickou aktivitu, abyste dosáhli a udrželi zdravou váhu. Držte se dál od kouření a omezte množství alkoholu, které pijete. Provedení takových změn nyní může pomoci předcházet zdravotním problémům v budoucnosti. Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče dříve, než začnete užívat lisinopril, nebo pokud během léčby zaznamenáte jakékoli nežádoucí nebo neočekávané reakce.

Reference

 1. American College of Cardiology (ACC). Rasové rozdíly v prevalenci a managementu hypertenze: krizová kontrola? (2020, 6. dubna). Citováno 18. října 2020 z https://www.acc.org/latest-in-cardiology/articles/2020/04/06/08/53/racial-disparities-in-hypertension-prevalence-and-management
 2. American Heart Association (AHA). Poznejte své rizikové faktory pro vysoký krevní tlak. (2017, 31. prosince). Citováno 17. října 2020 z https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/why-high-blood-pressure-is-a-silent-killer/know-your-risk-factors-for-high- krevní tlak
 3. American Heart Association (AHA). Porozumění hodnotám krevního tlaku. (n.d.). Citováno 12. října 2020 z https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/understanding-blood-pressure-readings
 4. Brugts, J. J., Arima, H., Remme, W., Bertrand, M., Ferrari, R.,… Akkerhuis, K. K. (2014). Incidence a klinické prediktory inhibitoru ACE vyvolané suchým kašlem perindoprilem u 27 492 pacientů s vaskulárním onemocněním. International Journal of Cardiology, 176 (3), 718-723. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25189490/
 5. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - znáte své riziko vysokého krevního tlaku (2020, 24. února). Citováno 12. října 2020 z https://www.cdc.gov/bloodpressure/risk_factors.htm
 6. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - Prevence High Blood Pressure (2019, 7. října). Citováno 12. října 2020 z https://www.cdc.gov/bloodpressure/prevent.htm
 7. DailyMed - ŠTÍTEK: tableta lisinoprilu (2017, 21. listopadu). Citováno 16. října 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/lookup.cfm?setid=5e3a6976-e6d6-4a3d-87bb-2c716de23506#ID_f660b4c9-2c43-4299-b01d-dff96e27ce91
 8. Kochanek, K. D., Murphy, S. L., Xu, J., & Arias, E. (2019). Úmrtí: závěrečná data za rok 2017. Zprávy národní statistiky o životním prostředí, 68 (9). Citováno z https://www.cdc.gov/nchs/data/nvsr/nvsr68/nvsr68_09-508.pdf
 9. Lopez, E. O., Parmar, M., Pendela, V. S., & Terrell, J. M. (2020). Lisinopril. StatPearls. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482230/
 10. Národní institut pro zneužívání alkoholu a alkoholismus (NIH) - škodlivé interakce (2014). Citováno dne 20. října 2020 z https://www.niaaa.nih.gov/publications/brochures-and-fact-sheets/harmful-interactions-mixing-alkohol-with-medicines
 11. Oparil, S., Acelajado, M. C., Bakris, G. L., Berlowitz, D. R., Cifkova, R.,… Whelton, P. K. (2018). Hypertenze. Nature Reviews Disease Primers, 4. Citováno z https://doi.org/10.1038/nrdp.2018.14
 12. Simon LV, Hashmi MF, Farrell MW. Hyperkalemie. [Aktualizováno 2020 1. prosince]. StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 leden-. Citováno 25. ledna 2021 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470284/
 13. UpToDate - výběr farmakoterapie u primární (esenciální) hypertenze (září 2020). Citováno dne 18. října 2020 z https://www.uptodate.com/contents/choice-of-drug-therapy-in-primary-essential-hypertension?topicRef=3815&source=see_link
 14. UpToDate - Hlavní vedlejší účinky terapie zlatem (říjen 2019). Citováno dne 18. října 2020 z https://www.uptodate.com/contents/major-side-effects-of-gold-therapy
 15. US Food and Drug Administration (FDA) - Highlights of Prescribing Information, ZESTRIL (červen 2018). Citováno 17. října 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/019777s064lbl.pdf
 16. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) - ZESTORETIC (lisinopril a hydrochlorothiazid) (n.d.). Citováno 15. října 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2009/019888s045lbl.pdf
 17. Whelton, P. K., Carey, R. M., Aronow, W. S., Casey, D. E., Collins, K. J., ... Wright, J. T. (2017). Pokyny z roku 2017 pro prevenci, detekci, hodnocení a zvládání vysokého krevního tlaku u dospělých: Zpráva pracovní skupiny American College of Cardiology / American Heart Association o pokynech pro klinickou praxi. Hypertenze, 71 (6). Citováno z https://doi.org/10.1161/HYP.0000000000000065
 18. Yilmaz, I. (2019). Inhibitory enzymu konvertujícího angiotensin vyvolávají kašel. Turkish Thoracic Journal, 20 (1). Citováno z 10.5152 / TurkThoracJ.2018.18014. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30664425/
Vidět víc