Jaké jsou normální hladiny hemoglobinu?

Jaké jsou normální hladiny hemoglobinu?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

jak pěstovat větší pennis zdarma

Normální hemoglobin je 13,8–17,2 g / dl u mužů a 12,1–15,1 g / dl u ženHemoglobin je molekula nesoucí kyslík, která se nachází v červených krvinkách. Zachytává kyslík v plicích a dodává ho do tkání, když proudí kolem těla. Nízká hladina hemoglobinu je známkou anémie. Může to být důsledek mnoha věcí, včetně ztráty krve, genetických poruch a nedostatků výživy (jako je nedostatek železa). Mezi příznaky anémie patří slabost, únava, točení hlavy, bledá kůže a dušnost. Vysoká hladina hemoglobinu může být známkou polycythemia vera, při které kostní dřeň vytváří příliš mnoho červených krvinek. Může se také vyskytnout v situacích, kdy tělo potřebuje pomoci dostat kyslík do tkání, například u lidí s plicním onemocněním, lidí, kteří kouří, a lidí žijících ve vysokých nadmořských výškách. Přivedení hladin hemoglobinu zpět do normálního rozmezí vyžaduje řešení základní příčiny.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčněPřepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Co myslíme normálně

V medicíně může být použití pojmu normální někdy falešné. Říkat něco je normální znamená, že všechno ostatní je nenormální. Navíc říkat něco je normální nemusí být přesné, protože něco, co je normální pro vás, nemusí být normální pro někoho jiného. Místo toho, aby byly určité hodnoty považovány za normální, lze tedy alternativní terminologií říci, že jsou tyto hodnoty zdravé nebo v referenčním rozsahu.

Některé hodnoty mají navíc dobře definované mezní hodnoty, zatímco jiné nikoli. Například při pohledu na hladiny hemoglobinu A1c je hodnota 6,5 ​​nebo vyšší vždy diagnostikována pro diabetes. Na druhou stranu, když se podíváme na hladinu testosteronu, někteří používají mezní hodnoty 270–1 070 ng / dL, zatímco jiní používají mezní hodnoty 300–1 000 ng / dL.

Níže uvedené informace představují hodnoty, které se běžně používají jako mezní hodnoty. V závislosti na konkrétním zdroji, který hledáte, nebo na laboratoři, do které chodíte, se však jejich hodnoty mohou trochu lišit.