Jaké jsou normální hladiny cukru v krvi (glukózy)?

Jaké jsou normální hladiny cukru v krvi (glukózy)?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Normální hladina cukru v krvi je<100 mg/dL after fasting for 8 hours

Krevní cukr (glukóza) je jedním z hlavních zdrojů energie v těle. Hladina cukru v krvi stoupá po jídle a klesá nalačno. Krevní cukr je primárně regulován hormony glukagon (který zvyšuje hladinu cukru v krvi) a inzulín (který snižuje hladinu cukru v krvi). Příliš nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie) je nebezpečná a může dokonce vést k úmrtí. Z tohoto důvodu se přebytečná glukóza ukládá v játrech a ve svalové tkáni a uvolňuje se do těla, když je hladina cukru v krvi příliš nízká.

Příliš vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie) je známkou cukrovky. Konzistentní hladina cukru v krvi nalačno 100–125 mg / dL je diagnostická pro prediabetes, zatímco konzistentní hladina cukru v krvi nalačno> 125 mg / dL je diagnostikována pro diabetes. Z krátkodobého hlediska mohou velmi vysoké hladiny způsobit život ohrožující problémy. Z dlouhodobého hlediska může zvýšená hladina cukru v krvi vést k poškození nervů, poškození krevních cév, problémům s očima, srdečním onemocněním, onemocněním ledvin a dalším. Lidé s cukrovkou mohou kontrolovat hladinu cukru v krvi dietou, cvičením a perorálními a injekčními léky. Můžete si přečíst více o krevním cukru tady .

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Co myslíme normálně

V medicíně může být použití pojmu normální někdy falešné. Říkat něco je normální znamená, že všechno ostatní je nenormální. Navíc říkat něco je normální nemusí být přesné, protože něco, co je normální pro vás, nemusí být normální pro někoho jiného. Místo toho, aby byly určité hodnoty považovány za normální, lze tedy alternativní terminologií říci, že jsou tyto hodnoty zdravé nebo v referenčním rozsahu.

Některé hodnoty mají navíc dobře definované mezní hodnoty, zatímco jiné nikoli. Například při pohledu na hladiny hemoglobinu A1c je vždy hodnota 6,5 ​​nebo vyšší diagnostikována cukrovka. Na druhou stranu, při pohledu na hladinu testosteronu někteří používají mezní hodnoty 270–1 070 ng / dL, zatímco jiní používají mezní hodnoty 300–1 000 ng / dL.

Níže uvedené informace představují hodnoty, které se běžně používají jako mezní hodnoty. V závislosti na konkrétním zdroji, který hledáte, nebo na laboratoři, do které chodíte, se však jejich hodnoty mohou trochu lišit.