Jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky hydrochlorothiazidu?

Jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky hydrochlorothiazidu?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

jak dosáhnu erekce

Hydrochlorothiazid (HCTZ) je thiazidové diuretikum (nebo pilulka na vodu) používané k léčbě vysokého krevního tlaku nebo otoku (edému) tím, že pomáhá tělu zbavit se přebytečné vody, sodíku a chloridů. Vedlejší účinky tohoto léku na předpis jsou závislé na dávce, ukazuje výzkum, což znamená, že frekvence nežádoucích účinků je vyšší při vyšších dávkách (DailyMed, 2014).

Životně důležité orgány

 • Hydrochlorothiazid (HCTZ) je diuretikum (také známé jako pilulka na vodu) používané k léčbě vysokého krevního tlaku a zadržování tekutin (edém).
 • Mezi nejčastější nežádoucí účinky HCTZ patří častější močení, bolesti hlavy, nevolnost, problémy se zrakem, slabost, zácpa nebo průjem a erektilní dysfunkce.
 • HCTZ může také způsobit nerovnováhu elektrolytů, protože ovlivňuje rovnováhu vody, sodíku a chloridů ve vašem těle; to může být vážné.
 • HCTZ se používá ke snížení krevního tlaku, ale v některých případech může tento lék způsobit příliš nízký krevní tlak, což způsobí stav zvaný hypotenze.
 • Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se u Vás vyskytnou příznaky alergické reakce nebo nerovnováha elektrolytů.

Mezi nejčastější nežádoucí účinky hydrochlorothiazidu patří častější močení, zácpa nebo průjem, bolesti hlavy, erektilní dysfunkce, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, problémy se zrakem a slabost. Nežádoucí účinky se vyskytovaly častěji u pacientů užívajících v klinických studiích dávky 25 mg nebo více. Jedinci, kteří užívali nižší dávku (12,5 mg), zaznamenali stejnou míru nežádoucích účinků jako ti, kterým bylo podáváno placebo (DailyMed, 2014).

Další potenciální vedlejší účinky

Užívání HCTZ může také vést k dnu —Bolestivý typ artritidy charakterizovaný náhlou bolestí, zarudnutím a otokem kloubů - protože tento lék může způsobit vysoké hladiny kyseliny močové (hyperurikemie) (Jin, 2012). U lidí s anamnézou dny může hydrochlorothiazid vyvolat záchvat (DailyMed, 2014).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

HCTZ působí na snížení krevního tlaku odstraněním přebytečné vody z těla a snížením množství tekutiny v krvi. I když to může být dobrá věc, někdy to může způsobit nebezpečně nízký krevní tlak (stav známý jako hypotenze). Mezi příznaky nízkého krevního tlaku patří závratě nebo točení hlavy, rozmazané vidění, únava, mělké dýchání, rychlý srdeční rytmus, zmatenost a mdloby. Pití alkoholu nebo užívání barbiturátů nebo narkotik při užívání hydrochlorothiazidu může zvýšit vaše šance na nízký krevní tlak (DailyMed, 2014).

Vážné nežádoucí účinky

Hydrochlorothiazid ovlivňuje rovnováhu elektrolytů a tekutin v těle, což může způsobit závažné nežádoucí účinky. Tento lék může způsobit nízkou hladinu sodíku (hyponatrémie), nízkou hladinu draslíku (hypokalemii) a nízkou hladinu hořčíku (hypomagnezémie). Nerovnováha elektrolytů může způsobit sucho v ústech, nepravidelné srdeční rytmy (arytmie), bolesti svalů, nevolnost, žízeň, únavu, zvracení a slabost. V některých případech mohou být tyto stavy nebezpečné a dokonce život ohrožující (DailyMed, 2014). Nízká hladina draslíku může také vést ke zvýšené hladině cukru v krvi , což může být zvláště problematické pro pacienty s diabetem (Sica, 2011).

Pokud zaznamenáte jakékoli příznaky nerovnováhy elektrolytů, jako je sucho v ústech, slabost, neklid, zmatenost nebo bolesti svalů, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc . Měli byste také vyhledat lékařskou pomoc, pokud zaznamenáte puchýře nebo olupování kůže, horečku, bolest v krku, zimnici, vizuální změny nebo neobvyklé krvácení nebo podlitiny (NIH, 2019).

Někteří lidé mohou mít alergickou reakci na hydrochlorothiazid (FDA, 2011). Lidé, kteří zažili alergii na léky na sulfa, by tento lék neměli užívat. Alergická reakce může způsobit kopřivku, dušnost, potíže s dýcháním, sípání, kožní vyrážku nebo otok obličeje, jazyka nebo hrdla. Pokud se u Vás vyskytne některý z těchto příznaků alergické reakce, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Co je hydrochlorothiazid?

HCTZ je thiazidové diuretikum. Existuje několik různých druhů diuretik. Thiazidová diuretika jsou obvykle první předepsané na pomoc při snižování krevního tlaku , s výjimkou pacientů s chronickým onemocněním ledvin (CKD) (Whelton, 2018). Thiazidová diuretika, jako je HCTZ, pomáhají tělu zbavit se sodíku, chloridů a vody a snižují zadržování vody v těle. Hydrochlorothiazid působí na ledviny a pomáhá jim snižovat krevní tlak tím, že odstraňuje přebytečnou tekutinu z krve a uvolňuje ji v moči.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil léčbu HCTZ vysoký krevní tlak i otoky (edémy) způsobené městnavým srdečním selháním nebo onemocněním ledvin (FDA, 2011). Můžete však také vidět léky, které kombinují HCTZ s léky. K dispozici jsou kombinované léčby, které obsahují HCTZ s beta-blokátory, ACE inhibitory, blokátory receptorů pro angiotenzin (ARB) nebo blokátory kalciových kanálů k dalšímu snížení krevního tlaku, když samotné diuretikum nestačí (Sica, 2011).

Hydrochlorothiazid má také použití mimo značku. Tuto drogu lze použít zabránit ledvinovým kamenům a do pomáhat lidem s diabetes insipidus , vzácný zdravotní stav charakterizovaný nerovnováhou solí a tekutin v těle (NIH, 2019; UpToDate, n.d.). Diabetes insipidus (DI) není totéž jako diabetes mellitus (vysoká hladina cukru v krvi). Pacienti s DI ztrácejí příliš mnoho vody v moči a HCTZ lze použít k léčbě tohoto onemocnění (Bichet, 2019).

Název značky a dávky HCTZ

HCTZ se prodává jako generikum a jako značkové léky Microzide, HydroDiuril a Oretic. Generické formy lze také nazývat generické Microzide. Tyto verze léku jsou k dispozici ve formě tablet v dávkách 12,5 mg, 25 mg a 50 mg. Obvykle se užívají jednou denně.

HCTZ se také používá v lécích, které kombinují toto diuretikum s jiným lékem na krevní tlak. Výzkum to ukázal thiazidová diuretika, jako je HCTZ, mohou být použito v kombinace s beta-blokátory, ACE inhibitory, blokátory receptorů pro angiotensin (ARB) a blokátory kalciových kanálů (Sica, 2011). To znamená, že HCTZ je v mnoha různých značkových lécích na předpis , ne všechny jsou k dispozici jako generické léky (Cooper-DeHoff, 2013).

Můžete vidět HCTZ v kombinaci s léky, jako je amlodipin, losartan, valsartan a lisinopril.

jak zjistit, jak velký je váš péro

Lisinopril používá

Lisinopril patří do třídy léků nazývaných ACE inhibitory, které se používají ke snížení krevního tlaku. Není to diuretikum, ale může být použito spolu s diuretiky, jako je hydrochlorothiazid, k léčbě vysokého krevního tlaku.

ACE-inhibitory, jako je lisinopril zastavit tělo v tvorbě přirozeného hormonu nazývaný angiotensin II, který způsobuje zúžení krevních cév. To pomáhá snižovat krevní tlak. Tyto léky také snižují aldosteron, hormon, který způsobuje zadržování sodíku a tekutin v těle. Tímto způsobem působí ACE inhibitory podobně jako diuretika a snižují retenci vody a sodíku (Papich, 2016).

Výzkum zjistil, že léky na krevní tlak, jako jsou inhibitory ACE, lze bezpečně kombinovat s thiazidovými diuretiky, jako je HCTZ. Tyto kombinované léky mohou pomoci snížit krevní tlak u jedinců, u nichž samotná léčba nestačila k léčbě vysokého krevního tlaku (Sica, 2011).

Interakce s lisinoprilem

Volně prodejné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako jsou Advil a Motrin, může snížit účinnost lisinoprilu při snižování krevního tlaku . Jejich kombinace také zvyšuje riziko problémů s ledvinami (FDA, 2014).

Lisinopril by také neměl být kombinován s jinými léky na krevní tlak, které ovlivňují systém renin-angiotenzin-aldosteron (RAS), včetně dalších ACE inhibitorů, blokátorů receptorů pro angiotensin (ARB) a léků nazývaných aliskiren. Užívání některého z těchto léků současně s lisinoprilem může zvýšit riziko nízkého krevního tlaku (hypotenze), nízké hladiny draslíku (hypokalemie) a problémů s ledvinami, včetně selhání ledvin (FDA, 2014).

Název a cena lisinoprilu

Lisinopril je k dispozici jako generikum a prodává se také jako značkové léky Prinivil a Zestril. Všechny tyto varianty jsou dostupné v dávkách mezi 2,5 mg a 40 mg. The průměrná maloobchodní cena lisinoprilu je přibližně 15 $ pro 30 tablet (GoodRX, n.d.).

Reference

 1. Bichet, D. (2019). Léčba nefrogenního diabetes insipidus. In J.P. Forman (Ed.), UpToDate. Citováno dne 9. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/treatment-of-nephrogenic-diabetes-insipidus
 2. Cooper-Dehoff, R. M. a Elliott, W. J. (2013). Generické léky na hypertenzi: Jsou skutečně rovnocenné? Aktuální zprávy o hypertenzi, 15 (4), 340-345. doi: 10,1007 / s11906-013-0353-4. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3715996/
 3. DailyMed. (2014). Hydrochlorothiazidová tobolka. Citováno z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=a7510768-8a52-4230-6aa0-b0d92d82588f
 4. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2011, květen). Štítek HYDROCHLOROTHIAZIDE TABLETS, USP 12,5 mg, 25 mg a 50 mg. Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2011/040735s004,040770s003lbl.pdf
 5. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2014, prosinec). Štítek tablety Zestril® (lisinopril). Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/019777s064lbl.pdf
 6. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2018, 1. června). Obecná fakta o drogách. Citováno 09. srpna 2020, z https://www.fda.gov/drugs/generic-drugs/generic-drug-facts
 7. GoodRX. (n.d.). Ceny, kupóny a tipy na úspory lisinoprilu. Citováno 14. září 2020 z https://www.goodrx.com/lisinopril
 8. Jin, M., Yang, F., Yang, I., Yin, Y., Luo, J. J., Wang, H., & Yang, X. F. (2012). Kyselina močová, hyperurikémie a vaskulární onemocnění. Frontiers in bioscience (Landmark edition), 17, 656–669. doi: 10,2741 / 3950. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3247913/
 9. National Institutes of Health (NIH) (2017). Thiazidová diuretika v systému LiverTox: Klinické a výzkumné informace o poškození jater vyvolaném drogami [Internet]. Bethesda, MD: National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548680/
 10. Národní instituty zdraví (NIH). (2019, 15. května). Hydrochlorothiazid: Informace o lécích MedlinePlus. Citováno 10. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682571.html
 11. Papich, M. G., DVM, MS, DACVCP. (2016). Lisinopril. V Saunders Handbook of Veterinary Drugs (4. vydání, str. 454-455). Philadelphia, PA: Elsevier. doi: 10.1016 / B978-0-323-24485-5.00341-7. Citováno z https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/lisinopril
 12. Sica, D. A., Carter, B., Cushman, W., & Hamm, L. (2011). Thiazidová a kličková diuretika. The Journal of Clinical Hypertension, 13 (9), 639-643. doi: 10.1111 / j.1751-7176.2011.00512.x. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1751-7176.2011.00512.x
 13. UpToDate - Hydrochlorothiazid: Informace o lécích (n.d.). Citováno dne 1. září 2020 z Odkaz
 14. Whelton, P. K., Carey, R. M., Aronow, W. S., Casey, D. E., Collins, K. J., Himmelfarb, C. D.,. . . Wright, J. T. (2018). Pokyny ACC / AHA / AAPA / ABC / ACPM / AGS / APhA / ASH / ASPC / NMA / PCNA z roku 2017 pro prevenci, detekci, hodnocení a zvládání vysokého krevního tlaku u dospělých. Journal of the American College of Cardiology, 71 (19), E127-E248. doi: 10.1016 / j.jacc.2017.11.006. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109717415191
Vidět víc