Jaké jsou dlouhodobé vedlejší účinky užívání synthroidu?

Jaké jsou dlouhodobé vedlejší účinky užívání synthroidu?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


Levotyroxin sodný, prodávaný pod značkami jako Synthroid, Unithroid, Levoxyl a Tirosint, je široce používaným lékem na předpis na hypotyreózu. Tyto umělé syntetické léky nahrazují hormon, tyroxin nebo T4, který by vaše štítná žláza normálně produkovala.

Protože většina lidí s hypotyreózou má podmínku pro život s potenciálně celoživotní léčbou, má smysl zabývat se možnými dlouhodobými vedlejšími účinky.

Životně důležité orgány

 • Levotyroxin (značka Synthroid) je nejčastěji předepisovanou substituční léčbou hormony štítné žlázy pro hypotyreózu.
 • Nejlepším způsobem, jak se vyhnout dlouhodobým vedlejším účinkům při užívání přípravku Synthroid, je úzká spolupráce s poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že užíváte optimální dávku přípravku Synthroid.
 • Dlouhodobé nežádoucí účinky přípravku Synthroid mohou zahrnovat osteoporózu a srdeční problémy.
 • Mezi krátkodobé nežádoucí účinky patří mj. Srdeční tep, neustálý pocit horka, bolesti hlavy, třes nebo nervozita, problémy se spánkem.
 • Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal a varování černé skříňky pro levotyroxin: Neměli byste užívat levotyroxin pro hubnutí. Velké dávky levotyroxinu mohou vést k vážným a potenciálně život ohrožujícím nežádoucím účinkům.

Na co se Synthroid používá?

Synthroid (nebo generický levotyroxin) se používá k substituční terapii hormony štítné žlázy u lidí s nízkými hladinami hormonů štítné žlázy (hypotyreóza). Může být také použit k léčbě některých forem rakovina štítné žlázy v kombinaci s jinými terapiemi (DailyMed, 2019).

Na hypotyreózu neexistuje žádný lék, což je podmínka postihuje přibližně 5% populace a ovlivňuje celé vaše tělo (Chiovato, 2019). To znamená, že léky na náhradu štítné žlázy, jako je levotyroxin, vám mohou pomoci zvládnout stav a zmírnit příznaky a příznaky hypotyreózy, jako je únava a únava, citlivost na chlad, vypadávání vlasů a přírůstek hmotnosti.

Cílem levotyroxinu a jeho značkového protějšku Synthroid je obnovit vaše T4 a TSH (hormon stimulující štítnou žlázu) na normální hladinu tím, že dodá tělu syntetickou verzi stejného hormonu. Správná dávka přípravku Synthroid v zásadě napodobuje normální funkci štítné žlázy.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Většina zdrojů uvádí, že to trvá čtyři až osm týdnů začít se na Synthroid cítit lépe (DailyMed, 2019). Váš poskytovatel zdravotní péče zkontroluje váš krevní test TSH přibližně šest týdnů po zahájení léčby, aby se ujistil, že se vaše hladiny hormonů štítné žlázy vrátily k normálu - to znamená, že užíváte správné množství hormonu štítné žlázy.

Synthroid se obvykle užívá jednou denně, nejlépe nalačno. Chcete-li maximalizovat účinnost, neužívejte jej na předpis nebo na volném trhu antacida.

Jaké jsou krátkodobé vedlejší účinky přípravku Synthroid?

Je třeba si uvědomit, že americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal varování černé skříňky pro levotyroxin: Neměli byste užívat levotyroxin pro hubnutí. Velké dávky levotyroxinu mohou vést k závažným a potenciálně život ohrožujícím nepříznivým účinkům (DailyMed, 2019).

Když vy a váš poskytovatel zdravotní péče hledáte správnou dávku Synthroidu nebo levotyroxinu, mohou se u vás objevit vedlejší účinky - ty obvykle pramení z toho, že dávkování není zcela správné. Příznaky příliš nízké dávky tyroxinu jsou v podstatě to, co jste pociťovali při hypotyreóze.

Jak dlouho trvá, než se budete lépe léčit na štítnou žlázu?

6 minut čtení

Je však také možné mít určité nepříznivé účinky, protože dostáváte příliš mnoho hormonu štítné žlázy - vaše dávka Synthroidu je příliš vysoká, což vede ke stavu známému jako hypertyreóza.

Pokud se u Vás vyskytne některý z následujících stavů, vyhledejte lékařskou pomoc vedlejší efekty aby bylo možné provést úpravy dávky (DailyMed, 2019).

 • Rychlá nebo abnormální srdeční frekvence
 • Bolest hlavy
 • Bolest na hrudi nebo dušnost
 • Pocit extra podrážděnosti, nervozity nebo otřesů (třes)
 • Problémové spaní
 • Nadměrné pocení a neschopnost vypořádat se s pocitem horka (nesnášenlivost tepla)
 • Změny chuti k jídlu a možný průjem
 • Zvracení nebo změny hmotnosti
 • Křeče v nohou
 • Svalová slabost
 • Horečka bez zjevného důvodu
 • Změny menstruace.

Pokud je dávka levotyroxinu příliš vysoká, závažné nežádoucí účinky mohou nastat hlavně ovlivňující srdce a zahrnují (DailyMed, 2019):

 • Nepravidelný srdeční rytmus (arytmie)
 • Vysoký krevní tlak
 • Srdeční selhání
 • Bolest na hrudi (angina pectoris)
 • Srdeční infarkt (infarkt myokardu)
 • Srdeční zástava (srdce přestane fungovat)

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud si všimnete některého z těchto příznaků nebo pokud máte nežádoucí účinky, které se zhoršují.

Jaké jsou dlouhodobé vedlejší účinky užívání Synthroidu?

Synthroid (a levotyroxin) je považován za bezpečnou a účinnou terapii. Nakonec se vy a váš poskytovatel zdravotní péče vyrovnáte s efektivní dávkou na dlouhou trať. Lidé užívají tyto léky po celá desetiletí - obvykle po celý život.

Z tohoto důvodu je dobré si u svého poskytovatele zdravotní péče potvrdit, že užíváte správné množství hormonu štítné žlázy. V ideálním případě chcete být na nejnižší možnou dávku kontrolovat nedostatek štítné žlázy, což je důvod, proč poskytovatelé zdravotní péče často začínají na nízké úrovni a poté titrují množství v závislosti na vaší reakci (Chiovato, 2019).

Existují dva potenciální vedlejší účinky dlouhodobého užívání, které možná budete chtít prodiskutovat se svým poskytovatelem zdravotní péče: řídnutí kostí (nebo osteoporóza) a problémy související se srdcem.

Osteoporóza

Když kosti řídnou a ztrácejí hmotu, stávají se slabšími a s větší pravděpodobností se zlomí nebo zlomí. Postupem času se může vyvinout stav zvaný osteoporóza. Osteoporóza nemusí být nutně nevyhnutelnou součástí stárnutí: zdravá strava a celoživotní cvičení s váhou mohou pomoci udržet vaše kostní kosti zdravé.

Dávkování metforminu: Jaká je pro mě správná dávka?

7 minut čtení

Vysoká hladina levotyroxinu může urychlit úbytek kostní hmoty, což v podstatě kopíruje, co by se stalo, kdybyste byli hypertyreoidní. Jak stárnete, mění se vaše požadavky na štítnou žlázu, takže dávka vhodná pro vás ve 40. letech může být příliš vysoká, až dosáhnete 60. let. Celoživotní monitorování je nutné k udržení vyvážené hladiny hormonů štítné žlázy. Vědci stále zkoumají, zda lidé, kteří dostávají nadměrnou léčbu levotyroxinem, ztrácejí kostní hmotu rychleji, což zvyšuje riziko osteoporózy.

NA Studie z roku 2014 žen nad 65 let v Koreji zkoumalo vztah mezi vyšší dávkou levotyroxinu a rizikem zlomenin kostí. Zjistili, že ženy, které již měly zvýšené riziko osteoporózy, zaznamenaly více zlomenin kostí, pokud užívaly vyšší dávky levotyroxinu (Ko, 2014).

Další studie ukázaly, že pokud byly hladiny TSH v normálním rozmezí, neexistovalo zvýšené riziko zlomenin (Thayakaran, 2019). Takže pokud užíváte správnou dávku levotyroxinu pro své tělo, je méně pravděpodobné, že se u vás vyskytne osteoporóza.

Jedním ze způsobů, jak snížit pravděpodobnost vzniku osteoporózy, je podstoupit pravidelné krevní testy TSH - to vám pomůže udržet dávku levotyroxinu v souladu s potřebou hormonu štítné žlázy. Další možností je nechat si provést pravidelné testy kostní minerální hustoty, abyste zkontrolovali jakékoli změny hustoty kostí v průběhu času.

To je zvláště důležité pro ženy starší 50 let, protože menopauza také vede ke ztrátě (kostně ochranného) estrogenu. A konečně, váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit doplňky vápníku nebo režim cvičení s váhou, aby se zlepšilo zdraví kostí.

Srdeční problémy

Je dobře známo, že abnormální hladiny hormonu štítné žlázy mohou ovlivnit srdce . Vědci pokračují ve studiu dlouhodobého dopadu přípravku Synthroid a dalších léků na náhradu štítné žlázy na srdce (Udovcic, 2017).

Pokud nebudete pečlivě sledovat hladinu hormonů a skončíte s příliš velkým množstvím hormonu štítné žlázy (hypertyreóza), může to vést k srdeční problémy přesčas. Může se u vás objevit srdeční tep, bolest na hrudi a napětí, nebo dokonce infarkt. Je třeba vhodně léčit rychlé nebo nepravidelné srdeční rytmy (jako je fibrilace síní), palpitace a abnormální srdeční rytmy. Může také vést k vysoké hladině hormonu štítné žlázy srdeční selhání (Klein, 2007).

Na druhou stranu, pokud je vaše dávka levotyroxinu příliš nízká, zvyšujete riziko vysokého cholesterolu a srdeční choroba , což může vést k infarktu a mozkové mrtvici (Klein, 2007). Vidíte tedy, že optimální zdraví srdce závisí na vyváženém systému hormonů štítné žlázy.

Závěr

Nejlepší způsob, jak se vyhnout dlouhodobým vedlejším účinkům při užívání přípravku Synthroid, je úzká spolupráce s poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že užíváte optimální dávku přípravku Synthroid, zejména pokud se vaše požadavky v průběhu času mění. Ne příliš nízko a příliš vysoko. Být konzistentní. A nechte své TSH pravidelně testovat.

bourá ořech každý den zdravě

Reference

 1. Chiovato, L., Magri, F., & Carlé, A. (2019). Hypotyreóza v kontextu: Kam jsme byli a kam jdeme. Advances in Therapy, 36 (S2), 47–58. https://doi.org/10.1007/s12325-019-01080-8; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6822815/#:~:text=Hypothyroidism%20affects%20up%20to%205,f%%20estimated%205%25%20being%20undiagnosed
 2. DailyMed: tableta sodné soli levotyroxinu (2019). Citováno dne 9. října 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=fce4372d-8bba-4995-b809-fb4e256ee798
 3. Jonklaas, J., Bianco, A. C., Bauer, A. J., Burman, K. D., Cappola, A. R., Celi, F. S.,… Sawka, A. M. (2014). Pokyny pro léčbu hypotyreózy: Připraveno pracovní skupinou Americké asociace štítné žlázy pro náhradu hormonů štítné žlázy. Štítná žláza, 24 (12), 1670–1751. https://doi.org/10.1089/thy.2014.0028 ; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4267409/
 4. Ko, Y.-J., Kim, J. Y., Lee, J., Song, H.-J., Kim, J.-Y., Choi, N.-K., & Park, B.-J. (2014). Dávka a riziko zlomenin levotyroxinu podle stavu osteoporózy u starších žen. Journal of Preventive Medicine & Public Health, 47 (1), 36–46. https://doi.org/10.3961/jpmph.2014.47.1.36 , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3930806/
 5. Thayakaran, R., Adderley, NJ, Sainsbury, C., Torlinska, B., Boelaert, K., Šumilo, D., Price, M., Thomas, GN, Toulis, KA, & Nirantharakumar, K. (2019) . Substituční léčba štítné žlázy, koncentrace hormonů stimulujících štítnou žlázu a dlouhodobé zdravotní výsledky u pacientů s hypotyreózou: longitudinální studie. BMJ (Clinical research ed.), 366, l4892. https://doi.org/10.1136/bmj.l4892
 6. Udovcic, M., Pena, R. H., Patham, B., Tabatabai, L., & Kansara, A. (2017). Hypotyreóza a srdce. Methodist DeBakey Cardiovascular Journal, 13 (2), 55–59. https://doi.org/10.14797/mdcj-13-2-55 , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5512679/
Vidět víc