Jaké jsou normální hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH)?

Jaké jsou normální hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH)?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Normální hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) jsou 0,4–4,0 mIU / lTSH je hormon uvolňovaný hypofýzou v mozku. TSH stimuluje štítnou žlázu k tvorbě hormonů štítné žlázy, trijodtyroninu (T3) a tyroxinu (T4). Tím se nastaví zpětnovazební smyčka: Pokud jsou T3 a T4 vysoké, TSH je obvykle nízký. Pokud jsou T3 a T4 nízké, TSH je obvykle vysoký. To znamená, že vysoký TSH svědčí o nedostatečné činnosti štítné žlázy (hypotyreóza) a nízký TSH svědčí o hyperaktivní štítné žláze (hypertyreóza) nebo o hypofýze.

V místech, kde je k dispozici dostatek jódu v potravě, je hypotyreóza nejčastěji způsobena autoimunitním onemocněním. Mezi příznaky patří únava, intolerance nachlazení, zácpa, suchá kůže a přibývání na váze. Hypotyreóza může být léčena léky. Hypertyreóza je také nejčastěji způsobena autoimunitním onemocněním. Může to být také způsobeno hyperaktivními uzlinami štítné žlázy. Mezi příznaky patří agitovanost, intolerance na teplo, zvýšené pohyby střev, pocení, úbytek hmotnosti a rychlý srdeční rytmus. Hypertyreóza může být léčena léky, radioaktivním jódem a chirurgickým zákrokem.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčněPřepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Co myslíme normálně

V medicíně může být použití pojmu normální někdy falešné. Říkat něco je normální znamená, že všechno ostatní je nenormální. Navíc říkat něco je normální nemusí být přesné, protože něco, co je normální pro vás, nemusí být normální pro někoho jiného. Místo toho, aby byly určité hodnoty považovány za normální, lze tedy alternativní terminologií říci, že jsou tyto hodnoty zdravé nebo v referenčním rozsahu.

Některé hodnoty mají navíc dobře definované mezní hodnoty, zatímco jiné nikoli. Například při pohledu na hladiny hemoglobinu A1c je vždy hodnota 6,5 ​​nebo vyšší diagnostikována cukrovka. Na druhou stranu, při pohledu na hladinu testosteronu někteří používají mezní hodnoty 270–1 070 ng / dL, zatímco jiní používají mezní hodnoty 300–1 000 ng / dL.

Níže uvedené informace představují hodnoty, které se běžně používají jako mezní hodnoty. V závislosti na konkrétním zdroji, který hledáte, nebo na laboratoři, do které chodíte, se však jejich hodnoty mohou trochu lišit.